Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:08 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 69 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 12:15 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Както повечето знаят ,в момента не живея самостоятелно и ще се местя.Преглеждайки джаджите си правех си списък какво трябва да си набавя в новата кухня (освен мачкачката за картофи.. ;) ).Стигнах до заключението ,че в момента имам само 1 мой си нож.Ужас! :roll: Сметнах си, че ми трябват поне 5 вида ножове, освен обичайните, които се поставят при сервиране.

Значи имам онзи, който наричат нож на главния готвач. Ще си купя и нож за филетиране, нож за зеленчуци, за хляб и обикновен или както го наричат нож за месо.

И естествено ножица :) .
Въпросът ми е, какави ножове имате вие ?Колко?

Тъй като предстои купуване на нови ножове бихте ли ми преоръчали някоя марка? Имайте предвид, че цена от 150 лв. само за един нож, в случай че не си професионалист, не ми се струва разумна. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 2:01 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Скоро писах точно по тази тема едно кратко нещо за "Списание за жената", та съм горе-долу наясно с темата. 8)

Естествено, всички ножове, които си изброила, могат да се намерят за по 10-20 лв., българско производство. Но те съветвам да не си взимаш от тях, щото много бързо ще се скапят.

Zwilling, WMF и някои други западни марки са доста скъпи. Аз ползвам Fiskars и съм много доволен. Идеална стомана, добър баланс, лесно се мият, имат си хубаво точило, богат асортимент, абе изобщо - според мен - най-доброто от вносните на най-разумната цена. Струват между 15 (за най-малкия) и 50-60 лв. (за големите). Има ги в Метро.

Следва статията от "За жената"

"Нещо като нож, нещо като цвете..."

За цветя няма да си говорим днес, макар че и флората има приложение в кухнята. Ще стане дума за първата част от цитата на Сароян, т.е. за онзи кухненски прибор, без който една кухня изобщо не е кухня.

Защото без тенджера може, стига да имате например един тиган и няма да останете гладни. Докато без режещо средство, дори и най-примитивно, няма да успеете да се справите, ако искате да имате някакви – минимални поне – успехи в кулинарията.

Ножът е най-древният прибор в кухнята и неслучайно съществува поговорката "У него е и ножът и хлябът", т.е. режещото пособие е от първостепенна важност, още от праисторически времена. Учените твърдят, че един от факторите маймуната да стане homo sapiens е бил първият нож, изработен от парче кремък. Нашите прадеди, токущо очовечили се, са го използвали за обезкостяване на птеродактили, саблезъби и други подобни не особено дружелюбиви твари, чието месо обаче доставяло на хората важните белтъчини, допринесли за развитието на мозъка им, т.е. за тяхното поумняване. Така че спокойно можем да кажем, че без нож нямаше да има полет до Луната!

Как и какво да изберем?

Днес всеки търговски комплекс предлага кухненски ножове, а някои ножове изглеждат наистина внушително. Но не бива да купувате ножове само заради външния вид. Има красиви ножове, чието острие ще се изтъпи за нула време, или пък дръжката ще се разпадне на второто измиване в миялнята. Затова изборът Ви трябва да се ръководи от няколко критерия.

На пръв поглед не е лесно да разпознаете наистина добрия нож от по-лошокачествения, защото съществените предимства на хубавия нож си проличават едва при ежедневната му употреба. Но все пак има някои признаци, по които можете да познаете дали си струва да харчите парите си за точно тази стока.
1. Добрата обработка
Отделните компоненти на ножа са напаснати така, че между тях няма никакви луфтове и фуги. Така ще имате винаги един хигиеничен прибор. Дръжката и острието трябва да са абсолютно гладки, да нямат никакви неравности, по които биха могли да се загнездят бактерии и други неприятни нещица.
2. Сигурността
Дръжката и острието са оформени така, че ръката да е в състояние да хване ножа и да няма опасност от изплъзване. Ергономичната дръжка и балансът гарантират работа без преумора.
3. Неръждаемостта
За да се радвате дълго време на хубав и остър нож, той трябва да е изработен от неръждаема стомана. Колкото по-фино е шлифовано и полирано острието, толкова по-дълго ще издържи без да ръждяса.
4. Съдомиялня?
Модерните ножове със стоманени или пластмасови дръжки се чувстват съвсем комфортно в съдомиялнята. За предпочитане е да ги миете на 55° С. В машината обаче има една опасност: Ножовете да се удрят един в друг или в други прибори и съдове. Така те се затъпяват. Затова е по-добре да миете хубавите си ножове на ръка. Това се отнася най-вече за тези с дървените дръжки!

Какво ви трябва

Ножовете често се предлагат в комплекти от шест или осем, които понякога са с доста изгодна цена. Но помислете добре. Наистина ли ви трябва нож за обезкостяване или рязане на месо точно сега? Понякога е по-разумно да купувате ножовете едновременно с усвояването на различните готварски способности. Показаният на фиг. 1 комплект е разумен избор за хора с по-голям готварски опит. Има, естествено и още по-скъпи и луксозни комплекти, предлагани в специални куфари от алуминий.

Трябва обаче сериозно да се замислите, дали една инвестиция от близо 1200 лв. Ви е необходима!

В домашни условия на практика се нуждаем само от три основни ножа: 25-30-сантиметров готварски нож, 22-30-сантиметров назъбен нож (нож за хляб) и малък нож за белене. Когато пазарувате ножове, си пригответе по-солидна сума, защото, също като при тенджерите, качеството си има цена - по-скъпите ножове ще ви служат години наред.

Търсете ножове от закалена неръждаема стомана със занитени дръжки. Те са трайни и не ръждясват като обикновените. Освен това дръжката няма да стане на парчета след едно-две посещения в съдомиялнята машина. Най-добрите ножове са от кована стомана, а не излети и са наострени от върха до самата дръжка.

Някои от най-признатите марки са:

Zwilling
WMF
Wüsthof
Fiskars
Sabatier
Foffritz
International Cutlery
Chef’s Choice



Универсалният кухненски нож обикновено е дълъг около 25-30 см и може да се използва за всякакви видове кълцане, рязане на резени, кубчета и на ситно. Този нож е наистина моторът на кухнята, така че инвестирането в него винаги си струва.

Назъбеният нож по принцип е с острие между 20 и 25 см и е незаменим за рязането на хляб. Твърдият френски или италиански хляб бързо затъпява готварските ножове. Търсете назъбен нож с широки зъбци.

Ножът за белене, с острие между 5 и 10 см, е предназначен за деликатни дейности като белене на ябълки и други плодове, почистване на дребни сортове лук и чесън, отстраняване на дръжките на ягодите, дълбаене на домати или приготвяне на плодови или зеленчукови украси.

От тук нататък имате огромно поле за изява и най-вече за харчене на средства от домашния бюджет. Ако например често сваляте мръвки от свински, говежди и агнешки кокали, непременно ще се нуждаете от нож за обескостяване. Той е с характерна форма на острието, позволяваща да режете съвсем близо до костта. Предлага се с различна дължина на острието – между 15 и 30 см.

От собствен опит сигурно знаете, че доматите са едни от най-трудните за рязане зеленчуци. Ако нямате остър нож, рискувате в ръцете ви да остане само люспата, а по масата около Вас да се е разпръснала една порция доматено пюре. Така че няма да е лошо да включите и един нож за домати в следващото писмо до Дядо Коледа.

Пак за зеленчуци, но за по-твърдите като моркови, целина, картофи и т.н. е предвиден този нож. С него можете да режете на вълнички, за да придадете малко по-изящна форма на накълцания зарзават.

С тези ножове ще сте готови да посрещнете повечето кулинарни предизвикателства. Освен тях е хубаво да имате и една остра и стабилна ножица под ръка, с която да отваряте опаковки и да разрязвате всичко, за което не е нужен нож. Показаната ножица ще ви свърши перфектна работа. С нея дори можете да чупите орехи и да отваряте бирени бутилки и буркани.


Безопасна употреба на ножовете

Ножът, освен помощник в кухнята, може да бъде и опасно оръжие! Всяка година по света стават стотици хиляди инциденти с кухненски ножове, много от които са резултат на бързане и невнимание. Затова:
- Режете далече от ръката си;
- Дръжте пръстите си на безопасно разстояние от острието;
- Никога не използвайте дланта си като дъска за рязане.

Съхранение
Всеки има по едно кухненско чекмедже, пълно с внушително количество боклуци - от стари календари и шишове до неидентифицирани ключове и тубички засъхнало лепило. Хората често смятат, че тези чекмеджета са подходящо пристанище и за кухненските ножове. Не го правете! Купете си дървен блок за ножове, за да пазите върховете им. Или пък една от онези магнитни ленти, които се монтират на стената и ножовете висят от тях. Предимството на магнитната лента е, че знаете точно кой нож избирате, докато при дървения блок е малко трудно, понеже виждате само дръжките. Преди всичко обаче се погрижете ножовете да са далеч от децата.

Точене на нож със стоманено точило

Image

Хванете точилото здраво и го дръжте далеч от тялото си под лек наклон. Хванете здраво ножа с другата ръка и прокарайте острието по тялото на точилото под ъгъл около 30 градуса. Започнете от върха на точилото и като придвижвате надолу, прокарвайте острието на ножа откъм дръжката до върха. Повторете с другата страна на острието. Продължете да сменяте страните, докато наострите и двете страни на острието (около 10 минути). За да сте винаги доволни от ножа си, прокарвайте острието по стоманено точило (стоманена пръчка с дължина около 30 см с дръжка) преди всяка употреба. По този начин молекулите в острието се пренареждат и остротата му се възстановява.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 9:12 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Абсолютно съм съгласна с препоръките на Алеко, въпреки че съм почти вманиачена на тема ножове /не само кухненски/. Бих прибавила и един ориенталски, който не знам как точно се нарича - прилича на сърп с две дръжки и с него комшиите на юг къцат на дребни парченца зеленчуци и месо - върши ми страхотна работа. Точенето по показания начин е най-удачно, ако не сте свикнали и не ви доставя огромно удоволствие по цяла вечер да плюете върху гладки речни къмъни и да търкате енергично и същевременно нежно. Само малко несъгласие - при гледката на добър нож в миялна машина сърцето ми се къса като на пренебрегната любовница. Мия ножовете си винаги на ръка и веднага ги избърсвам старателно - не ги оставяй върху сушилнята заедно с други прибори, това поврежда и изтъпява острието. Има и други характеристики - напр. дебелината на острието. Аз лично предпочитам ножове с тънко острие, но когато се наложи да разфасовам някое агънце или селски петел за прочутата френска рецепта, използвам един дебел и здрав рейнджърски нож. По-късно може да си вземеш и нож за меки сирена - то нашите май всичките са меки напоследък. Към ножовете си намери една здрава, дебела, тежка и голяма дъска от едно парче дърво.
И накрая - не се тревожи - може да се сготви добре и с едно класическо швейцарско ножче ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 22 Сеп, 2005 10:45 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Благодаря ви много,особенно на теб Алеко! :)
Ще погледана непременно за тези ножове..даже допускам ,че е възможно да се дигна специално до там,само заради тях.. :roll: Това за миялните не го знаех :oops: ,макар от баща ми да знам ,че не е хубаво да стои мокър ножа..никога не съм го питала защо. :-? Мерси за разясненията! Как ще се оправям с точенето незнам.. :roll: ,баща ми винаги е е точил ножовете у дома,на обикновен бруст (така ли се пише тази дума?) и на острота ги докарва почти като самурайски меч,сега какво ще прави татковата глезла.. :-? .
А колкото за ножа за сирене,..ех и за него си мечтая,и за сатър,обаче не от ориенталски тип ,а от китайски..ама това ще бъде по нататък. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Окт, 2005 3:40 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Знаеш ли какво си забравила? Най-важният нож - САТЪРА!
Че без сатър накъде? Да не говорим колко по-представителна изглеждаш размахвайки сатърчето и убеждавайки мъжа си, че най-сетне е дошло време да си купиш (например) ново кожено палто.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 14 Окт, 2005 9:10 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:P Хе-хе сатъра ми е мечта отдавна..макар да не обичам кожени палта сигурна съм ,че ще ми влезе в употреба.. ;) .Той също влиза в списъка ,но съм решила първо да си купя "Уок" и газов котлон .. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 12 Май, 2006 3:59 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Аз съм голям маняк на тема ножове. Имам едно чекмедже в кухнята пълно с най различни видове. Ще споделя личния си опит от последните 2 ножа, които си купих и веднага станаха единствените и най-използваните от всички останали.
Image
На пръв поглед изглеждат пластмасови, но в действителност са керамични.
Изключително са остри и за 8 месеца използване не са се затъпили (точат се на 4 години на диамантен диск като се занесат на фирмата която ги продава). За първи път успях да отрежа тънка филия хляб като по рекламите по телевизията с този нож. Скоро бях на гости и непрекъснато острех ножовете с които режех защото все ми се струваха тъпи. След 8 месеца активно ползване и няколко пъти изпускане от повече от метър върху теракот се забелязват само тези дефекти.
Image
Image.
Недостатъци:
Пръво трябва да се пазят да не падат и да не се огъват. Не трябва да се реже замразено, върху стъкло или метал. Да не се дупчат консерви с тях. Не може да се реже кашкавал или сирене защото залепва.
Предимства:
Много остри. Не окисляват храната и са подходящи за готвене за малки деца (купих ножовете сега ще трябва и деца да направя).
И накрая най големия недостатък. Вече сигурно се чудите колко ли струват аджеба тия ножове. Големия го взех на промоция за 130 иначе е 150 а малкия за 80 колко е когато не е намален незнам. Можете да отидете да ги видите в технополис. Там имало щанд на който ги продават (поне моя позната отиде да купи от там за подарък). Има ги и оцветени в черно. Мисля да си взема още някой, ако убедя жената да не дига голям скандал.


Attachments:
Defekti maluk.jpg [41.24 KiB]
Not downloaded yet
Defekti goliam.jpg [59.62 KiB]
Not downloaded yet
Nojove.jpg [58.11 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 12 Май, 2006 4:34 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Kabal написа:
...И накрая най големия недостатък...Големия го взех на промоция за 130 иначе е 150 а малкия за 80 колко е когато не е намален незнам...

:shock: Леле малеее...
Предполагам, цените са в евро...


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 12 Май, 2006 4:36 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
biskvitka написа:
Kabal написа:
...И накрая най големия недостатък...Големия го взех на промоция за 130 иначе е 150 а малкия за 80 колко е когато не е намален незнам...

:shock: Леле малеее...
Предполагам, цените са в евро...

Споко в лева са. В Технополис не се продава във валута :)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 12 Май, 2006 4:48 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Извинявам се, останах с впечатление, че са купени навън.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 13 Май, 2006 1:09 am Съб 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
За начало е достатъчно едно родно блокче на Elite има комплекти с ножица за пиле, а стандартният е: сатър, широк на главния готвач - подходяща кривина за да се "люлее" при кълцане на зеленчук, нож за месо и филетиране - малко е по-дълъг отколкото трябва, късо ножче за почистване на зеленчуци и масат.
Ножовете са с добра тежест, сравнително дебели, но изкосени на последния сантиметър, много добре заточени и се заточват лесно с масата.
Имат удобни дървени дръжки, чийто лак издържа дори накисване в топла вода.
Всичко това за около 30 лева, в зависимост от комплектацията.

Забелязах, че напоследък използвам само два - късото ножче, с което може и да се филетира, щото е тънко но доста твърдо и сатърчето - за рязане на пържоли от прясно и замразено месо, разфасоване на пиле, рязане на зеленчук, включително репички и скилидки чесън - такива тънки шайби не мога да докарам с никакъв нож - само със сатъра - тежък е и сам реже, а и зрял домат на шайби не му се опира - това е тест на който се "препъват" доста от ножовете.
Сатърът успешно се справя и с всякакъв хляб - мек, твърд, трошлив.
За разни вълчи мезета да не говорим - могат да се докарат да се чете вестник през бекона, шпека или пастърмата.

Но кой както е свикнал.

Комплекта ми подариха колегите преди 4 години и досега не се е налагало ножовете да се заточват при точилар - все още искат десетина удара по масата и са като нови.

Та докато се оглежда човек за изгодна покупка на специални ножове, може да се закърпи положението, какво да се закърпи - просто ще има добър комплект за всеки ден и всеки дом :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 17 Май, 2006 12:16 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
На кумеца му подариха Елит и са адски тъпи, ако не се острят на масата (стоманено точило .


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 17 Май, 2006 9:08 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
С масат само се заглаждат режещите ръбове.
Ъгълът на изкосяване на последния сантиметър от острието е добре подбран.
Тогава масатът може да си свърши работата.

Профили на режещия ръб - за различните ножове с различно предназначение...
За този ъгъл споменах по-горе.

И малко теория на заточването: дебелина на острието, форма на острието, ъгъл на режещия ръб, дебелина на режещия ръб, гладкост на режещия ръб са факторите, които определят дали ножът ще реже това, за което е прадназначен или не.

За рязане на месо - ъгъл C


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 08 Окт, 2006 10:49 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Окт, 2006 10:42 pm Нед
Мнения: 87
Location: софия
ludetina написа:
Сметнха си ,че ми трябват поне 5 вида ножве,освен обичайните които се поставят при сервиране.
Аз също съм болен на темата ножове. Имам много и различни, но в момента си купих един холандски от фирмата Пиеро на кръстовището на бул Гоце Делчев и Тошев. Кажете имате ли информация за тях мерси?


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Окт, 2006 8:08 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошъл, Гоце!

Марката Пиеро не я знам, какви са твоите впечатления от ножа?


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Окт, 2006 9:01 am Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
гоце кое това кръстовище с бул. Гоце Делчев (това новото име на Дойран ли е? )


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Окт, 2006 9:22 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
marabu написа:
гоце кое това кръстовище с бул. Гоце Делчев (това новото име на Дойран ли е? )


Welcome на Гоце и от мен!

Бул. "Гоце Делчев" си е "ГД" (преди се казваше инак, ама не помня как), а "Дойран" си е "Дойран.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Окт, 2006 9:48 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
marabu написа:
гоце кое това кръстовище с бул. Гоце Делчев (това новото име на Дойран ли е? )
Вероятно става дума за кръстовището на бул.ГД и ул.Дойран, чието продължение е ул. ген. Стефан Тошев.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 09 Окт, 2006 6:33 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Окт, 2006 10:42 pm Нед
Мнения: 87
Location: софия
Здравеите на всички колеги, и благодаря за всичко. Значи фирмата е пиеро, но ножът е холандски, мисля че алмос се казва, на работата ми е и утре ще проверя.

На гърба се намира и фирмата Томеко, която също продава ножове каквито си помислите. Аз съм готвач 25 год вече със хоби разфасофка на меса. В момента работя главен готвач в стола на министерство на финансите. Може да научите много от мене, но съм сигурен че и вие ще ме научите на много неща.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Окт, 2006 9:39 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Алеко написа:
marabu написа:
гоце кое това кръстовище с бул. Гоце Делчев (това новото име на Дойран ли е? )


Welcome на Гоце и от мен!

Бул. "Гоце Делчев" си е "ГД" (преди се казваше инак, ама не помня как), а "Дойран" си е "Дойран.


Емил Марков беше името .. иначе се сетих за магазина (едно време магазина беше на бул. Черни връх) даже съм си купувала оттам силиконови форми :)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 6:52 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Благодарение на този форум научих, че има и други подходящи за рязане на зеленчуци ножове (освен древната технология с бамбука ;) ) и след като преудолях сериозния първоначален шок от цената, днес съвсем непланирано и ненадейно се сдобих с керамичен нож :elef: И не само керамичен, ами и заздревен чрез добавянето на графит! На вид е като вече сниманите керамични (малкият), но черен - като приборите за тефлонови съдове.
От няколко месеца не бях стъпвала в Технополис в Младост и днес съвсем за друго минахме оттам. Видях някакъв нов щанд между касите и хладилниците и ... една изключително богата колекция от бели и графитени керамични ножове! Цените са главозамайващи, ако човек не е подготвен (но аз бях, благодарение на вас :) ) Имаше промоция - два като снимните тук по-горе за 150 лв. Иначе подсилените с графит са средно с около 30% по-скъпи от белите. Имаше не само ножове, но и белачки, рендета и точила (точилки?). Цените на ножовете започваха от 50 лв за най-малкия бял нож до 200 за най-големия графитен нож. Средната цена беше около 90 за белите и около 130 за графитените. Имаше промоция на графитени ножове от предишна колекция, които бяха само с окло 10% по-скъпи от белите и аз си взех точно такъв. Много импулсивна покупка!! Добре че са кредитните карти, иначе никога не бих броила 100 лв. за нож! :lol: Дава се с книжка с инструкции, контакти на фирмата вносител и предпазител за острието. Има само един недостатък - ужасно е остър и трябва да се работи с два пъти повече внимание. Но иначе режи и още как! :) Единственото което му се опря леко беше печена чушка в пластмасова чиния - много се плъзгаше, и ножът, и чушката.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 7:46 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Аз тъкмо трябва да купувам още, защото Лени с по-малкия се опита да отвори банка глюкоза (понеже бил няй острия) и му счупи върха. Единственото което не се реже лесно с тези ножове (освен споменатото по-горе от мен) е месо. След 3 месеца мъки на вилата без керамични ножове щях да се изпорежа днес като ги хванах отново....


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Сеп, 2007 10:05 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Окт, 2006 10:42 pm Нед
Мнения: 87
Location: софия
които има добри и скъпи ножове намерих точилар професионалист живее на позитано скоро ще му науча адреса и телефона. имам всички ножове нямах за сирена но онзи ден си го купих от ситито англииски. много ми хареса за 11 лв. но намиарам и за 3 лева които не са лоши. с тях си режа и домати и си филирам рибата.но най мо харесва ножа които си купих от цветанов и син за 160 лв, кования тризъбец. страхотен. невероятен. ососбено като го комплектовах със масат /точило/ за 125 лева. от същият магазин.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Сеп, 2007 1:52 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Kabal написа:
Аз тъкмо трябва да купувам още, защото Лени с по-малкия се опита да отвори банка глюкоза (понеже бил няй острия) и му счупи върха.
Не остана ли едно дете сираче? :mrgreen: Ако жената ми счупи нож за 150 кинта, сигурно ще я удуша.


 Profile  
 
 Рецепта: н е е редно
Сготвено на: 09 Сеп, 2007 2:47 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Окт, 2006 10:42 pm Нед
Мнения: 87
Location: софия
да ги пипат децата. тези ножове. все едно да си оставиш страдивариуса на място кадето има малки деца. ако си цигулар


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 69 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB