Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:44 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 22 Окт, 2007 3:15 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Слагам въпросителен, защото в БГ такова нещо не съм виждала, но може и да не съм гледала достатъчно внимателно. В САЩ има на приемливи цени, но не доставят в Европа. В Европа също има, цените като номинал са като в САЩ, само че валутата е евро :( С доставкато до БГ вече става "дявол на магаре".
Така че, ако някой е виждал такова нещо в БГ и може да даде инфо, да го направи :plz:


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Окт, 2007 5:14 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
Meg написа:
Така че, ако някой е виждал такова нещо в БГ и може да даде инфо, да го направи


здрасти, Meg!
става дума за такова, дето суши плодове и зеленчуци, нали?
едно таквоз устройство с 4 или 5 "тави", разположени една над друга съм виждала в ТСМ-а в кв."хаджи Димитър".
много му се наточих, но се оказа, че му е спукан капака и една от тавите и се отказах.
ако имаш достъп до ТСМ-и, пробвай там.


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 22 Окт, 2007 5:30 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Мерси, мерси, мерси!! :kiss:
А спомен за цената имаш ли? Още този уикенд ще уръшкам всички ТСМ-и, които знам :mrgreen: В Хадижи Димитър съм виждала един малък ТСМ на спирка на тролеи, близо до Билла. За него ли става въпрос?
4-5 тави са идеални, ако има и приставки за течности - още по-добре. Освен плодове и зеленчуци, това Е уредът за безглутенов хляб от кълнове, който като текстура и външен вид МНОГО прилича на хляб от пълнозърнесто брашно - на всеки на безглутенова диета може да му се насълзят очите при таз гледка 8)


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 24 Окт, 2007 12:38 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
Meg написа:
А спомен за цената имаш ли?

беше около 30 лева, ама преди половин година, че и кусур.
и беше ДЕФЕКТЕН!

става дума за склада, който беше на "Ильо Войвода" (ако не ме лъже паметта)

УСПЕХ!


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 24 Окт, 2007 1:04 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Meg, магазинът е точно този за който пишеш. Аз от там съм взимал семена за подправки. Проблемът е, че вече TCM-ски стоки почти не се внасят.


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 24 Окт, 2007 1:20 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Благодаря! Ще проверя все пак, иначе трябва да си приготвя окло 100 евро, ако нищо не намеря из софийските ТСМ-и....


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 31 Окт, 2007 2:03 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Да дам отчет за обиколката по ТСМ магазини и складове:

Не открихме дехидрататор никъде. Шефът се оказа прав - ТСМ стоките са намаляли драстично, а складът в сградата на Софийско Градско аптечно е затворен поради липса на стока. Този в Хаджи Димитър работи и има разни неща, но като цяло е доста бедно. Магазинът в Младост 2 също е на ръба на бедността, но има нЕкои невероятни неща като ... покривало за кон :lol:
Проверихме и други разни магазинчета и магазини под логото ТСМ, но нищо.
Сега ще се пробвам чрез приятели да порчам или ТСМ или доставка от други, по-цивилизовани части на ЕС ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 31 Окт, 2007 3:43 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Meg, защо не опиташ да потърсиш фирми, които внасят специализирано ресторантско оборудване. Може там да изскочи нещо.


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 02 Ное, 2007 12:32 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Благодаря за идеята! Ще пробвам, макар че въпросният уред е за домашна употреба (т.е. с малък обем и бавен), та се чудя коя фирма за оборудване би го внасяла. Обаче у нас никога не се знае на кой какво би му хрумнало, така че си струва човек да пробва. Ще докладвам после :)


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 02 Ное, 2007 3:13 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Meg написа:
...въпросният уред е ... с малък обем и бавен...


Алтернативата е фурна с духалка. Тя е по-голяма, има място за три тави и температурата и вида духане се регулират по твое усмотрение.

Иначе зеленчуци за супа и някои подправки суша на балкона между два пласта дебела домакинска хартия, а ако са много ароматни - това го правя в хладилника, така дори копърът и магданозът си запазват аромата.


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 02 Ное, 2007 5:20 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
...и температурата и вида духане се регулират по твое усмотрение...


Това, извадено от контекста... :P


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 03 Ное, 2007 6:01 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
М-да, известна ми е алтернативата с печката, но хубаво че я спомена. Такава печка ще доживея (евентуално ;) ) в новата къща и новата кухня, но не съм много сигурна колко ток ще се харчи така - все пак 3-6 часа са средно необходими за повечето неща. Но от друга страна да имам такава фурна и да я ползвам само два пъти в седмицата също не си струва; така че ще се замисля сериозно! :)


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 03 Ное, 2007 8:47 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Meg написа:
...3-6 часа са средно необходими за повечето неща...

Моят метод на сушене е следният: купувам чушки, моркови, целина и пр. и каквото не успея да приготвя до следващия пазарен ден (след около седмица :oops: ), започва да съхне и да се сбръчква. Т.е. вече е загубило част от водата - това в хладилника. Аке не успея да купя свежи зеленчуци, тези си ги хапваме в някоя манджичка, иначе купувам нови, а тези отиват за суровина за супи.

Следващият етап е извън хладилника - на балкона, между два пласта домакинска хартия (май така им викат на големите ролки?). Нарязват се и се оставят за още няколко дена; трябва съвсем да се сбръчкат, но да останат меки.

Едва след това идва етапът с печката и не са необходими 3-6 часа, а по-малко (колко точно, се преценява в крачка).

Суша малки количества, защото и най-прекрасно изсушените зеленчуци мухлясват, ако не се съхраняват правилно (в хартиени пликове, на сухо и тъмно), а засега такива условия нямам.

Може да не се запазват много витамини, но пък и не плащам баснословни сметки за ток (засега).


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 05 Ное, 2007 10:37 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Биски, ти си неизчерпаем източник на полезно инфо! :clap: Благодаря! :)

Аз нали съм "повредена" от старата образователната система и всичко правя по алгоритъм ;) Първо си купих книжки за вегани и привърженици на натуротерапията - изчетох ги и се нагъртах с инфо относно запазването на витамини, ензими и пр. в плодовете и зеленчуците при сушене, както и приготвянето на други вкусотии чрез тази древна технология. И след като се убедих, че някои неща без дехидрататор няма да станат, тръгнах да търся машинката. Във фурна с вентилатор ефектът за много от нещата е същият по отношение на външния вид, но се запазва по-малко количество от витамините и ензимите заради невъзможността да се поддържа постоянна температура под 50С. Затова и времето за сушене в дешидрататор е по-дълго.
Все още обаче обмислям и вероятно ще изтормозя консултантите в не еидн магазин да ми обясняват калко точно харчи фурната и при какви условия :lol:
Все ми се струва че дехидрататр оставен да работи през ноща би направил по-малко поразии, в случай на проблем, отколкото една фурна. Но.... ще има още да си помисля :-?


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 05 Ное, 2007 9:57 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Meg, и моята фурна е с вентилатор. Най-малките градуси са 50, преди малко я пуснах по средата между 0 и 50 и фурната се беше стоплила. Така че има такива фурни, които работят и на температури под 50 градуса.


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 07 Ное, 2007 11:43 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
IPА, мното блигодаря, че си пробвала! :hug:
Аз питах момчета на щанда за печки и фурни в Технополис, но те казаха, че не може на по-малко от 50С :( Така е то, като питам хора, които явно не готвят... А явно можело :) Спести ми пуленето на продавачите в други магазини :) Благодаря!


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 07 Ное, 2007 11:56 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Моето мнение е, че в Технополис, Техномаркет и другите такива магазини консултантите не разбират нищо - не са мотивирани и има голямо текучество. Най-добре е да се провери във фирмата вносител или в сервиз, обслужващ такива.


 Profile  
 
 Рецепта: Дехидрататор?
Сготвено на: 07 Ное, 2007 6:02 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
При мен вентилаторът се включва още със завъртането на копчето, без да задавам никакви градуси. Ама това си зависи от печката.

Ипа е права, че консултатнтите не дават нужната на човек информация, затова, като си хареса човек някакъв модел уред, е добре да запише номерчето на лист и да бяга да провери в нета техническите характеристики и мнения на ползвали точно този модел.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB