Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:50 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 
Message
Сготвено на: 03 Май, 2006 2:54 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Вижте на какво попаднах в последния брой на сп.Европа 2001, посветен на Ангола. Статията е от В.Сапунджиев - "Вкусът на Ангола"

"...Най-накрая ме заведе чак до кабо Сао Висенте (нос Свети Винсент) - най-западната точка на Европа, за да ми покаже маляо.
Тази дума (като испанската “маняна” - едно утре, което никога не идва) значи буквално “мърляч”, но има още сто смисъла. В случая - огромна (първо помислих, че е слон) риба, уловена в Атлантика, край бреговете на Ангола. После - добре почистена и леко изсушена на вятъра, идващ чак от саваните и “блъскащ се” в този от океана, после маринована според традициите на народността амбунду със сто билки. След това рибата се окачва на двуметров кол над еднометров казан, в който цвърчи кокосово масло. Накрая - с мачете, ножът - символ на свободата, “вплетен” и в знамето на Ангола, се рязва със замах едно парченце около две килца и то (парчето, не мачетето - един истински анголец никога не изпуска мачетето) цопва във врящото масло, стига до дъното, изскача на повърхността и със същото това мачете се сервира направо на дървена маса. Отгоре малко сол, много лимон, маниока и ... яж на воля...
“И сто хиляди куанза да дадеш (анголските пари), не можеш да намериш другаде такава риба... А някой път ще ти направя и стекове от полудив бизон, печени на камък и слънце...”, ми каза една нощ на разсъмване Диего Као. На разсъмване, между Ещурил и кабо Сао Висенте. Така усетих за първи път - с върха на езика си - тази страна..."

Хубава страна, хубави хора, риби-слон със сто билки - жалко, че е толкова размирна... :roll:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB