Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 18 Апр, 2024 7:57 am Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Ное, 2007 3:30 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Получих следното като прес-съобщение.

Quote:
15-те вечни книги според съвременните български читатели

Кампанията “15 книги, без които не мога”, с която книжарници “Хеликон” ознаменуваха своята 15-годишнина, завърши с тържество в книжарница “Витоша”

На 15 ноември в книжарница “Хеликон – Витоша” в София бяха обявени резултатите от голямата кампания за популяризиране на книгата, проведена за четирите месеца от юни до септември т. г. За това време близо 28 хиляди души са гласували с талони или на сайта на “Хеликон” (www.helikon.bg) за своите любими заглавия. Списъкът от любими книги надхвърли 400.


15-те книги, без които не мога

1. Властелинът на пръстените на Дж. Р. Р. Толкин
2. Алхимикът на Паулу Коелю
3. Хари Потър и философският камък на Джоан Роулинг
4. На изток от рая на Джон Стайнбек
5. Малкият принц на Антоан дьо Сент Екзюпери
6. Шифърът на Леонардо на Дан Браун
7. Тютюн на Димитър Димов
8. Железният светилник на Димитър Талев
9. Майстора и Маргарита на Михаил Булгаков
10. Параграф 22 на Джоузеф Хелър
11. Под игото на Иван Вазов
12. Мечо Пух на Александър Милн
13. Гордост и предразсъдъци на Джейн Остин
14. Пътеводител на галактическия стопаджия на Дъглас Адамс
15. Пипи Дългото чорапче на Астрид Линдгрен


Отвъд останаха:

16. Време разделно на Антон Дончев
17. Портретът на Дориан Грей на Оскар Уайлд
18. Граф дьо Монте Кристо на Александър Дюма
19. Български хроники на Стефан Цанев
20. Птиците умират сами на Колийн Маккълоу
21. Диви разкази на Николай Хайтов
22. Спасителят в ръжта на Джеръм Селинджър
23. Отнесени от вихъра на Маргарет Мичъл
24. Тримата мускетари на Александър Дюма
25. Името на розата на Умберто Еко
26. Кръстникът на Марио Пузо
27. Шогун на Джеймс Клавел
28. Мемоарите на една гейша на Артър Голдън
29. Ерагон на Кристофър Поалини
30. 1984 на Джордж Оруел



Къде са българските книги?

7. Тютюн на Димитър Димов
8. Железният светилник на Димитър Талев
11. Под игото на Иван Вазов
16. Време разделно на Антон Дончев
19. Български хроники на Стефан Цанев
21. Диви разкази на Николай Хайтов

А сред посочените с повече гласове, но останали извън 30-тицата са още: “Крадецът на праскови” на Емилиян Станев, “Хайка за вълци” на Ивайло Петров, “Записки по българските въстания” на Захари Стоянов, “Естествен роман” на Георги Господинов, “Мравки и богове” на Стефан Цанев...



Можем малко да коментираме темата. Моето мнение е, че след като отбелязаните в червено са в челната 15-торка, нещо куца. Може да са добри книги, но да сложиш Толкин на първо място - не ми го побира главата!!! А "Тримата мускетари" са чак на 24-то място. Ужас направо!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2007 3:50 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Защо да куца, Алеко? Явно гласувалите са предимно млади хора, а сред младежта Толкин определено е на мода :roll:

Между другото, и аз много го харесвам 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2007 4:15 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Напротив, много куца, и с двата крака даже!

Толкин може да е добър (признавам, не съм го чел), но да е в челната 15-торка и то на първо място?


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2007 4:31 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко, съгласна съм с теб, но удивлението ми е по-скоро насочено към присъствието на Хари Потър, както и на Леонардовия Шифър. Явно, както казва Биски, очеизвеадно направо, гласувалите са предимно в групата до 25 годишни. Аз пък изобщо не съм чула за това гласуване, междувпрочем.
За "Пътеводителя" не съм съгласна да е в червено. Тази книга е фундаментална, дори за нелюбители на фантастиката като мен :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 11:58 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
Алеко, съгласна съм с теб, но удивлението ми е по-скоро насочено към присъствието на Хари Потър, както и на Леонардовия Шифър. Явно, както казва Биски, очеизвеадно направо, гласувалите са предимно в групата до 25 годишни. Аз пък изобщо не съм чула за това гласуване, междувпрочем.
За "Пътеводителя" не съм съгласна да е в червено. Тази книга е фундаментална, дори за нелюбители на фантастиката като мен :mrgreen:


Тъкмо щях да ревна и аз за "Пътеводителя". :)

Не знам Алеко какво очакваш. Относно промъкващата се фантастика, която според много хора, неоправдано, се смята за по-нисък клас литература, е съвсем нормално - както казват другарките, явно са гласували предимно по-млади читатели.
Но пък, от друга страна, аз не бих очаквала да ми посочат само български книги, и то само на класици. Някои от които тотално не одобрявам.

Аз, признавам си често, не мога да понеса факта, че "Алхимикът" е изобщо в тази класация.
Но това не е някакво социологическо проучване, не може да се генерализират нещата.
На мен такъв въпрос да ми задават два поредни дни ще има два коренно различни списъка.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 12:14 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
Аз, признавам си често, не мога да понеса факта, че "Алхимикът" е изобщо в тази класация.


Да, да! :clap: Една от съвсем малкото книги, които съм затваряла след втората страница без капчица желание да я отворя отново. Но, да повторим, за да затвърдим, въпрос на вкус. Хм, сега обърнах и внимание на Джейн Остин, учудва ме присъствието й и отсъствието на Дикенс, като ще си говорим за викторианци...Нямах представа, че Г и П е толкова популярно произведение по тия ширини.
Мацо, по повод два различни списъка в два различни дни и аз така, при това няма да се вместя в бройката.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 1:23 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Маца написа:
Но пък, от друга страна, аз не бих очаквала да ми посочат само български книги, и то само на класици. Някои от които тотално не одобрявам.

Аз пък на това :clap:
Толкин си го харесвам от 30 години, навремето много ми се смееха, че го чета с голямо удоволствие. След толкова шум обаче, си загуби сериозните читатели, каквито, според мен, заслужава. Алеко, ще ти хареса, предполагам.
Няма нищо от по-съвременните автори, младите французи например.
Абе - въобще не хващам вяра на подобни класации - нито за определяне вкуса на четящите, нито по отношение стойността на класираните. А и анкетата е формулирана безумно - мога без която и да е книга, от това никой не е умрял. Ако толкова ми залипсва, ще си я напиша :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 1:52 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
to4ica написа:
А и анкетата е формулирана безумно - мога без която и да е книга, от това никой не е умрял. Ако толкова ми залипсва, ще си я напиша :mrgreen:
Мдам и аз мисля, че мога без която и да е книга. Виж без интернет сигурно ще погина за няколко месеца. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 3:38 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
MR.LAZY написа:
... и аз мисля, че мога без която и да е книга. Виж без интернет сигурно ще погина за няколко месеца. :P


Познавам един, дето изпада в абстиненция без нет, и не за месеци, а само за няколко часа :twisted:

Иначе половината от тези книги за мен лично са боза (която понякога пия с удоволствие, но не е нещо, без което не мога :lol: )


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2007 12:34 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
to4ica написа:
...Абе - въобще не хващам вяра на подобни класации - нито за определяне вкуса на четящите, нито по отношение стойността на класираните. А и анкетата е формулирана безумно - мога без която и да е книга, от това никой не е умрял. Ако толкова ми залипсва, ще си я напиша :mrgreen:


Не бях се сетила за този вариант :lol: . Аз по-скоро бих си я преразказала с елементи на изненада. :croc:


MR.LAZY написа:
Мдам и аз мисля, че мога без която и да е книга. Виж без интернет сигурно ще погина за няколко месеца. :P


Ми, аз пък нямам този проблем. Истината е, без да се възгордявате много :) , че напоследък ми липсва страшно нета, само защото не съм си прегледала любимия БГКулинар. Иначе пристрастяването ми приключи преди да е започнало сериозното разпространение.
А без книги определено не издържам дълго време. От около месец не съм чела художествена литература и се чувствам куха, празна и тъпа. Вероятно не е само чувство, ама хайде... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2007 5:39 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
... куха, празна и тъпа. Вероятно не е само чувство, ама хайде... :)


Шъ мъ умориш! :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Ное, 2007 3:17 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Той, списъкът, сигурно е нещо средно от "най-продаваните", "най-търсените" и "най-четените" (последните две според он-лайн допитване, а първото сперед данните от системата ;) Странни неща има в първите 15, малко инфалтилно звучат, НО за мен истински добрата новина е, че в класацията има български автори на всяко от нивата й!
Иначе моите книги без които не мога са по-скоро справочници (защото не бих могла да запеметя нужната ми информация, а и не е нужно), а книгите без които животът ми би бил различен са нещо съвсем друго...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB