Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:09 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 28 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 09 Май, 2006 6:48 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Направо не мога да повярма, че живеем в 21 век. И вчера червеният глист А.Райчев ще ме убеждава, че това което се случвало на българина било най-доброто в неговата история.

Кое разбуни духовете този път? Например опитът на Б. да си намери работа като готвач. И уж елитни и скъпи заведения нямат течаща топла вода (нетечаща топла - също), няма сапун за ръце, продуктите не се мият и т.н. На всичко отгоре работното време е в пъти повече от законовите 40 часа на седмица, без право на почивка (ако почиваш някой трябва да те замести, след което да му отработиш часовете) и още куп досадни "дреболии".

На друго място - "уж реномирана верига заведения" предлагат работа, но по шест дни седмично на три смени, като последната свършва в 2 през нощта. А, бе готвачите ли са най-простите хора в тази държава? Сигурно има и други професии, където се спекулира с работното време, но това е прекалено.

За осигуровките въобще не искам да отварям дума. На минимална заплата. Усещам как работите замирисват на бойкот на заведенията и призив да се готви и яде САМО вкъщи!


Last edited by MR.LAZY on 10 Май, 2006 9:53 am Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 09 Май, 2006 9:40 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2006 6:58 am Пет
Мнения: 224
Location: Стара Загора
Ох, напълно ви съчувствам!
Поне сте още млади. Минете ли 35 - стягайте се за гробищата! Поне българският работодател мисли така. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Май, 2006 10:26 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Радост написа:
Поне сте още млади. Минете ли 35 - стягайте се за гробищата!
Еми, мерси за комплимента. Значи официално си поканена на погребението ми, което ще се състои в края на месеца
[hide]Б. има още 3 годинки да почака :mrgreen:[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Май, 2006 10:31 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2006 6:58 am Пет
Мнения: 224
Location: Стара Загора
Питаш ли ме, като съм на 41? :shock:
Знаеш ли, откога ми раздават жито и ми палят свещи моите вкъщи? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 12:37 am Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
... И уж елитни и скъпи заведения нямат течаща топла вода (нетечаща топла - също)...

Е не мога да повярвам, че в София някъде няма топла вода, течаща :shock:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 9:10 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
to4ica написа:
MR.LAZY написа:
... И уж елитни и скъпи заведения нямат течаща топла вода (нетечаща топла - също)...

Е не мога да повярвам, че в София някъде няма топла вода, течаща :shock:
Вервай ми и това е само върхът на сладоледа.

Радост написа:
Питаш ли ме, като съм на 41? :shock:
В една реклама се казваше, че животът започвал на 40 ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 9:17 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2006 6:58 am Пет
Мнения: 224
Location: Стара Загора
Аха, в отвъдното! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 9:17 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Апр, 2006 3:41 pm Чет
Мнения: 83
Ние в провинцията отдавна си живеем в тая мизерия ... с намирането на работа , с извънредното работно време,с мизерното заплащане,с... примирението :(


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 10:20 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Много съжалявам за Бисквитка.. :( и за всички останали в това положение.. :( Нещата няма да се променят, поне в близкото бъдеще не виждам как. :roll:

Колкото до бойкота на заведенията.. 1-път в годината на ресторант и 1 път в месеца на бира с картофки..брои ли се за бойкот? ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 10:26 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
MR.LAZY написа:
... Усещам как работите замирисват на бойкот на заведенията и призив да се готви и яде САМО вкъщи!

По-скоро призовавам да помислите за здравето си, преди да хапнете каквото и да е извън къщи. Ама много сериозно да си помислите...


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2006 11:40 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Добро утро, мили деца!

Със съжаление ще трябва да кажа, че клиенитие са виновни за това трагично положение.
Както и всички, които пазаруват скапано сирене, фалшиво кисело мляко, хляб от фуражна пшеница без грам глутен иии... да изброявам ли още!

Бойкотър трябва да започне още от големите вериги магазини и не само за храни - да не би да сте си купили нещо читаво без часове обикаляне?!


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2006 2:55 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
E добре де, да спрем да ядем ли, или да си направим лично екологично стопанство :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2006 8:59 pm Чет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Ще търсите читави производители - има ги достатъчно на пазара.
Превърнете пазаруването в лов - ще бъдете изненадани колко приятно е :mrgreen:
За кръчмите си е ясно - гласува се с крака.
Ииии по-малко екологично чисти, пълнозърнести и всякакви заклинателно рекламирани храни.
Днес госпожата купи един МНОГОЗЪРНЕСТ хляб - какво ли няма вътре: соев шрот, ленено семе, ръжено малцово брашно, пшеничен зародиш, ръжен шрот, растително масло, пшенично малцово брашно, мая, вода, сол, емулгатори - без да са указани E-тата - и всичкото това "богатство" за стотинки 8)
На вкус го бяха докарали, ноооо следващия път ще ме прощават - от 5-6 години си купувам хляб от брашно, мая, вода и сол и съм си много доволен.
Намерил съм си кисело мляко, сирене, кашкавал, кренвирши, македонки, шпек спрях да купувам отдавна, пастърма и след упорити експерименти - кайма.
Тестени - само вносни, боб - жив късмет, но съм улучил, ориз - без значение - всичкият бива, леща - от бързоувиращата, маслини - там рядко стават грешки.
Зеленчуци - сезонни, инак - замразените на коя да е фирма, доматено пюре - от 8 години все едно и също, то пък взе че и завладя пазара иии това е - отдавна не съм "страдал" от провал :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Май, 2006 9:59 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2006 6:58 am Пет
Мнения: 224
Location: Стара Загора
Извинявай, но би ли споделил с нас имената на находките си?
Пък ако не сме съгласни, може и да поспорим! :mrgreen:
Майтапче! Вкъщи въпросът с каймата отдавна го решихме - купуваме си 2 пъти в годината месо, мелем и... знаем какво ядем! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2006 12:25 am Пет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Шефът не дава - никакви реклами :mrgreen:

Всеки му е намерил колая...


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2006 8:04 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Апр, 2006 6:58 am Пет
Мнения: 224
Location: Стара Загора
Хехе, и ако напиша от коя баба от пазара си купувам боба (и къде е расъл), какво ще последва?
Порицание пред строя? ;) :P
А за марковите стоки много-много не им се надявам, че тъкмо си харесам някой продукт и те развалят качеството. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2006 11:06 am Пет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Точно.
Затуй заобикалям отдалеч Дон Кихот и оръженосеца му :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2006 12:02 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Няма да се уморя да повтарям, че проблемът на БГ продуктите е в непостоянното качество. Много западнярски продукти са средно ниво, но винаги с постоянно качество и не могат да изненадат лошо клиента (е, има и изключения).

Но, много се отклонихме от темата. Ставаше въпрос за това дали готвачите са най-големите балъци в БГ и кой е виновен за това положение.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2006 8:18 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
MR.LAZY написа:
Ставаше въпрос за това дали готвачите са най-големите балъци в БГ и кой е виновен за това положение.


Ами! Не са само те балъци и едва ли са най-големите - за преводаческото племе ако заговорим... то затова хората псуват преводната литература (англоезичната визирам, в другите езици не съм толкова напред) :evil: ми как няма да я псуват, като някой плаща по 2 лева на страница на второкурсник, който тепърва започва да има лекции по превод?!? Да не започвам, че се ядосвам... :evil: Но, Мистър Шефе, събра ми очите с тая тема, думи нЕмам...


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Май, 2006 9:31 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
Но, Мистър Шефе, събра ми очите с тая тема, думи нЕмам...
В смисъл?

Днес гледахме по тв-то репортаж на протеста на глухите. Оказа се, че един глух разботник в шивашка фабрика получава 70 лева, а чуващия 300. Не вярвам производителността на нечуващия да е 4 пъти по-ниска. Просто държавата е абдикирала от всякакъв контрол.

Колкото за преводите, аз уредих на няколко пъти на Б. да направи превод от руски за 4,00 на страница (а тя е добър преводач, не само готвач) и си мислех, че подбивам пазара :lol: :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2006 12:34 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
В смисъл липсата на топла вода в уж елитни заведения. Май всяко зло за добро - ние вкъщи рядко ходим по заведения. А 4 лева на стр. за руски превод верно е подбиване на пазара, англоезичните взимат най-малко, 'щото са най-много като бройка :( Мдаааа, скапана държава, но и с Йосиф съм съгласна - и клиентите на скапани продукти и услуги са си виновни, но тук идва и момента на наличието на избор - дали можеш да си позволиш, финансово най-вече, наистина качествени неща? Мисля, че понякога да, друг път едва ли. За уж елитните ресторанти - ужас! Наскоро имаше репортаж на Нова за разни китайски такива. :puke: Занемях тотално като видях кадъра с мазния парцал в ориза. И то, ако не се лъжа, някои от тях се водеха за "добри".


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2006 1:42 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
Наскоро имаше репортаж на Нова за разни китайски такива. :puke: Занемях тотално като видях кадъра с мазния парцал в ориза. И то, ако не се лъжа, някои от тях се водеха за "добри".
Писахме за това, ама какъв смисъл, след като два дни по-късно с Ясенчо отидохме на китайски и ядохме мръсен ориз :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2006 3:27 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ние си ходим само в един, многократно проверен китайски в центъра. То определението 'проверен' вече леко губи смисъл, но там винаги е било вкусно - все си мисля, че ако хвърляха парцали връз ориза щеше да има остатъчна миризма, или съм твърде наивна :-? Както и да е, той си ни е удобен, а и не присъстваше в репортажа :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2006 5:26 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
Ние си ходим само в един, многократно проверен китайски в центъра.
Ако искаш драсни два-три реда на това място за ресторантчето, а ако е този срещу руската църква, пиши тук.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2006 5:52 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Куцо пиле написа:
...все си мисля, че ако хвърляха парцали връз ориза щеше да има остатъчна миризма...

Парцалът прави ориза по-вкусен, мазнината от него дообогатява вкуса и аромата на иначе безвкусния ориз. Пък и го предпазва от изсъхване.
Това е древна китайска технология :twisted:
[hide]Майтапче[/hide]


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 28 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB