Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:39 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 27 Юли, 2005 12:59 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Съвсем наскоро си подреждах готварските книги и списания..колко много имам .. :oops: цял живот няма да ми стигне за да сготвя дори половината рецепти от тях.Въпреки всичко,продължавам отвреме навреме да си купувам списания и постоянно да се заглежда в книгите..[img]http://smilies.sofrayt.com/^/aiw/blush2.gif[/img]Къде ли ще ги държа?Кога ли ще успея да сготвя всичко ,което съм си харесала.. :twisted:
Колко книги притежавате?Искам да се успокоя,че не съм единствената манячка.. :roll: (не мога да кажа "букинист" -би било голяма наглост.. :mrgreen: )
И ако не се счита за реклама,кои заглавия от колекцията си считате за най-ценни за вас? :?:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 1:40 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
И аз съм нещо подбно на теб. Преди време страшно обичах да си купувам готварски книги, наскоро дори пак купих една, но за подарък на дъщеря ми, която горката, хич я няма в кухнята. Може би аз съм виновна, защото съм все по бързите неща и като видя някой да се "тута" там, ми става нещо и веднага го изгонвам. Та, купих й Китайска кухня - тя много обича, барем вземе, че реши да почне да експериментира в мое отсъствие, но за съжаление няма голям ефект за сега. Иначе много обичам да разглеждам книги и стари рецепти. Имам няколко тефтера, останали от майка ми, баба ми и други баби. Когато чета разни рецепти ми идват най-различни идеи. Лошото при мен е, че почти никога не спазвам рецептите дословно - все си ги поНадям ;) .


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 1:56 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мда, много актуална (поне за мен) тема си започнала...

От майка ми са останали няколко книги, един голям класьор със стари списания, тефтери и цяла торба с изрезки. Опитах се да препиша част от рецептите, обаче по-лесно ми е да ги залепя на лист и да ги събирам в папка.
През студентските години си купувах книги от руските книжарници, но по-скоро с образователна цел. Най-интересната от тях е 'Образцовая кухня', за която вече писах някъде. Това е репринтно издание на книга от 1892 г с 3000 рецепти.

Отделно имам доста книги, свалени от интернет, но те са толкова много, че понякога ми е трудно да се сетя, къде какво имам.
ludetina написа:
...кои заглавия от колекцията си считате за най-ценни за вас? :?:

Последните!
За рождения ден ми подариха 3 диска с книги и още цяла купчина с интересни книжки.
Веднага се лепнах за една книжка с рецепти за хора, които се стремят да поддържат теглото си и се надявам скромният ни диетичен форум скоро да се посъживи малко :mrgreen: . Другата интересна книжка е за вегетарианството, като половината е с описания на различни продукти, а рецептите в нея са със страхотни илюстрации. И всичките изглеждат много апетитно.

Много ми хареса и романът на Лаура Ескивел 'Като гореща вода за шоколад', но рецептите в него са малко трудни за изпълнение (макар че за запаления кулинар невъзможни неща няма и ще направя поне пълнените чушки от последната глава! А каква сватбена торта има там... :facelick:)

От по-старите много харесвам и често преглеждам 'Домашнее приготовление тортов, пирожных, печенья, пряников, пирогов'. Досега всичко, каквото съм правила по нея, е ставало (включително и домашното бутертесто - ама че съм ненормална!!!)

За хляба засега нямам книги, информация и рецепти намирам в интернет (най-вече в специализираните сайтове и форуми); май ще взема да напиша една книжка за хляба, ама кой знае, кога ще стане това :roll:.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 2:24 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ludetina написа:
И ако не се счита за реклама,кои заглавия от колекцията си считате за най-ценни за вас? :?:


Понеже съвсем скоро опаковах всичките си книги, та имам точен брой.
84 книги, книжки и книжлета, все готварски. Не броя списанията и вестниците.
Книгата, която най-много уважавам и и имам пълно доверие - готварската книга на Димитър Мантов "Българска традиционна кухня".
По принцип твърде отдавна съм спрял да ползвам готварски книги, измислям си рецептите сам.
Рецептите от готварски книги са за хора, които сега се учат.
За хора, които са овладяли основите на кулинарията според мене готварските книги и изобщо готовите рецепти само ограничават изобретателността.
За мене готова рецепта може да бъде само пример, идея, която би могла да бъде развита и дообогатена.
Не за пръв път казвам, че съм противник на папагалското повторение на рецепти за салати, супи и ястия. В приготвянето на сладкиши може. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 2:36 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
gotin написа:
Книгата, която най-много уважавам и и имам пълно доверие - готварската книга на Димитър Мантов "Българска традиционна кухня".

За мое най-голямо учудване, хващам на няколко пъти въпросния господин да преписва рецепти от Кулинарния Динозавър Пенка Чолчева. По принцип няма лошо, но когато става въпрос за книга, от която вероятно печелиш. за кумова срама сложи една референцийка отде си взел рецептата. Писатели, какво да ги правиш...


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 6:00 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
84.. :shock: Е,значи не съм най-зле..моте само 33-34.. :oops: и пак са ми много,но ламтя за още.. :twisted:
Quote:
все си ги поНадям
:rthf: ,кой ли не си ги нагажда по свой вкус,обаче израза ми хареса..Дано дъщеря ти се запали по готвенето,аз обожавам китайската кухня.. :P

Моята книга за руска кухня се казва "Руска трапеза" и много си я харесвам,макар че отдавна не съм я преглеждала..
Колкото до българските автори на кулинарни книги..най-много харесвам Асен Чаушев.Чесно казано другите-Мантов,Смолницка,Чолчева,Чортанова.. :roll: не ме впечатляват особено,винаги са ме влечали кухните на другите народи,на нашенските манджи си имах чудесен учител-майка ми.Почти не съм се консултирала с тези автори.Затова и сред любимите ми книги са по съвремени-"Моята кухня" на София Лорен и Раймонд Вагенщайн със същото заглавие,"Латиноамериканска кухня"(или нещо от сорта,не се сещам за името на авторката,при "подреждането" нещо се е запиляла),"С нож и вилица около света"..и въобще все книги в този дух.От списанията, най-любимото и полезно досега е било "Уверени в кухнята" имам почти всички броеве..жалко ,че не излиза вече.. :( Нищо де,на "Меню" възлагам големи надежди.. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 6:22 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ау! Ние сме най-зле. У нас я има две книги, я не. Квото готвим е или измислица в момента, или прочетено някъде (напоследък много често тук). В Германия имах доста книги, майка ми продължава да купува, ама тук нямаме място.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2005 12:01 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
И аз съм от запалените купувачи. Книгите са ни около 20-тина, а на списанията отдавна съм им изгубила бройката. Каквото видя и купувам :oops: От българските автори и на мен най ми харесва Асен Чаушев и книгата му "В света на кулинарното изкуство". Наистина е много ценен източник на информация.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2005 9:47 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
gotin написа:
Книгата, която най-много уважавам и и имам пълно доверие - готварската книга на Димитър Мантов "Българска традиционна кухня".

За мое най-голямо учудване, хващам на няколко пъти въпросния господин да преписва рецепти от Кулинарния Динозавър Пенка Чолчева. По принцип няма лошо, но когато става въпрос за книга, от която вероятно печелиш. за кумова срама сложи една референцийка отде си взел рецептата. Писатели, какво да ги правиш...


В общи линии този "процес" в научните среди евфемистично се нарича "творческа компилация"... :) :) :)
Но ако го включиш в дадения накрая на книгата списък на използваната литература, все пак се измъкваш по тъч-линията благородно...


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2005 4:36 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Юли, 2004 10:34 pm Пон
Мнения: 18
Location: Варна
Здравейте,
от българските преглеждам най често "Кухнята на Нацко Сотиров" а иначе любими ми са Кухненския учебник на Паули и "Моите любими рецепти" на Вицигман.
А да не забряавя и Ларус De la Cuisine :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2005 5:48 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Velikov написа:
Здравейте,
от българските преглеждам най често "Кухнята на Нацко Сотиров" а иначе любими ми са Кухненския учебник на Паули и "Моите любими рецепти" на Вицигман.
А да не забряавя и Ларус De la Cuisine :oops:


Това има ли го на български?


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2005 7:01 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Юли, 2004 10:34 pm Пон
Мнения: 18
Location: Варна
Доколкото знам не за съжаление, аз я имам на немски. :-? Те и половината ми книги са на немски де


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2005 11:09 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Като гледам имаме си достатъчно книги по готварство, но най-използвана е "Нашата и световна кухня и рационалното хранене" от С. Чотранова и Н. Джелепов. Любимата рови в една книга от баба ми дето е писано на старовремски български. За тия дет, се жалват, че няма да могат да сготвят и изядат всичко дето го има по нейните книги, ще кажа: ни яжти, а читети!


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Сеп, 2005 1:10 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
gotin написа:
Рецептите от готварски книги са за хора, които сега се учат.
За хора, които са овладяли основите на кулинарията според мене готварските книги и изобщо готовите рецепти само ограничават изобретателността.

Разбирам възможностите на големите майстори-кулинари, но не съм съгласен, че кулинарниге книги са излишни. Книгите по принцип са си богатство, а пък кулинарните са си направо съкровищница.

В кулинарните книги може да намериш нова идея за нещо, което по принцип е нормална рецепта, която знаеш от години, но в дадена област на страната са добавили нещо друго и т.н.

Що се отнася до колекциите, този сайт го започнахме точно с тази идея, да съхраним колекциите на всеки, който иска неговата колекция от рецепти да стане част от една голяма колекция от любими рецепти и достояние до повече хора.

Аз, като човек, завършил ТОХ и по този начин обвързан с кулинарията завинаги, винаги съм си купувал с желание нови кулинарни книги, или пък редовно си свалям от Интернет, абонирам съм за над 10 сайта с рецепти...
Разбира се на БГ пазара има много измислени книги, повечето изплагиатствани, но когато човек знае какво търси и се зачете между редовете, може и да намери нещо интересно.


Jasen написа:
Любимата рови в една книга от баба ми дето е писано на старовремски български.
Искам да помоля Ясен да направи копие на тази ценна книжка и да ни я предостави, за да качим рецептите в нета и така всички да видят какво са говили бабите ни...много интересни неща има из архивите.

Любими четива: "Българска Национална Кухня" - 1983, "Манастирска кухня", Царската "Кухнята на Нацко Сотиров", "В света на кулинарното изкуство", "Рецептите на баба", Пенка Чолчева, Смолницка и много други, тонове рецепти от списания, вестници и интернет...

Е, за книгите може да се пише безкрайно, събирайте, колекционирайте пък ако може качвайте на компа и ги пращайте на нашия сайт или във форума...

Благодаря.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2006 11:09 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Да, не забравим и "Готварство за начинаещи", което въпреки заглавието си (и кофттито хартия :mrgreen:), предоставя фундаментална информация за кухненски термини, техники за обработка на продукти, рецепти за най-популярните ястия - изобщо неща за не съвсем начинаещи. То всъшност оригиналното заглавие е "Cooking for dummies" като dummy не е точно начинаещ, но право на преводача е да реши какво да е преводното заглавие.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2006 11:27 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Охх Мр Лази и бисквитка запалихте ме по книгата, та си поръчах ..Само дето в събота и неделя не работят дано утре да ми пратят майла за потвърждаване...
Иначе аз имам "Le Cordon Bleu Complete Cooking Step by Step" в електронен вид .. Искам да си купя , но още не са я превели у нас ... Има още мнноооо книги вкъщи..И 300 MB още на PC то..


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 9:46 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
marabu написа:
...Има още мнноооо книги вкъщи..И 300 MB още на PC то..


Ами този форум тук (имам предвид целия сайт) е за такива неща...давай да ги качваме, та да може всеки да ги прочете...
Ние, между другото така го почнахме този сайт... и имаме още толкова да качваме...
Но, ти не се притеснявай, дерзай...


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 9:55 am Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Не са преведени .. А за качване дори на др език незнам е правилно на цяла книга..Стига ли само цитиране на автора и издателство, мисля че не .. все пак има авторски права и тн.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 10:54 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Когато преразкажеш рецептата, може, защото рецептите не подлежат на авторски права. Споменаването откъде и от кого е знак на уважение, не на законност. Но това е друга тема. Когато е директен копи/пейст, тогава се нарушават авторските права, както случая с гоблените.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 10:57 am Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Е там ме оплюха вече..та за цяла книга едва ли имам знанията по бг език ю, но за отделни рецепти да . Това и правя всъщност в този форум :)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 11:16 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Уф, не разбирам какво толкова ще им стане, ако кажат "взех рецептата от еди къде си" или "рецептата е на еди кой си". :roll: Никак не уважават труда по набирането, превода - малко етика... :evil:. Едва ли някой претендира, рецептата е моя или да иска метани за труда си, просто интелигентно и етично отношение. :roll: Не си го туряй на сърцето.. :) Това няма да е нито първия, нито последния случай. Твърди се, че Зведьо показва рецепти от форумите, пък не казва рецептата е на "Пепи" от форума на дир-а (примерно...).

А, колкото до книгите - "въвеждате ме в изкушение". ЕЙ! Подмамвате ме да си купя книга, за която дадох тържествено обещание, че няма да погледна и да троша пари за нея. :twisted: Лоши сте, а на мен ми е слаб ангела.. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 11:51 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
А ,колкото до книгите.."въвеждате ме в изкушение"..ЕЙ!Подмамвате ме да си купя книга , за която дадох тържествено обещание ,че няма да погледна и да троша пари за нея.. :twisted: Лоши сте ,а на мен ми е слаб ангела.. :mrgreen:


За коя книга става дума?


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 3:23 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Предполагам, че Лудетина има предвид "Готварство за начинаещи" :) Както винаги админа е виновен за всичко !


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 3:31 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
marabu написа:
Както винаги админа е виновен за всичко !
И що тъй :roll:? Заглавието съм го споменал поне три пъти из форумите.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Яну, 2006 3:48 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Така по сървърите (геймерските) казват :) Иначе просто прочитайки мнението на съпругата Ви ме заинтересува книгата като за обще култура. Затова я поръчах ;)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB