Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:04 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
Сготвено на: 09 Фев, 2008 11:02 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Днес бях на едно събитие и едно от нещата, което анонсираха, бе подбор на рецепти от различни региони в България, които в последствие ще бъдат включени в Енциклопедията на европейската регионална кухня. Интересно е, че екипът е "разделил" България на 6 части - на север от Стара планина 3 и още 3 на юг. Вие как мислите, кои са основните кулинарни региони в България?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 11:26 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Може би сте разбрали, че БГ Кулинар стана медиен партньор на Евро Ток - организацията, която организира кулинарни експедиции, чиято цел е да направи това условно разделение на страната.

Те биха се раздвали да чуят и вашите мнения по въпроса. Кореняци Софиянци не участват в дебатите (шегичка!) :P.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 11:43 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Шегичка, шегичка, ма си е баш истина. :shock:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 11:51 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Ми не бяхме разбрали, защото на мен не ми се зарежда тази страница а "сладкишницата".
А кои са точно тези 6 района?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 1:23 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Имам дълбокото подозрение, че тези 6 раьона са районите за планиране; същите райони, които сме заявили за участие в регионалните политики. Те нямат много общо с бита, душевността, културните и кулинарните традиции на живущите в тях, а са очертани в зависимост от БВП на глава от населението в тях, брой население и някои други социо-икономически харектеристики.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 1:24 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
А кои са точно тези 6 района?


Северозападен, Централен северен, Североизточен
---
Югозападен, Централен южев, Югоизточен

Шефе, малко повече подробности около тази инициатива на Евро Ток? Както и относно медийното ви партньорство?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:11 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA написа:
Шегичка, шегичка, ма си е баш истина. :shock:


Ех IPA, тъкмо реших да не обръщам внимание на заяжданията на шефа и ти сипа масло (водка, ракия, уиски) в огъня. :)
Какво им е на кореняците, та да не могат да дават мнение, да не сме куци, кьорави и сакати (с изключение на мен, която съм и трите :) )? Пък и ние ядем, пием и тук-таме готвим.
А за предложените райони от Алеко можех и аз да ги генерирам, ама ми се щеше да чуя по-конкретни.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:17 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Ми аз имах предвид себе си и само себе си. Нищо не отбирам от регионални кухни, а по разни форуми такива бисери съм чела, че всичко ми се забърка окончателно. :lol:

За сега масло, концентратите - по-късно. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:43 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
А за предложените райони от Алеко можех и аз да ги генерирам, ама ми се щеше да чуя по-конкретни.


Добре де, ето:

Видинско / Дунавска равнина / Добруджа
-----
Македонска / Тракийска / Родопска


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:45 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Маца, Алеко не предлага, просто казва написаното в първия пост.

Относно инициативата - През 2010 година е предвидено да бъде издадена Европейска регионална кулинарна енциклопедия. На България "са отпуснати" 150 рецепти, които трябва да бъдат подбрани. За целта, първо трябва да се направи региониране. За старт е направено разделението на 6, напълно условно, защото трябва да се почне от някъде. От Българска страна партньор е Евро Ток България - организация на шеф-готвачите. Основен принцип на всички организации членки на Евро Ток е запазването на кулинарното наследство.

На 16.март.2008 година БГ Кулинар и Евро Ток България подписахме договор за стратегическо интернет медийно партньорство. Ние ще популяризираме организацията, ще я подпомагаме със съвети относно "поведението" й в интернет, ще изградим интернет сайт за експедициите и ще ги отразяваме своевременно. Изобщо пълна методическа помощ, що се отнася до интернет.

В замяна те ще ни предоставят полезна информация, която ще е в интерес на публиката на този сайт.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:45 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
да не сме куци, кьорави и сакати (с изключение на мен, която съм и трите :)


А, ще ме извиняваш, не си изключение :lol:

Относно регионите, аз си мисля, че би следвало да има "Тракийска кухня" - туй гюзлеми, катми и подобни са си тамошни. 'Родопска кухня' също ми звучи като обособен регион - клинове, пататници. Друг е въпросът, че между тези двете може да има известно припокриване...Заключавам от наличието на много идентични диалектни думи в Смолянско и в Хасковско.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 2:57 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
Относно регионите, аз си мисля, че би следвало да има "Тракийска кухня" - туй гюзлеми, катми и подобни са си тамошни. 'Родопска кухня' също ми звучи като обособен регион - клинове, пататници. Друг е въпросът, че между тези двете може да има известно припокриване...Заключавам от наличието на много идентични диалектни думи в Смолянско и в Хасковско.


Я прочети кво съм писал малце по-горе. :P

Шефе, ще ми се да поговорим на по бира за тая инициатива.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 3:09 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
За бира съм готов и без иницЯтиви. Дрънни една жица.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 3:21 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко, докато го писах ти още не беше написал тва, дето си го написал.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB