Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 19 Апр, 2024 5:19 pm Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 75 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 13 Ное, 2007 2:05 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Да много по добра от Фиф ще е като качество можеш да бъдеш сигурна.При последното разглобяване на въпросната марка хлебопекарна FIF установих че електрониката е добра за разлика от механиката, от където и идват проблемите. Затова ако някой вече си е закупил такава хлебопекарна и има проблем мога да му кажа как се отстранява блокирането на лопатките....


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Дек, 2007 9:45 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Дек, 2007 9:33 pm Нед
Мнения: 1
Привет на всички!
Днес се сдобих с хлебопекарна Severin BM 3986 с две бъркалки.

А въпроса ми е за поставянето на тези две бъркалки в Северина?
Има два начина да се поставят:
- да се движат паралелно една спрямо друга - т.е. в синхрон ( o-> o-> )
- другия начин е една срещу друга да са в един момент. ( o-> <-o )
Умувахме , умувахме и решихме да са в синхрон но дали това е правилният начин?!
Защото така тестото в един момент се дели на две и всяка си бърка отделно.А и забелязвам, че така дясната бъркалка се товари повече!

:idea: Бихте ли споделили как се слагат? В сайта и в книжката не пише нищо ...


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Дек, 2007 3:05 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Моята машина не е Северин и не съм специалист по техниката, но дълбоко подозирам, че бъркалките се въртят само както производителят ги е направил и няма никакво значение как ще ги сложите. При всички случаи се задвижват от едно моторче, но това не пречи да се въртят в различни посоки. Ако обаче няма специално копче или функция за промяна на посоката, просто не виждам как бихте могли да направите нещо по въпроса.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 8:53 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Яну, 2008 8:24 pm Сря
Мнения: 8
Здравейте,
Аз съм нова във форума и искам помощ относно моята хлебопекарна Severin 3985 за 750 гр хляб, с 3 програми, които са зададени и не могат да се прекъсват за промяна. . Имам я от 1 год. и не мога да направя хляб. Вече си мисля, че причината не е в мен. Опитах да направя и изпитани рецепти и от този форум, но хлябът си остава бял и суров (дори не може да изпече коричка). Моля, ако някой е имал такъв проблем, да ме посъветва как да го преодолея! Иде ми да хвърля тази дяволия.....
Извинявам се за дългия постинг и благодаря предварително!


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 8:58 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошла, Zaria!

Има ли начин след като цикълът свърши, да се пусне допичане?

Ако не, използвай машината само за месене...

Или отиди при търговеца и си потърси правата.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 10:12 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Zaria написа:
Здравейте,
.. Иде ми да хвърля тази дяволия.....


Ама преди това я увий в 5 лева! :mrgreen:

Майтапче! Да не се вържеш. Тук така си плямпаме и вече са ми свикнали. Добре дошла в най-вкусния форум!


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 10:32 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Яну, 2008 8:24 pm Сря
Мнения: 8
Няма начин да се допича :(
Аз все си мисля, че, ако проблемът е в мен, то хлябът ще е недопечен вътре, а не бял и суров отгоре (без коричка) и бухнало тесто отвътре.....Може би ще отида да си търся правата.....


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 10:41 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Zaria написа:
Няма начин да се допича :(
Аз все си мисля, че, ако проблемът е в мен, то хлябът ще е недопечен вътре, а не бял и суров отгоре (без коричка) и бухнало тесто отвътре.....Може би ще отида да си търся правата.....

Напиши колко вода и брашно слагаш, както и н студено или топло помещение работи машината , както и колко и каква мая слагаш.Най-лесно е да си потърсиш правата-друг е въпроса дали ще успееш.Аз също имам северин и нямам основания за оплакване от самата машина вече четвърта година...


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 12:50 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Яну, 2008 8:24 pm Сря
Мнения: 8
Последно, днес, се опитах отново с една рецепта от форума с 300 мл течност (1 яйце+1 жълтък+вода до 300 мл.), 500 гр. брашно, 1 чаена л. мая ( аз имам на др. Йоткер) Не мисля, че маята има нещо общо с коричката...по-скоро би трябвало тестото да не е хубаво....Машинката работи на топло.
hricava, ти имала ли си подобни проблеми в началото, макар моето начало да продължава..


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 10:54 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
От известно време насам брашното е с отвратително качество. Може и това е да е причината. Ако имаш възможност, опитай с немско. Всъщност тестените ти изделия получават ли се, кохгато не ползваш машината?


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 11:30 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Zaria написа:
Последно, днес, се опитах отново с една рецепта от форума с 300 мл течност (1 яйце+1 жълтък+вода до 300 мл.), 500 гр. брашно, 1 чаена л. мая ( аз имам на др. Йоткер)

Рецептата които ползваш са за 1кг хляб. Слагаш много брашно и много вода-намали ги. Направи следната рецепта.
Смени маята с SAF instant-френска-по силна е и на грамаж е 11грама.
За Йоткер забравих още първия месец.

Не бива да забравяш, че в зависимост от качеството на брашното може да поеме повече или по малко вода. За предпочитане е да сложиш по-малко вода/хладка/ и да добавяш, но не и повече. Ако се наложи да добавяш вода по време на месенето- сипваш по малко докато започне да не ти лепне по пръститеи при пипане. Тестото трябва да е гладко и хомогенно. За начало не слагай яйце.

Коричка отгоре не прави когато е повече маята или водата. Става като трупче и не бухва или превтасва. Айде стига толкова че ще те объркам още повече, но факторите са толкова много при правене на хляб, че рекламацията при търговеца е последна грижа в този процес.

Пробвай и кажи резултата. Ако имаш въпроси питай смело :)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 5:01 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
И аз си мисля, че съотношението течни съставки / сухи съставки е много в полза на течните както го описваш. При мен се получава много добре с около 450 гр. брашно и 120 гр. вода. Брашното ми обаче е 100% пълнозърнесто и е със по-лоши хлебопекарни свойства от бялото. По време на първоначалното забъркване си добавям по малко вода или брашно, ако е необходимо, защото смесите ми от пълнозърнесто брашно, ядки и подправки са винаги различни и понякога не уцелвам съвсем съотношенията.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 6:42 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Яну, 2008 8:24 pm Сря
Мнения: 8
hricava, рецептата от форума беше за 750 гр. хляб...но не споря, защото нямам опит...Ок, ще пробвам с тази рецепта и ще сменя брашното и маята, макар хляба да става на вид перфектен, бухнал достатъчно за тавичката, само дето е бял и вътре тесто.
Моя кум има приятел с мелница, който му казал, че понеже с чистото брашно по-трудно се получавали изделията, те слагат, още докато е в мелницата, разни добавки (набухватели и др.), без да се упоменава на опаковката, за да са доволни домакините и да си казват: "Ей, тая марка е супер, какви кексчета стават, самооо". И всички производители били така.... Малко извън темата, извинете....Та, как да знаеш колко мая и др. да сложиш...


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 3:34 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Яну, 2008 2:52 pm Вто
Мнения: 7
Location: София
Привет! Нова съм в този форум и сега "прохождам" :-? Искрено се надявам да помагате... Имам хлебопекарна Северин от около 2 месеца. Има 3 програми, но всички рецепти, които получих заедно с машинката, са само за втората програма. Засега опитах много видове хляб и съм много доволна, но нещо козунакът не ми се получи. Използвах готова смес на Техра, спазих всички пропорции, но стана нещо малко по-меко от паве :lol: Знае ли някой какъв е проблемът?


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 3:44 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
за съжаление за козунак ще трябва да питам жена ми тъй като не съм правил :( Ако можеш сподели някой рецепта за хляб за машина за 750гр хляб-явно с Zaria имате еднакви хлебопекарни,..


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 3:54 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Яну, 2008 2:52 pm Вто
Мнения: 7
Location: София
hricava написа:
за съжаление за козунак ще трябва да питам жена ми тъй като не съм правил :( Ако можеш сподели някой рецепта за хляб за машина за 750гр хляб-явно с Zaria имате еднакви хлебопекарни,..


ами идеята е следната: 300 мл вода, 10 мл олио или зехтин(защото мразя маргарин), 1 ч.л. сол, 500 г брашно (най.често ползвам готовите смеси на Техра, но и с бяло брашно става - само трябва да се намали маята малко - а също така и комбинации от различни видове брашно като общото количество трябва да е 500 г) и пакетче суха мая на Льо Сафр, която е 11 г. В такъв ред се добавят и трябва задължително маята (дали суха или жива) да се добави най-накрая - върху брашното.
а... може ли да ми кажете как да си сложа аватар :-? без да ми се смеете


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 4:00 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Яну, 2008 8:24 pm Сря
Мнения: 8
cordyline, моля да пратиш някоя изпитана рецепта за хляб и ми кажи кой модел е твоя Северин, моят е 3985, за 750 гр. хляб. Между другото, не мога да намеря в Пловдив френска мая и немско брашно :( Някой има ли идея къде да проверя?


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 4:10 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Яну, 2008 2:52 pm Вто
Мнения: 7
Location: София
Zaria написа:
cordyline, моля да пратиш някоя изпитана рецепта за хляб и ми кажи кой модел е твоя Северин, моят е 3985, за 750 гр. хляб. Между другото, не мога да намеря в Пловдив френска мая и немско брашно :( Някой има ли идея къде да проверя?


Много ми е приятно, че ми пишете!!!!! Изпратих преди малко основната рецепта, която използвам и само експериментирам с брашната. Моделът е бял, за 750 г хляб, купих си го онлайн от сайта на бон апети. Ползвала съм и друга мая - важното е да я сложиш най-накрая, върху брашното. А френска мая има в повечето хипер маркети


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 4:21 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
cordyline написа:
а... може ли да ми кажете как да си сложа аватар :-? без да ми се смеете

Пробвай чрез този линк от отвореното меню по долу има панел за аватари
http://forum.kulinar.bg/profile.php?mode=editprofile
Zaria стана ли нещо с хляба- пробвай с каквато и да е суха мая по онази рецепта , която ти писах а иначе за френската мая със сигурност мога да кажа че я няма в Билла.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 4:45 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Яну, 2008 2:52 pm Вто
Мнения: 7
Location: София
hricava, много ти благодаря за линка!
И аз съм пробвала с различни видове мая и нямам оплаквания. Просто козунакът не ми се получи и един коледен кекс пробвах - ужасен провал!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2008 5:16 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
cordyline написа:
Просто козунакът не ми се получи и един коледен кекс пробвах - ужасен провал!

cordyline Ще питам съпругата как го прави стига да може да се сети за пропорциите :)


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Яну, 2008 10:14 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Яну, 2008 2:52 pm Вто
Мнения: 7
Location: София
Zaria, нищо не казваш :( Пробва ли рецептата за хляб, която ти предложих?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2008 1:17 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Яну, 2008 8:24 pm Сря
Мнения: 8
cordyline, извинявай, но не знаех, че сте ми отговорили :(
Нямам уведомление от администратора по мейл и не съм проверявала темата....
Много се радвам, че сте ми писали, но нищо не съм пробвала, защото не съм намерила френска мая и друго брашно, но сега ще се задействам...промис :)
cordyline, благодаря ти, ще пробвам рецептата, само не разбрах, дали твоят модел хлебопекарна е като моя?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2008 10:17 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Zaria, френската мая е бившата русенска - има я прясна, има и суха, саф-инстант пише на пакетчетата.

С брашното положението е трагично - в нашите магазини всеки път зареждат с различни марки брашно, само от софимелското има винаги, а то всеки следващ път е по-лошо от предишния :to4:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2008 10:44 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
biskvitka написа:
Zaria, френската мая е бившата русенска - има я прясна, има и суха, саф-инстант пише на пакетчетата

biskvitke, и сухата мая ли е българска? Поне на пакетчето не пише така, но и българска да е според мен е най-сполучливо решение поне за хлебопекарни..


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 75 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB