Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:38 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 07 Юли, 2004 11:38 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Сега съм на кръстопът събрала съм почти всички точки за Wok Tefal(от Била, има такав промоция -можеш да си го купиш с около 13 лв. намаление ,ако си събрал 25 точки от покупка на продукти)и се чудя него ли да си купя или по добре да изчакам да събера повече и да си купя газов котлон и нормален Wok от китайските магазини?
Питам понеже нещо съм разочараована от Тефал ,оказва се че не са толкова устойчиви :evil: и се дарскат дори от дървена шпатула...(а на упътването за ползване изрично беше написано ,че можеш да използваш дори вилица :? ),а и дали се развива толкова висока температура за да станат ястията така вкусни като в рестоанта..?
И ако се драскат как ще разбърквам интензивно ?Накрая току виж се оказало ,че и от тефлонови бъркалки се разрушава покритието? :?

И накрая дали въобще да си купувам повече Тефал,може да ъм попаднала на менте(купих от Метро,за това се съмнявам)?Или и друг има този проблем ?


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Wok?
Сготвено на: 08 Юли, 2004 3:08 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Тази промоция на Билла не ми се вижда много изгодна - купих си същия уок при едно пътуване до Кюстендил с около 30% по-евтино. Засега съм много доволна, но ще видим колко ще издържи. Взех и комплект от 6 лъжици, вилици и щипки към него, от някаква пластмаса, която определено не го драска. Преди си развалих един тиган Тефал с дървена шпатула. Внимавай много и при миенето - много мека гъбка и никакви абразивни препарати.
Газовият котлон е задължителен според мен - позволява бързо регулиране на температурата.
Оригиналните китайски уок със заострено дъно изискват много сръчност и умение, затова мисля, че е по-добре на пробваш първо с поевропейчените, с тясно плоско дъно. Успех! :)


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 08 Юли, 2004 3:48 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси за съвета ,за сега нямам газов котлон за съжаление :( .
След като имаш такъв тиган имаш вече впечатления от него...,предполагам зи пробвала да готиш китайска харана и в не Wok ,а в обикновен тиган или поне като мен в тефлонов?Има ли разлика от поевропейчения вариант на yoka и тефлоновия в качестото на храната?Доближава ли се до повече до храната, която консумираме в китайските ресторанти?


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 08 Юли, 2004 7:22 pm Чет 



Купи си Тефален УОК, има повече гаранция, пак ще се надраска, но ще е по-устойчив от онези WOK с прахово покритие, дето са големи като ведро :lol: и от маникюр даже се драскат, а после и ръждясват :cry: даже.


  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 08 Юли, 2004 7:25 pm Чет 



А и забравих да ти кажа, купи си с две дръжки. Голям тиган с една дръжка е много трудно да се местии държи, при това от горещината дръжката малко се деформира. Има едни такива тигани, но с две дръжки и малко друга форма, хем дълбоки пък разляти малко, абе като леген :P . Ама че го казах :lol:


  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 08 Юли, 2004 8:25 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ама той е с една дръжка :?

http://get.bg/catalog/product_info.php?cPath=16_226_227&products_id=6408
Обаче имам спомен ,че беше зелен т.е от серията ''Invitation''...
като този

http://www.kasa.cz/index.php?0:2:8021902:0


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 11 Юли, 2004 2:52 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Вторият е хубавичък на вид, има даже с по-стеснено дъно, с форма на прерязана фуния, абе като плитка детска плажна кофичка :lol: Шарлота е много права за дръжките - аз хващам с две ръце единствената дръжка, но пак много тежи...
Можете ли обръщате паланчинки във въздуха, как става този номер? Аз освен да си тапетирам кухнята, досега друго не съм постигнала... :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 11 Юли, 2004 4:21 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ами проблеми няма,ако имаш подходящ тиган и палчинките са прилично качество ,а не се разпадат...То по правило първата винаги е за кучето(или за таткото :wink: ).Плъзгаш леко тигана напред,мяташ не много на високо и ловиш..това е !! :) Повече постоянство докато му схаванеш цаката...щом мъжа ми схвана и тръби навсякъде...виден Шеф (Chef) като теб ли няма да се справи :wink: :) щ

Успех!!


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 12 Юли, 2004 2:03 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Значи последно уточнение ..според вас след като нямам газов котлон по добре да не взимам такъв тиган?За съжаление в близките 1-2 години няма никаъв шанс да си купя такъв котлон..понеже все още нямам собствена печка и собсвено жилище (а когато си купя печка със сигурност няма да е газова или смесена), камо ли такъв котлон.
И така споде вас това илишна глезотия ли е?Отново ще попитам -подобрява ли се значително качеството на приготвената храна в такъв тиган или да си седана на д..то и да си готвя в тефлоновия нормален тиган?
:wink:


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 13 Юли, 2004 2:24 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
И аз да се включа към съветите. Дано не е късно вече.
Бих ти препоръчала да купиш уок от най-обикновените - в смисъл, да е тежък, чугунен и с дебело дъно. В никакъв случай не купувай тефлонов, не са хубави - издрасква се и вкусът на китайската манджа не китайски, а някакъв друг. Освен това, ако искаш да докараш ястието на китайски вкус ще трябва да пържиш в мазнина, тогава какъв е смисъла да е тефлонов? Обърни внимание на тежесттта - трябва а е тежък. Ще се опитам да обясня защо. Защото слагаш мазнината в тигана и я загряваш докато почти започне да ври (не да пуши), хвърляш зеленчуците и месото вътре и те се изпържват за 2-3 минути. Тъй като тигана е с дебели стени запазва температурата висока и мазнината не се охлажда при прибавянето на продуктите.
Аз имах един "псевдо-уок", съвременен и с тънки стени. Никога зеленчуците не оставаха хрупкави в него, получаваха се или съвсем сурови или препържени и омекнали. След това си купих истински уок от китайски магазин (можеш да го ползваш вместо чук, толкова е тежък:)). Много е удобен и съм доволна от него.
А за палачинките си купи обикновен тиган. Не е задължително да е тефлонов, може да стоманен или чугунен - няма значение. В тефлоновия стават по-бързо, но за сметка на това пък има опасност да ги изгориш. Колкото до подхвърлянето - хич не се мъчи ако не можеш. Да не сме илюзионисти, хайде де:). Подхвани я палачинката от едната страна,постави вниателно дървена шпатула под нея и - хоп, вече може да се обърне.
Надявам се че съм помогнала.


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 13 Юли, 2004 9:30 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси много за съвтите .Май наистина е най-добре да изчакам още малко(1-2 години :( ) и да си взме истински тигани и газов котлон ,а не такива половинчати работи,още повече ако китайските зеленчуци стават както и в сегашния ми тиган ..или поне не значително по- добре ...Не че не са вкусни ,но не са такива кавито искам ,макар да се заредих и с цветен пипер(хуа цзяо май се казваше),сусмово олио,2 вида соев сос,натриев гултамат...
Благодаря на всички за съветите! :)


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 13 Юли, 2004 3:38 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Да ти призная аз най-много си използвам къмпингарската малка газова бутилка, но си купих към нея много стабилна завиваща се отгоре част, коята е с диаметър на голяма тенджера. Върши чудесна работа, много по-икономично е, а и не са скъпи. Инцинденти с такива бутилки има само ако се правят дивотии, като това да я сложиш върху горещата фурна...Освен това е лесно да я изнесеш на балкон през лятото /сенчест/. Освен това количеството газ в нея е малко и не може да гръмне или да отрови някого при изпускане.
А за обръщането на палачинките, май със шпатула ще си правя и занапред. Мъжете са по-добри в тази операция определено :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 13 Юли, 2004 8:24 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
to4ica написа:
А за обръщането на палачинките, май със шпатула ще си правя и занапред. Мъжете са по-добри в тази операция определено :lol:


Така е имайки предвид колко рядко готвят в къщи (като цяло ,ако някой не влиза в тази категория да прощава ).Когато им се случи 1 в годината да првят плачинки ,гледат да си доставят удоволствието да ги помятат.. :wink: Вкъщи слава богу сме разбрали по въпроса..,ако иска такива глезотийки да си ги пържи... :twisted: и така минахме на гофрети... :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 13 Юли, 2004 9:11 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
У нас баща ми ги мятка много сръчно, но да не помислиш, че за нас :lol: За всеобщия любимец колито Кольо, който най-добре било да закусва с палачинки - добре, че остава по нещо :D


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2004 8:51 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Видях твоята рецепта за палачинковата торта с патладжани. Сигурна съм че е мно-о-го вкусна, следователно трябва да си и майсторка на палачинките. Твърдо съм решила да я направя, но е горещо-о-о.... :? След като попреминат горещините обещавам, че ще я приготвя.
8) Овации за солената палачинкова торта!


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 16 Юли, 2004 7:26 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ти пък ме засрами!! :oops: :oops: :oops: Майсторка ха-ха!Просто това едно от първите неща които се научих да готвя(още от малка)!Благодаря ти обаче за хубавите думи! :oops: :)


 Profile  
 
 Рецепта: Wok?
Сготвено на: 09 Сеп, 2004 4:28 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Сеп, 2004 4:14 pm Сря
Мнения: 21
Location: София
Раза е права!! Уокът трябва да е тежък ....аз имам един оригинален, китайски на 100 г, минал през кухнята на един кораб поне 20 г....върха е, нищо общо няма с тефала...и само газ и по възможност зехтин, точката му на кипене е по висока...трябва да започне да пуши но никога не изкипява като прегряло олио :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB