Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:46 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 09 Ное, 2005 10:05 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Някои от форума споделиха, че пият чай само, когато са болни.

За мен пиенето на чай е удоволствие. Така мога да съчетая най-любимите си занимания - хапването и бъбренето с приятелки.
След няколко чаши хубав чай, придружени със сандвичи, сладкиши и соленки, на човек му става хубаво (и мързеливо :mrgreen:).

Ето я и самата технология:
1. Водата трябва да е чиста чешмяна, добре източена и престояла поне няколко часа. Това е важно, защото хлорът променя вкуса и вида на чая.
2. Когато се вари водата, тя трябва да се наглежда и да се дръпне от котлона секунди, преди да заври. Ако вече е завряла, чаят няма да е вкусен.
3. Англичаните пепоръчват следното количество чай: по 1 ч.л. на чаша + 1 ч.л. за чайника. Аз слагам по-малко, може би около 1/3 - 1/2 ч.л., в зависимост от сорта.
4. Чаената запарка (така се нарича чаят на 'боклучета', а не този в пакетчета) се слага в чайник или каничка от стъкло, керамика или порцелан. Залива се със съответното количество гореща вода и след 3 мин (за ободряващ чай) или 5 мин (за успокояващ) се прецежда в друг (предварително затоплен) чайник. Ако нямате още един такъв, не се притеснявайте, прецедете чая в купа, махнете боклучетата от първия чайник и върнете чая обратно.

Чаят се налива в красиви чаши и се поднася с лимон или мляко (може и без нищо). За подслаждане - кафява и бяла захар, мед или сладко.

Не забравяйте сандвичите, хапките, сладкишите и бонбоните.
За неформална сбирка ще стигне и един кекс, но ако ще правите класическо чаено парти, погрижете се за по-голямо разнообразие от 'мезета'.
[hide=малко досадни подробности]Желателно е да не се използва метални сито. На пазара има пластмасови и бамбукови.
Най-дълго време чаят се запазва топъл в керамичен чайник (има едни такива грозни яркооцветени).
Може да се използва хартиен филтър за запарване на чая, или да се ушие малка торбичка от тензух.[/hide]

Забравих да спомена за избора на сорт - в магазините за чай и кафе, както и в супермаркетите предлагат чайове в метална кутийка. Има по-силни (Assam, Earl Gray, English Breakfast), както и с по-фин аромат (Darjeeling, English Afternoon). Може да се експериментира и с насипни чайове, но не купувайте от магазини, в които продават и насипно кафе. Кафето е с по-агресивен аромат и може да притъпи обонянието.
Моята препоръка е да се взима чай, в който има листенца, без клончета. Много по-ароматен и вкусен е.


 Profile  
 
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 09 Ное, 2005 11:54 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Като чета тези напътствия, направо ми иде да легна болен! :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 09 Ное, 2005 12:49 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Аз като бях малка и баба ме водеше на море в Ялта .. Спомням си "чайните" и бублики :P Истинските самовари и толкова много захар в чая :evil:
А сега в каната завира водата слага се пакетчето чай много лимон и това е :)


 Profile  
 
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 09 Ное, 2005 10:10 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
Марабу и аз съм така. А като чета поста на бисквитка и ми иде още утре да поканя приятелките да направя сандвичите, ех...... Наистина звучи страшно вкусно. Бисквитка даваш ни страхотни идеи за разнообразие във скучното ежедневие. Благодаря! Наистина не се бях сещала :hug:


 Profile  
 
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 09 Ное, 2005 10:20 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Rus0koska написа:
...и ми иде още утре да поканя приятелките да направя сандвичите...

Партито ти ще има страхотен успех, Русокоске!


 Profile  
 
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 11 Ное, 2005 12:14 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Черен чай - едно от нещата, които обожавам! Особено Earl Gray. Изпит в приятна компания, разбира се. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Черен чай
Сготвено на: 12 Ное, 2005 10:39 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
а ако добавиш на чая и хубав коняк и мед :drink:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB