Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:47 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 мнения ] 
Message
Сготвено на: 29 Яну, 2007 12:46 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Мииии правилно са го написали фокачия:
http://www.answers.com/topic/focaccia

Има двойно произношение: фокачия и фокача.
Пусни си звука - италиЯнец го произнася.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 12:49 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Като скромен лингвист смея да твърдя, че комбинацията от буквичките cia се чете като 'ча', поне така пише в моите дебели учебници.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 12:51 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Пусни си звука. Аз го чувам фокачия, даже не фокачиа, а фокачиЯ.

П.П. За сравнение:
http://www.answers.com/topic/fascia


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 1:05 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Джо, на англоговорящите им дай да изкривяват всите езици...
В "Троянската война" (какво общо има с Троян? Да не би да са се наливали с троянска сливова? :roll: ) младежа Аякс го бяха прекръстили на Ейджъкс :mrgreen:

Картофите не бяха бланширани, изобщо, всичко си беше истинско - дори кремът в тортичката на Лудото се оказа сладкарски (т.е. от мляко, брашно и яйца), а не от онези прахчета, сосът беше истински шоколадов, а не топинг...


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 1:06 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
Пусни си звука - италиЯнец го произнася.
Цвък, чист американец го произнася, на чист американски английски. Отговори.ком е сайт, насочен към американо-английски говорящите.

How to pronounce Italian (Italian ci and ce are both pronounced like the English 'chi, che'. In cia, cio, ciu the 'i' is not pronounced, so it sounds like 'cha, cho, chu'.) ЧиЯо! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 1:22 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Добре.

:mrgreen: Чувал си за това вероятно.
http://www.answers.com/topic/internatio ... c-alphabet

Даже в рамките на Италия произношението е различно и смятам да спра дотук.

Колкото до .com сайтовете, гаче произлиза от comersial и няма общо с това да са англоезични.

Ще приведа едно изказване на, както сега се нарича, един аниматор - разводач на търговска делегация, в която баща ми участвал 1968 година.
Естествено пичът не е знаел български, но пък нашите се оправяли с руския - това се случва в Албиона :mrgreen:
Та той веднъж рекъл: Английский язьiк - дурацкий язьiк, пишут каучук - читают гутаперча...

Нооо, ако не хващаме вяра на инфото в нет-а, то на кого?
Всеки има възможност да каже: Шшш, ей, тук сте я оплескали, ний в Бг-то на туй му викаме ФОКАЧА и точка :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 2:29 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ох, впускаме се в безмислени спорове и най-вече се отклоняваме от темата. Но тъй като форумът е дъра-бъра, ще подърдоря малко.

Имах предвид answers.com, а не TLD .com, което в зараждането на нета, наситина е имало значение на commercial. Лекарският ми сайт е mygp.us, Което не означава, че е в САЩ или има нещо общо с янките. TLD в днешни времена са доста относително нещо. Та, идеята беше, че можеш да се довериш на въпросния сайт (естествено не напълно) за неща които са свързани със Северна Америка. С други думи: да, в САЩ наричат фокачата, фокачИЯ.

В Италия наистина говорят по различен начин в различните области (то къде ли не е така, може би в Лесото), но правилото за четене на CIA като ЧА е официално правило за италианския език.

В българския език (за разлика от руския и английския) като правило заемките и чуждите думи се пишат и четат, така както се произнасят на оригиналния език (уиски/whisk(e)y, Джи Ес Ем/GSM, Джи Пи Ес/GPS, джогинг/jogging, чао/ciao, мерси боку/merci beaucoup, ордьовър/hors d'ouvre и т.н.), освен ако не са привнесени от трети език (Вашингтон, например).

За вярата в интернет като източник. Аз посочвам страницат на преподавател по италиански, а ти научно-популярен сайт, на кого да имаме повече доверие?

В сайта има и други филолози, нека и те да си кажат тежката дума. Когато става въпрос за манджи и езици се доверявам напълно на Биски. Има доказателства, че когато мнението ми не е съвпадало с нейното, съм си казвал (това последното го казвам, за да не бъда обвинен в пристрастие).


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 3:17 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Фокача е. И аз така мислех, но и се консултирах с италианоработещи. Фокачията е англицизация, щото не могат да си променят небцето и езиците, горките англосаксонци :mrgreen:
Както се казва чао, а не чиао, но тва са го научили, че е едносрично ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 3:55 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
к - ч, трета палатализация, колеги - смекчаването на задната гласна чрез ортографично изражение в съвременния език е напълно излишно, подразбира се от контекста на фонетичната съвкупност. Фокача! Чао!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 4:19 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
to4ica написа:
к - ч, трета палатализация, колеги - смекчаването на задната гласна чрез ортографично изражение в съвременния език е напълно излишно, подразбира се от контекста на фонетичната съвкупност. Фокача! Чао!
Адриано Челентано каза "Добър вечер" :lol: :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 4:34 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Адриано Челентано каза "Добър вечер" :lol: :lol: :lol: :lol:

Абе и той като Нютон :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Яну, 2007 10:39 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
к - ч, трета палатализация, колеги - смекчаването на задната гласна чрез ортографично изражение в съвременния език е напълно излишно, подразбира се от контекста на фонетичната съвкупност. Фокача! Чао!


Ъъъъ?


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 2:09 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Е, Алеко, значичиабатата се оказва чабата.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 9:49 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Туй го разбрах, ама тези научни излияния на Антоновица съвсем ми бягат.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 9:56 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Що ще да е трета палатализация и аз идея нямам, но при 'к' езикът е най-близо (допира в случая) до задния край на твърдото небце, а при 'ч' е в предната му част на същото туй небце. Тъй, "смекчаването на задната гласна чрез ортографично изражение" е изписването 'ия' направено с цел да е ясно точно колко мьеко завършва думата :mrgreen:
Ама наистина ми е интересно за третата палатализация, Точице. Ще кажеш ли какво е? :)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 10:12 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Чшшшш, алооо! Стига, това да не ви е курс по лингвистика!


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 10:25 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ми ти попита за 'научни излияния' :P Добре, оттеглям въпроса си към Точица, сговорчива съм :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 11:08 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Ъкъ!

Цяла вечер си похабих да гледам разни тъпи италиански програми по ТВ-то :mrgreen:

Та. Кучето е заровено другаде.

Иде реч, не точно за фонетика и лингвистика, просто така е прието.
И не става въпрос за транскрип(б)ция, а за запис на български на дума от чужд език.
Вярно се спазват някои правила, от които има обаче толкова изключения, че.

Инак като чуеш милите 'талЯнци как плещят... Баш си казват чияо( то може да се запише и чьао и чяо - но отнюд не е чао) :mrgreen: Пропуска се i-то, но как на български да се запише супермекото Ча? Като ЧЬа, ЧИа, ЧЙа, ЧИйа, ЧЬа?

Но гражданственост е придобило ЧАО.

Аз още в началото писах, че има два( най-малко) варианта за запис на български и не е толкова страшно, че някой е предпочел фокачия, вместо фокача :lol:

Въобще си е здрава каша - едно време ако изпитваш съмнение как точно се пише или изговаря някоя чужда дума, отваряш Работническо дело или си пускаш Чичко Филипов и ти се изяснява - за жалост нито ТВ-то, нито вестниците вече са образец някакъв :cry:

Колкото до филолозите, те обичат да си спорят и досега не са се разбрали по доста въпроси, сещам се за цирка около транслитерацията :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 11:30 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
yosif написа:
И не става въпрос за транскрип(б)ция, а за запис на български на дума от чужд език.

Йосифе, каква точно е разликата между едното и другото в това изречение? Това като последно заяждане :P
Фокачата си е фокача, чао си е чао, а филолозите поне в тази тема, изобщо не спорят, доколкото забелязах.
По въпроса как да се изписва мекото на 'чао' виж по-горе на Точица поста.
Ай стига толкоз!


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Яну, 2007 12:06 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Да заключвам ли вече темата? :roll:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB