Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:20 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 61 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3
Message
Сготвено на: 29 Дек, 2009 12:07 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Страхотно меню си измислил Алеко!
И ако все още не си се отказал, бих ти препоръчала предишният ден да си приготвиш руладините и рулото, да ги увиеш във фолио и бам в хладилника, после само печеш.
Така за самият ден ще ти останат само скаридите и топлите гарнитури. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Дек, 2009 8:40 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
За Нова Година ще сме четирима и съм замислил следното меню:

- Рулца от сьомга, пълнени със скариди на скара. Към тях ще има някакъв сос, ама още не знам баш какъв. Приемам идеи.

- Руладини от пуешки гърди, пълнени с аспержи, увити в бекон. За гарнитура - броколи и карфиол на розички, леко запарени.

- Свинско контра-филе, пълнено с кестени и ябълки, завито в тесто, върху канапе от задушени в бяло вино гъби, подправени с чесън и розмарин. Гарнитурата ще е зелен боб, от оня тънкия.

- Десерт № 1: Баница с късмети, донесена от жената на братовчед ми.
- Десерт № 2: Печени ябълки с канела и карамфил, украсени с бита сметана. Ще го направи Дани.


Идея:
Сьомгата не запечена на скара, а пресносолна - 2 часа в саламура от 40 г. морска сол в литър вода.
Нарязана на тънки парчета, в които увиваш скаридите (предполагам кралски...) на скара. Сосът, който ти предлага IPA чрез Биски е страшно готин, но не мисля, че за такива рулца, тип "Сашими" може би няма да бъде подходящ. Може би един много лек сметанено-лимонов сос с добавка на настъргана кора от половин лимон ще бъде по-подходящ.

Според мене пуешките гърди не се съчетават много по вкус с аспержите. Бих ти предложил да опиташ с плънка от задушени в масло гъби, коняк, сметана и настърган кашкавал. Към карфиола и броколито можеш да добавиш и малко брюкселско зеле за по-хард зелев аромат. Ще отива на цялата гарнитура. Да не забравиш да капнеш няколко капки зехтин и достатъчно лимонов сок.

Лично аз не бих завил контрафиле в тесто, защото не бих рискувал да стане като варено и не бих се лишил от препечената коричка. Въпросът е в баланса между опичането в дълбочина и непрепичането на коричката повече от нужното.

Приятни часове около новогодишната трапеза и много щастие през настъпващата година! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Дек, 2009 3:37 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Алеко написа:
За Нова Година ще сме четирима и съм замислил следното меню:

- Рулца от сьомга, пълнени със скариди на скара. Към тях ще има някакъв сос, ама още не знам баш какъв. Приемам идеи.


Разтопено масло, лимонов сок и пипер. Ако искаш да замениш маслото със зехтин, той трябва да няма силен собствен аромат.

Алеко написа:
- Руладини от пуешки гърди, пълнени с аспержи, увити в бекон. За гарнитура - броколи и карфиол на розички, леко запарени.


Добра комбинация, но не слагай много аспержи като пълнеж. По една на руладина е добре.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Дек, 2009 7:12 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:

Идея:
Сьомгата не запечена на скара, а пресносолна - 2 часа в саламура от 40 г. морска сол в литър вода.
Нарязана на тънки парчета, в които увиваш скаридите (предполагам кралски...) на скара. Сосът, който ти предлага IPA чрез Биски е страшно готин, но не мисля, че за такива рулца, тип "Сашими" може би няма да бъде подходящ. Може би един много лек сметанено-лимонов сос с добавка на настъргана кора от половин лимон ще бъде по-подходящ.

Според мене пуешките гърди не се съчетават много по вкус с аспержите. Бих ти предложил да опиташ с плънка от задушени в масло гъби, коняк, сметана и настърган кашкавал. Към карфиола и броколито можеш да добавиш и малко брюкселско зеле за по-хард зелев аромат. Ще отива на цялата гарнитура. Да не забравиш да капнеш няколко капки зехтин и достатъчно лимонов сок.

Лично аз не бих завил контрафиле в тесто, защото не бих рискувал да стане като варено и не бих се лишил от препечената коричка. Въпросът е в баланса между опичането в дълбочина и непрепичането на коричката повече от нужното.

Приятни часове около новогодишната трапеза и много щастие през настъпващата година! :)


Сьомгата ще е пушена, от онази, която се продава вакуумирана. Тя вече си е нарязана на тънки парчета. Скаридите не са от най-най-големите, а са малко по-малки. Предполагам, че в едно рулце ще влязат две-три. Но понеже всичките обичаме тия морски твари, ще направя повечко и ще има като украса отстрани на рулцето. За соса още се двуумя.

Ял съм пуяк с аспержи и много ми хареса, затуй реших да направя тази комбинация.

А контрафилето в тесто ми е коронен номер. Правил съм го десетки пъти и става мноооооооооого добре.

IPA написа:
Алеко написа:
- Руладини от пуешки гърди, пълнени с аспержи, увити в бекон. За гарнитура - броколи и карфиол на розички, леко запарени.


Добра комбинация, но не слагай много аспержи като пълнеж. По една на руладина е добре.


По две на калпак ще има.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Дек, 2009 10:49 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
:) Чудесно, весели празнични дни и много приятни гастрономически изживявания!


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Яну, 2010 11:12 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ето и малко снимки от Новогодишното меню.

Рулца от сьомга, пълнени със скариди на скара. Сос от синьо сирене.

Image
Image
Image
Image

Пуешки руладини с аспержи.

Image
Image
Image
Image

Свинско контрафиле, пълнено с карамелизирани ябълки и кестени върху канапе от гъби и лук, завито с бутертесто. Малко го препекох... :oops:

Image

Бирен хляб. Вместо с бяло, с два вида пълнозърнесто брашно. Вътре има маслини, сушени домати и четири вида зелени подправки.

Image
Image
Image
Image

Печени ябълки с орехи, стафиди, канела и карамфил. При сервирането ги полях с течна сметана.

Image
Image


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Яну, 2010 2:53 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Страхотни неща Алеко!
Явно и видно, поне един от нас е готвил и то как?
Аз лично мързелувах тази година и няма с какво да се похваля. :oops:
Но ти си заслужаваш поздравленията. Изядохте ли го всичкото това ? :)


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Яну, 2010 11:59 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Остана малко, което довършихме днес на вечеря. Има обаче още карфиол и броколи, от които смятам утре да направя една крем-супичка.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2010 7:07 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Браво Алеко!
Ти си като скрита лимонка, мине се не мине известно време и показваш страхотни неща.

Аз за нова година правих само топли предястия, но снощи се борих с една 3,5 килограмова патица. Стана добре, макар че харесвам по-дребни екземпляри. С малко от мазнината й запекох картофи по идея на Жак Пепен и като още една гарнитура - задушен зелен боб.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Яну, 2010 11:58 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Направо да го е срам човек да се похвали след горните снимки и менюта :-?
Алеко, много апетитно изглежда всичко, пък и вече разбрах, че салатки не си правил, така че няма да питам и тук къде са :)

Аз направих едно пълнено пиле с плънка за пуйка, която плънка обра овации, но няма да я описвам, щото е компилация от тази, кестеновата и още няколко, с леки изменения.
И стандартната вече картофена салата (майонеза, яйце, сирене) и чийзкейк, и той стандартен вече. Изобщо скука, но поне гледах да не преяждам всеки ден, а само през ден :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Яну, 2010 11:01 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ха добър ден. Да се отчета и аз, не че нещо особено съм сътворила.
По грешка ми беше закупено контрафиле, което шпиковах с бекон и изпекох, гарнирано с картофки. Салатата беше обичайната руска. Баницата с късмети тоя път реших да я направя малко по-различно, на охлювчета и стана малко по-хрупкава, отколкото би ми допаднало, но си я изядохме.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 61 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB