Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:50 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Юни, 2007 4:50 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
Здравейте,

Голям любител съм на суши. По време на престоя си в САЩ работех в суши ресторант в рамките на една година.

Въпросът ми е, продават ли се в България ножове за суши, суши сетове (чинийки, подноси и т.н.)? А уреди за варене на ориз (rice-cooker)?

Обмислям поръчване на Amazon.com, но предпочитам да ги взема от БГ ако е възможно.

Живея в София и няма значение дали става въпрос за магазин или за онлайн поръчка в БГ интернет-магазин.

Благодаря предварително.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юни, 2007 5:07 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ако ще пазаруваш през Амазон, мини през моя акаунт, щото Манго трябва да яде леб. А за България знам само за един вносител.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юни, 2007 5:35 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошъл / дошла, Sonny! :baloon:

Мои познати са си купили съдове от Русия, преди доста време.

Машината за варене на ориз е обсъждана тук.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 10:36 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Здрасти, Сони! (Къде е Шер?)

Ножове и чинийки съм виждал в Технополис-Младост.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 3:14 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
Мерси за отговорите!

Алеко, става въпрос за специализирани ножове за суши в този Технополис, нали? Помниш ли марката?

Аз тъкмо бях се примирил да поръчвам един нож от eBay за 70 долара + 20 доставка, така че това което казваш много ме радва. :)

Иначе вчера направих мощен research и се оказа, че rice-cookers в БГ няма. :(
Май ще взема един уред за готвене на пара със специализирана програма за ориз на Braun:

Image

А рибе за суши къде може да се намери в София? Тук-таме само виждам филе от сьомга, нещо "по-така" дали се намира? :)

Поздрави,


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 4:34 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Sonny, rice-cooker-и има, дори мой приятел си е взел от Илиянци.
Едно време имаше и в ТСМ, сега вече не внасят.

Какво ти пречи да си вариш ориза в тенджерка? Или в бамбукова кошница с тензухче на дъното (капиталистите използват муселин, ама ай ся).

Ножовете в Технополис са много скъпи, не им помня марката, но са на цената на Хенкелс, само че им отстъпват по качество.
По-добре виж в Щъркелите (в магазина на ул. Княз Борис I №115, не този на Пиротска).

Цената на един нож е над 150 лв.

Относно рибата: свястна сурова риба няма да намериш, освен ако не си я хванеш сам :P

В Метро видях много апетитно изглеждащо филе от риба тон, но нямам идея, колко е прясна. За суши рибата не трябва ли да е току-що уловена?


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 4:53 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
biskvitka написа:
Sonny, rice-cooker-и има, дори мой приятел си е взел от Илиянци.
Едно време имаше и в ТСМ, сега вече не внасят.


Супер! Къде в Илиянци, в някакъв магазин ли? Никога не съм ходил там и не знам каква е подредбата, има много магазини, или сергии с наредени по тях китайски джунджурии и се провираш докато намериш rice-cooker?

За да съм сигурен, говорим за нещо такова нали:

Image

Quote:
Какво ти пречи да си вариш ориза в тенджерка? Или в бамбукова кошница с тензухче на дъното (капиталистите използват муселин, ама ай ся).



Предполагам си прав/а, но готвачите в рестораната, в който работих държаха да се ползва rice-cooker. Пък и аз предпочитам всичко да си е наред. :)

Quote:
Ножовете в Технополис са много скъпи, не им помня марката, но са на цената на Хенкелс, само че им отстъпват по качество.
По-добре виж в Щъркелите (в магазина на ул. Княз Борис I №115, не този на Пиротска).

Цената на един нож е над 150 лв.


Хм, доста наистина, трябва да отида да ги погледна. Ще отида и до въпросните Щъркели. Като новак сушист мисля да не давам повече от 50ина лева за нож. :)

Quote:
Относно рибата: свястна сурова риба няма да намериш, освен ако не си я хванеш сам :P

В Метро видях много апетитно изглеждащо филе от риба тон, но нямам идея, колко е прясна. За суши рибата не трябва ли да е току-що уловена?


Предполагам, че ако е току що уловена, толкова по-добре. В ресторанта в Ню Йорк, където бях, я носеха в големи хладилни камиони и предполагам беше поне на няколко дни или седмица. Съхраняват я някакси и имаше отлично качество.

Иначе, тези сьомги, които ги виждаш по суперите за 25лв килото стават за суши. Рибата тон колко беше за кило?


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 8:15 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
В китайския магазин на "Пиротска" има доста съдове и уреди за готвене на източни специалитети,може да провериш там.Има дървени съдове за сервиране на суши,кори "Нури",специален лепкав ориз и разните му други тънкости.Под този големия,посока Женския пазар има и още един,по-малък магазин.И там има разни полезни неща.Успех!


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 9:42 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Рибата тон е 35-38 лв за кг.

Аз правя суши с нож Фискарс, не са лоши за цената от 20-тина лв.
Лошото е, че в момента се затъпи, а нямам хубаво точило :(

Между другото, използвам само пушена, веяна или поне маринована риба.

Не знам, в кой от магазините на Илиянци се продава въпросния уред, не ходя там; информацията ми е от трето лице. На мен не ми се е налагало да купувам оризоварка.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юни, 2007 9:48 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
дима Т написа:
В китайския магазин на "Пиротска" има доста съдове и уреди за готвене на източни специалитети,може да провериш там.Има дървени съдове за сервиране на суши,кори "Нури",специален лепкав ориз и разните му други тънкости.Под този големия,посока Женския пазар има и още един,по-малък магазин.И там има разни полезни неща.Успех!


Здравей,

Тъкмо днес там ходих, в големия китайски на Женския. :)

Има това онова - уасаби, нори, соев сос, клечки, бамбукови поставки, абе оставих 30 лева. :)

Съдинки за суши не видях, но Алеко ме насочи към Технополис. Ще го чекна другата седмица. Нож ще се намери също.

biskvitka, съвсем случайно днес попаднах на един TCM магазин и имаше един самотен оризоварник с култовата марка Asian за 38 лева. Не го купих веднага, но може би ще го взема ако мушмуроците от Илиянци не са внесли нещо по-качествено.

Абе с две думи, май щесе събере суши сета.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2007 2:18 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Юли, 2007 1:23 pm Сря
Мнения: 1
Location: София
Зрасти Sony. Признавам си, че заради тази тема се регистрирах :oops: Какво да се прави, много малко са местата в Бг от където може да се намери информация за сушито.
Тъй като и аз мислех да търся въпросния китайски магазин заради rice cooker-а, кажи има ли ги там и колко струват? А тези на Илиенци къде по-точно са намират и стават ли?
Относно ножовете: аз ползвам обикновени... какво е предимството ако са от "специалните"?

относно продуктите:
- риба купувам или от Метро или от Пикадили. В Пикадилито до Хемус на рибния щанд има един много готин продавач, като му кажеш, че е за суши винаги казва дали е прясна. Твърди, че сьомгата я карат със самолет до гърция рано сутринта и от гърция още същия ден с хладилен камион до София. На теория би трябвало или на същия или най-късно на следващия ден след като е хваната рибата да е тук. Купувам само ако е докарана и разфасована същия дун. За Метро е същото, само че не режат, т.е. трябва да вземеш цяло парче.
- Скариди /сурови тигрови/ има в Пикадили
- Нори, ориз, бамбукови постелки има пак в Пикадили, но са мното скъпи. М/у др-то пробвал съм с обикновен ориз и не намирам разлика в крайния резултат.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2007 1:50 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Здравей Damianoff,

Напълно съм съгласна с теб за ориза - става и с нашия кръглозърнест, само количеството вода трябва да е по-малко - 1:2 ориз:вода.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2007 3:46 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
дима Т написа:
В китайския магазин на "Пиротска" има доста съдове и уреди за готвене на източни специалитети,може да провериш там.Има дървени съдове за сервиране на суши,кори "Нури",специален лепкав ориз и разните му други тънкости.Под този големия,посока Женския пазар има и още един,по-малък магазин.И там има разни полезни неща.Успех!


Вчера бях в този магазин ( първия ) - има Нори, оризов оцет, уасаби, рогозка за навиване на суши, различни видове ориз и сусамово олио, последното не за суши, а китайски манджи. Цените са съвсем прилични и в пъти по-ниски от щандовете в големите магазини. Точният адрес е "Пиротска" 18, но входа на магазина е от пресечната улица.

Нямах време да гледам за съдове. :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2007 5:44 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Единственият проблем е, че стоките в този магазин са с изтекъл или изтичащ срок. От там си взехме оризов оцет.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2007 11:37 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
MR.LAZY написа:
Единственият проблем е, че стоките в този магазин са с изтекъл или изтичащ срок. От там си взехме оризов оцет.


Мистър, след твоя пост погледнах срока на годност на купените неща:

оризов оцет имаше няколко вида, взех най-светлия, годен до 18.01.2009

сусамено олио - годно до 20.08.2008

уасаби - само то е до 09.2007, но ако е познатия ми серт, нищо няма да му има в хладилника поне още 6 месеца


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Фев, 2012 3:24 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 01 Фев, 2012 3:17 pm Сря
Мнения: 1
оризоварка има добра в метро за 200 лв. 11 литрова, за други продукти може да се обърнете към мен, внасям с големи количества понеже имам цех за суши.
примерни цени.
джинджифил 1 кг. /розов/ 32 лв.
уасаби на прах 1 кг. /китай/ 33 лв.
нори /50 бр. пакет/ 22 лв.
ориз за суши sea food market 10кг. за 42,80
оцет оризов 11.90 л.
........ и много друго.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Фев, 2012 10:42 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
veko10 написа:
оризоварка има добра в метро за 200 лв. 11 литрова, за други продукти може да се обърнете към мен, внасям с големи количества понеже имам цех за суши.
примерни цени.
джинджифил 1 кг. /розов/ 32 лв.
уасаби на прах 1 кг. /китай/ 33 лв.
нори /50 бр. пакет/ 22 лв.
ориз за суши sea food market 10кг. за 42,80
оцет оризов 11.90 л.
........ и много друго.


Хм, доста добра self-реклама... :)
Съвсем "друга бира" е, дали това е уместно и редно от етична гледна точка, това да става в кулинарен форум...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB