Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:49 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 50 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 2:54 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Връщам се отново на темата.
Искам да попитам нещо много важно: с какъв уред са смачкани картофите?


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 3:26 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Юли, 2005 8:44 pm Нед
Мнения: 74
Location: София
Ще си взема да си взема фотоапарат, че в цял интернет няма картофомачкало като нашето.
Прилича на това:
http://www.cutleryandmore.com/details.a ... rc=Froogle
(като картинка е това: Image ),
но дръжката е наполвина дървена и е захваната за центъра на дисковия мачкатор.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 3:41 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря,
имам такова приспособление, но досега не съм успявала да направя нещо прилично с него. Явно трябва да тренирам по-усърдно мачкане на картофи :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 4:51 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Като заклет враг на ръчния труд обичам всякакви електрически джаджи. Та да попитам мосю Деми-шосюр: Не става ли с пасатор?


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 5:01 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
НЕ!В никъкъв случай !!
Само ръчно..иначе пюрето става на лепило! :x


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 5:11 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Добре де! Чак пък да се мръщиш? А и откъде пък знаеш, може би обичам лепило?

[hide]Любимата ми марка е "Кале" :mrgreen: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 6:09 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Добре де! Чак пък да се мръщиш? А и откъде пък знаеш, може би обичам лепило?

[hide]Любимата ми марка е "Кале" :mrgreen: [/hide]

И с какво го мачкаш него, сподели опит


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 6:30 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Алеко написа:
Добре де! Чак пък да се мръщиш? А и откъде пък знаеш, може би обичам лепило?

[hide]Любимата ми марка е "Кале" :mrgreen: [/hide]

И с какво го мачкаш него, сподели опит


При по-малки количества - с миксера или с пасатора. Когато трябва да се намачка цяла бака обаче, използвам една приставка за бормашината, с която бояджиите си разбъркват боята. Става много хомогенна и гладка, гъста и лепкава маса. Точно по мой вкус! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2005 10:49 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Бррр, УжасТ..как може..харесваш го ,защтото не си опивал истинско качествено пюре.. :-? Майка ми винаги е правила страхотно пюре ,въздушно гладко ,ароматно..и покрай нея и аз.Само веднъж не ми се получи ,четях една тема в мамниския форум..разни девойки се кълняха колко хубаво ставало с миксера.. :x Реших да пробвам точно когато свекърва ми дойде на гости.. :head: резил голям.

Уреда с който ги правя , прилича на голяма преса за чесън ..нещо като това Image ,правила съм го и само с вилица ,докато са топли..пак не се получава зле.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 12:41 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Юли, 2005 8:44 pm Нед
Мнения: 74
Location: София
Абе не ги уважавам тези преси. Може и да греша, но струва ми се, правят малко по-корави пюрета. Аз предпочитам резултата от вилицата, но ръчния труд с вилица е ужасен.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 9:07 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) Зависи колко бързо действаш с пресата..,ако се позабавиш и картофите изстинат..резултатът наистина не е чак толкова добър.Планирам в най-скоро време да си купя точно като твоята "мачкачка за картофи" , подозирам че с нея ще се работи по- лесно..пък ще видим. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 9:57 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Бъхтете се тогава! Някой хубав ден ще ви поканя и ще ви направя пюренце с миксера, пък да видим дали няма да си оближете пръстенцата!


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 10:36 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Някой хубав ден ще ви поканя и ще ви направя пюренце с миксера, пък да видим дали няма да си оближете пръстенцата!
И да осигуриш разредител :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 12:00 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Алеко написа:
Някой хубав ден ще ви поканя и ще ви направя пюренце с миксера, пък да видим дали няма да си оближете пръстенцата!
И да осигуриш разредител :mrgreen:.


Предлагам - според вкусовете на гостите:
- АМВ
- Коресилин
- Чист спирт 98 %
- Ацетон


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 12:53 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Юли, 2005 8:44 pm Нед
Мнения: 74
Location: София
ludetina написа:
:) Зависи колко бързо действаш с пресата..,ако се позабавиш и картофите изстинат..резултатът наистина не е чак толкова добър.Планирам в най-скоро време да си купя точно като твоята "мачкачка за картофи" , подозирам че с нея ще се работи по- лесно..пък ще видим. :)


Общотеоритически размисли (Advanced Puree Dynamics). Имайте предвид, че импровизирам и НЕ СЪМ СИГУРЕН за вярността на твърденията; спомням си само веднъж да съм използвал преса, и резултатът от това беше сносен.

Консистенцията "Облак" на картофеното пюре се получава след разкъсването на свързващото вещество в картофите, като получената гъста течност успява да се аерира максимално при бъркането. На практика това най-лесно се получава при намачкване на топли картофи с постоянно добавяне на течност (мляко), колкото поеме; добре е течността да е с температура, близка до тази на картофите.
Описаният процес се извършва най-лесно при мачкане с уред тип "вилица", а не преса.

Поради конструктивни изисквания, пресата е с дебели стени, които могат да охладят пюрето. Самото пюре преминава известно разстояние на стайна температура, докато кльопне в купата, което го охлажда допълнително. Самото естество на изцъркването не позволява равномерно раздробяване на веществото. Всичко това ни дава теоритични основания да не предпочитаме пресата.

Изложената теоритична рамка за съжаление не оборва случая "миксер", дори предполага, че той би дал най-добри резултати, което, както практиката често показва, далеч не е така.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 1:01 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Егати! Нищо не разбрах! Ето защо още в 11 клас се отказах от изучаването на физика и се насочих към хуманитарните науки. Те поне ти казват как и какво да ядеш, без да ти пълнят главата с теории за това как точно е сготвена (химически и физически процеси) манджата, която рупаш в момента. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 9:53 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Advanced Puree Dynamics.. :rthf: :rthf: Признах те..това е велико просто :nzd: рулира (запознах се с този лаф от форумите на Дата-та и Фен.. :P )
Колкото до изложението..не че няма логика ,но на практика не е съвсем така.Първо моят уред е с пласмасови страни , второ ако си бърз във всички действия (мачкане,добавяне на подправки ,топло млечице и размекнато масълце..) ,не би търябвало да е от такова голямо значение и трето докато не опитам с другата джаджа се въздържам от окончателна диагноза.. :P 9току виж си се оказал прав) С вилица съм го правила само докато живеех в Студентски град, тогава нямах много приспособления и прибягвах до подръчни средства..чесно казано е прекалено голяма играчка ,за да се навия пак (имайки пред вид количествата които правя) ,но за идеята..ще опитам..Накаря ще дам доклад.

А ,щях да забравя ,когато прибавям млякото и другите благинки..никога не бъркам енергично ,а както се разбърква белтъчен сняг с някъква друга съставка..отдолу нагоре, ако разбирате какво искам да кажа.. :oops: Така се получава най-добре ,според "скромнто" ми мнение. :oops:

П.С. Подкукуроса ме..да знеш , до края на седмицата ще се снабдя с такъв уред и експеримента ще започне в почивните дни..ще ме бият. :P :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Сеп, 2005 11:15 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Юли, 2005 8:44 pm Нед
Мнения: 74
Location: София
Quote:
Признах те..това е велико просто :nzd: рулира

:leb: :mexwave:

На връщане от работното си място си помислих малко по въпроса и реших че тези неща за охлаждането на пюрето от пресата са малко пресилени. А в пластмасовия случай могат да се пренебрегнат.

Не ме разбирайте погрешно: никого не зарибявам да си купува този уред, нито да ползва само вилица. Нито да похаби почивните си дни в търсене на Истинското Пюре.

Аз също смятам да пробвам скоро и ще докладвам. Само дано дотогава имаме форум кулинарни гафове че да го сефтосам. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:09 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
...
П.С. Подкукуроса ме..да знеш , до края на седмицата ще се снабдя с такъв уред и експеримента ще започне в почивните дни..ще ме бият. :P :twisted:


Ти не трябваше ли да учиш нещо там за някакви си изпити? Нали щяха и да ти спират нета? Май наистина си търсиш пердаха! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:16 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
ludetina написа:
...
П.С. Подкукуроса ме..да знеш , до края на седмицата ще се снабдя с такъв уред и експеримента ще започне в почивните дни..ще ме бият. :P :twisted:


Ти не трябваше ли да учиш нещо там за някакви си изпити? Нали щяха и да ти спират нета? Май наистина си търсиш пердаха! :mrgreen:
Явно трябва да я банна, докато не вземе да изпрати копие на дипломата :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:21 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Яяя шът,да те не чуе дявола.. :twisted: ,до края на месеца ще имам..гилотинирането се отложи.. :P

Относно покупката..не мен малко ми трябва ти какво мислиш.. :twisted:
А сега се сериозно ,понеже се местя в друго жилище и няма да мога да ползвам джаджите на майка ми, се налага да си купя собствени ,просто ще ускоря покупката с една две седмици..голяма работа. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:23 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Определено!


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:25 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:roll: Брей..ти за камшика забрави ли..? :P
Мога да стана и лоша.. :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:28 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
:roll: Брей..ти за камшика забрави ли..? :P
Мога да стана и лоша.. :twisted:


Медицинското лице по ми харесва! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Сеп, 2005 11:31 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Добре ,ще извадя най-голямата и дебела инжекция тогава.. :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 50 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB