Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:59 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 14 Юли, 2005 7:38 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
В темата "Диетичен ранч" biskvitka написа:
Този сос се използва за салати, зеленчуци, варени на пара или печени, както и за различни рибни ястия. (Днес залях с него печените картофи и стана много интересно ястие)

Сосът се поднася веднага или се съхранява в хладилника в плътнозатворен буркан 1-2 дни.


Днес съм настроен много философски, затова бих искал да направим една дискусия и да уточним някои новонавлезли в българския език, по-точно в спектъра на кулинарните понятия и термини.

Много от названията или нямат превод, или преводът им ги обезсмисля, или вече са добили гражданственост.

Аз съм филолог, но най-определено не съм пурист, затова не особенно държа да има превод на установени вече термини.

Каква е, според вас, тънката (или не толкова тънка) разлика или прилика между дип, дресинг и ранч?

[hide]Biskvitka, аз мисля, че това, което ни представяш е по-скоро вид универсален дресинг, не само салатен дресинг, но не зная дали трябва да се нарича ранч, т.е., не ми е много ясно покритието на термина "ранч".
Винаги съм мислел, че това е вид панирано нещо... :oops: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2005 8:10 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
gotin написа:
...Каква е, според вас, тънката (или не толкова тънка) разлика или прилика между дип, дресинг и ранч...


Общото между всичките тези понятия е, че означават сосове.
Разликите:
дип - по-гъста, почти пюреобразна смес, подходяща по-скоро за мазане, отколкото за поливане. Много е удобно да се загребва с арабски или индийски питки;

дресинг - означава същото, което и 'българската' дума сос, но най-често се използва като синоним на салатна заливка (току-що видях, че има и значение на течност за апретиране на тъкани ;)) Англичаните и американците няма да нарекат дресинг нещо по-засукано, особено ако е с чужд произход;

ранч - сос на млечно-сметанова основа, в състава на който влизат определени подправки.

Забележка - рецептата по-горе е волна интерпретация (не моя, на една дама, която също като мен се прави, че се храни здравословно, а тайно нагъва баклава :twisted:)
Вече не се притеснявам да импровизирам, особено върху рецепти, които не са защитени с авторско право.
(Ако ще ме замервате с домати, моля, нека да са добре узрели градински, по възможност току-що откъснати :mrgreen:)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2005 5:28 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
gotin написа:
...Каква е, според вас, тънката (или не толкова тънка) разлика или прилика между дип, дресинг и ранч...


Общото между всичките тези понятия е, че означават сосове.

(Ако ще ме замервате с домати, моля, нека да са добре узрели градински, по възможност току-що откъснати :mrgreen:)


:) :) :) Сега вече ми стана по-ясно, благодаря!
Няма да има домати, освен обелени и нарязани на хубава салатка.
Ако съм жив до 23-ти може и да посетя Камбаните, тогава ще си кажем по 2-3 думи и за доматите... :) :) :)
Но сега съм много на зор, защото събирам цяла къща багаж за пренасяне, при това съвсем сам. :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2005 5:52 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Готин, искрено ти съчувствам за преместването!
[hide]Няма ли кой да ти помогне?[/hide]
Ще ми бъде приятно (пък и не само на мен), ако оцелееш до срещата ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Апр, 2006 9:45 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Wikipedia English - Free Encyclopedia
Ranch dressing

Ranch dressing is an American salad dressing and vegetable dip made of milk or sour cream, mayonnaise, and minced green onion, along with other seasonings.

The original popular brand in the U.S. is called Hidden Valley Ranch Dressing.
Hidden Valley Ranch was a lively guest ranch resort near Santa Barbara, California, and it was there that ranch dressing was invented in the late 1950s by the owner, Steve Henson, who had developed it in Alaska.
The original dressing is still available as a packet of dry herbs that is mixed with buttermilk (or sour cream) and bottled mayonnaise.
Connoisseurs add chopped fresh cilantro as well as the usual scallions.

RANCH може да се преведе като СЕЛСКИ - сос, заливка за салата и прочие - т.е. название на ВИД сос, заливка, а не на ТИП - типовете са дип, дресинг, салса и прочие.

От извора... тук:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Апр, 2006 10:45 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
В интерес на истината (въпреки че истината няма интерес :P) съм длъжен да отбележа, че Йосиф е прав.

Ранч идва от ранчото Хидън Вели, където за пръв път е забъркан този сос. Още по темата.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Сеп, 2010 12:43 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2010 8:21 pm Сря
Мнения: 12
"Дип" (англ. dip) буквално преведено е "топване/топене", което казва всичко. И това е сос, с който не се маже (най-малкото върху арабски питки), а, обикновенно с ръка (англ. finger food), се ТОПИ месо, зеленчуци, плодове и др. в този сос.
Не че си няма и български думи :-)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB