Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:26 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 
Message
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 01 Сеп, 2007 11:26 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ура! Ура! Това е "истинската" боза, а не гадното нещо с изкуствени подсладители, което продават в пластмасови бутилчици по магазините.

Попаднах на тази рецепта съвсем случайно, докато преглеждах темата на една девойка от Беларус, която живее в Нова Зеландия.
Спасибо, Инна :kiss: !

Домашна боза

5 л вода
2 чаши брашно (пшенично, овесено, ечемичено или от просо - последното е най-добро и не съдържа глутен 8) )
2 чаши захар
1 чаена чаша боза със захар или специално приготвена закваска

Брашното се запича в сух тиган, като се бърка през цялото време, за да не загори.

Препеченото брашно се прехвърля в голяма тенджера и се охлажда.

Към него се добавя малко хладка вода и се разбърква до хомогенна смес (класиката е с дървена лъжица, аз се справям само с тел. Ако все пак останат бучки - за тая работа си има пасатори :mrgreen: )

Добавят се останалата вода и захарта и сместа се слага да се вари.

След като поври 5-6 минути (през цялото време се бърка, за да не залепне за дъното на тенджерата), се оттегля от огъня.

Оставя се да се охлади и към сместа се добавя една ч.ч. боза, останала от предния път или една ч.ч. закваска за боза.

Бозата се оставя на топло, за да ферментира. Готова е след 2-3 дена. Тогава се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.

Изпива се всичко, без 1 ч.ч., моято ще остане за следващата доза.


Закваска:
1 ч.ч. вода
1 с.л. захар
2 с.л. препечено брашно

Всичко се разбърква, пресипва се в буркан, покрива се с кърпа и се оставя да ферментира за 2-3 дена, като от време на време се разклаща.

Забележка:
Тъй като при мен бозата изкипя, не я варих препоръчителните 5-6 минути и тя не се сгъсти много. Също така и не препекох много брашното, за да не загори. Но това, което стана, беше много, много вкусно!

Източник: форума goodcook feat omda.bg


Attachments:
Boza.jpg [34.05 KiB]
Downloaded 195 times
 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 01 Сеп, 2007 11:43 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Олеле, звучи страхотно!! :)
Такъв любител на боза си има в къщи, че и мен ще изпапка, ако съм в тенжерка с боза ;)
Ще пробвам още през задаващите се почивни дни (тогава ще имам "повече" кухня на мое разположение)!


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 01 Сеп, 2007 4:05 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Браво, Бозаджийке! :P


 Profile  
 
 Рецепта: домашна боза
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 2:15 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Сеп, 2007 2:05 pm Съб
Мнения: 43
НАЙ сетне открих ! От тези сурогати получих киселини! Благодаря


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 5:16 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошъл, escutcheon!

Трябва да те предупредя, че домашната боза има леко слабителен ефект и трябва нещо като постепенно захранване през почивните дни :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: боза
Сготвено на: 10 Сеп, 2007 12:53 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Сеп, 2007 2:05 pm Съб
Мнения: 43
Преди време (много) , когато имаше истинска боза пиех промишлени количества


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 24 Сеп, 2007 3:14 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Сеп, 2007 3:00 pm Пон
Мнения: 2
biskvitka, здравей! Първо искам да ти благодаря за рецептата. Имам няколко въпроса и ако не те затруднява ще съм страшно благодарна за отговорите им :).
Какво брашно ползваш? Аз я правих вече два пъти и ползвах брашно от просо.... Казват, че е най-хубаво и добро, но за съжаление не се получава вкуса на боза... :-?.Закваската сама я направих и се получи, получава се и "боза", но вкуса не е същият. Освен това част от водата се отделя отгоре. Нямам възможност да сложа за закваска купена боза, тъй като не съм в България. Дали е от домашната закваска.... пробвала ли си с такава?
Благодаря предварително за отговора! :YY: :YY:


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 24 Сеп, 2007 4:42 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
veli_77, здравей и добре дошла :)

Дори и да беше в България, купешката боза нямаше да стане за закваска, защото е със синтетичен подсладител, а не с обикновена захар. Затова сама си направих закваската.

Щом ти се отделя вода, значи закваската не е станала - тя трябва да бъде хомогенна и с мехурчета, затова колкото пъти минеш покрай бурканчето със сместа, го разклащай.

Ако самата боза стои на слоеве, не е страшно - разбъркай преди употреба и всичко ще е наред. Прекрасно изглежда само "изкуствената" боза :x

Аз използвах обикновено пшенично брашно (тип 500) и препоръчвам закваската да се направи точно от него, защото с него ферментира много хубаво 8)

При нас брашно от просо не се намира, а да меля просо от диетичния магазин ми е страшно досадно, защото преди това трябва да го почистя, а това е непосилен подвиг за мен :oops:

Успех!


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 25 Сеп, 2007 4:16 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Сеп, 2007 3:00 pm Пон
Мнения: 2
biskvitka написа:
veli_77, здравей и добре дошла :)

Дори и да беше в България, купешката боза нямаше да стане за закваска, защото е със синтетичен подсладител, а не с обикновена захар. Затова сама си направих закваската.

Щом ти се отделя вода, значи закваската не е станала - тя трябва да бъде хомогенна и с мехурчета, затова колкото пъти минеш покрай бурканчето със сместа, го разклащай.

Ако самата боза стои на слоеве, не е страшно - разбъркай преди употреба и всичко ще е наред. Прекрасно изглежда само "изкуствената" боза :x

Аз използвах обикновено пшенично брашно (тип 500) и препоръчвам закваската да се направи точно от него, защото с него ферментира много хубаво

При нас брашно от просо не се намира, а да меля просо от диетичния магазин ми е страшно досадно, защото преди това трябва да го почистя, а това е непосилен подвиг за мен :oops:

Успех!

Благодаря за бързия отговор!!!
Сега от отчаяние сложих закваска с обикновено брашно хихихи. Но ей сега отивам и ще купя пшеничено. Зарекла съм се, че ще направя боза и туй то! Всички роднини, правили боза се опитват да ме убедят, че без закваска от купена боза няма да стане... Но аз съм твърдо решена да ги убедя, че грешат.
Благодаря още веднъж!!!


 Profile  
 
 Рецепта: боза
Сготвено на: 11 Ное, 2008 11:51 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Ное, 2008 10:43 pm Вто
Мнения: 2
Location: Плая ел Агуа
Моля, дайте малко повече инфо как точно изглежда готовата закваска. Трябва да шупне умерено и веднага е готова, или трябва да си увеличи обема както маята, или задължително трябва да стои 2-3 дни? Ние живеем на много горещ климат и като направихме закваската за по-малко от 12 часа вече шуптеше (не чак да изшупти извън канчето, но изглеждаше сякаш къкри). Оставихме го цяло денонощие и то спря да шупти, отаи се (а иначе много често го разбърквах и преди да му спре шуптенето не се отяваше, беше си хомогенно) и сега не знам какво да го правим... Дали е възможно да е било готово само за 12 часа, а сего дали не му е минало времето... :roll: Оставихме го на стайна температура, което ще рече 29 градуса. И ако закваската е станала за по-кратко време и за бозата ли ще трябва по-малко да стои, или тя е по-бавна?


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 12 Ное, 2008 11:42 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, Карибки,

Закваската трябва да е шупнала и почти къкреща, както описваш в твоя пост. След като премине шуптенето, в нея няма достатъчно бактерии, които да накарат бозата да ферментира.
Съжалявам, ще трябва да изхвърлиш твоята закваска и да започнеш отначало :(


 Profile  
 
 Рецепта: боза
Сготвено на: 12 Ное, 2008 4:53 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Ное, 2008 10:43 pm Вто
Мнения: 2
Location: Плая ел Агуа
Ех, да... значи ще правим нова, но добрата новина е, че при нас става за 1 ден, значи скоро ще си пийнем бозичка :facelick:
Благодаря за отговора.


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 22 Май, 2009 1:54 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Май, 2009 1:43 pm Пет
Мнения: 2
Location: София
biskvitka, здравей :-) Ех че хубава тема за бозата. Дали ще може да те попитам за закваската, че нещо не ми се получи? Така и не стана хомогенна, а вече е трети ден. Та въпросите ми са следните:
1. Колко често трябва да я разклащам?
2. Къде би препоръчала да я държа "на топло"? Сега я държа на остъклената тераса, там ми се струва най-топло.
Да добавя, че я направих от пшеничено брашно тип 500, ако това има значение.

Благодаря предварително за отговора. Хубав ден :-)


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 22 Май, 2009 7:36 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошла, Неда!

В тази жега би трябвало закваската да е станала още в края на първия ден.

Бурканчето със закваска се разклаща всеки път, когато минеш покрай него, колкото по-често, толкова по-сигурно, че няма да я изпуснеш.

Брашното няма проблем да е пшенично тип 500, но трябва да е без всякакви добавки; в момента на производителите им е любимо да слагат топчета аскорбинова киселина :x Пресей го, за да се убедиш, че ще е "чисто".

Успех!


 Profile  
 
 Рецепта: Домашна боза
Сготвено на: 23 Май, 2009 11:51 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Май, 2009 1:43 pm Пет
Мнения: 2
Location: София
Благодаря ти, biskvitka, ще пробвам пак, следвайки твоите съвети :-)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Домашна боза
Сготвено на: 24 Май, 2009 12:50 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Neda написа:
Благодаря ти, biskvitka, ще пробвам пак, следвайки твоите съвети :-)

Извинявам се, че се намесвам в разговора ви, но спокойно можеш да потърсиш и други видове брашна, сега по-големите магазини са претъпкани от най-различни видове, възможно е да намериш и брашно от просо, от което единствено става "истинската" боза (слагам кавички, защото е много трудно да се докаже коя е баш "истинската"...).
Най-важното е при препичането на брашното да се спазва мярката и да се препича при непрекъснато разбъркване и в никакъв случай да не се допуска до частично и леко загаряне.
Останалото си става по рецептата, великата Природа се е погрижила за всичко... :P
Включително и за "маята"...
Разбира се, от диабетична или диетична гледна точка, най-добре е да заместиш захарта с подсладител, няма да се отрази особено на вкуса, но ще стане значително по-малко калорична.
Единствено в "маята" трябва да си сложиш необходимото количество захар.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Домашна боза
Сготвено на: 26 Май, 2012 12:17 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 26 Май, 2012 12:13 pm Съб
Мнения: 2
Това е може би единствената рецепта, която намерих в интернет. Изпълних я и наистина стана боза но консистенцията е различна от тази, която се продава, която е по гъста и стои „по-мазно“. Може би в купешката се слага и нещо друго... Тази, която направих беше от просо но винаги се утаява и брашното се чувства между зъбите, докато купешката стои по-добре. Ако някой знае причината за тези разлики нека да сподели.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Домашна боза
Сготвено на: 26 Май, 2012 6:22 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това, което прави бозата "мазна", е глутенът в пшеничното брашно.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Домашна боза
Сготвено на: 26 Май, 2012 11:11 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 26 Май, 2012 12:13 pm Съб
Мнения: 2
:cheers: Нали казват, че от просо става най-хубавата боза. Аз мисля че трябва да се вари повече от 6 минл, за да се сгъсти и може би тогава няма да „хрупа“.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Домашна боза
Сготвено на: 20 Дек, 2014 6:41 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Дек, 2014 7:11 pm Чет
Мнения: 1
коментари по forum.kulinar.bg очевидно считат излишни ?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB