Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:04 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 68 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 06 Фев, 2006 1:58 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Е?Разделяте ли си боклука?
Аз си признавам-съвсем съвестно разделям боклука от както ни поставиха кофите-около Коледа някъде.Много съм доволна от този ход на общината, понеже съм еколог по душа.. :P .Но ,забелязвам, като че ли не е много популярно сред столичани, тази дейност. :roll: Не спазват кой контейнер за какво е.. :-? В тези кофи поставят какво ли не- ..елхи, биологични отпдъци- за какъв дявол им да бутат през малките отвори елха,при условие ,че обикновенния контейнер е буквално на 1 метър от този?,що за Простоия?
Аз лично се учудих, колко много боклук ,се отедля за рециклиране, а преди това е отивал на бунището ..безполезен и вреден.. :-?

Учудвам се също така ,защо не направят малко усили да "образоват" хората..?Отеделят поне 15 мин от новините на убийства и престъпления..а за това ни дума.Поне брошурки в пощата или нещо такова.Аз лино сама си преписах от кофите кои опаковки подлежат на рециклиране (знаците с цифри и букви, които трябва да има на всеки опакован продукт), съседката ми.. :-? едва ли..


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 2:09 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Може да се каже, че съм едва ли не закърмен с идеята на разделянето на боклука. В Германия това се прави от средата на 80-те и така бях свикнал, че изобщо не ми правеше впечатление.

Майка ми, която и сега си живее в Бон, има четири кофи пред къщата си: за пластмаси и метали, за хАртия, за стъкло и за био. Освен това има и една за всичко останало, така че всъщност са пет.

Тук обаче най-близките ми "иглу"-та са на м... си Райна. Не мога да се разкарвам до там с различни видове боклук. Така че ще чакам, докато ни сложат пред нас. Явно в Центъра около "Попа", "Славейков" и "Раковска" сме най-ощетени. Поне аз не се сещам къде има контейнери.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 3:08 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ludetina написа:
Е?Разделяте ли си боклука?
Съвсем съвестно от една седмица насам. Само още не мога да отуча Джинджифилка да хвърля каквото и падне в плика за общ боклук.

ludetina написа:
Много съм доволна от този ход на общината....
Не знам доколко общината има пръст, защото контейнерите са на една от фирмите за преработка на отпадъци. Това май се случва въпреки общината.

ludetina написа:
Аз лично се учудих, колко много боклук ,се отедля за рециклиране, а преди това е отивал на бунището ..безполезен и вреден.. :-?
Ха, и аз това си помислих когато погледнах плика за био и други отпадъци, брей колко малко непотребен боклук има вкъщи.

ludetina написа:
Учудвам се също така ,защо не направят малко усили да "образоват" хората..?Отеделят поне 15 мин от новините на убийства и престъпления..а за това ни дума.Поне брошурки в пощата или нещо такова.
Щото струва не малко пари една такава кампания. Иначе съм сигурен, че ще има ефект.

Единственото неприятно е, че при нас кофите за боклук са на доста отдалечено място от контейнерите за разделно събиране на отпадъци и трябва да се разкарвам до две места или просто на график да изхвърлям "разделния" от "неразделния" боклук.

Алеко написа:
Тук обаче най-близките ми "иглу"-та са на м... си Райна. Не мога да се разкарвам до там с различни видове боклук. Така че ще чакам, докато ни сложат пред нас. Явно в Центъра около "Попа", "Славейков" и "Раковска" сме най-ощетени. Поне аз не се сещам къде има контейнери.
А, бе, я си кажи, че си се побългарил и не ти се занимава с разделно събиране на отпадъка ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 3:14 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Явно в Центъра около "Попа", "Славейков" и "Раковска" сме най-ощетени. Поне аз не се сещам къде има контейнери.


Абсолютно, при нас няма нищо такова. И го чакам с нетърпение, защото е грехота просто. Засега отделям огромните количества хартия в отделни пликове и ги оставям до контейнерите, а също и стъклата. Поне някой има малка полза от връщането им за рециклиране.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 3:39 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Още като бях студент в Минно-Геоложкия (а там много се държи на екологията) бях застъпник на теорията, че клошарите са пионерите на разделното събиране на отпадъци в България (егати и държавата).


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 3:48 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
ЗА съм.. но кофи при нас няма :( И аз имам практика ... от Германия.. Най-смешното беше .. че като се прибрах от Германия за 1 път.. ми беше готино да седя до кофата ида хвърлям всичко в една :mrgreen: ..но после пък при завръшането в България така ме бяха дресирали.. че не смеех да хвърля заедно боклука.. Съпруга ми се смееше :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Фев, 2006 11:39 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
MR.LAZY написа:

ludetina написа:
Учудвам се също така ,защо не направят малко усили да "образоват" хората..?Отеделят поне 15 мин от новините на убийства и престъпления..а за това ни дума.Поне брошурки в пощата или нещо такова.
Щото струва не малко пари една такава кампания. Иначе съм сигурен, че ще има ефект.


Съгласна съм..надявам се да стане постоянна практика и тогава сигурно ще се нагърбят с тази задача.. :-? .Аз невежо си мислех ,че общината се ангажирала най-после..а то. :roll: И все пак ,който не е живял като Алеко и Марабу в чужбина, няма опит с тези неща, сигурно не чете и етикетите, а да не говорим ,че не почиства консервите..(чувала съм от "чужбинските" мами, че консервите трябва да са изплакнати/измити от остатъци), да са отстранени етикети..и пр. :roll: Ако не се заинтересуваш специално, неможеш да знаеш как се върши ''правилно"!


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Фев, 2006 12:15 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
[... Ако не се заинтересуваш специално, неможеш да знаеш как се върши ''правилно"!


Би трябвало МОСВ да издаде брошурка и да я разпрати специално до всяко домакинство в населените места, където има разделно събиране на боклука. Но тъй като министерството или не се сеща, или не ще да се охарчи, трябва сами да се учим и да черпим от чуждия опит.

Благодаря, Лудетинке, подхващам тази идея в следващия брой на списанието.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Фев, 2006 12:44 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Много хубаво..ще чакам статията с интерес. :) Аз лично имам много въпроси за "Композитни опаковки" (така ли се наричаха.. :roll: ) - тубите от пастите за зъби (събрала съм 3-4 и не знам какво да ги правя,не са пластмаса, не са алуминий.. :-? ), плодовите сокове - пак някаква смес от картон и полиетилен и др. подобни. На "иглутата" не пише какво да правя с тях :roll:. Значи намерих ето този материал по темата, но пак не ми става ясно :roll:. И да "Екопак" се занимава с тази дейност, не е инициатива на общината:roll:. Това едва ли трябва да учудва, де. Искат да ни карат буклука точно над язовира, за си пийваме след време сокове от собствените ни отпадъци. :x Пък аз им приписвам "екологични" заслуги. :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Фев, 2006 3:09 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Права си. По въпроса с разделното събиране на отпадъци - няма много инфо по въпроса в интернет на български (на други езици не знам как е термина). Моето скромно проучване показа, че всъщност инициативите са две: на Екопак и на Екобулпак, които са организации за оползотворяване отпадъци.

Екобулпак е стартирала на 12 септември кампания за разделно събиране на боклука в район Сердика на Столична община (още по въпроса). В сайта им по този въпрос пише: "ЕКОБУЛПАК ще проведе и мащабна разяснителна кампания сред населението, като подготви и разпространи указания за ползата от разделното събиране, за правилното разделяне на опаковките по видове материали, за разпознаването на маркировката върху опаковките." Ако има някой от въпросната община, да каже дали е провеждана подобна кампания, и ако да, моля, да отговори на Лудетина ;).

Другата фирма Екопак се оказва, че е започнала кампанията си още в края на юли месец миналата година на територията на община Оборище. И повече ни дума по въпроса.

Нормативни документи и разяснения по управление на отпадъците

Какво, обаче, четем в сайта на МОСВ, а именно: Една от големите организации за оползотворяване на отпадъци от опаковки (коя по-точно?) не разполага със система за разделно събиране на отпадъци от опаковки и заобикаля задълженията си. Това съобщение в комбинация с изказване от форума на МОСВ, че минава един камион и събира всички разделени отпадъци на едно място, ме кара да се позамисля има смисъл от всичките тези усилия :roll:.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Фев, 2006 6:19 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
MR.LAZY написа:
...минава един камион и събира всички разделени отпадъци на едно място, ме кара да се позамисля има смисъл от всичките тези усилия :roll:.

А така! А аз се мъча да мия кутийките от майонеза :evil:!


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 11:40 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ураааа! И на нашата улицца изгря слънцето под формата на три иглута! От миналата събота, 25 март, на ъгъла на "Патриарха" и "6-ти септември" има контейнери за джам, пластмаса и тенекета и хАртия.

Сега се опитвам да свикна ЗМ да не хвърля всичко в едната ни засега кофа за боклук вкъщи. Замислям се по въпроса за закупуване поне на още една - за пластмасите.

Кофичките от кисело мляко и т.н. няма да ги мия! А в контейнера за хартия ще си хвърлям и вестниците, макар че не би трябвало! Да си гледат работата!

Призовавам всички, които имат наблизо такива контейнери, да ги ползват. Това, че засега пак всичко отива на едно място, не бива да ни спира. Все рано или късно ще бъдат изградени мощности за рециклиране и изгаряне на онези отпадъци, които не могат да се рециклират. И когато това стане, ние вече ще сме свикнали с разделното събиране на домакинските боклуци.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 11:49 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Кокалите ги хвърляйте под краката на Хитър Петър!
От общината :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 1:44 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Кофичките от кисело мляко и т.н. няма да ги мия!
E, кой шъ ги мий, бре, Алеко?

Алеко написа:
А в контейнера за хартия ще си хвърлям и вестниците, макар че не би трябвало! Да си гледат работата!
Защо да не трябва да хвърляш вестниците в контейнера за хартия? И кой да си гледа работата?

Инак призива отдавна го спазваме. Това, че събират разделените боклуци на едно място, са само слухове. Аз лично видях на Окръжна болница как товареха само пластмасата и металите в един бордови камион. Единствената ми забележка е, че толкова време се туткаха, че ако преминем изцяло на разделно събиране, ще им трябват по 30 часа на денонощие, за да съберат целия еднодневен боклук на София.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 2:15 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Алеко написа:
Кофичките от кисело мляко и т.н. няма да ги мия!
E, кой шъ ги мий, бре, Алеко?


Изобщо нямат нужда от миене. Като отидат за рециклиране ги накъсват на дребни парченца, които минават през вода, после се сушат и чак тогава се преработват на гранулат, от който пак се правят пластмасови изделия.

Алеко написа:
А в контейнера за хартия ще си хвърлям и вестниците, макар че не би трябвало! Да си гледат работата!
MR.LAZY написа:
Защо да не трябва да хвърляш вестниците в контейнера за хартия? И кой да си гледа работата?


По принцип в контейнера за хартия се хвърлят само хартиени опаковки, защото само производители и вносители на стоки с такива си плащат съответните такси за събиране и преработка. Издателите на вестници и списания не плащат, така че тяхната продукция не подлежи на такова събиране. Ама затова викам "Да си гледат работата!" Аз пред моята съвест съм си чист! На моята шапка гасконското перо! (Това, btw, е жокерче за загатката.)

MR.LAZY написа:
...Единствената ми забележка е, че толкова време се туткаха, че ако преминем изцяло на разделно събиране, ще им трябват по 30 часа на денонощие, за да съберат целия еднодневен боклук на София.


Не си прав. При добра организация не би трябвало да има проблем. Освен това, ако всички си разделят боклука, в съответните кофи и контейнери ще се събира много по-малко и няма да има нужда да се изпразват ежедневно. Например в Бон при майка ми веднъж в седмицата събират боклука от "нормалната" кофа, един или два пъти в месеца пластмасите, а хартиите и джама - еднаж месечно.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 3:33 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Здравейте, за пръв път се включвам и то с голямо удоволствие :lol:
темата ми е безкрайно болна, още повече, че наскоро си получих съобщението за "местни данъци и такси" :evil: :evil: за какви иглута говорите, в нашия квартал (който междувпрочем се води баровски) иглута ще видим сигурно на преклонна възраст. иначе съм много 'за', естествено - хубаво е като си събираш разделно боклуците да се чувстваш съпричастен към спасяаването на планетата. ееех, засега само в мислите си :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 3:44 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Напоследък много се говори и пише по темата във вестниците. А и доста се прави - вече във все повече квартали на София ги има тези контейнери. Така че сигурно и пре вас ще дойдат, Куцо пиле!

Добре дошла/дошъл!


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2006 3:48 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
мерси, добре заварили :) женско съм. чул те господ, Алеко, но ние още въжделеем да ни асфалтират добре та... а другото нещо е колко кофи за боклук ще трябва да установя вкъщи? хм.. май поне три ще се наложат, това е проблемничко малко :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2006 9:57 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Aleko написа:
MR.LAZY написа:
Алеко написа:
Кофичките от кисело мляко и т.н. няма да ги мия!
E, кой шъ ги мий, бре, Алеко?


Изобщо нямат нужда от миене. ...

Аз ги мия, както и консервените кутии, особено тези от риба (не че купувам други консерви).
Причината е много проста - ако не ги изхвърля веднага (събирам ги около седмица), започват да миришат...

Куцо пиле, надявам се по-скоро да асфалтират квартала ви и да ви сложат от иглутата. Много са ярки и освежават скучния пейзаж 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2006 10:49 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
... а другото нещо е колко кофи за боклук ще трябва да установя вкъщи? хм.. май поне три ще се наложат, това е проблемничко малко :roll:
Ние вкъщи нямаме кофи. Изхвърляме отпадъците в три торбички от тези, които ти дават в магазина (пластмасовите): една за общия (неразделен) боклук, една за пластмаси и метали и една за хартия. Като се напълни една от тях (най-често пластмаса/метали), бум в углуто. Удобно и не заема чак толкова много място. От скоро си имаме малка фермичка за червен калифорнийски червей и част от органичния оптпадък ще отива за прехраната на трите (засега) домашни любимци.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2006 12:41 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ехаааа, браво на вас! На това му се казва безотпадна технология :clap:
А червячоците само за любимци, или ще могат да подхранват пръстта на цветятя в саксиите? Май наистина са много полезни тез животинки :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2006 1:15 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Хе-хе. Далеч сме от безотпадната технология, щото червеите са малко и не могат да излапат целия органичен продукт, който произвеждаме. Иначе идеята е като (ако) се размножат, да ползваме и торчицата им.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2006 4:15 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Хе-хе. Далеч сме от безотпадната технология, щото червеите са малко и не могат да излапат целия органичен продукт, който произвеждаме. Иначе идеята е като (ако) се размножат, да ползваме и торчицата им.


Тези червеи са страхотна стръв за риболов! Като се размножат, можете да ги продавате на такива като мен.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2006 4:39 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Aleko написа:
...Тези червеи са страхотна стръв за риболов! Като се размножат, можете да ги продавате на такива като мен.

Хари и Рон изядоха твоя шнитлаух, а Хърмаяни се опита да излапа моя. Така че за продажба не може да става дума! Ще бъдеш обезщетен за нанесените щети.
(Само да не умрат от студ, че са много чувствителни)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2006 10:18 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Aleko написа:
...Тези червеи са страхотна стръв за риболов! Като се размножат, можете да ги продавате на такива като мен.

Хари и Рон изядоха твоя шнитлаух, а Хърмаяни се опита да излапа моя. Така че за продажба не може да става дума! Ще бъдеш обезщетен за нанесените щети.
(Само да не умрат от студ, че са много чувствителни)


Ами, внесете ги на топло, най-добре под юргана! :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 68 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB