Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:48 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 12 Мар, 2006 12:42 am Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Marabu, нищо не казваш за книжката "Готварство за начинаещи". Хареса ли ти?


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Май, 2006 3:38 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Два линка за е-книги:

http://food.sify.com/fullstory.php?id=13609083
http://www.healthrecipes.com/free_cookbooks.htm

Сваляй, народе!


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Май, 2006 5:42 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
http://img.ircimages.com/ircimages/9/5/953173b0c35344aaa444b166cec29e3e.jpg

:P


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Май, 2006 6:54 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това не са истински книги, а части от такива. Като види човек, колко са прекрасни, ще си купи истинските, с цветни картинки и речник (част от термините са на хинди).

Така, като ти дават да опиташ нещо в супера, с цел да те зарибят, не си плащаш хапката, нито те карат да я 'връщаш', ако не си купиш от стоката :P


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2006 11:29 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Аз се пошегувах. ;)

Но в щатско има хора, които така се прехранват - като влязат в някой хипермаркет и почнат от кафе и сокче, минат през рибния щанд, месния, полуготовите храни и десертите, и се чудиш къде го побират това. Не бедни хора - добре облечени и с големи нови коли.
Кажеш ли на американец free food и си го спечелил за каузата.

;) :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2006 11:53 am Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
MR.LAZY написа:
Marabu, нищо не казваш за книжката "Готварство за начинаещи". Хареса ли ти?


това дори не съм го чела сорри .... ами да много интересно четиво..нишо ново като рецепти но иначе е супер интересна ;) Даже я рекламирах при мамите 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Юли, 2006 11:02 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Днес съвсем случайно попаднах на книгата "De Re Coquinaria" на Апиций в превод на английски (оригиналът е писан на латински). За тези, които не знаят, това се счита за първата готварска книга в света. Така че, ако искате да разберете с какво се е хранила римската аристокрация, прочетете я.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Юли, 2006 12:40 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
:kiss: , Мистър!

Имам няколко рецепти, преведени от ентусиазирани доброволци, но не е като да притежавам ВСИЧКО 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Мар, 2007 1:10 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Мар, 2007 2:54 pm Сря
Мнения: 86
Location: Прованс
Ето книгата "БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА КУХНЯ"
ЗЕМИЗДАТ - СОФИЯ - 1978
д-р Л. Петров, д-р Н. Джелепов,
д-р Е. Йорданов, инж. техн. С. Узунова

[hide]
Code:
http://kmladenov.data.bg/p/files/download/4015197/mandjorno.rar
[/hide]
Интегрирана е под формата на програма с калории, таблица за мерки и т.н разработeна от [hide]Кочо Младенов kmladenov@mail.bg ICQ#52027132[/hide]
В самата директория има и update но нещо не можах да се справя с тях :(
Програмата не я мернах да я има във форума, така че който иска да я разгледа :)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2007 7:43 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
MR.LAZY написа:
Когато преразкажеш рецептата, може, защото рецептите не подлежат на авторски права. Споменаването откъде и от кого е знак на уважение, не на законност. Но това е друга тема. Когато е директен копи/пейст, тогава се нарушават авторските права, както случая с гоблените.


Ами аз тогава да взема да кача малко рецепти от списания от 60-те години, че вече ми писна да ги прехвърлям и да ми заемат място, а ми е свидно да ги хвърля именно заради рецептите в тях. Досега не смеех да ги пусна. Някои от тях съм изпълнявала, други не. Всички рецепти ли да качвам.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2007 8:00 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Само изпробваните!


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2007 8:53 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Само изпробваните!


Бих допълнил - само вкусните! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2007 8:59 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Люта, колкото можеш (срам ме е да кажа всички :oops: , като знам, колко работа имаш)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2007 11:32 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
MR.LAZY написа:
Само изпробваните!

Е има и такива, които на първо четене изглеждат лесно изпълними и вкусни, но аз не съм стигала до тях :( :oops:

Алеко написа:
Бих допълнил - само вкусните! :P

Сега ме караш първо да ги изпробвам всички и по мой вкус да предлагам така ли :lol:
Шефски, вие двамата с Алеко много ме затруднявате така :(

biskvitka написа:
Люта, колкото можеш (срам ме е да кажа всички, като знам, колко работа имаш)

Защо ли си мисля, че Биски е най-права :kiss:. Ще изпълня предложението и ;) . Бисквитке, аз имам много работа, но ще намеря време да пусна рецептите тук. Може на почивки да пиша, но ще го направя. Аз и от дома мога да пиша, вместо да играя на зумата :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Дек, 2007 4:46 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
Такааааа, сезонът свърши отдавна. Следсезонните приключвания също. Задават се празници, но аз имам дадено обещание от лятото и започвам малко по малко да си го изпълнявам.
Предварително искам да кажа, че нямам никакви претенции за авторски права, защото преписвам дословно. Рецептите са много и посмъртно не могвам ги пробва. Просто списанията ми пречат и преди да ги пратя в печката, искам да спася най-ценните (според мен) неща (т.е. всички рецепти) и то точно в ТОЗИ сайт. На друго място НЯМА да ги пускам.
А, и още нещо:
Има скъсани листи само с рецепти и по тая причина на някои места няма да мога да цитирам годината или автора, а само източника.
Има много страници с разни полезни съвети, козметики и тем подобни женски глезотийки, но при наличието на толкова много козметика в момента, едва ли някоя дама ще седне да си прави кремове, така че отиват в печката.
Имам руски и немски списания, обаче няма да рискувам с превод, така, че тях просто ще ги дам на свекърва ми за разпалки.
Имам и една немска готварска книга. Нея пък не знам, защо съм я купувала, след като на немски не знам даже и вода да си поискам.


Last edited by Liuta4ushka on 13 Дек, 2007 4:57 pm Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 13 Дек, 2007 4:48 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
А защо вместо на печката, не ги подариш на библиотеката?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Дек, 2007 5:01 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
MR.LAZY написа:
А защо вместо на печката, не ги подариш на библиотеката?

Защото библиотеките на времето бяха абонирани за същите тия списания и ги има в хранилищата им. А при мен има цели списания, има и "обединени" листи с рецепти от примерно 5 списания, скъсани сами листите с готварство и модели. и от 5 списания се е получило едно - защито на машина.
Ако не бива да ги пускам, кажи ми докато не е късно.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Дек, 2007 6:26 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Люта, много благодаря за положения труд! :plz: :mexwave:

Немските списания (пък и книгата) не ги хвърляй, поне не страниците с рецепти. С общи усилия ще преведем, каквото можем.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Дек, 2007 4:19 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
biskvitka написа:
Люта, много благодаря за положения труд! :plz: :mexwave:

Немските списания (пък и книгата) не ги хвърляй, поне не страниците с рецепти. С общи усилия ще преведем, каквото можем.

Оки Биски, разбрано! Тогава ще продължа с рецептите.
Те май вече са за раздел "Рецептите на баба" :). Даже мога и да ги пратя на някой, който ги иска и то всички.
И на теб ли ти е жал за тях :cry: . Те затова са и оцелели през всичките тия години, но при мен стана пренаселено и ми се налага да разкарам доста неща.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Мар, 2008 11:54 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Да се похваля с последните си придобивки:

"Типични еврейско-испански ястия" на Ивет Анави

и "Голямата книга на подправките" на Мария Василева.

Книжката със сефарадските рецепти се оказа чудна, надмина всички мои очаквания, макар че откъси от нея се публикуват в един вестник и имах някаква приблизителна представа за нея. Освен изпитаните от много поколения рецепти, в нея има и интересни подробности относно бита на сефарадимите.

За сметка на това "Голямата книга на подправките" се оказа едно голямо разочарование. Книгата наистина е голяма, но за самите подправки е писано много малко - 50 от 280 страници :evil: , като информацията е оскъдна, не са посочени латинските наименования, а илюстрациите са на 16 страници в средата, в размазана цветна притурка. За сметка на това има огромно количества рецепти, които едва ли някога ще приготвя, толкова скучно са написани (или преписани).

Имах възможност да разгледам и другата книга за подправки на същото издателство, а именно, "Отглеждане и използване на подправки" на
Симеон Дочев, която се оказа подобна боза - оскъдна информация, вестникарска хартия, рисувани илюстрации от учебник по фитотерапия отпреди трийсетина години... Пълна скръб!
Но поне няма рецепти :twisted:

Тия хора няма ли да се научат да пишат книги?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Авг, 2008 11:20 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тук май само аз се хваля :roll:

Не помня, дали се изфуках с невероятната Baking illustrated - рецепти за печива, събрани от списанието Cooks Illustrated. Ценното в тези рецепти е това, че се описват различни подходи и методи при приготвянето на сладкиши и хляб, като ми спестяват ценно време (все пак не винаги мога да правя един сладкиш или хляб, докато се получи това, което искам като вид, вкус и текстура) - там това са свършили вместо мен кулинарните маниаци :P

Нещо по-ново - The ultimate Book of Fish and Shellfish, предишното и издание е The new Fish Cooking Encyclopedia. Книгата се състои от две части - първата - "образователна" - със снимки и описания на различните риби и морски дарове, а втората - с рецепти. На всяка страница има снимки, не само на готовото ястие, но и при описанието на приготовлението.
Хартията е плътна, гланцова и бяла, самата книжка е тежка и представителна (512 стр.) и е много красива.
Рецептите са интересни, но поради недостъпността на част от продуктите, не всичко може да се приготви.

Вчера се сдобих с книгата на Огюст Ескофие - 2000 Favorite French Recipes. Рецептите са базови за френската кулинария и има различни варианти.
Няма нито една илюстрация :cry: тексът е 884 страници на тънка бяла хартия.
Другият минус са печатните грешки и не особено прекрасният превод (но не са фрапиращи).
В предговора Ескофие отбелязва, че тази книга е написана за обикновените домакини, в нея няма сложни техники и скъпи продукти (явно през 1934 черните трюфели от Перигор са били толкова разпространени, колкото у нас белите печурки).
На мен лично ми харесва и смятам, че има какво да науча от книгата 8) .


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB