Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:33 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 35 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 05 Юни, 2005 10:28 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Има ли в кухнята ви уред или приспособление, който само заема място, а не го използвате?

При мен това е машинката за правене на паста. Няколко пъти правих паста, обаче след това трябва да се чисти голямото мазало, да не говорим, че самият уред се почиства трудно. Май по-лесно ми е да нарежа фетучините с нож, отколкото с това чудо.

Тостера го използвам само когато някой се разболее и има нужда от диетична храна, така че той не е съвсем безполезен.
Хайде, сега е ваш ред!


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2005 11:08 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
Преди години когато имах бебе си мечтаех за сокоизстисквачка....свекърва ми като разбра веднага се отзова и аз получих чудо на техниката -сокоизстисквачка, която работеше с всякакви плодове или зеленчуци каквито може да ви хрумнат.Това огромно приспособление беше най-ненужната машина! Соковете бяха прекалено гъсти за бебето, сглобяването и разглобяването -ужас, а почистването беше кошмар. Знам че се отървах от проклетията след около месец. Наскоро моя приятелка (с бебе) ми се обади и ме попита дали нямам нужда от поредното чудо на техниката - сокоизстисквачка която друга приятелка (с бебе) и беше подарила....само се захилих.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2005 1:30 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
За тостера не съм съгласен! Доста често си препичаме филийки. Ама и у нас стои една изтисквачка за цитруси, подарена от някаква леля. Ползвали сме я десетина пъти максимум. Има и една скара, на която веднъж само пекох стек от на стария вол баща му. Стана по-твърд от гьон. От тогава металната решетка на скаричката, която е с краченца, служи за поставка на тенджерите в шкафа под миФката, а реотанът нейде събира прах.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 11:53 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Инаш машина за паста.. :shock: ,аз толкова искам да си купя,обаче хубава и качествна..а за съжаление съм вижадал само някъкви раздрънкани в китайските магазини.. :-?
За тостера и аз не съм съгласна,съпругът ми и брат ми го ползват почти всеки ден ..
Обаче за сокоизтизквачката.. съм 100% съгласна с Вещица.Моята сокоизтискавачка,прави соковете на нектар и никак не е иконокична,а колко трудно се чисти.. :roll: От както сме я купили ,не сме я ползвали повече от 10-ина пъти.
:evil:
Другия ми безполезен уред е- машина за шварц кафе.Подарък ми е е една любима братовчетка,но за съжаление не е знаела,че не понасаяма"негърска пот".. :puke: Обичам силно кафе-еспресо ,турско..как ли не опитвах,но не успях да нагодя машната да прави кафе по мой вкус.. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 11:57 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ludetina написа:
Инаш машина за паста.. :shock: ,аз толкова искам да си купя,обаче хубава и качествна..а за съжаление съм вижадал само някъкви раздрънкани в китайските магазини.. :-?

В магазина на TCM на Симеон имаше много лъскава за около 60 лв и изглеждаше стабилна.
ludetina написа:
Другия ми безполезен уред е- машина за шварц кафе...
....че не понасаяме "негърска пот".. :puke: Обичам силно кафе-еспресо ,турско..как ли не опитвах,но не успях да нагодя машната да прави кафе по мой вкус.. :(
Опитай с френска преса. Аз също съм почитател на силното кафе, и в такъв уред успявам да си направя сравнително хубаво кафе


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 12:16 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Пък аз обичам кафе, през което да може да се чете вестник :oops:. Затова и кубинската кафеварка си стои закътана в един шкаф.
Изобщо, като правя кафе за гости, винаги се излагам :twisted:.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 12:27 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Какво наричаш кубинска кафеварка?
Аз имам такава:
Image
И я наричаме или "италианска", или кафеварка за мока.. :) В моента,поради липса на еспресо машина и защото почти стопих джезвето пием такова,но взе да ми омръзва..:evil:
MR.LAZY,какво е френска преса?За първи пъ чувам.. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 12:34 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Точно на това викам "кубинска кафеварка".
А френската преса представлява една цилиндрична стъклена кана с бутало. Кафето не се вари, а само се залива с вряла вода. За да бъде силно, мъжа слага шепа кафе на 400 мл вода (щото ние кафето го пием в големи чаши :mrgreen:). На мен ми е достатъчна и 1 с.л., за да се оцвети водата.
MR.LAZY, пусни една снимчица, моля!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 12:55 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ImageE, нашата не е толкоз луксозна, но работи на същия принцип.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 1:00 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси много! :) Ще се поинтересувам.
Шепа кафе на 400 мл..?Явно е много добре с нервите,аз ако изпия такова кафе ,в голяма чаша , после цял ден :taz:,да не си наоколо.. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 2:40 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
Обаче за сокоизтизквачката.. съм 100% съгласна с Вещица.Моята сокоизтискавачка,прави соковете на нектар и никак не е иконокична,а колко трудно се чисти.. :roll: От както сме я купили ,не сме я ползвали повече от 10-ина пъти.


Това сигурно ще да е словосъчетание от "икономична" и "кичозна". :flow:

ludetina написа:
Другия ми безполезен уред е- машина за шварц кафе.Подарък ми е е една любима братовчетка,но за съжаление не е знаела,че не понасаяма"негърска пот".. :puke: Обичам силно кафе-еспресо ,турско..как ли не опитвах,но не успях да нагодя машната да прави кафе по мой вкус.. :(


Първо, казва се не "негърска пот", защото е расистко. Казва се "умил си ходжа главата" :lol:

Второ: Силата и качеството на шварц-кафето зависи на първо място от качеството на самото кафе. Не бива да се използва кафе, което е смляно за еспресо. За шварц се ползва по-едро смляно. Опитай и с друг сорт, например чиста арабика или смес, в която поне 75 % са арабика, като арабиката да е от Африка, а не от Южна Америка. Южноамериканските кафета имат леко кисел вкус, докато африканските са по-плътни, по-ароматни.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 3:07 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Силата и качеството на шварц-кафето зависи на първо място от качеството на самото кафе. Не бива да се използва кафе, което е смляно за еспресо.
Абсалютли! Това важи не само за шварц, а и за всички останали видове кафета.
Алеко написа:
За шварц се ползва по-едро смляно.
Не съм съгласен! Ако се смели така би се получило "Садам Хюсеин си изплакна брадичката". Така се мели, ако наистина ти се пие оцветена вода. Силен шварц се получава като кафето се смели междинно меджу турско и еКспресо;)

Алеко написа:
Опитай и с друг сорт, например чиста арабика или смес, в която поне 75 % са арабика, като арабиката да е от Африка, а не от Южна Америка. Южноамериканските кафета имат леко кисел вкус, докато африканските са по-плътни, по-ароматни.
И с това не съм съвсем съгласен. По стечение на обстоятелствата съм се занимавал с продажба на насипни кафета малко повече от три години. Та да кажа по тоз повод: арабиката съдържа неколкократно по-малко кофеин от робустата т.е. не стават за силно кафе. Всички арабики киселеят - без изключение. Най-скъпата арабика, продавана масово в БГ е наистина Кения, но не мога да кажа, че Мексико или Гватемала й отстъпват.

Лудетина, препоръчвам ти следната рецепта, ако си почитател на Нова Бразилия (което е чистoкръвна индонезийска робуста ELB -Extra Large Beans), кафе, което ни научиха да пием бившите му ливански собственици и което е от най-ниската ценова категория.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 3:47 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Май няма да стигнеме до консенсус с г-н Админа.
За едростта на смилане имах предвид да е смляно по-едро, отколкото за еспресо, а не само да са нартошени зърната :mrgreen: , че да си мие Саддам козята брадичка.

А за съдържанието на кофеин също не съм съгласен. Не то е определящо за вкуса на кафето и съответно за това, колко силно го усещаме. Пил съм и безкофеиново кафе, което ми се стори силно.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 4:03 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Алеко написа:
Това сигурно ще да е словосъчетание от "икономична" и "кичозна". :flow:
:chick: Все се чудя къде ми е се е дянал акъла напоследък.. :twisted: Слава богу не е "кичозна",но този факт не е достатъчен за да прави хубав сок.. :)
Обещавам повече "расистки" изказвания няма да правя :no: .Вие двамата дадохте много по колоритни определения,които няма как да забравя..Image

Значи за машина за кафе,съм пробвала не само с готови пакетирани кафета,но и различни "смеси",които един приятел (любител на шварц кафе) ми препоръчваше.За съжаление не разбирам много от сортове кафе или по точно никога не съм се интерсеувала.Мога да кажа само какъв тип каве обичам,а пък вие ще ми кажете какво е процентното съдържание на робустра и арабика.. :) и на кой хълм са расли.. ;) Обичам хубаво силно,ароматно италианско еспресо..марки различни,но много зависи къде точно ти го правят.Най-хубаво кафе съм пила в едно заведение зад хотел "Плиска" (Delight,май се наричаше),обаче след като смениха бармана,кафето се промени,уж една и съща марка,една и съща кафемашина.. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 4:06 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Изразът "силно кафе" се използва за кафе, което "събужда". За пръв път чувам, че има нещо общо със вкуса:roll:

За вкуса определящи са сортът на кафето, начинът на изпичане, начинът на приготвянето му, времето за консумация след приготвяне т.е. кайвето требе да се пие веднага след приготвянето му.

Колкото до усещането за плътност, тя зависи преди всичко от начина на приготвяне (шварц, еспресо, турско и т.н.)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 4:08 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
Най-хубаво кафе съм пила в едно заведение зад хотел "Плиска" (Delight,май се наричаше),обаче след като смениха бармана,кафето се промени,уж една и съща марка,една и съща кафемашина.. :roll:


Новият барман сигурно икономисва от кафето и с дозата за едно прави две.

Лично аз италианските смеси не ги харесвам, прекалено са ми горчиви. Ама туй може и от дъртизъм да е вече. Установявам, че напоследък предпочитам шварц пред еспресо, а пък ако е еспресо - да е капучино. А едно време - ехеее - кафе и кола, кафи и кола, та така по цял ден.


 Profile  
 
 Рецепта: пиЯ
Сготвено на: 23 Ное, 2006 6:17 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Окт, 2006 12:26 pm Сря
Мнения: 85
Location: София
biskvitka написа:
Има ли в кухнята ви уред или приспособление, който само заема място, а не го използвате?
При мен това е машинката за правене на паста. Няколко пъти правих паста, обаче след това трябва да се чисти голямото мазало, да не говорим, че самият уред се почиства трудно. Май по-лесно ми е да нарежа фетучините с нож, отколкото с това чудо.
Тостера го използвам само когато някой се разболее и има нужда от диетична храна, така че той не е съвсем безполезен.
Хайде, сега е ваш ред!

Най-запокитеният уред вкъщи е сокоизтисквачката за всякакви сокове.Купихме я за детенце, но не се скъсахме да я използваме през първата година, а после-хич!Друг мнооого пренебрегван уред е яйцеварката,защото я купих, за да си варя великденските яйца, а се оказа, че яйцата първо се дупчат на уреда и така си отлежава яйцеварката в най-горния шкаф.Сигурна съм, че ако се сдобия с уреди за правене на хляб и макарони ,те ще бъдат най-низгвернатите вкъщи,въпреки любовта ми към пастата.О
Решително протестирам срещу недолюбванета на кафеварки за шварц! сИЛАТА,ДОСТОЙНСТВАТА И ВКУСЪТ НА КАФЕТО не зависят от неговата горчивина-което пък е заблуда на голяма част от кафепиачите!Че по принцип италианското кафе е силно и горчива е факт, но съм пила ароматни,по-леки и дори накиселяващи италиански кафета.Шварц хубаво се приготвя с КАЧЕСТВЕНО кафе,през хартиен-по-добре неизбелен филтър,3лъжици с дозатора към кафеварката за 2кафета,6 лъжици за 4кафета и т.н.Кафето може да стане и много силно,но ако е с хубав вкус, едва ли ще прилича на хинин :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 3:34 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Яну, 2005 4:23 pm Пон
Мнения: 6
Четох, четох, и накрая останах много доволна ;) че никой няма като моето приспособление. Не може да се досетите и след хиляда години, че може да съществува такова нещо - уред за навиване на сърми.
Само моля не ми се смейте - найстина съществува такова нещо и аз го имам :( . Видях го в един магазин за домашни потреби, магазинерката ми го похвали, че който си купел - изпращал и други да си купят. Пробвах го един път - или аз не можах да му разбера цаката или /което е по-вероятно/- за нищо не става. Добре поне, че струваше 3-4 лв.,а и заема малко място, че да не ме е яд много.
Ако някой прояви интерес може да му го подаря :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 3:48 pm Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Турските са точно като свивачките за цигари - стават много еднакви ситни сърмички, обаааа-че... само с лозови листа :mrgreen:

Най-корави и плътни кафета, независимо от мат'риала правят кубинските/ италианските кафеварки. обааа-че... без каймак.

Последните 15-тина години използвам една швейцарска битова кафе-машина за еспресо, сега се произвеждат вече в Португалия под марката BRIEL и са заляли Техномаркет.
Има шайба за каймак вградена в цедката, а освен туй е безумно здрава - първата изкара години в капанчето, а и в едно кафе, което работихме известно време - по 100-120 кафета на смяна, което за битова машина си е изпитание.
Португалската реплика не съм успял още да я Хчупя, макар и тя доста зор да видя :mrgreen:
А най-ненужна, ама ми е жал да я хвърля, се оказа машинката за кайма.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 4:14 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
KULINARKA написа:
Четох, четох, и накрая останах много доволна ;) че никой няма като моето приспособление. Не може да се досетите и след хиляда години, че може да съществува такова нещо - уред за навиване на сърми.
Само моля не ми се смейте - найстина съществува такова нещо и аз го имам :( . Видях го в един магазин за домашни потреби, магазинерката ми го похвали, че който си купел - изпращал и други да си купят. Пробвах го един път - или аз не можах да му разбера цаката или /което е по-вероятно/- за нищо не става. Добре поне, че струваше 3-4 лв.,а и заема малко място, че да не ме е яд много.
Ако някой прояви интерес може да му го подаря :mrgreen:


Виждал съм такава машинка! Продаваше я някакъв амбулантен търговец на тротоара в Солун. Спрях се да го погледам как чевръсто навива сърмичките (лозови, щото византюгите май не ядат кисело-зелеви такива). Аха да си купя, ама се отказах, щото сметнах, че у нас ако на две години сготвим веднъж лозови сърмички, ще е нов световен рекорТ. (Да има Антоновица пак нещо за хилеж.)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 4:38 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
yosif написа:
...А най-ненужна, ама ми е жал да я хвърля, се оказа машинката за кайма.

Джо, твоята ръчна ли е или електрическа?
С ръчната си меля галета, малкият много се кефи :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 5:16 pm Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Ръчна и работи много хубаво, щото ножът е няк'ва куча-марка и няма изхабяване :mrgreen:
Ама нали се появиха готовите кайми в удобни разфасовки и почти не си спомням кога последен път е виждала мръвка.
Правеше кайма на зрънца - както си требе - без да мачка месото...
Най-накрая взех да меля само домати за сок, ама после намерих една машинка връх на БГ творческата мисъл, дето отделя семките и люспите и месомелачката мина в архив.
Само че другата машинка се поизноси( пластмасова е и бяло тенеке) та сега се налага да бъркам сок от пюре :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 6:54 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Яну, 2005 4:23 pm Пон
Мнения: 6
:evil:
Явно проблема е в моята сръчност!
Алеко, сега ще ме накараш да се навра в шкафа и да изровя тоз уред върховен и да го разуча как работи :lol: И гледайте майтап - мине се не мине 5-6 дена - у нас се въртят сармички! :lol: Докато накрая мъжкото племе не ми свие на мен сърмичките!


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 9:23 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Има ли в кухнята ви уред или приспособление, който само заема място, а не го използвате?
При мен това е машинката за правене на паста.


Вдъхновен от тази тема, днес взех че написах нещо по въпроса за януарския брой на списанието. Машината за паста е на челно място в статията ми.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2007 11:31 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
А, дай с'я 5 лева!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 35 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB