Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:46 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 14 Апр, 2005 10:53 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2005 9:50 pm Чет
Мнения: 4
Location: Варна
Преди време имаше много хубави кутийки (големи,пласмасови) със куркума, но напоследък намирам само пакетирана в малки шишенца по 2 в найлоново пакетче.

Продава ли се някъде в по-големи количества че ми е любима подправка.

Знам че мога да я заменя със шафран (мисля че така се казваше) - жълтите листенца от цвят на глухарче които се сушат.

Други подобни заместители знаете ли ?


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 15 Апр, 2005 8:19 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Виждала съм ,шишенца от 35гр. на "Биосет" в "Хит".
Иначе аз лично съм си купувала насипнпно от магазинчета за подправки- на спирката на трамвай 20 на "Женския пазар" и на пазар "Младост".
Друг заместител на шафрана не ми е известен. :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 15 Апр, 2005 1:39 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
прощавайте за невежеството, ама какво е това куркума? Търсих в една готварска книга - там нямаше и намек за подобно нещо. :-?


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 15 Апр, 2005 2:15 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Куркума (Curcuma longa L., Zingiberaceae)

Като подправка се използва коренището на тръстиковидното многогодишно растение от семейство Зингиберови (т.е., това е роднина на моя любим джинджифил ;)). На пазара се среща главно във формата на жълто-оранжев прах.

Растението съдържа етерично масло (5%), флавоноиди, горчиви вещества, жълтото багрило куркумин и др. Етеричното масло в куркумата тонизира организма, повишава моторната и секреторната дейност на стомаха, червата и жлъчката, проявява и антимикробно действие...

В кулинарията куркумата се употребява не само за ароматизиране на ястията, но и за тяхното оцветяване. Тя е любима подправка в Азия (особено в Индия).
Като багрило служи в хранителната и питейната промишленост.

Куркумата се прилага за оцветяване на печени на грил пилета, майонези, сосове, рибни салати, супи, ястия с ориз и др. Особено подходяща е за тлъсти гозби. Слага се на върха на чаена лъжичка за 4 порции.

Куркумата се прилага за оцветяване на сирена, маргарин, сос 'Уорчестър' и др.

barabata, аз си купувам от тази в малките шишенца. Така много ми харесва, защото не изветрява.

Във Фантастико в Младост-4 гледах едни подправки в пластмасови кутийки,
май имаше и куркума.

Преди време съпругът ми каза, че консумирането на куркума намалява вероятността децата да се разболеят от определен вид левкемия, затова я слагам почти навсякъде, на първо място в 'пилешката' супа ('пилешка' е в кавички, зашото в нея няма месо :mrgreen:).

Трябва да се потърси и в индийските магазини, там продават и насипно подправки. До нас имаше един, докато се наканя да отида, вече го затвориха :evil:.


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 16 Апр, 2005 1:37 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куркумата е известна и като "индийски шафран", както и с интересното име "турмерик", под което е известна в цяла Азия.


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 19 Апр, 2005 5:43 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2005 9:50 pm Чет
Мнения: 4
Location: Варна
Някой от Варна да знае хубав магазин за подправки?

Иначе имам приятели - индийци в софия и не е поблем да ми пратят ама защо да ги занимавам хората ...

Иначе на почти всичко слагам къркума и малко джинджифил.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Куркума
Сготвено на: 18 Ное, 2008 12:35 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
barabata написа:

Знам че мога да я заменя със шафран (мисля че така се казваше) - жълтите листенца от цвят на глухарче които се сушат.


Става въпрос за друго растение, а не за глухарче, ето и снимки
Шафран


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Куркума
Сготвено на: 18 Ное, 2008 7:12 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Shokolatina написа:
barabata написа:

Знам че мога да я заменя със шафран (мисля че така се казваше) - жълтите листенца от цвят на глухарче които се сушат.


Става въпрос за друго растение, а не за глухарче...



Растението е вид минзухар. И куркумата не може да се замести със шафран, както и шафранът не може да се замести с куркума.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Куркума
Сготвено на: 18 Ное, 2008 7:40 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Shokolatina написа:
barabata написа:

Знам че мога да я заменя със шафран (мисля че така се казваше) - жълтите листенца от цвят на глухарче които се сушат.


Става въпрос за друго растение, а не за глухарче...



Растението е вид минзухар. И куркумата не може да се замести със шафран, както и шафранът не може да се замести с куркума.

Може. И масово се прави.
Но само като оцветител в жълто.
Шафранът е най-скъпата възможна подправка на света, а куркумата е сравнително евтина подправка, която върши същата (или почти същата) работа като оцветител.
В азиатския свят масово се използва като оцветител вместо шафрана.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Куркума
Сготвено на: 18 Ное, 2008 8:01 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Може. И масово се прави.
Но само като оцветител в жълто.
Шафранът е най-скъпата възможна подправка на света, а куркумата е сравнително евтина подправка, която върши същата (или почти същата) работа като оцветител.
В азиатския свят масово се използва като оцветител вместо шафрана.


Готин, дълбоко грешиш. Това, че се прави, не значи, че се постига същия резултат. Ако си ползвал истински шафран, ще знаеш, че той не е силен оцветител. Магията му се крие в парфюма, а не в цвета. А куркумата няма много силен аромат, но е силен жълт оцветител. Така че ако искаш да заместиш куркумата с нещо, използвай жълт оцветител за храни, а шафрана просто няма заместител.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Куркума
Сготвено на: 18 Ное, 2008 10:53 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
gotin написа:
Може. И масово се прави.
Но само като оцветител в жълто.
Шафранът е най-скъпата възможна подправка на света, а куркумата е сравнително евтина подправка, която върши същата (или почти същата) работа като оцветител.
В азиатския свят масово се използва като оцветител вместо шафрана.


Готин, дълбоко грешиш. Това, че се прави, не значи, че се постига същия резултат. Ако си ползвал истински шафран, ще знаеш, че той не е силен оцветител. Магията му се крие в парфюма, а не в цвета. А куркумата няма много силен аромат, но е силен жълт оцветител. Така че ако искаш да заместиш куркумата с нещо, използвай жълт оцветител за храни, а шафрана просто няма заместител.


Права си, че шафранът не може да се замести като аромат.Аз съм ползвал и имам шафран и много добре зная разликата, но наистина в азиатския свят там където се изисква шафран в дадена рецепта, масово употребяват куркумата като оцветител.
Това изобщо не означава, че се замества.
Но си абсолютно права, че май е по-добре да се ползва хранителен жълт оцветител, ако става въпрос само за цвета.
Но Биски знае за силата на куркумата като билка , освен като подправка и затова я ползва и в този и аспект.
Между другото, куркумата е по-известна в арабския свят като "Турмерик".


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 21 Ное, 2008 1:00 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
В Метро има разфасовки от 50,100 и повече грама куркума.Освен,че овкусява и оцветява,тя има и лечебни свойства.Препечатвам от друго място:
"
Жълтият прах е ароматен и целебен
В кулинарията и 6 народната медицина се използва коренището на куркумата, което съдържа етерични масла и пигмента куркумин, който придава жълтия цвят на подправката. Тя придава фин аромат на сладкарски изделия, маринати, сирена и различни блюда. Специфичният й вкус се определя като остър, тръпчив, леко нагарчащ, а действието й е сгряващо. В страните от Източна и Средна Азия без куркума не минава почти нито едно блюдо. С нея подправят ориз, риба, зеленчуци, месо, тесто.

Добавяйте я всеки ден в храната си
Подправката е доста силна и трябва да се използва внимателно. За ароматизиране на 4 порции е достатъчна 1/4 ч. л. от нея. Добавя се още в началото на приготвянето на ястието. Когато се използва с лечебна цел, до-зата може да се увеличи до четвърт чаена лъжичка на порция. Важно е да се знае, че тя действа по-ефикасно в комбинация с растително масло и след като е загрята на висока температура. Добре е с нея да се подправя храна, богата на протеини, тъй като стимулира храносмилането и предотвратява образуването на газове. Добавяйте я всеки ден в храната си, за да почувствате действието й. Тя се употребява още и за профилактика на дисбактериозата, против глисти, за неутрализиране миризмата на чесън.

Жизненонеобходима при болна жлъчка и черен дроб
Ако имате проблеми с черния дроб или жлъчката, куркумата е жизненонеобходима за вас. С нея черният ви дроб ще функционира като швейцарски часовник. Тя го предпазва от токсините и от вредното действие на лекарствата при продължителната им употреба. Ако сте предразположени към атеросклероза, задължително я включете 6 менюто си, тъй като тя намалява риска от заболяването 2 пъти и го забавя. Запазва еластичността на кръвоносните съдове и предотвратява отлагането на плаки по стените им. Неслучайно ароматното растение е толкова популярно на Изток.

Какво показват най-новите изследвания
И западната медицина признава, че куркумата е мощно лекарство. Американски учени са установили, че редовната й употреба ни пази от болестта на Алцхаймер. Напоследък учените все по-често се питат защо на Изток доста по-малко хора боледуват от левкемия. В резултат на проведени изследвания е станало ясно, че куркумата пречи на развитието на раковите клетки. Освен това тя неутрализира вредното въздействие на цигарите и на полуфабрикатите.
Неотдава учените от Университета в Торонто са получили обнадеждаващи резултати. Оказва се, че куркумата може да върне към живот дори болните от муковисцидоза, изключително тежко и нелечимо заболяване. Тя стимулира и сърдечния мускул, нормализира кръвното налягане, забавя възпалителните процеси. Препоръчва се при проблеми с бъбреците, полезна е за диабетици. С лекарства на базата на куркума могат да се смекчат последствията от лъчевата терапия, да се помогне на болни от цироза на черния дроб. Ето защо наричат куркумата чудодейното лекарство на XXI век.

Тайната на английската знахарка
В средните векове в Англия била популярна легенда 3а тежкоболен херцог, на когото лекарите предричали скорошна смърт. Ден след ден благородникът гаснел. Неочаквано се появила старица знахарка, която му дала тайнствен жълт прах и му заръчала до настъпване на пролетта всеки ден да приема вътрешно от него. След няколко месеца херцогът се появил в прекрасна форма със свитата си на някакво тържество. Знахарката останала да живее в неговия Замък и да се грижи 3а децата му. А тайнственият жълт прах се наричал куркума.

Индийски рецепти с куркума
■ Горещо мляко с куркума помага при редица заболявания на ставите. Излишъкът от киселини в тялото ни ги прави крехки. С възрастта те започват да пукат и да издават неприятни звуци. Ще забравите за тези и други проблеми, ако всяка сутрин пиете на гладно чаша топло мляко с половин чаена лъжичка куркума.
■ При респираторни и простудни заболявания, както и за пречистване на кръвта, се разтваря половин чаена лъжичка от подправката 8 половин чаша кипяща вода, добавя се чаена лъжичка мед и се оставя да престои 5 минути. Пие се 2-3 пъти дневно.
■ Вдишването на дима от половин чаена лъжичка куркума, загрята на котлона, при кашлица, бронхит, катар на горните дихателни пътища предизвиква обилно отделяне на слузта, което носи мигнобено облекчение.
■ Синини и трабми ще минат бързо, ако ги намажете с паста от куркума. Половин чаена лъжичка куркума и щипка сол смесете с кипяща бода, докато се получи гъста смес. Нанесете на болното място и покрийте с марля, докато сместа изсъхне. Помага при лишеи, екземи, заболябания на кожата, причинени от паразити. "


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 21 Ное, 2008 6:49 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
дима Т написа:
В Метро има разфасовки от 50,100 и повече грама куркума.Освен,че овкусява и оцветява,тя има и лечебни свойства.

Аз съм ти безкрайно благодарен за хубавата информация, но съм убеден, че няма начин пак да не се появи някой с констатацията "Дима,...дълбоко грешиш."... :P
Вече ми писва... :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Куркума
Сготвено на: 07 Фев, 2009 1:15 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
gotin написа:
Куркумата е известна и като "индийски шафран", както и с интересното име "турмерик", под което е известна в цяла Азия.


Ами да, тука съм чувала за турмерик, ама кой да знае, че е куркума... :roll:
Значи, казваш в цяла Азия, а? Е, то тука си е горе-долу като в близкия изток, така, че се брои! :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB