Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:55 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 09 Мар, 2008 4:49 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Най вероятно понеже топлата вода отдавна е открита,в най- модерните ,големи фюжън ресторанти,имат назначени на щат и по един химик(е няма да остават без работа де ,като няма вече и заводи).Та тези същите са установили ,че при разграждането на шоколада и други продукти ,се получава много добра молекулярна съвместимост със чилито както и синьото сирене.Същото важи и за сладоледа.Може би ви си е случвало да ви сервират от сорта на ;таратор под формата на малки зелени сферички от краставица,пяна от кисело мляко и сладолед от чесън.Идеята е същата,всичко да се разгради до молекулно ниво и да се изгради наново под друга форма.Не съм почитател,но ми е много любопитно.Незнам дали е вкусно,но пък като декорация е перфектно.Ако някой е консумирал подобни ,нека да сподели,а пък аз ще ви насоча как да си ги направите.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Мар, 2008 6:28 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мм, вчера четох за молекулярната кухня във вестника...Идеята за агнешко бутче печено 8 часа на 80С ми допадна, а инжектирането на свинско с ананасов сок е вълнуваща.
От друга страна, таратор представляващ краставични топчици с пяна от кисело мляко (а това какво точно значи?) мисля, че не би ми харесало. Тараторът си е таратор :mrgreen:
Според мен молекулярната съвместимост трябва да си остава на съответното ниво, не на нивото на вкусови луковици, ама аз съм консерва, обичам саламурено сирене със сладко и диня с хляб, само дотам ми стига ексцентричността.
Обаче темата е много интересна...


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 5:33 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
О, да, месо печено на ниска температура със сигурност е добър (т.е. здравословен) избор. За някои от другите молекулярни произведения обаче се чудя дали не си губят значима част от хранителните вещества при "молекулярната" обработка :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 6:09 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Меги, не знам, но ми се струва, че въпросната 'постмодерна' кухня (ако Миш Маш има предвид същата) се съобразява със запазването на полезните свойства. Ама доколко, не знам... Чаят на филийка също е от тези изобретения, а аз се чудя доколко се запазва полезността му при охлаждане с течен азот.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 7:16 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Да,точно тази кухня имам предвид.постмодерна ,много фюжън,има много имена.Със сигурност тя наистина се стреми към максимално запазване на натуралните вкусове на продуктите и се използва най вече при изготвяне на така наречените дегустационни менюта.(Т.е. малко е спорен момента дали ще може да се нахраниш) Преди около 2 седмици пуснах една рецепта, за чаени равиоли ,която отиде в кошчето и там админа посочи от къде съм я пействала,за повече информация. Незнам дали имам право да ви кажа сайта.А за сферите от краставица или нещо друго казват ,че вкуса направо избухвал в устата.Надявах се някой тук да е опитвал.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 7:50 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мисля, че нямаш право да посочиш сайта :P
Но значи за едно и също говорим. Аз от чисто любопитство искам да пробвам Ърл Грей на филийка с масло, както и свинското, инжектирано с ананасов сок.
Относно готвенето на месо на двуцифрена температура - нали така са готвели прадедите и са били значително по-здрави от нас. Апропо, най-прекрасния хляб, който съм опитвала го прави майката на свекърва ми, в пещ на двора, захранвана основно с царевични кочани. Първоначално отказах да повярвам, че в такова нещо може да се създаде достатъчно висока температура за изпичане на хляб, и то едричък, но явно е възможно.
Та подозирам, че постмодерната/молекулярна кухня преоткрива технологии на готвене, които са значително по-здравословни от днешните. Много интересна тема...


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 8:41 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле,ако някой ден имаш време за забаление и любопитството ти е толкова голямо колкото моето ,можеш да пробваш с рецептата от кошчето ,а добавките можеш да си ги набавиш от всяка аптека която изработва рецепти.Аз също ще пробвам скоро и други неща.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2008 9:56 pm Пон 



Ние сме опитвали шоколад със синьо сирене, както и шоколад с люто под няколко форми: шоколади, мусове, сладкиши...всичките са вкусни.


  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB