Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:28 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 64 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 03 Апр, 2007 12:14 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Замесихте ли козунаците, а боядисахте ли си яйцата (не питам за онези яйца :mrgreen:)? А какво ще е менюто ви за Великите дни?

Според Бискито, боядисването на яйца в четвъртък е нехигиенично и отчасти съм съгласен с нея, така че ние оставяме вапцването за събота. Иначе вместо козунак сме замислили да минем с Козуначени кифлички с мак. Най-вероятно неизядените яйца ще отидат за Фаршировани яйца. Агнето вероятно ще пропуснем, защото само аз ям такова месо и сигурно ще купим риба.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 1:05 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Нищо не съм направила до сега. Даже не съм пазарувала.
Миналия месец правихме тренировки с агнешки комплект и главички. Сигурно ще ги повторим. Може да добавим бутче или плешка.
Яйцата - за събота ще останат. Чудесна прибавка за салати.
Козунак много не тачим и ще го заменим с друго.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 1:32 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Тази година отивам на готово прясно агнешко и на домашни яйца, все екологично чисти :mrgreen: .Само в боядисването на яйцата ще взема дейно участие. Козунаците ще са купешки :( а аз не обичам. Но тук ще пусна една рецептичка чуууудесна, само да не забравя :oops: И ще си го направя като се приберем.
Шефе, що са нехигиенични яйцата в четвъртък? Аз ги оставям за събота от мързел, не от друго...


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 6:17 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Тая година не знам дали ще имаме шарени яйца, щото на ЗМ днес й оперираха една кистичка на предното дясно краче, та сега лежи на канапето в хола и дрънка с всичките си дружки мамби (зелени, пембени и други цветове на дъгата) по телефонцията, за да се похвали колко смела е била.

Та не знам дали ще успея сам да се справя с тези задължения. Ама май ще е грехота поне няколко яйца да не боядисам. По принцип ги правим в четвъртък и не виждам нищо нехигиенично в това. Козунак веднъж съм правил, но ми идва в повече като работа, та от доста години си купуваме. :oops:

Агнешко ще ядем някъде на кръчма.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 7:38 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Не се офлянквай, боядиШването е най-лесната работа. :mrgreen:
Поздрави на смелчагата ЗМ!
Рецептата за лесен козунак утре я пущам, обещавам! Няма начин да затрудни когото и да е :P Или съм я пуснала вече... :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 7:56 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Яйцата трябва да се изпапкат в деня, в който са сварени (или изпържени и пр.) - изискване на ХЕИ.
Причината е много проста - в тях винаги има разни малки гадинки, които термичната обработка не унищожава до крак. С гадинките в малки количества се справят стомашните киселини, в големи се стига до салмонелози и пр. прелести.

Йосиф ще го обясни по-подробно и с линкове, нямам сили да ровя в записките по хигиена :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 8:43 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Е как пък досега 40 и кусур години не съм фанал таз пуста салмонела за пеша? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 9:24 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Изискванията на ДВСК и ХЕИ са яйцата да са със сертификат, демек проверени за липса на салмонела.
Проверката се прави от инспектори на ДВСК, които се назначават при всеки производител - плаща им държавата.
На всеки 1000 яйца се взема произволно едно за проба.
Обикновено се правят проби на 100 контролни яйца - резултатите стават ясни до две денонощия в специализирана за това държавна лаборатория.
През това време произведените яйца се лагеруват на склад - задължително 3 денонощия.
Ако резултатите за салмонела са отрицателни се издава сертификат, който е за тази конкретна партида яйца и те могат да влязат в търговската мрежа.
Срокът на съхранение на яйцата при температура 20 градуса по Целзий на сухо място е 60 дни, а в хладилник при 10 градуса по Целзий - 150 дни, но охладените яйца трябва да се продадат в срок една седмица при изваждането им от хладилника.
Заразените със салмонела яйца не могат да бъдат различени по цвят, вкус и мирис от здравите - това е коварното.

При употреба на яйцата в заведения за обществено хранене изискванията са: да се дезифенкцират с хлорен разтвор и да се обработват топлинно: варени - не по-малко от 13 минути, крем-карамел, заливки и застройки - не по-малко от 30 минути. Готовите ястия могат да се съхраняват в хладилник до 24 часа.
Омлети и подобни се правят само от яйца купени в деня на приготвянето като те не могат да се съхраняват в готов вид - предлагат се аламинут.

Яйченият прах също е опасен откъм салмонела, въпреки клюката за безвредността му, и също трябва да има надлежен сертификат.

Животът не е толкова прост, той е значително по-прост - яйцето съдържа естествен антибиотик, който го защитава от бактерии и други микробове.
Номерът е носачките да не са заразени със салмонела и това производителите постигат като ги тъпчат здравичката с антибиотици - инак ако се открие заразено яйце( 1 на 1000) всички отиват под ножа - трябва да се приготвят от тях топлинно обработени продукти - печени, пушени и прочие деликатеси.

В България се произвеждат около 5 000 000 000( 5 милиарда) яйца годишно, като голяма част от тях се изпапкват на територията.
Сертифицираните от ДВСК яйца са напълно надеждни за консумация - през последните 30 години няма инцидент с яйца купени от магазин или изядени в кръчма. Има инциденти с произведени от яйчен прах кремове за еклери, торти, както и с майонеза, но доколкото съответните производители бая са икономисвали от рецeптите :mrgreen: е нямало сериозно пострадали.

Механизмът на натравянията в детските градини е прост - като дойде ново количество яйца лелките носят яйцата си от къщи за да ги подменят с "преснички" - както се изрази една, дето щях замалко да я лежа кога я хванах в тая богоугодна дейност. Но и тия инциденти намаляха драстично.

Практически добре сварени яйца издържат без промяна на вкуса около месец.
Знаете, че едно великденско яйце се оставя чак до другия Великден.
Е, ако е било на сухо( в кошничката си) и на хладно - в собата, дето се влиза само по празници, яйцето издържа цяла година без промяна в органолептическите показатели - цвят, мирис, но естествено никой не смее да провери как е на вкус :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 10:58 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Това последното и аз го изпрактикувах миналата година - верно няма никаква промяна отвън, но както казваш, нямам никакво намерение да го огледам отвътре :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 11:18 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Вижте, става въпрос за храната на големи групи хора, живеещи нагъсто.
Въпреки че имунната система на гражданите е в пъти по-мощна от тази на селяните, инак не биха оцелели при епидемии, а и в ежедневието.
В много случаи самите производители отбелязват по-кратък срок на годност за да си нямат кахъри, а и доказването на по-големи срокове на годност и тяхното сертифициране е скъпо.
Съвременните продукти са безумно трайни при правилно съхранение.
Даже домашно приготвените консерви издържат в пъти повече от традиционните 18 или 24 месеца - наскоро разчиствах мазата и открих компоти от праскови, стерилизирани тиквички, зелен боб и подобни, които не бяха бомбирали 16!!! години.
Посмях да опитам само компота - напълно редовен :mrgreen:
Трябва да се подхожда към тия неща както към гъбите - някои просто не смеят да ядат гъби.
Ако ви се струва че нещо не е съвсем, по-добре не го яжте.
Единственото с което трябва да се внимава и дори да се избягва са "домашните яйчица", "гледаните прасета на брат'чеда", дивеч - пернатият особено, "истинските кокошчици", "живите доматки от градинката" - не се знае леля, баба, стрико от кое бирено шише ги е пръскал и с какво ги е торил :mrgreen: както и домашни наденици, пастърми и бутове по еленски или по френски :mrgreen: макар месото да е купено от магазин.
А, и истинското млекце от някоя позната крава - от него може да се прави кисело мляко или сирене след пастьоризация( сваряване), но не трябва да се пие прясно, несварено - има голям риск от туберкулоза, освен ако кравата няма GP :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 11:41 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
Готовите ястия могат да се съхраняват в хладилник до 24 часа.
Омлети и подобни се правят само от яйца купени в деня на приготвянето като те не могат да се съхраняват в готов вид - предлагат се аламинут.
Те за този вид хигиена говорим с Бискито. На когото му се рискува, моля, но все пак веднъж се умира, Алеко! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 12:05 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Шефе, виж по-внимателно - за аламинути става дума, вие боядисаните яйца не ги правите на омлет, нали? при аламинутите предполагам просто не е възможно да се обработва топлинно достатъчно дълго време.
Аз от домашни доматки няма да се откажа, Йосифе, щото знам точно как ги гледа баща ми - без пръскалки! Същото се отнася и за жУвотните, но ако са от пряк, тоест достатъчно добре познат източник. То и с ракията е така... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 12:20 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ами вареното яйце и аламинута си приличат по времето на обработка. Просто с яйцата е така, примирете се. За да са читави трябва да се приготвят директно преди консумация, иначе има риск от развитие на болести, но да не повтарям написаното от Биски.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 12:47 pm Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Ъкъ :mrgreen:
Вареното се вари не по-малко от 5-6 минути и с леееека притеснявака може да брои безопасно.
Омлетите са само 2-3 минути и не трябва да се рискува до другия ден.
Е, ако умеете да си правите омлети в микровеле - трепе всичко.

Ракията ако е от грозде( джибри) е напълно безопасна - не може да се получи метилов алкохол.
Но плодовите( компотените) ракии -мноооого трябва да се внимава и обикновено се припалват на тава - метиловият спирт се изпарява на 38 градуса и практически тутакси изгаря.

Разни водки, било зърнени, картофени или каквито и да било, както и уискитата трябва да се избягват - даже отлежаването в горени бъчви и претакането през въглен не е гаранция за напълно отстраняване на фуселовитв масла( от които водките помътняват и са бич за черния дроб).
Ромове и прочие ракии от захар или меласа са по принцип безвредни, както и коняците - винени дестилати.
Най-надеждни са питиетата забъркани от технически спирт - чист етилов алкохол - с есенции, то такива са и повечето фабрични ментетат и "гроздовите" под 10 лева за литър :mrgreen:

Пийте коняк или фабрични гроздови 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 1:15 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Ами вареното яйце и аламинута си приличат по времето на обработка. Просто с яйцата е така, примирете се. За да са читави трябва да се приготвят директно преди консумация, иначе има риск от развитие на болести, но да не повтарям написаното от Биски.

Бе хора, салмонелата е бактерия - или я има в яйцето, или я няма. Ако я няма, с времето няма как да се развие. Извинявай, ама ти всеки ден ли си купуваш яйца? И откъде знаеш кога точно са снесени? Яйце на око според мен се пържи мах.минута и половина, за да му се разтича жълтъчето. Великденските яйца се варят поне 12-13 мин., така че не виждам никаква връзка във времето на обработка.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 2:22 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Връзката според мен е, че при по-дълго излагане на високи температури бакитата пукясват. А любимото разтечено жълтъче си е полусурово и ако има живот вътре, той си остава. Но не мисля да се отказвам от туй жълтъче :P А и информацията на Йосиф е достатъчно успокоителна, мерси за което.
Шефе, според мен е твърде внимателни, в което няма нищо лошо, разбира се.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 3:48 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Номерът е, че дори след толинна обработка, остават бактерии, които отново започват да се размножават след известен период от време и когато броят им стане критичн (т.е. черният стомашният сок не може да се справи с унищожението им), става кофтейшън.

Пресно изпържен течен жълтък - няма проблем. Обаче стар - кофти.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 3:50 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Е, аз поне не познавам човек, който да обича вчерашни пържени яйца (за разлика от вчерашните кИфтета!). Така че тази опасност е всъщност съвсем теоретична.

Но с твърдо сварените великденски яйца не виждам проблем. Шефе, вие само в неделята ли ядете великденски яйца?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 4:00 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Не, не само в неделя. Но като ги боядисаш в четвъртък, имаш още 3 дни до неделя и + още един за всеки следващ ден. При съботното боядисване започваш от нулата. Капиш?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2007 11:03 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Аз пък мисля,че "на който му е писано да се обеси,няма да се удави"!Иначе казано,ако е писано да се разболееш от салмонелоза,ще се разболееш,колкото и да внимаваш с яйцата!Да живеят рохките яйца :P !Твърдо сварените пък са идеални за яйчена салата и за зелената салата!


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Апр, 2007 5:46 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
За бакитата се разбрахме, обаче наистина ли никъде в София няма бои за студено боядисване на яйца? Голямо търсене падна - всички предлагани са за горещи яйца, което е адски неудобно.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2007 5:16 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Аз пак да си покажа яйцата.

Image

И тъй като имаше напукани - салатата на Йосиф.

Image

Този път агнешкото месо беше разкошно, особено с ориз и много зеленини:

Image

Наздраве. :cheers:


Attachments:
ccDSCI0062.JPG [42.07 KiB]
Not downloaded yet
ccDSCI0058.JPG [46.66 KiB]
Not downloaded yet
ccDSCI0057.JPG [38.05 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2007 9:19 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ох, ИПА, недей така :ligi: :mop: Последната снимка доказва, че колкото и агнешко да погълна, няма наяждане!
Много хубави са ти яйцата, гледам не са се кондензирали :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2007 10:10 am Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Мммммм, браво бе, жена! Яйцата са чудни, особено ме впечатли онова тъмнозлатистото, което е до зеленото най-горе - как го докара тоя цвяг?
Аз се провалих с агнешкото :cry: Сложих кардамом и в пълнежа, и в маринатата, Антон явно не го обича, веднага заяви, че горчи и за мой ужас плю през цялото време :hair: Добре, че останалите не бяха толкова претенциозни.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2007 10:16 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
При смесени двойки... простете... компании е добре да се слагат само традиционните подправки, а останалите - на масата та всеки да си добави ако ще. :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 64 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB