Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:31 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 69 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next
Message
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 09 Сеп, 2007 2:59 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ама, Гоце, Лени е жената на Кабал ;). Май и на жените трябва да се забрани да пипат "Страдивариуса". :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: ех
Сготвено на: 09 Сеп, 2007 4:29 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Окт, 2006 10:42 pm Нед
Мнения: 87
Location: софия
няма значение. пазиш се от от които нямаш вяра. не само за цигулката.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 13 Сеп, 2007 12:51 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
MR.LAZY написа:
Kabal написа:
Аз тъкмо трябва да купувам още, защото Лени с по-малкия се опита да отвори банка глюкоза (понеже бил няй острия) и му счупи върха.
Не остана ли едно дете сираче? :mrgreen: Ако жената ми счупи нож за 150 кинта, сигурно ще я удуша.

То и Лени се беше приготвила да яде бой щото този и е втория нож дето чупи и остана много учудена като само казах, че ще купя още (са се замислям дали да не я накарам тя да ги купи....)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 13 Сеп, 2007 2:04 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Само да не пипа "детските"... :mrgreen:, иначе съм "ЗА".


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 14 Сеп, 2007 1:32 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
MR.LAZY написа:
Не остана ли едно дете сираче? :mrgreen: Ако жената ми счупи нож за 150 кинта, сигурно ще я удуша.


Не ти вярвам и 1 %. :twisted:


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 21 Сеп, 2007 1:29 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Са жената ме подготви психологически, че е счупила и керамичната белачка, може би като се прибера вече да ми е минало... :head:


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 21 Сеп, 2007 1:34 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Дано да ти е минало.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 21 Сеп, 2007 2:09 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Kabal, не е ли време да спреш да купуваш керамични изделия. :twisted:


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 21 Сеп, 2007 2:15 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
IPA написа:
Kabal, не е ли време да спреш да купуваш керамични изделия. :twisted:

Вземи си да видиш, че няма да може да се откажеш!


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 21 Сеп, 2007 2:38 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Кабал, накажи я с пластмасова белачка за 60 стотинки :P


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 21 Сеп, 2007 2:40 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
biskvitka написа:
Кабал, накажи я с пластмасова белачка за 60 стотинки :P

Искаш да кажеш себе си да накажа. Предимно аз готвя .... Но може би за тези пари при такава чупливост белачката не е за препоръчване за купуване. 45лв и беше цената.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 23 Сеп, 2007 10:44 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Млада майка, кво да я правиш! Простено й е, ама само този път! :mrgreen:

Кабалчо, мисля, че наистина трябва да се преориентираш към други материали.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 25 Май, 2008 1:55 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Май, 2008 12:26 pm Вто
Мнения: 5
Location: Варна
Здравейте!
Съжалявам, че изравям тази тема, но няколко пъти я прочетох и така не можах да Ви се начудя :shock: :shock: :shock: :shock:
То е ясно че във всяка къща има по един "хубав" нож, но това което пишете е направо безумие.Моля, не се засягайте, но се чудя как така давате по ????лв. за ножове след като дори не работите със тях / или поне аз не останах с такова впечатление :oops: / след като за същата сума могат да се купят поне 3бр. качествени ножове :idea:
Поздрави!


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 25 Май, 2008 8:20 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, nork,

Бай Ганьо го е казал: "имали сте бол пари, дали сте ги" ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 25 Май, 2008 11:33 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
От няколко дни се каня да споделя тъжната съдба на заздравения ми със графит керамичен нож :cry: Не съм имала по-добър от него за плодове и зеленчуци (а това е основното, което ям) въпреки, че като се преместихме, инвестирахме в един добър комплект стоманени ножове. Та, някой в голямата къща беше изпуснал керамичния нож и част от режещия ръб (макар и малка) се беше отчупила. След няколкодневна употреба на ножа върху пластмасова дъска (вместо дървената, която ползвах дотогава) забелязах още две по-малки "липси" (много сходни на публикуваната по-горе снимка). Обвиних дъската, макар че всъщност не знам каква е причината. Ножът все още е нанадминат, особено за меки заленчуци, но се чудя дали мога да го спася като го занеса на вносителя да го наточи :-? :-? :-?


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 26 Май, 2008 8:42 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Meg написа:
Ножът все още е нанадминат, особено за меки заленчуци, но се чудя дали мога да го спася като го занеса на вносителя да го наточи :-? :-? :-?

И аз трябва да ги занеса мойте но вече 2 години отлагам. И за това време не са се променили и са си както при купуването. Според вносителя им го оставяш ножа и за 5 евро ти го наточват като ти дават оборотен защото го пращат в чужбина (не помня къде казаха) да го точат. Не съм давал обаче и не е проверена тази информация.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 26 Май, 2008 10:49 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Боже, боже...
Ц-ц-ц...
А аз пък , досега, имах гузното чувство, че съм маниак на тема ножове...
Глупости, с моите 35-6 ножа само за обработка на храната...
Наивник ще си умра, това си е. :oops:
Твоят постинг е от 2005 г. и вероятно досега си открила, че на първата снимка не е т.н. Нож на майстора или на главния готвач, а си е нож за филетиране. И, най-вероятно, си се сдобила с най-различни ножове и ножчета.
От горните постинги, според мене, най-близко до истината са yosif и Kabal, ако не третираме въпроса за парите.
Остава само да ти споделя моя опит.
От десетките хубави, по-хубави и на-хубави ножове и ножчета, всъщност се оказва, че ползвам редовно не повече от 3.
Най-ползваните са 2-3 ножчета за почистване на зеленчуци, които ги броя за един нож, защото са еднакви. Български, от Габрово, острието има леко сърповиден вид, с изтъняване към върха. Черна пластмасова дръжка. От десетината подобни и доста скъпи, явно тези най-прости ножчета ми вършат най-добра работа при обработка и почистване на зеленчуци и плодове.
След това е нож на Tramontina, от по-широките и по-големите, нещо като въпросните ножове на гл.готвач. Третият е на Tecoma - Presto, широк и леко извит. Изобщо, на Текома ножовете са с някаква собствена тяхна форма, много специфична.
Освен тези ножове, ползвам 2-3 китайски, тип сатър, които са безумно удобни за всякакъв вид готварска дейност. Любими са ми, но ги ползвам май само като разфасовам месо. Китайците ги ползват за 90% от кулинарните операции.
Като ходя в Технополис и аз се облизвам и попивам жадно с очи керамичните ножове, но реших, че няма да разреша на Егото си да ми скача по главата.
Преди 100 години хората по селата са имали само един нож за домашна употреба, затова е известна подигравателната приказка как на село мъж казва на жена си "Жена, дай ми ножа", като се визира точно този факт, че хората на село са имали само един нож за домакинството.
Но пък какви вълшебни рецепти за всякакви ястия имаме в наследство от тези времена...
Всеки случай, не ножовете и приборите правят готвача, а това, което е в главата му.
Понеже имам и 4 ножа специално за рязане на домати, един пластмасов, за листни зеленчуци, няколко вида за сирена - съвсем меки, меки, полутвърди и твърди, че и много твърди, от типа на Пармиджаното, както и за стриди, и какви ли не още, с най-изчанчени форми и специално предназначение, позволявам си да ти дам три основни съвета.

1. Ако не се считаш за професионалист, не купувай свръхскъпи ножове. Изключение - керамичните.
Те по идея се заточват с ръб почти на молекулярно ниво и много трудно се захабяват. Но пък трябва непрекъснато да им трепериш и акълът ти да е все там- да не ги чукнеш, да не ги изпуснеш, да не ги удариш в ръбна тенджера или нещо друго, да не режеш върху много твърда подложка и т.н.
Но ако имаш достатъчно пари, затвори си очите пред наглото попълзновение на Егото си и си позволи това удоволствие за душата...
...Само после да не се чудиш кой те е накарал да дадеш куп пари за това чудо, а си ползваш пак старичкия любим нож ...

2. Винаги, когато това е възможно, ползвай ножица!
Твърде късно усвоих този принцип и съжалявам.
Ножицата е незаменим инструмент в кухнята. С нея можете да си спестите страшно много труд и затруднения, да не говорим, че за почистването на риба е просто незаменима.
С ножица можете да режете магданоз, пресен лук, спанак, да разфасовате месо, да го режете на кубчета, или ивици, (макар и не на жулиени), можете да режете дори трошливи неща като хляб, за да не падат излишно трохи, когато решите да правите крутони, например.
Естествено, както и микровълновата, ножицата си има своята специфична ниша на приложение, но това никак не пречи да се опитваме да заместим ножовете с нейната употреба там, където е възможно.

3. ЕДИН МНОГО ВАЖЕН СЪВЕТ.

Баба ми, светла и памет, казваше "Само дяволът знае къде жената си точи ножовете.", като имаше предвид, че жените (умните) си точат ножовете на керамичния ръб на дъното на която и да е чиния в домакинството.

И друг път съм го обяснявал, но ще го повторя, защото е по темата.
Минал съм през всичките видове точилки, масати, брусове ("брус" е точното название :) ), за да разбера, че не това е правилният начин за заточване на кухненски нож.
Понятието "остър като бръснач" важи май и почти само за бръснач.
Всички останали ножове за кухненска употреба трябва да бъдат МИКРОНАЗЪБЕНИ.
Люспите на зеленчуците са от много неподатлива целулоза, по която заостреният "като бръснач" нож много бързо се затъпява и започва, уж остър, да се плъзга по люспата на домата, чушката или патладжана.
Месото уж лесно се реже с такъв нож, но проблемът е като се стигне до жили и сухожилия.
Затова се произвеждат и продават, понякога на доста високи цени, специални, СИТНОназъбени ножове за рязане на домати.
Разбира се, няма спор, че най-правилният начин да премахнеш люспите на чушка или домат е бланширането, ама кой ще си играе с това в забързаното ни ежедневие...
Тези ножове си вършат работата перфектно, но все пак са тясноспециализирани, за това са и произведени, затова са и скъпи.
Абсолютно същият ефект се получава на микрониво по острието на ножа, когато го прекараме 1-2 пъти по негледжосаното дъно на керамична чиния.
Класическият тест за острота на кухненския нож не е рязането на лист хартия, а срязването почти без натиск на люспата на домат.
Освен, че винаги ще имате остри ножове в домакинството, при това без никакви специални уреди и приспособления, но и за ножовете ви няма да бъде пречка и най-дебелата люспа, жила или сухожилие.
Особеното е това, че между ножът, заточен "като бръснач" и микроназъбеният нож няма абсолютно никаква видима разлика, назъбването е на микрониво.
Затова, мила ми Лудетина, при точенето на брус, ефектът е много добър, защото точно такъв, микроназъбен ръб се получава, но прекалено фин и прекалено лесно се захабява, ако не е от суперзакалена стомана. А ножовете в домакинството не са от такава стомана, а от неръждаема стомана, която е сравнително мека и "не държи рез", както казват специалистите в тази област.
Колкото и елементарно и просто да изглежда, точенето на ръба на чиния се оказва идеалният начин за заточване на всякакъв кухненски нож.
Разбира се, произвеждат се и специални керамични точила и масати, но те са изключително скъпи, защото са почти само за професионалисти.
А всички инструменти за професионалисти са си скъпи by default...

Известно време работих като часовникар и специалист по фина механика. Мога да ви предам и една типична часовникарска поговорка "Истинският майстор и с клечка за зъби може да поправи часовник." Това във връзка с твърдението на някои некадърни "майстори", че нямат подходящ специален инструмент.
Може много да се спори по това твърдение, но "истината е някъде там"... Майсторството е в главата, факт. Инструментите, скъпи и прескъпи, приспособленията, електрическите уреди и комбайни, всичко това просто помага и пести време и труд, но в никакъв случай не прави "майстора" Майстор, а още повече от некадърника - майстор.

Силно се надявам да съм обогатил хубавата тема с нещо ново и интересно. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 27 Май, 2008 12:22 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Окт, 2006 10:42 pm Нед
Мнения: 87
Location: софия
поръчах на дъщерята да ми изпрати едно електрическо точило за ножове за 40 долара и транспорт 25. и тука купих трансформатор за 110 волта за 60 лева. и не струва нищо
измама голяма е. ако дойдите в ресторанта ми ще го видите.но днеска мина един които се занимава с разносна търговия предложи бразиско то4ило за 120 лева и ми се вижда 4е е добро. имам му телефона. иначе за ножове скоро няма да ми мине болеста да купувам скъпи ножове.заринал съм се. и пак купувам.най после си купих и новият масат на дик за 125 лева. и сега му се кефя.


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 27 Май, 2008 9:17 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Хм, много интересно е това с ръба на чинията. Със сигурност ще го запомня и изпробвам след време (нали съвсем наскоро купихме ножове и половината още не са ползвани :lol: ). Баща ми продължава да си точи ножовете на едно отколешно ръчно приспособление с два въртящи се диска (някакъв камък с ръбеста структура) между които се прокорва многократно острието. Върши добра работа, но за кратко време. След месец пак трябва да се точи, а и резултатът е далеч от "постиженита" на керамичния нож за зеленчуци; иначе за всичко друго си е много ОК.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 29 Май, 2008 1:59 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Май, 2008 12:26 pm Вто
Мнения: 5
Location: Варна
gotin написа:
Боже, боже...
Ц-ц-ц..


Това е най точния коментар за това което си написал по-надолу.....
Ако си "търгаш" на ножове бих те разбрал, но не и подкрепил....
Моля не ползвайте ръба на чинията, ако желаете да имате ножове.Всеки може да си позволи масат за 20лв./Български/ и заточване при кадърен точилар един път годишно / говоря за дом. употреба/.
Забележка :idea: :
Ако ползвате скъпи ножове поинтересувайте се от вида на стоманата и начина на заточване да няма фалове от сорта на разкалени ножове


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 29 Май, 2008 10:10 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Аз пък ползвам ножовете на Zepter.Не знам от каква стомана са направени,но са перфектни!Комплекта съдържа 5 ножа и масат.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 29 Май, 2008 10:15 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Всички останали ножове за кухненска употреба трябва да бъдат МИКРОНАЗЪБЕНИ.
Люспите на зеленчуците са от много неподатлива целулоза, по която заостреният "като бръснач" нож много бързо се затъпява и започва, уж остър, да се плъзга по люспата на домата, чушката или патладжана.
Месото уж лесно се реже с такъв нож, но проблемът е като се стигне до жили и сухожилия.
Затова се произвеждат и продават, понякога на доста високи цени, специални, СИТНОназъбени ножове за рязане на домати.



Ето нагледно и изпитано потвърждение на горните думи. Горния нож, ползвам вече 17 години за рязане на зеленчуци и не мога без него. Вече му смених веднъж дръжката, май и втори път ще я сменям, но ножа не е мръднал. Долния го купих миналата седмица, след дългогодишно търсене, за да прилича на стария (защото, ако загубя стария, съм загубена). Това, което не виждате на снимката, и което Gotin забрави в своето изложение, е дебелината на ножовете за зеленчуци - те трябва да са тънки - колкото са по-тънки, толкова по-добре се режат доматите и други подобни. Дебелите ножове от този тип са по-подходящи за месо. А един добър готвач според мен, трябва да уважава инструментите си и да ги поддържа. Аз лично съм голям маниак на тема инструменти. Имам едни ножици Fiskars, които никoй освен мен няма право да пипа - мразя ножици да ми засичат. С ножовете ситуацията е по същата, но тъй като почти само аз готвя, нямам проблеми с неправилно използване;


Ето въпросните ножове:
Image


Attachments:
File comment: Ето въпросните ножове
Nojove.JPG [50.54 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 29 Май, 2008 8:13 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
nork написа:
gotin написа:
Боже, боже...
Ц-ц-ц..


"фалове от сорта на разкалени ножове"?


Негледжосаното ръбче на една порцеланова чиния е толкова фин абразив, че е 1000% невъзможно да повреди нож.
Преди да даваш "умни" съвети, би ли си направил труда да пробваш това, срещу което пишеш?
Колкото до "разкалените" ножове, това може да стане единствено на шмиргел или ъглошлайф, просто друг начин няма... :lol: [/b]


 Profile  
 
 Рецепта: Ножове
Сготвено на: 29 Май, 2008 10:30 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Май, 2008 12:26 pm Вто
Мнения: 5
Location: Варна
ДА пробвал съм.........
И то не един и два пъти, но само с определени ножове........
За фаловете:
Ти май не си виждал как "майстори" точилари работят :P :P :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :mrgreen:
Но всъщност няма да споря с теб ;) Ако ти знаеш кой нож как и с какво да си го заточиш то повечето хора съм сигурен, че идея си нямат.Малко пресилен пример:
Стомана 301 да я дадеш на кварталния точилар = S класа да отиде за основен ремонт при Пешо Карбуратора. :mrgreen: :lol: :lol:
Здраве да е ...
Поздрави!


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Ножове
Сготвено на: 26 Дек, 2011 10:31 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
fena3000 написа:
Темата е малко стара, но аз скоро си купих такъв нож и съм изключително доволен! Реже перфектно. Иска малко повече да се внимава с него, но си струва.


... И как да разберем какъв е този "такъв" нож, от който си толкова доволен?
Ще погадая малко - щом като смяташ, че "трябва малко повече да се внимава с него", вероятно си си купил керамичен нож... :) Но, какъвто и да си си купил, честито! :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 69 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB