Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:42 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 38 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 09 Авг, 2007 1:30 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
За да пресека всякакви инсинуации в зародиш ще кажа, че изчетох целият раздел за да добия ясна представа. Е, не добих.
Все още не мога да реша какво да си купя.
От прочетеното разбрах, че роботът е супер машинка, която обаче не може да замести напълно миксера, а отчасти може да свърши функциите на пасатора.
От друга страна пък може да реже всичко на всякакви форми (без кубчета), което пък ме кара да се чудя като не може кубчета аз мога ли да правя мусака с него?
И друго: Може ли да се мели месо с робота, а с блендер?
И кремчетата на детето и чийзкейка? Дали с робот ще стане?.
Та от многото въпроси се опитвам да избистря един:
Ако си купя робот, той ще може ли да прави това, което правят миксера, пасатора и блендера? Или ако си купя тези последните три дали ще ми липсва някоя функция на робота?


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Авг, 2007 6:45 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
При избор на такъв тип тахника човек се ръководи от:

1. Място
2. Функции на уредите
3. Не на последно място - финанси

1. В малка кухня няма как да се държи голям робот - той се използва почти непрекъснато, а заема доста място на плота.
Миксерът се използва по-рядко и може да се държи в шкаф.
Пасаторът може да се закачи и на стената, а джаджите към него - на удобно място някъде наблизо.

2. С миксер може да се правят различни по гъстота теста, както и пюрета и шейкове, ако има необходимите за това допълнителни джаджи.

С пасатор, ако е от висока класа и с допълнителни джаджи, може да се правят: рядко тесто (като за палачинки), пюрета, сосове, майонеза, кремсупи, шейкове, с доп. приставки се разбиват белтъци и малки количества сметана, нарязват се лук и зелени подправки наситно, може да се смели малко количество кайма.
С робот може да се замеси всякакво по гъстота тесто, само с него може да се направи хубаво ронливо маслено тесто, да се накълца месо (има и роботи с месомелачка - тогава си мели класическа кайма "на червейчета"), да се режат зеленчуци (не става за мусака обаче :-? ), да се изцеди сок, да се смели кафе или брашно в малки количества, да се направят пюре, шейкове, крем супи, да се разбият белтъци и сметана, да се бъркат кремчета за деца и плънка (и кора) за чийзкейк... Не може да се бъркат кремове и мусове на водна баня.
За друго не се сещам, но съм сигурна, че уредите имат още приложения.

3. Миксерите са най-достъпни - от 15 до 200-300 лв са, в зависимост от марката, мощността и екстрите. Обаче ръчен миксер с шейкър-кана е доста неудобно за узползване "чудо" на техниката, най-малкото, защото трябва да се държи в ръка, докато уредчето вибрира и се мъчи с малко количество продукти. Пасаторите им също се скапват бързо.
Роботите са на цена от 40 до 600 лв (масовите битови модели).
Хубавите пасатори са на цената на не особено прекрасен робот, като Браун с всички екстри е около 160 лв.

Моите забележки: От няколко месеца съм без миксер и в началото много страдах, но сега като че ли свикнах и не ми липсва особено (пък и не правя десерти, за които би ми трябвал).
Пасатора използвам доста рядко; някак ми е по-удобно да ползвам същите функции на робота, макар че след това имам повече за миене.
Роботът ми е най-удобен като че ли, но пак повтарям, той заема МНОГО място - това му е огромният недостатък.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Авг, 2007 9:27 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря ти Биски, много си изчерпателна и явно ще трябва да си отпечатам мнението ти и да си го залепя на хладилника, няма да успея да запомня всичките приложения. :-?
От прочетеното установявам, че изобщо нямам опция за купуване на робот, както каза - липсва място. В прекроеното мокро, където се намира кухнята ми има място само за малки и компактни уреди. Сега тъкмо изхвърлих сокоизтисквачката и се освободи малко място, затова исках да го запълня, но роботът очевидно е поголям (а не знаех). В такъв случай?
Ако си купя пасатор с блендер и бъркалка това ще замести ли миксера, и мога ли в блендера да меля месо?
Аз по принцип не правя много тестени произведения, така че тази функция във всичките и вариации не ме интересува особено. Това, което правя с брашно се бърка на ръка и е елементарно.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Авг, 2007 11:13 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Ное, 2006 3:03 pm Чет
Мнения: 85
Location: София
При положение, че имаш съвсем малко място, защо не помислиш за миксер, на който в задната страна има място, където се завива пасатор. Моят миксер е такъв, Krups, доволна съм, рядко използвам пасатора и не ми стои цял уред. При мен се случи така, че дълги години карах само с миксера, после се сдобих с блендер за шейкове - май Мулинекс. Отделно си купих един мини-робот, предназначен за рендосване и кълцане. Също съм много доволна. Доста е малък и практичен. Мисля, че беше Kenwood :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Авг, 2007 10:09 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Маца написа:
Ако си купя пасатор с блендер и бъркалка това ще замести ли миксера, и мога ли в блендера да меля месо?

Според мен това трябва да направиш. Месо можеш да кълцаш но по малко (във всяка месарница могат да ти смелят). Разгледай големите комплекти на пасаторите. Нещото което трябва да гледаш е колко вата е и дали има разлчни скорости(това не е толкова важно).Също така и накрайника за пасиране дали е от тези дето не пръскат (тези които са на снимката в темата за пасатори пръскат)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Авг, 2007 10:40 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Kabal написа:
Според мен това трябва да направиш. Месо можеш да кълцаш но по малко (във всяка месарница могат да ти смелят). Разгледай големите комплекти на пасаторите. Нещото което трябва да гледаш е колко вата е и дали има разлчни скорости(това не е толкова важно).Също така и накрайника за пасиране дали е от тези дето не пръскат (тези които са на снимката в темата за пасатори пръскат)


А всъщност колко вата е нормално? Да не е много слаб, но и да не е професионален, че няма нужда.
А за пръскането не се притеснявам особено, по-скоро се чудя дали не трябва да е метален пасаторът за пасиране на горещи неща?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Авг, 2007 10:57 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Маца написа:
А всъщност колко вата е нормално? Да не е много слаб, но и да не е професионален, че няма нужда.
А за пръскането не се притеснявам особено, по-скоро се чудя дали не трябва да е метален пасаторът за пасиране на горещи неща?

Спокойно може да бъркаш горещи неща със пластмасовите (направени са да издържат) поне за Braun мога да гарантирам (имат и модел с метален накрайник ако държия на него). За ватовете най добре съм запознат с Braun
зелен -250 вата
син - от 300 до 450 вата модели (някой с 2 скорости)
черен - от 500 вата нагоре (като последните модели са с 12 скорости)
Ако вземеш от тези дето пръскат трябва да се съобразяваш със съдовете в които ще пасираш (трябва да са цилиндрични) иначе всичко излиза навънка. Тъщата на вилата с пръскащ миналата седмица пасира малини с извара и имаше пръски по цялата кухня.


Last edited by Kabal on 21 Авг, 2007 11:19 am Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 21 Авг, 2007 11:07 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
За тъщата - или добро, или нищо :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 9:42 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Преди години се спрях на пасатор Braun с по-скромни възможности (400 вата) и пластмасов накрайник, но се оказа изключително добър уред! Сега го "завещах" на майка ми, а аз потърсих нещо с повече възможности, но пак от същата марка. И попаднах на Braun MR-6550 FP - освен пасатор с метален накрайник, 15 скорости (да се чудиш за какво са му толкова на човек ;) ) и два режима на работа, има бъркалка (която удобно ползвам и без електрическия накрайник, купа за рязане с два размера рендета и два размера ножове за "колелца" плюс нещо за бъркане, на което още не съм си изяснила функциите. Има си разбира се и висока чаша за пасиране с капак. Заема ми неподозирано малко място в шкафа; сглобява се и се разглобява повече от лесно, а рендосва просто за секунди. Много обичам салата от моркови, но рендостването им винаги си е било изпитание за нервите ми. Сега става за отрицателно време - бързо и чисто. Частите се почистват много лесно и могат да се мият и в съдомиялна. А ако се ощаже и толкова държелив, колкото предишния, ще си струва парите отвсякъде!


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:01 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
... ще си струва парите отвсякъде!


И колко са тези пари?


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:09 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ами намерих го за 170 лв. в Техномикс. Трябва да си призная, че имах един сборен бюджет "нова къща", предоставен от роднини и с указания какво може да се купева с него, та този мини-робот отговаряше напълно на указанията и моите нужди. При други обстоятелства сигурно щях да бъде малко по-предпазлива в избора (по-вероятно щеше да отнеме малко повече време да се наканя, но пак бих се спряла на същия, защото разликата в цената с по-бедния на функции модел беше неубедително малка).


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 12:47 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Правилно не ме пусна жена ми в техномаркет миналата седмица да влезна, че последния път бях тръгнал да купувам вакумния Braun за 150 евро. А сега знае че ми се върти в главата да си взема кухненски робот, че стария ми браун ми се вижда с малко възможности. Интересуваме с новата ти придобивка могат ли да се режат моркови и краставици на жулиени и каква е максималната им дължина.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 2:16 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Не бих казала, че е подходящо за жулиени. Едрото ренде изкарва моркови и тиквички с дебелина около 3 мм и дължина около 2,5 см. Дължината е ограничена от ширината на отвора през, който влизат продуктите (около 3 см), а дебелината - от дупките на рендето. На мен са ми идеални за разни заленчукови манджи, но зависи ти какво искаш да постигнеш. За по-големи пръчици ползвам едно V-образно ренде.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 2:39 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Е аз точно искам да заменя Boerner-a. На вилата намерих един ръчен мулинекс от поне 30 години дето става за целта но си е голямо въртене.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 3:40 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ВъртИ, въртИ! Няма да заслабнеш! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 8:07 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Ами намерих го за 170 лв. в Техномикс. Трябва да си призная, че имах един сборен бюджет "нова къща", предоставен от роднини и с указания какво може да се купева с него, та този мини-робот отговаряше напълно на указанията и моите нужди. При други обстоятелства сигурно щях да бъде малко по-предпазлива в избора (по-вероятно щеше да отнеме малко повече време да се наканя, но пак бих се спряла на същия, защото разликата в цената с по-бедния на функции модел беше неубедително малка).


Meg написа:
Преди години се спрях на пасатор Braun с по-скромни възможности (400 вата) А ако се ощаже и толкова държелив, колкото предишния, ще си струва парите отвсякъде!


Като горд собственик на невероятно количество всевъзможни кухненски уреди и приспособления, (без комбайн, обаче) изчетох добросъвестно цялата тема.
Най-близко до моето е мнението на Биски, а от техническа гледна точка - на Кабал.
Първо - 400 вата никак не е маломощно устройство, даже е доста мощно, когато става въпрос за перка, насадена директно на оста, без трансмисия или предавка.
Аз отдавна ползвам пасатор Moulinex с метален накрайник и 250 вата имам и блендер BOSH, пак с 250 вата и не виждам необходимост от по-голяма мощност.
Друг въпрос е при комбайните, където триенето на ножовете е значително по-голямо, затова там е необходима по-голяма мощност.
Второ- Според мене най-важно е не колко и какви уреди имате, а това, което най-често ползвате. Това означава, че точно този уред ви е най-удобен и универсален.
По принцип аз съм против "универсалните" и комбинирани уреди.
Всеки уред с нещо е различен и с нещо характерен.
Затова и не съм привърженик на комбинираните микровълнови печки, освен когато са с вентилатор, но това, мисля, не се счита за комбинация.
Аз ползвам отделно голяма готварска печка (тоест, почти не я ползвам, но я имам :) ), отделно малка готварска печка, отделно и микровълнова. Всеки от тези уреди с нещо е удобен сам за себе си. Но на тази тема вече сме говорили.
Факт е, че аз ползвам най-често пасатор и по-рядко - миксер. От всичките поне 15 различни ел.уреда.
Тук пропускам множеството устройства за приготвяне на чай или кафе, както и двете ел.кани - двулитрова и литър и половина. Пропускам ги, защото не участват пряко в приготвяне на храната.
:oops: :oops: :oops: За сведение - кухничката ми е бокс(че)...
Трето- Има и друга гледна точка - просто не съществува универсален уред, който да обхване всички операции по приготвяне на храна. В крайна сметка, човек се старае не само да си спести време и усилия, но и да обработва продуктите по възможно най-простия и удобен начин.
И до този момент познавам хора, които белят краставица или картофи с нож, когато други ползват картофобелачка от много години. И едните казват, че техният начин е най-удобен, и другите - също.

Има специални уреди - за белене и смачкване или настъргване на чесън, орехи, разни орехотрошачки, специални рендета и ножове за пармезан, за индийско орехче и други подобни. Всички са много удобни и специализирани. Но пък човек не може да притежава всичките, защото ще се затрупа от уреди и приспособления, както, впрочем, съм аз...:oops:
Уредът, по-точно, приспособлението, което много често ползвам е един BOERNER на 20 години, от първите, който е безупречен.
И при всичките тези купища уреди, познайте от раз с какво режа краставица на кубчета?
Ако имаше такъв уред, с огромно удоволствие бих го добавил кам основния куп, защото точно този уред бих ползвал с най-голямо удоволствие.
Затова най-прагматичния съвет е - всяко нещо с мярка.
Ако купите комбайн, въпреки всичко няма да престанете да употребявате и други подобни уреди, нито пък ще ги изхвърлите или забутате в някой дълбок шкаф.
Просто ще добавите още един уред в хаоса около вас.
Пример: Имам бронзов хаван поне на 100 години, имам още два дървени, с различен размер, че и супермалък - за чесън. И какво ползвам - стара дървена гаванка. Защо? Ами защото тя явно ми е най- удобна.
Имам електрическа мелачка за черен пипер, наред с още 3-4 различни.
И какво ползвам - солничка с херметичен капак, която пълня със смлян черен или бял пипер, естествено, купен от някой супер.
Така, че както в живота, така и в този случай - пълно щастие няма... :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 12:07 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца, да споделя и моят опит. Аз готвя много, включително и сладкиши. Когато бях малка, майка ми си купи един от първите роботи. От всички приспособления, използваше най-много месомелачката и мелницата за кафе. Аз вече 20 години използвам за сладкишите един най-обикновен миксер с бъркалки Gorenje и 15 години - мини-робот - Мoulinex. Пасатор не използвам - Мoulinex-а го замества успешно, защото има и нож на дъното. С него стържа - на едро, дребно и на филиики, пасирам всички водове продукти, изстисквам лимони и портокали, разбивам сметана и майонеза (по рядко). Единственото нещо, което не използвам е сокоизтисквачката. Но стържа даже и зеле, меля бадеми и въобще - правя почти всичко с него. Преди 3 години си купих Кenwood - за месене на тесто, за бъркане на редки смески, за мелене на месо и блендер. Много е хубав, но заема много място и е по труден за почистване, особено блендера, които използвам много рядко - дъщеря ми прави milk шейкове в него. Но не можеш по никакъв начин да мелиш месо вътре. Месомелачката е супер, но също я използвам много рядко - все пак, като потрябва е хубаво, че я има. Аз съм на мнението на Готин, че няма универсален уред - всичко е въпрос на това, какво точно прави всяка домакиня в кухнята си и как го прави.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 10:24 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Kristi, аз също смятам, че не може да има един напълно универсален уред, който да замени всички други. Обаче имам друг, по-съществен проблем - липсата на каквото и да било място. Meg писа, че уредът и е компактен и лесно го почиства и прибира в кутия (шкаф), а аз няма къде да го прибера - тоест трябва да стои на видно място с размерите на носна кърпичка :) . Затова беше и това запитване, то е доста старо, но все още актуално за мен. Иначе много ми се ще да си имам робот и отделно разни приспособления, но място няма, затова вероятно ще взема "тройката" - миксер, блендер, пасатор. Само трябва да реша коя фирма и колко пари.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 2:44 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Мини-роботът, за който писах ми заема малко място, защото различните части иделано "уплатниха" разни малки пространства между другите неща в шкафа. На най-достъпно място сложих най-използваните части, а по-обемните и по-рядко използваните (при мен това е високата чаша) са на по-малко удобния трети рафт. При мен в кухнята има само един нисък шкаф и то 30 см дълбок, а не стандартните 60 см. Така че всичко е по високите шкафове над плота, т.е. мястото не е много откъм достъпност и удобство, но след много мислене и три размествания, май стигнах до "идеалното" :)
Маца, в твоят случай май това на което си спряла действително ще е най-подходящо.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 6:45 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца, исках да изпратя един link на новият вариант на моя мини робот, които ми служи вярно вече 15 години. За съжаление още нямам право. Ако се интересуваш марката е Moulinex Delicio. Струва ми се, че и Мег говори за такъв миниробот.
Не е хич голям - и в шкафа и на плота не заема много място. Може би ще се вмести в твоето кухненско пространство?


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 9:40 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Kristi, аз също смятам, че не може да има един напълно универсален уред, който да замени всички други. Обаче имам друг, по-съществен проблем - липсата на каквото и да било място. Meg писа, че уредът и е компактен и лесно го почиства и прибира в кутия (шкаф), а аз няма къде да го прибера - тоест трябва да стои на видно място с размерите на носна кърпичка :) . Затова беше и това запитване, то е доста старо, но все още актуално за мен. Иначе много ми се ще да си имам робот и отделно разни приспособления, но място няма, затова вероятно ще взема "тройката" - миксер, блендер, пасатор. Само трябва да реша коя фирма и колко пари.


Мисля, че това ще бъде най-компактният вариант. Всеки уред от трите си има своя специфична функция. Блендерът и пасаторът леко се припокриват. В много случаи пасаторът върши работа и като блендер.
Аз бих ти препоръчал Мулинекс или Браун, но тъй като вече всичко се прави в Китай, избирай според парите и външния вид. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 10:51 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Кристи, това ли имаш предвид:

http://www.moulinex.com/products/food-preparation/food-processors/masterchef.htm


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 4:16 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Да, благодаря ти за линка. Точно този мини-робот е почти перфектен. Ила и функция на блендер и на пасатор. Аз съм много доволна от него. Само си купих допълнително ренде за ситно стъргане. Даже и тиквата, за тиквеник си стържа в него, но на едрото ренде.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Окт, 2008 3:57 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Урааа! Да се похваля, от няколко часа имам миксера на моите мечти - малък, лек, с хубави метални бъркалки и достатъчно мощен - 450 W :ban:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Окт, 2008 4:31 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Да ти е честит, Биски.
Да ти върши работа дъъълги години и да не ти пада по краката. :)

[hide]От чужбинско ли го купихте. [/hide]


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 38 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB