Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:52 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 
Message
Сготвено на: 06 Окт, 2005 8:09 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 10:19 pm Нед
Мнения: 120
Location: София
Гледах по телевизията в едно от предаванията за кухнята как се приготвя Рибена чорба от района на река Дунав.
С уважение към колегите, ще Ви разкажа една историйка за това как се научих да приготвям такава чорба преди години.
Тъкмо бях започнал работа в БРП (Българско речно плаване) или както се казва "на корабите", като готвач. Плавахме в посока Рени (украинско пристанище по Дунава в посока Черно море, тогава в рамките на СССР). Бях най-малкия на кораба и всички ми викаха галено "Майсторче, майсторче...", а бях и сам в кухнята (имаше и такива кораби, на които имаше и помощник-готвач).
Някъде, малко след като навлязохме в "Борча канал" (румънска територия, част от Делтата на Дунава) ни обградиха румънски рибари с лодки, пълни с риба. Нормално беше по реката да се търгува с нотурална размяна....всеки предлагаше, кой каквото има, бързо спъзаряване и готово.
Румънците хващаха с въжета лодките си за кораба. Имаше доста риба, включително един голям сом.....може би 4-5 кг. Капитана бързо се споразумя с румънците и срещу захар, сирене, сол и олио получихме риба, достатъчна да изхрани екипажа (около 20 човека) за два дни.
Изпържих голяма част от рибата за обяд, а главите и част от сома оставихме за чорба.
С нас се движеха около шест шлепа, които трябваше да оставим в Рени.
На другия ден капитана идва при мен и ми казва: "Майсторче, не искам да се обиждаш, но тук ти водя един от шлепчиите, майстор на рибената чорба, да ти покаже как се прави, за да ни я приготвиш, така както ние обичаме". Естествено, че нямаше от какво да се обиждам, та аз бях на няколко месеца работа...
И така, нарязах рибата на парчета (в случая нарязах само остатъка от сома), посолих и я оставих настрана. Нарязах кромид лук, домати, малко целина и моркови на дребно. Сложих всичко заедно в завряла вода, добавих малко олио и оставих да ври, докато месото на рибата започне да се разпада от костите. Ако имате решетеста кошничка за рибата е много удобно, защото така се изважда след като се свари и се обезкостява. Посолява се на вкус. Като се свали от огъня се поръсва с ситно нарязан девесил (задължителна подправка за всяка риба). Ако добавите и малко магданоз ще стане перфектна.
Тази чорба е от тези видове, в които главното е течната част, месото и продуктите вътре са просто добавка за вкус. Трябва да ви кажа, че екипажа изсърба чорбата и остави голяма част от месото, може би защото българина така е научен ли, не знам, но така стояха нещата.
И, така, опитайте и вие и ако обичате риба, това е една оригинална, мераклийска чорбица за всяка душица!
Успех!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB