Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 19 Апр, 2024 9:22 am Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 09 Окт, 2008 1:25 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Не се разваля, изпитано е!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 2:13 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Маца написа:
IPA, успокоих се съвсем, явно това е "стайната" температура все пак.


Преди години бях чела за такава температура. Но така е само в началото, когато бутилката се отвори, после виното се затопля леко от стайната температура и като започне да "разгръща" аромата си ииии .....


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 2:20 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA написа:
Маца написа:
IPA, успокоих се съвсем, явно това е "стайната" температура все пак.


Преди години бях чела за такава температура. Но така е само в началото, когато бутилката се отвори, после виното се затопля леко от стайната температура и като започне да "разгръща" аромата си ииии .....


Само който има време да го изчака да се разгърне... :) Е, аз съм от изчакващите де.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 2:29 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Ми те хубавите неща стават бавно. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 2:45 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
IPA написа:
Ми те хубавите неща стават бавно. :)


Не всички, ама ще трябва и тук да турим . :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 3:21 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
IPA написа:
Ми те хубавите неща стават бавно. :)


Не всички, ама ще трябва и тук да турим . :mrgreen:


То стана един кулинарно-сексуален форум, ужасна работа. :lol:
Защо ли като заговориме за храни и все до секса стигаме.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 3:52 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Пишете за кекса бе хора. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 6:38 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз откакто живея в страната на големите консуматори на червено вино, се научих да го пия и оценявам по достойнство. Истината е, че няма точно фиксирана температура за всички видове вина - били те бели, червени или пенливи. Това което пише в статията, цитирана от Маца е напълно вярно - зависи от вида на виното. На температура 14-16° се пият бургундските (черно пино) и корсикански вина. Вината от Бордо, които са предимно от сорта каберне совинион, каберне и черно мерло се дегустират при температура 16-18°.Температурата на сервиране на някои други червени вина пада до 11°.
Младите вина се да се декантират (пресипване в гарафа) 1 час преди сервиране. Също така, ако е добре отлежало виното се декантира за да се отстрани утайката. Сервира се в големи чаши на стол с форма на лале и не се пълят над максималния диаметър на чашата, за да остане място за аромата на виното. И не забравяйте за т.нар. френски парадокс - една чаша хубаво червено вино на ден е полезна за здравето. Е, хайде - наздраве от мен. :YY:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 6:56 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
То стана един кулинарно-сексуален форум, ужасна работа. :lol:
Защо ли като заговориме за храни и все до секса стигаме.


Ми то в готвенето и яденето си има голяма доза еротика. Съвсем нормално е.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Окт, 2008 10:57 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Алеко написа:
Ленчеее, много си в заблуждение относно шоколада с плод! Явно не си попадала на подходяща марка!

Алеко,
и ти ли си от хората, които трудно приемат, че няма универсални истини ;) Просто не обичам тази комбинация, колкото и да е класическа. Нали знаеш - "на вкус и цвят..."
Но всъщност се включвам, за да ви препоръчам да гледате днешното предаване на "Часът на мама", което е посветено на виното (може да го гледате в сайта на бТВ). Там говориха за много неща около вината, включително препоръчителната температура за консумация. Лично на мен снобарията в първата част ми дойде в повечко, но пък аз с моята житейска философия не съм критерий ...
Все пак добре, че бяха оставили по-частвения гост за втората част, така че да не остане неприятен привкус след предаването ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Окт, 2008 1:25 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Всеки си има истина за зебе си, Лени. Но щом не ти харесва комбинацията, ще има повече за мен! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Окт, 2008 1:34 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Маца написа:
Винаги когато си поръчвам червено вино в заведение си поръчвам и лед. В повечето случаи сервитьорите и компанията ме гледат със снизходителна насмешка. Демек, колко съм проста, та не знам как точно се пие червеното вино, а именно на стайна температура.
Онзи ден бяхме отишли във кварталната Виктория да полеем миксера (майтап, бе, Уили, новата бричка) и си поръчхаме червен Телиш. Донесоха го със стайна температура и имаше доста блудкав вкус. Наложи се да си поръчаме и лед, с което виното придоби вкус и аромат. Но пък сервитьорката не се държа снизходително. Явно досtа хора правят така.

BTW, се поразтърсих и аз в нета и ето какво открих
The Wine Doctor написа:
Red wines often also need a little chilling. The 'room temperature' which many regard as the ideal serving temperature for red wines is not an excuse to leave wines languishing in the warmth of today's insulated, centrally heated houses. The ideal serving temperature for many fine red wines is perhaps 14ºC to 18ºC, somewhat cooler than modern houses, although this was a common temperature indoors in centuries gone by! Many reds, unless stored somewhere cool, will benefit from half an hour in the refrigerator. This is particularly the case for Beaujolais and young Burgundy, as well as Pinot Noir from the New World. Good claret, Rhônes and other reds from warmer climes are generally fine at 16 - 18ºC.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Окт, 2008 1:36 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Онзи ден бяхме отишли във кварталната Виктория да полеем миксера (майтап, бе, Уили, новата бричка) и...


Е, а честито!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Окт, 2008 3:19 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Браво за колата, да си я карате безаварийно.
И благодаря за потвърждението, ще ги оправим ние тези сноби, дето пият червеното на "стайна". :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Окт, 2008 4:47 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Честита кола!

Тук в заведенията сервират виното с температура, каквато е в помещението. Не съм виждала да го носят от изба. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Окт, 2008 10:00 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мистър шефе,Биски - да ви е честита новата кола и да си я ползвате без проишествия. А кой ще шофира, или и двамата ще се редувате?


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 1:03 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
IPA написа:
Честита кола!

Тук в заведенията сервират виното с температура, каквато е в помещението. Не съм виждала да го носят от изба. :mrgreen:


Има едно-две места в София, където има изба.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 1:39 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря за поздравленията!

Кристи, не шофирам и нямам такова намерение. Нека Шефът се прави на трезвеник, пък на кого му пука как са се насвяткали пътниците отзад? :P

Това със "стайната" средновековна температура скоро ще стане факт и при нас - като не ни пускат парното, ще се топлим с червено винце на "стайна" температура ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 1:58 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Благодаря за поздравленията!

Кристи, не шофирам и нямам такова намерение. Нека Шефът се прави на трезвеник, пък на кого му пука как са се насвяткали пътниците отзад? :P

Това със "стайната" средновековна температура скоро ще стане факт и при нас - като не ни пускат парното, ще се топлим с червено винце на "стайна" температура ;)


Олеле, чак сега ми светна защо тези дни упорито допивах една бутилка червено, вярно по половин чаша, ама факт. Явно и у нас е кучи студ. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 2:33 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Имате още една седмица за червено със стайна температура, после ще трябва да минете на бяло, поради очакваното застудяване. А при по-голям късмет може да имаме и време за розе. :mrgreen:


Last edited by IPA on 28 Окт, 2008 2:44 pm Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 28 Окт, 2008 2:41 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз лично нямам нищо напротив зимата да пия червено вино и на топло. :) .Стига да е с подходящата "стайна" температура. :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB