Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:53 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 
Message
 Рецепта: Греяна ракия 2
Сготвено на: 29 Дек, 2005 10:08 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Дек, 2005 2:26 pm Пон
Мнения: 1
Ще ме извините, ама тази рeцeпта е по-скоро за чай с ракия. Ето как аз правя греяната ракия:

Продукти:
2 супени лъжици мед (или захар)
200 мл плодова (може и гроздова) ракия
5-6 карамфилчета

(по желание): щипка розмарин, или портокалови корички, или кора от лимон, или сушена ябълка... оттук нататък започват фантазиите, но както казва един приятел, "все пак става дума за ракия, не за ошав", така че не прекалявайте


В джезве се карамелизира меда (или захарта). Тук трябва да кажа, че меда карамелизира по-трудно, но пък той е по-дъхав дори и само като се разтопи, без да карамелизира. В последния момент се слагат подправките, след което се налива и ракията. Тънкостта е в това, течността да се махне от огъня в момента на завиране (както се казва, "да се обърне един път"). Пие се горещо, не можете да се изгорите, тъй като температурата на завиране е доста по-ниска. И една тънкост - докато се пие, не се вдишва, иначе опияняването идва много скоро.

Наздраве и весело посрещане на Новата година!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Дек, 2005 10:29 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
slero написа:
Ще ме извините, ама тази рeцeпта е по-скоро за чай с ракия.
Извинен си ;), но все пак си е въпрос на вкус. Явно вие планинарите (едно птиче ми подшушна, че си такъв, макар и отдал се на мързел) обичате по-силни напитки, в което, разбира се, няма нищо лошо.

Добре дошъл при кулинарите макар и през алкохолна тема и весели празници и на теб!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB