Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:50 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 38 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Авг, 2006 5:39 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Има едни малки фурнички, с вместимост от 8 до 32 литра.
Готвят по същия начин като обикновените, но поради по-малкия обем се нагряват по-бързо, харчат по-малко ток и което е най-важното, не нагряват кухнята (т.е. може да се използват и в най-големите жеги).

Не омаловажавам заслугите на 'голямата' фурна, но ако трябва да се приготвят само 2-3 порции, мъничето ще се справи по-бързо и с по-малко щети за околната среда (напр. глобалното затопляне :mrgreen: )

Някой ползвал ли е такава?


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Авг, 2006 6:17 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Биски, нещо такова ли имаш пред вид:
Image

В щатско почти всички българи имаха такива по причините които си споменала - обикновените печки са огромни и нагряват силно, а тези имат и ниски градуси - така си заквасвахме мляко - на 42 С. Изглеждат малки, но средно голяма тава си влиза спокойно.
Идеални са и за наденици, пиле на грил, гювечета. Всичко си става в тях без ястията, които се готвят в големи съдове.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Авг, 2006 6:32 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA написа:
...Всичко си става в тях без ястията, които се готвят в големи съдове.

Супер, и без това нямам големи съдове ( с изключение на една кръгла тава с Ф около 35 см и тавите от голямата печка).

Ура, ура! Много ми харесват като дизайн 8)


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Авг, 2006 6:53 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Верно, ние жените избираме по дизайна. :mrgreen:
Но огледай хубаво - да са висок енергиен клас, да имат грил, подвижна решетка, повече функции. :roll:

Съвет от мен - ако си харесаш нещо не го взимай от хипермаркетите, намери фирмата вносител за страната.

8)


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Авг, 2006 9:29 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Има такива в TCM за (50-60лв). Проблема е че се загрява адски и корпуса и не трябва да има нищо близо до нея. Последните модели даже са с топъл въздух. Но от пит да ви кажа (микровълоновата ми е с топъл въздух и грил) пече по-бавно от нормалната печка.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 21 Мар, 2007 6:58 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Kabal написа:
Има такива в TCM за (50-60лв). Проблема е че се загрява адски и корпуса и не трябва да има нищо близо до нея. Последните модели даже са с топъл въздух.

Точно такава от TCM преди 2г си взех и вече не и работи вентилатора за топъл въздух :( Независимо че загрява и корпуса /а то и няма как другояче да бъде понеже си е чисто китайско тенеке без изолации/ добра работа върши поне на нас в къщи :)


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 21 Мар, 2007 7:43 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не всички мини фурни са боклук. Има на известни фирми, славещи се с доброто си качество.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Мар, 2007 2:01 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Мар, 2007 5:31 pm Чет
Мнения: 7
Здравейте,

ние отскоро се сдобихме с 30 литрова "миди" (от мини, макси и миди) фурна на Бош и съм общо взето доволна...
нагрява много бързо до 250 градуса и таймер до 2.30 часа...
обаче няма средно положение за скара(тава) - или най-долу или непосредствено под горния реотан може да се слага тавата

много се двоумих дали да не вземем микровълнова с вентилатор и грил, но не се осмелих понеже обичам печеничко :oops:

в крайна сметка съм на мнение, че за тесни кухни, като нашата е идеално решение, предпочетох да си вземем голяма миялна на мястото на фурната :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Мар, 2007 10:27 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
think написа:
много се двоумих дали да не вземем микровълнова с вентилатор и грил, но не се осмелих понеже обичам печеничко :oops:
Ако си бяхте взели микровълнова с конвекция, щяхте сега да имате 3 в 1: микро, грил и обикновена печка.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 22 Мар, 2007 12:35 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Мар, 2007 5:31 pm Чет
Мнения: 7
ами не посмях, понеже нямали долен реотан... :-?

може би ще размисля за в бъдеще, ако купуваме микровълнова...


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 02 Апр, 2008 3:08 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Биски хубаво ме насочи към тази тема, та сега и аз да попитам:
Тази на картинката много ми хареса! Още повече опцията в нея да се кваси мляко! Предполагам, че и "принцеси" могат да се пекат в такова нещо и чат-пат да се затопля нещо (имам огромно желание да не купуваме микровълнова фурна само заради едното затопляне). Ако има такива възможности, хич няма да се замислям, а ще потърся марка, която да гарантира качеството.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 02 Апр, 2008 4:24 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Аз си "заплюх" [hide]DeLonghi EO-1200[/hide], но е само 12.5 литра :(

Не знам защо по разните форуми най-много хвалят тази марка :roll: (не че има кой знае какъв избор в нашите магазини)...


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 02 Апр, 2008 5:41 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мег, квасенето на мляко става лесно и без електроуреди.

Не че се хваля :lol: , но ми дойде "гениалната" идея, като установих че в поредния ни апартамент готварската печка не работи при температура под 50 С - квасих в кулър, т.е. хладилна кутия. Вместо лед слагах топла вода, като мерех градусите, затварях и след 2 - 2 1/2 часа имах готово кисело мляко.

Продават се и у нас, не са скъпи, а вършат работа и за пикник.

Image


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Мини фурна
Сготвено на: 02 Апр, 2008 7:55 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Има едни малки фурнички, с вместимост от 8 до 32 литра.
Готвят по същия начин като обикновените, но поради по-малкия обем се нагряват по-бързо, харчат по-малко ток и което е най-важното, не нагряват кухнята (т.е. може да се използват и в най-големите жеги).

Не омаловажавам заслугите на 'голямата' фурна, но ако трябва да се приготвят само 2-3 порции, мъничето ще се справи по-бързо и с по-малко щети за околната среда (напр. глобалното затопляне :mrgreen: )

Някой ползвал ли е такава?


Аз съм силно "за"!
"Голямата" печка стои на терасата, без да я използвам дълго време. В кухнята съм сложил "Раховец" и съм изключително доволен. Ако трябва сега да избирам, бих купил и още по-малка, точно поради изтъкнатите вече причини - по-бързо загрява, хаби по-малко ток, задължително трябва да има и вентилатор.
Може да ви е смешно, но мой близък (и доста стиснат) приятел от години ползва един уред - електрическа тенджера - дълбока алуминиева тава с капак с ел.реотани. Навремето имаше такива български, и малко по-малки - немски.
Та той е свел до минимум разхода на енергия, без това да се отразява на качеството на готвенето.
[hide]Обаче той е патологичен случай - събира си водата от автоматичната пералня след първото източване и я ползва пак...[/hide]
Не трябва да робуваме самоцелно на лукса, в крайна сметка, гениалният художник ще си откъсне клечка от храста и ще нарисува шедьовър... И съвсем не е доказано, че ако му дадеш суперлукс бои и четки, ще нарисува по-добра картина. Майсторлъкът е в главата, не в съдовете и приборите. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 03 Апр, 2008 10:00 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Вчера се обадих в Бош / Сименс и се оказа, че фурничката от горния постинг се продава за скромната цена от 1600 лв :shock:


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 03 Апр, 2008 12:41 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
ИПА, идеята наистина е гениална, още повече че нашата такава чанта се ползва 2-3 пъти в годината (когато баща ми ходи за риба, да си държи бирата - не рибата :P и когато ходим на море).

Явно ще се огледам за такова малко чудо, но не на спомената от Биски цена :shock: В новият ни кухненски бокс всичко е сместено на максимално малко място (включително класическата фурна), но както вече споменах, не ми се иска да цапаме света допълнително (и да си плащаме за това), ако може с ЕДИН малък уред да решим въпросите за затоплянето и хубавото изпичане с коричка за по-малки порции.


Last edited by Meg on 03 Апр, 2008 3:13 pm Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 03 Апр, 2008 1:12 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
ИПА,личи си, за сетен път ти се възхищавам,добър кулинар ,математик ами и физик.Как го правиш?


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 03 Апр, 2008 1:26 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
За пореден път се убеждавам, че у нас цените са безумни.

На амазона най-скъпият модел на Крупс е 200$ - ето тук.

В Уолмарт най-скъпите модели $250 - $500 са 6 .

[hide]Дами, моля ви. :oops: От физика нищо не отбирам, а гениалността ми в много случаи е спорна. :lol: [/hide]


Last edited by IPA on 04 Апр, 2008 10:48 am Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 03 Апр, 2008 9:49 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA написа:
За пореден път се убеждавам, че у нас цените са безумни...

Така е - делонгито, което си харесах в амазона може да се намери за 50$, в техно-незнамсикво е 160 лв...

Ипа е геният на форума и много си я тачим 8)


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 04 Апр, 2008 9:07 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
А защо не провеврите в TCM? Както съм писал по 60лв са. Стига да ги има.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 04 Апр, 2008 4:18 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Съвсем топла, прясна информация от ТСМ! (пусто любопитсво, не ме свъртя в обедната почивка..). Има ги в два варианта - без контрол на градусите - 55 л.; с контрол на градусите от 0 до 230С - 65 лв. Обаче няма конвекция.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 21 Апр, 2008 1:33 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Голям съм инат, значи! След разочарованието в ТСМ (човекът не скри че корпосът се нагрява яко), проверих и почти всички големи вериги за електроуреди - Технополис, Техномаркет, Техномикс - навсякъде имаше макс два модела на Делонги, никой от които с вентилатор. Цените бяха от 130 до 180 лв. (в зависимост от магазина и модела). В Зора и Метро просто нямам сили и желание да ходя. В Технополис, на въпроса защо имат 120 вида микровълнови и само един (!!!) модел минафурна, консултантът любезно ме информира, че просто не се търсели и затова не внасяли :( Довечера ще се спра на някои от двата модела Делонги и след като я изпробвам, ще напиша коментар.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 23 Апр, 2008 5:47 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Меги, какво стана?

В Хит имаше и два вида Sonashi, с вентилатор и по-голяма обем, но ме смути цената им (беше под 100 лв).

Засега съм пас - няма място за фурничка, а такава нужда имам от нея...


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 24 Апр, 2008 9:40 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
След подробно проучване в англоезичния нет и сравнение с наличното на нашия пазар, заложих на ДеЛонги ЕО 1200 (1400W, 147 лв. в Техномаркет). Този модел няма вентилатор и има само едно положение за тавата/скарата, но корпусът не се нагрява, а температурата може да се регулира от под 60С. С по-голям обем е (не съм го мерила, но упътването твърди, че фурната може да поеме 30-см пица), но не заема повече място от малка микровълнова. Обаче още не съм я пробвала, тъй като на 1-ви май ще се местим, а в момента нямам възможност дя я пробвам в сегашния претрупан бокс, в който и един човек е много :x. При тестването в магазина, реотаните загряха светкавично бързо. По празниците в началото на май вече ще мога да я тествам за разни неща (контролният ми списъкът включва: печене на сандвичи, банички, картофи и месо, ще се пробвам и за крем-карамел; претопляне; размразяване; и печене на ниска температура на хляб от кълнове, а ако сколасам може и за заквасване на "мляко" да я пробвам) и ще дам повече информация.


 Profile  
 
 Рецепта: Мини фурна
Сготвено на: 07 Май, 2008 10:57 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ето обещания коментар за Делонги ЕО 1200:

Перфектна е за печене на сандвичи, огретени, меса, пици, замразени готови храни. Грилът дава отлични резултати за 10 мин. без предварително затопляне. Става за затопляне (на мляко, храна от хладилника и пр.), но само ако се използват високо проводими съдове (алуминий, или огнеупоно стъкло) - времетраене 5-10 мин. според количеството и зададената температура. С размразяването е по-сложно и по-дълго. Но при нас и микровълновата не се справяше добре с тази функция.

Функцията за поддържане на храната топла е много добра. Същата може да се позва за подквасване на мляко.
Фурната е достатъчно голяма да поеме тава с манджа за четирима; но двете нива за поставката са много близко едно до друго и на практира не става за едновременно печене на различни неща.

Корпусът е студен отстрани и отзад, но вратичката и горната подърхност се нагряват значително. Хубавото е, че изстиват за минути след като се изключи уреда.

Съжалявам само, че не можах да намеря модела с вентилатор. Освен конвекцията, той има допълнителни приставки и възможност за готвене на две нива.

При нас за момента тази минифурна напълно измести голямата фурна, поради различните режими на хранене и желанието за разнообразие (съответно нуждата да се готви често и в малки количества.

Преоткрих алуминиевото фолио - идеално е за този тип фурни - чисто и просто :) Същото важи и за хартията за печене. По навик все забравям да сложа мазнина, дори когато не готвя за себе си, а тези изобретения спасяват положението по много добър начин!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 38 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB