Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:28 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 31 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 18 Фев, 2008 11:31 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Знам ,че не съм точно по темата,освен ,че и аз не обичам да правя курабийки ,че и сладкиши рядко пробвам.Обичам да консумирам,но в такова малко количество ,че не си заслужава труда,а пък и мъжа ми не яде сладко.Та думата ми беше за точните пропорции.Дъщеря ми която е ученичка също в МГ,когато и кажа нарежи 1-2 домата започва едно питане ама колко 1 или 2,ама колко големи ,ама с какъв размер,докато ме изнерви и си свърша сама работата.А наскоро видях тетрадка на един друг бивш възпитаник на МГ,с рецепти от сорта;Мусака;нарязваме 15 картофа на кубчета с размери толкова на толкова см.И досега си готви с линийка.Сериозно.


Last edited by миш маш on 18 Фев, 2008 12:28 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 12:16 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мацо, радвам се, че поне някой е оценил труда ти ;) Все пак сложи и твоята снимка, за да има повечко красоти.

Младежът с рецептата е инженер, който явно има достатъчно опит в готвенето и е разбрал, че брашното всеки път е с различно качество и яйцата не винаги са с еднакъв грамаж, макар да са от един калибър.

Относно меренето с линийка - е, аз ползвам везна и окомер, за мен при рязането е по-важна симетрията, отколкото някакви конкретни сантиметри.
За по-сложните сладкарски теста се доверявам повече на везната, отколкото на усета си, защото там съотношенията са по-важни, но пак понякога се налага да добавям брашно или течност.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 12:31 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Абсолютно точно, младежът, който отдавна е мъж, е инженер, а рецептите са му от майка му, която също е инженер. И готви много добре.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 3:17 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
миш маш написа:
Дъщеря ми която е ученичка също в МГ,когато и кажа нарежи 1-2 домата започва едно питане ама колко 1 или 2,ама колко големи ,ама с какъв размер,докато ме изнерви и си свърша сама работата.А наскоро видях тетрадка на един друг бивш възпитаник на МГ,с рецепти от сорта;Мусака;нарязваме 15 картофа на кубчета с размери толкова на толкова см.И досега си готви с линийка.Сериозно.


Аз откога ви казвам, че математиката е враг № 1 на народа! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 3:26 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
[hide]Ама вече прекалявате. Аз съм завършила също НПМГ-то, Ипов МГ, а и двамата - ФМИ-то. Да не намеквате, че нещо не ни е наред. :twisted:[/hide] :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 3:50 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
IPA написа:
[hide]Ама вече прекалявате. Аз съм завършила също НПМГ-то, Ипов МГ, а и двамата - ФМИ-то. Да не намеквате, че нещо не ни е наред. :twisted:[/hide] :mrgreen:


Не знам, трябва да се консултирам със специалисти. Имам приятели на 4-ти км. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 4:03 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Маца написа:
Най-са ми любими рецептите в които има словосъчетанието "колкото поеме". Не задруго, ама при мен поема колкото му дам. :)
Аз откога призовавам за точни мерки, ама кой ли те слуша.

И тъй като и аз спадам към лобито на математиците, тъй като съм проЗд инДженер, смятам да банвам всеки опит за охулване на гилдията :twisted:.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 4:11 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
MR.LAZY написа:
И тъй като и аз спадам към лобито на математиците, тъй като съм проЗд инДженер, смятам да банвам всеки опит за охулване на гилдията :twisted:.


Точно така. Да видат те. :clap: :clap:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 4:12 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Браво шефе, дай им да се разберат. :) Нищо, че аз не съм математик и профилът ми беше съвсем друг. :) Пък и тук сме явно силна група привърженици на точните мерки.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 5:09 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аз пък няма да ви дам точните си мерки, щото не сте регистрирани при КЗЛД! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 6:12 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Радвам се ,че се позабавлявахте по повод мнението ми.Нищо лично към никой с математическо образование, освен към дъщеря ми която ми е в къщата. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 6:13 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Още един математик (НПМГ, без ФМИ ;)), но далеко от точните мерки в кухнята и любовта. Разчитам на 6-то чувство, а както всички знаем то е мъничко дар божий и много, много опити ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 8:44 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
А сега си спамете на воля! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 10:31 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Леле колко много НМГ-йци имало тука..:)
Пу за мене! :)

НПМГ-ФЗФ :mrgreen:

Миш-маш, моят мъж е същият като дъщеря ти..и той е завършил НПМГ :) Аз лично обаче го отдавам повече на по-малкият опит..:) , защото при мен нещата не стоят така. Поне сега , на този по-късен кулинарен етап, ако мога така да се изразя.

Ей, адски се радвам , че имам толкова много "съученици"! :ban:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 11:38 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Направо станахме цял "випуск". :) Иначе по въпроса за точните мерки - това си е относително. Ако бях добър сладкар вероятно щях да съм на "щипка", "колкото поеме", "На око" и прочие, понеже не съм ми се ще да спазвам точните мерки. И доказателство за моята некадърност е, че като правя нещо, например Содените питчици на Пилето те стават само защото спазвам нейните "точни" мерки, а именно 1 купичка. :) Но ако правя някаква "манджа" тя никога не излиза като предишния път, просто защото там се чувствам в свои води (поне донякъде) и импровизацията ме води.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Фев, 2008 11:59 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Да взема да ви направя група на НПМГ-ейците :P и да си приказвате за математика.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 12:20 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ей хора,дъщеря ми е на 16 години.Но пък човека с линийката е на 50.И пак казвам ,че когато готви(Рядко), е перфектен.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 1:09 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца написа:
... Ако бях добър сладкар вероятно щях да съм на "щипка", "колкото поеме", "На око" и прочие, понеже не съм ми се ще да спазвам точните мерки...

Сега дойде моят ред да ви оспамя темата :P

С времето човек става толкова добър, че си отсипва точни количества без да използва много-много разни теглилки. Имах такъв колега в курса - отрязваше меса и сирена точно колкото трябва, нито по-малко, нито повече, но дълго време преди това беше готвач и управител на едно малко заведенийце. Когато на мен ми се случи (днес отсипах точно 500 г ориз), много се радвам, но все още не съм толкова надобряла, а и не се знае дали ще стана някога ;)

Между другото, в ПФ когато готвят професионалисти, почти винаги отсипват захар и брашно от пакета, така че не ме карайте да се чувствам виновна, че и аз го правя... понякога :P


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 1:13 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Абе, няма ли тук филолози и хуманитаристи бе? Стига с тия точни науки, че ми се завъртя главата от вешите цифри!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 1:25 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Абе, няма ли тук филолози и хуманитаристи бе? Стига с тия точни науки, че ми се завъртя главата от вешите цифри!


То не пречи. Аз всъщност с математиката имам само косвени връзки. :) Хуманитарните са ми доста по-силни.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 1:38 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
То не пречи. Аз всъщност с математиката имам само косвени връзки. :) Хуманитарните са ми доста по-силни.


Отдавна съм казал, че сме от една порода. Ама сега ще ядем пердах! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 9:28 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко написа:
... Ама сега ще ядем пердах! :mrgreen:

Защо?


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 9:58 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ами нали знаеш, за гузен негонен :lol:.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 1:20 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
С времето човек става толкова добър, че си отсипва точни количества без да използва много-много разни теглилки.


Това го мога, ама само с течности. 100 мл бърбън ги отливам без да гледам. Понякога направо от бутилката по предназначение. Кво ще цапаме чашите? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Фев, 2008 1:49 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
Много рядко спазвам мерки. Когато правя содени питки, брашното ми е ВИНАГИ "колкото поеме".

Когато правя торта, обаче, задължително спазвам пропорциите!

@ И аз съм с МГ :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 31 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB