Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:56 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 25 Юли, 2008 4:17 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
ЕК забрани приготвянето на патица по пекински в ресторантите.

При кулинарния процес, извършван в специална пещ, се отделя повече въглероден оксид от допустимата норма в ЕС


Точица добре беше предложила да пробваме добре ли я правят тази патица китайците у нас, но докато се наканим, може и да е станало късно.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 5:12 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
О, за Бога! Тия съвсем са откачили! :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 5:48 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
За лакирана патица ли става дума или е някакъв друг вариант на това пернато? :?:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 8:18 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
О, за Бога! Тия съвсем са откачили! :evil:


Взе ми думите от устата!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2008 11:01 am Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Кристи, копи-пействам ти статията от горния линк:

Европейската комисия лиши гражданите на ЕС от едно от любимите им кулинарни удоволствия - патица по пекински.

Комисията забрани използването на специалните пещи, в които се прави прочутият китайски специалитет, защото при печенето се отделя повече въглероден оксид от допустимата норма в ЕС, съобщава британското издание "Мейл он сънди".

От днес в Лондон и в други европейски столици тръгват инспектори, които ще запечатват пещите, които се произвеждат в Китай и се използват и за приготвянето на патица по кантонски.

Ако заведенията искат да продължат да правят патица по пекински, те трябва да се снабдят с фурни, които отговарят на изискванията на ЕС.

Световноизвестният китайски готвач Кен Хом заяви, че мярката е абсурдна.

"Какво знаят европейците за приготвянето на китайска патица. Това е безобразие, все едно да кажеш на хората в Хонг Конг, че не могат да си правят риба с пържени картофи. Бесен съм".

Пещите, в които се прави патица по пекински, са много по-големи от фурните, използвани в ресторантите. В тях могат да се съберат 24 патици и четири прасенца сукалчета наведнъж.

Историята на ястието датира от преди повече от 600 години. Специалитетът бил сервиран по време на угощения.

Спецификата му се състои в това, че при печенето се вкарва въздух между месото и кожата на патицата, което я прави хрупкава. Традиционно патица по пекински се сервира с палачинки, сос "хойсин", зелен лук и краставици.


Пиле, Алеко - чиновници, какво да ги правиш... :bat:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2008 11:58 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Мар, 2007 11:08 am Нед
Мнения: 8
А тук в България изобщо приготвят ли я някъде по този метод или....???


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2008 6:57 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Благодаря ти ИПА. лакирана патица e. Ще се разровя да видя какво пише във френските медии, защото по телевизията или радиото още не съм чула тази информация.


Last edited by kristi on 26 Юли, 2008 8:51 pm Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2008 7:10 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Чети в интернет :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2008 9:06 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Благодаря шефе. Последвах съвета ти, но на френски, защото на английски ми е малко по-трудно. И резултата е, че попаднах на официалната страница за олимпийските игри в Пекин и там открих рецептата на тази прословута патица. Реших, че си струва труда да се преведе, още повече, че ще трябва да си сменят пещите и известно време, ще е кът. И я пуснах преди малко. Така че, които има смелост - да се пробва. Аз засега съм пас, но след ваканцията, може и да се престраша.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2008 3:45 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аз само веднъж съм ял - в Хонконг, но по-вкусно нещо и досега не съм хапвал. А на европейските чиновници бих рекъл да..., ама ще ме изгоните от форума, ако напиша буквално какво им бих рекъл!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2008 4:21 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Според рецептата, която е пуснала Kristi, не ми е ясно какъв им е проблема с въглеродните емисии, освен самото устройство на фурните :evil: Щото ако тръгнат на емисии трябва да забранят и скарата на открито, да не говорим за пушените меса и риби!
Безобразници!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2008 5:36 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Алеко написа:
А на европейските чиновници бих рекъл да..., ама ще ме изгоните от форума, ако напиша буквално какво им бих рекъл!


И аз бих им рекла същото.

Питате ли ме какво ми струваше да пусна темата по сравнително културен начин. :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2008 8:40 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз мисля, че има и икономическа страна на въпроса. Представете си колко китайски ресторанти ще са принудени да си сменят фурните, за да спазят наредбата. Значи някои фабриканти на фурни вече си потриват ръцете. Защото съм твърдо убедена, че лакирана патица ще продължи да се приготвя в Европа.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2008 10:26 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Кристи, то винаги става въпрос за пари.

Мислиш ли, че тия пещи по ресторантите отделят повече вредни газове от колите на евробюрократите, както и локалните такива.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2008 10:13 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Юли, 2007 6:29 pm Пон
Мнения: 58
Location: дупница
IPA написа:
Кристи, то винаги става въпрос за пари.

Мислиш ли, че тия пещи по ресторантите отделят повече вредни газове от колите на евробюрократите, както и локалните такива.


Ако искаш да знаеш , евробюрократите отделят много повече вредни газове не през ауспусите си ! Но какво да се прави - глобализмът настъпва ...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB