Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:52 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 25 Дек, 2005 12:57 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Как посрещате празника - в тесен или по-широк кръг? Колко и какви ястия имаше на трапезата ви?

При нас откакто се помня се събира цялата рода по линия на дядо ми (баща на майка ми). Тази година бяхме 18 души - лели, вуйчовци, братовчедки и техните мъже (някои с вторите си), братовчеди с булките си, племеннички и племенници. По традиция някаква едната братовчедка носи сърми, другата боб, трета - пълнени чушки и т.н. От години вече майка ми, където се събираме, прави само ошава, а Дани отговаря за окрасата на елхата, която съм донесъл аз.

Сядаме на масата, леля ми (на майка ми сестрата) прочита молитва, а майка ми прикажда цялата къща с тамян. После леля ми, като най-възрастна от жените от къщата, разчупва питката, в която има паричка, а най-младият присъстващ - в случая племенницата Мария - нарича всяко парче за кого е. На който му се падне парата, ще е богат през цялата година! (За близо 40 години съзнателен живот ми се е падала само веднъж. На Дани - за 10 години - ни веднъж. :cry: ) Тази година монетата отиде у една племенничка, която за пръв път идва на Коледа у нас. Късмет!

На трапезата винаги има:

Хляб
Пълнени чушки
Сарми от кисело зеле
Боб
Туршия
Мед
Орехи
Ошав
Червено вино
Тиквеник
Баклава

Този път имаше два вида чушки - само с ориз и пълнени с боб. А баклавата беше с локум!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Дек, 2005 1:43 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ние се събираме в много тесен кръг.
Тази година бяхме само с Мързеливко, Бироразливача и баща ми.

На масата имаше:
питка, боб, зелеви сарми (този път само един вид - само с ориз :(; исках да има с маслини за малкия и с манатарки за нас), гъбен сос за сармите, щото наистина бяха много постни, зелник, варено жито, щрудел, ошав (всъщност нещо като компот, защото сварих пресни плодове с канела, бахар и карамфил), орехи, няколко вида плодове.
Забравих меда и чесъна :oops:.

Като прочетох за питката с паричката, се сетих, че като бяхме малки, с брат ми карахме баба да прави баница с късмети (шепа стотинки :mrgreen:) всеки път, когато идваше у нас. Така имаше достатъчно късмети и за двамата :P

Молитвата я чета аз. Не прекадяваме с тамян.


 Profile  
 
 Рецепта: ами
Сготвено на: 26 Дек, 2005 4:12 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Сеп, 2005 10:24 pm Нед
Мнения: 15
Location: София
сарми
пълнени чушки с боб
боб чорба
питка с късмети
тиквеник с късмети
ядки
плодове

този път без баклава, че не смогнах :oops:

В тесен семеен кръг на запалени свещи и музика, детски смях и подаръчета под елхата.
Дядо Коледа ми донесе химикалка. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Дек, 2005 9:43 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Окт, 2004 10:37 am Сря
Мнения: 470
сарми
туршия
картофена салата
печени чушки
орехи
плодове
пуканки
чесън
мед


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2005 11:46 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Бяхме в тесен семеен кръг. Един съсед докара и мама, която иначе живее като затворник в нейния апартамент. На масата имаше всичко, което изброи Алеко. Имаше и зелева чорба, която обойавам. Благодаря на Админски , за което.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB