Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:22 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 09 Юни, 2006 11:11 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Отдавна ми се върти в главата да споделя най-богатите (друга дума не ми идва наум) описания на кулинарно творчество, които съм прочела. Мисля го като цитати на най-цветистите описания на хранителни съвършенства и започвам:

"Едно прасе сукалче с портокал в устата, с кафява и лъскава като на мумия кожа бе положено редом с глигански бут, лепкав от соса, приготвен с вино и мед, набоден с бисерни скилидки чесън и кръгли семенца от кориандър. Планини от препечени като бисквити пилета и пуйчета се редуваха с диви патици, пълнени с продълговат ориз, бадеми и стафиди, с горски бекаси, набучени на бамбукови шишове; купчините шафранен ориз, жълти като лятна месечина, обещаваха скрити съкровища ... защото в тях се спотайваха крехки розови късчета месо от октопод, печени бадеми и орехи, зрънца зелено грозде, месести резенчета джинджифил и кедрови семена. Кефалите ... , кафеникави и изгорени тук таме от въгленчетата блестяха, покрити със зехтин и сок от лимон, поръсени с нефритовозелени прашинки копър - рибите бяха наредени една до друга ... и приличаха на флотилия от странни лодки, закотвени в някой залив."

Със съкращения ( но не и на слюноотделянето) Дж. Даръл, "Градината на боговете", в превод на Огняна Иванова. Давайте!


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2006 10:50 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
В темата "Любознателни ли сте?" повечето (ако не и всичките) загадки са на тема кулинарни изкушения.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юни, 2006 1:58 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ами не, не са всичките и точно затова я пуснах тази тема. Не става дума за загадъчност, де, просто ми се искаше да цитираме кулинарни шедьоври от разни книги, знае ли човек, в някои има почти цели рецепти, затуй :) Интересно ми беше...


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юни, 2006 12:17 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Преди две седмици бях на представянето на две книги с кулинарно-любовна тенатика: "Афродита. Приказки, рецепти и други афродизиаци" на Изабел Алиенде и "Опасно готварство", Андреас Стайкос. Книгата на Алиенде има и индекс на рецептите, така че може да се ползва и като готварска книга :P. Авторката разказва за своите еротични фантазии и това как различни рецепти подпомагат любовната игра. Това, което прочетоха на представянето, звучеше доста интересно. Ако някой вече си е купил книжката, може да подбере избрани откъси. Ако не се лъжа Биски имаше някакви части от книжката на руски, но не беше особено вдъхновена :mrgreen:.

Колкото до книгата на Стайкос, в нея се разказва за двама приятели, които се борят за любовта на една жена като се състезават на кулинарното поприще. Рецептите в книгата са типично балкански, а начинът, по който е описано съперничеството между двамата кавалери е наистина интересно. Накрая печели... Е, няма да кажа, за да ви е интересно при четенето.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юни, 2006 12:46 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мммм, втората звучи наистина много вкусно :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB