Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:13 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 
Message
Сготвено на: 06 Юни, 2005 3:04 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Отивате в магазин за насипно кафе (препоръчително да бъде снабдяван от Балкам) и си купувате:

50% Индонезия ELB
30% Индия Чери (Мадагаскар)
15% Колумбия
15% Рио Минас

Така хем ще пооблагородите аромата и вкуса на любимата ви черна течност, хем няма да се загуби силата му!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 3:38 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
На друго място вече писах, че не съм фен на южноамериканските кафета. От изброените бих се съгласил на мадагаскарското и бих допълнил етиопска арабика.


Много вкусни са и блендовете на Пол Нюман. Продават се в големите супери, а на "Парчевич", между "Асен" и "Борис" има и фирмено дюкянче.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 4:05 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Значи тази смес е препоръчителна за кафемашина (за шварц),за кубинска/италианска кафеварка или за еспресо машина?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 4:33 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ludetina написа:
Значи тази смес е препоръчителна за кафемашина (за шварц),за кубинска/италианска кафеварка или за еспресо машина?
Няма значка, тази смес е за Любители на Нова Бразилия т.е. тези, които обичат кафето да им е горчиво. Просто е облагородена леко и не ми е от любимите, но беше най-продаваната от всички смеси.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 4:45 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аз пак съм малко назад с материала..и затова ще питам..под "нова бразилия" нямаш предвид онази гадост, която продават в магазините и върви в пакет с реклама с танцуващи "огнени" хора.. :-? :roll: ..това кафе е просто отвратително.На вкус тази смес надявам се няма да се доближава до него :oops: .


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 5:51 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Точно за това кафе става въпрос и затова съм посочил, че е за любителите на това кафе, вкусът е приблизителен (по-добър, но все пак съдържа голям % индонезийска робуста). Все пак ако искаш сссилно кафе и не толкова гадно, смени индонезийската робуста с Индия Чери, Мадагаскар или Индонезийско, но преработено по мокър способ (на някои места се среща като ELB 4W). Можеш да смениш и с виетнамска робуста, не е никак лоша и няма нищо общо с виетнамското кафе, което се продаваше преди 15 години в БГ.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Яну, 2006 7:33 pm Съб 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
...
50% Индонезия ELB
30% Индия Чери (Мадагаскар)
15% Колумбия
15% Рио Минас

...

Сместа е супер, работил съм с много близко подобие плюс малко Лаваца за аромат.

Не знам дали да кажа, но ще кажа - малките разфасовки и готовите мляни кафета 100-250 грама по суперите рязко се различават като качество от същите разфасовки на същите марки но от килограм или повече, даже нямат нищо общо, което е обяснимо - големите разфасовки се купуват от заведенията и ако кафето е лошо - веднага се сменя доставчика. Там също има една хитрина търговска - пакетите са прорязани, та ако го вземете за в къщи най-вероятно ще се влоши, защото няма как да го изхарчите за ден-два. Та ако вземете килограм на зърна - прехвърлете си го в по-малки здрави пакетчета...

Мен споменатото по-горе 100 грама вакуумирано, мляно за еспресо-машина или кубинска кафеварка, ми иде на вкус като мляни задни гуми от ТИР.
Същото кафе, но килограмовата торба на зърна, е превъзходно на вкус и добра основа на разни смеси - плътно, сладни леко, а не киселее, и даже голо-голо има добър аромат.
Но наистина добавете посочените от МR.LAZY, защото кафето трябва, освен плътно и сладко, да е силно, да има добър каймак и цвят и да оставя маааааалко утайка на дъното на чашката, която обаче да е пухкава, а не да стои като мляна мозайка.

А, и, както казва един бележит местен кафеджия, кафето става от кафе - 6 грама на 60 грамова чаша.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Яну, 2006 8:53 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
Там също има една хитрина търговска - пакетите са прорязани, та ако го вземете за в къщи най-вероятно ще се влоши, защото няма как да го изхарчите за ден-два. Та ако вземете килограм на зърна - прехвърлете си го в по-малки здрави пакетчета...
Всъщност това не трик. Кафето трябва да се съхранява в опаковка, която "диша". Иначе има вероятност да ферментира. Съвременните опаковки имат специален вентил, а по-простите се цепват, както казва Йосиф.

yosif написа:
Същото кафе, но килограмовата торба на зърна, е превъзходно на вкус и добра основа на разни смеси - плътно, сладни леко, а не киселее, и даже голо-голо има добър аромат.
Всъщност арабиката, която придава аромата на кафето, е "виновна" за киселия му вкус. Познавачите твърдят, че хубавото кафе трябва да киселее. Горчивият вкус ппък се получава при прегарянето на кафето (такова, какво сме свикнали да пием в БГ). Това се прави по чисто технологични причини.

yosif написа:
А, и, както казва един бележит местен кафеджия, кафето става от кафе - 6 грама на 60 грамова чаша.
Ако искаш да спечелиш клиенти и кафето ти не струва 25 стотинки, спокойно може да сложиш 10 грама кафе на 60 мл вода.

Малко лирично отклонение. По времето на бай Тошо в българия се внасяха анголски, виетнамски и други кафета, които 99,99% бяха от сорта Робуста. С настъпването на демокрацията на българския пазар започнаха да се продават всякакви боклуци пак основно робуста, която е евтина и с високо съдържание на кофеин. По времето на Богомил Нонев ;) на пазара се наложи ливанска фирма с марката "Нова Бразилия", чието съдържание отново (каква изненада) 100% индонезийска робуста ELB (Екстра Лардж Бийн). Преди няколко години фирмата и марката бяха закупени от Крафт (Якобс), които запазиха марката (а като че ли и съдържанието). От малката ретроспекция се вижда, че на българина му е бил наложен вкуса към силното и горчиво кафе. Което пък породи куриоза кафето да се пие с 2-3-4 и повече лъжички захар. Като бивш кафепродавач съм попадал на хора, които го пият с 7 лъжички :roll:.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 12:21 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
MR.LAZY написа:
Като бивш кафепродавач съм попадал на хора, които го пият с 7 лъжички :roll:.

Имам колежка която поне 5 бучки слага :)
Колега админ, понеже и аз пия силни кафета имам въпрос -тази смес за какво минимално количество е и може ли като за начало да пробвам с 100гр за да опитам как е на вкус,въпреки че в магазините се мръщят като трябва да бъркат такива смеси в малки грамажи :(


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:03 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Теоретично след като е в %-ти, трябва да става за всички грамажи, но имайки предвид, че стандартното отклонение на кантарите е 5 грама (минималната грешка) и че ако ти го мелят в магазина, ще получиш в сместа част от предишната смес,, ще е най-добре да пробваш с 250 грама, ако и да се сърдят продавачките.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:07 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Да прав си така и ще направя :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:07 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
MR.LAZY написа:
50% Индонезия ELB
30% Индия Чери (Мадагаскар)
15% Колумбия
15% Рио Минас


Това не прави ли 110%.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:10 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Кой да ти смята :lol: Язък че с проценти работя и да не го видя


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:19 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2007 12:15 pm Пет
Мнения: 43
Location: София
Дълго време пиех следната смеска:
100 гр. Колумбия
100 гр. Индия Чери
100 гр. Уганда
Пробвайте и това, аз също обичам силни
и горчиви кафета, но все пак ароматни ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 1:39 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Когато се занимавах с търговия на кафе, тази рецепта я бяхме кръстили 16-та (най такъв и беше поредния номер в списъка), само дето колумбията беше 50/50 Колумбия и Рио Минас за по-евтинко. revit_fan, твоят вариант е по-добрия.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2007 2:22 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2007 12:15 pm Пет
Мнения: 43
Location: София
Пропуснах да споделя защо "дълло време" пиех.
Миризмата на прясно смляно кафе е много силна.
Есента си купих пак "смеската" към обяд и я оставих в
колата, да не мирише в офиса. Беше доста топъл ден,
прибирайки се в софийското задръстване, от миризмата на кафето,
и изгорелите газове на автомобилите се получи някакъв
уникален коктейл. Толкова зле не съм се чуствал никога :roll: ,
виеше ми се свят - бе едвам гледах направо.
Тогава си казах стига ;) и минах на пакетирано кафе.
Да чукам на дърво - нямам подобен проблем.
@MR.LAZY благодаря за признанието :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB