Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 20 Апр, 2024 6:05 am Съб

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 03 Окт, 2008 10:16 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Дълго се чудих къде да постна темата. Накрая реших тук, пък ако някой сметне за добре може да я премести.
Ето за какво иде реч.
Винаги когато си поръчвам червено вино в заведение си поръчвам и лед. В повечето случаи сервитьорите и компанията ме гледат със снизходителна насмешка. Демек, колко съм проста, та не знам как точно се пие червеното вино, а именно на стайна температура.
В началото се чувствах доста неловко от факта, но продължих упорито да употребявам виното по-охладено. После взех да се замислям, да ровя и някъде, някога бях прочела, че "стайната температура" всъщност е температурата на замъците и логично не е като при 25 - 30 градусовите жеги (щото аз пия червено и в горещото лято, пак малко просташко, ама нейсе :) ).
Сега си направих труда да издиря нещо по въпроса и попаднах ето на това
Ще ми се, обаче, специалистите или поне запознатите да се изкажат.
Статията е много подробна, аз по-скоро търся принципен отговор.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 10:48 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ако ще да си най-голямата простакеса, нямат право да те гледат никак, освен любезно. Аз познавам няколко човека, които пият червено вино само с фанта или лимонада. Всеки луд с номера си. Така че, продължавай да пиеш виното както ти харесва и не се затормозявай с глупости.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 11:02 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз пък познавам и такива които го пият вътре с ябълки, лимони и изобщо на компот. :) Ама като им е сладко.
А по принцип аз също не го обичам с много висока "стайна" температура.И когато си купувам го охлаждам малко до по ниска такава.В заведение , не ми се налагало, може би защото само зимата пия там червено вино, но ако ми се случи и аз бих си сложила лед.
И по темата, има вериоятност на 11 ти да опитате нашето божоле.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 11:26 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Аз пък познавам и такива които го пият вътре с ябълки, лимони и изобщо на компот. :) Ама като им е сладко.
А по принцип аз също не го обичам с много висока "стайна" температура.И когато си купувам го охлаждам малко до по ниска такава.В заведение , не ми се налагало, може би защото само зимата пия там червено вино, но ако ми се случи и аз бих си сложила лед.
И по темата, има вериоятност на 11 ти да опитате нашето божоле.


А, аз тогава ще дойда още от 10-ти. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 1:55 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
А, аз тогава ще дойда още от 10-ти. :)


Чакай бе, Маце! Ти откога пропи?


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 2:10 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Маца написа:
А, аз тогава ще дойда още от 10-ти. :)


Чакай бе, Маце! Ти откога пропи?


Е това е де. Единственото, което пия с удоволствие, в ограничени количества, веднъж на 2 - 3 месеца. :)
Никога не съм твърдяла, че съм пълен въздържател (щото това май включваше и секса :) ).


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 8:05 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Никога не съм твърдяла, че съм пълен въздържател (щото това май включваше и секса :) ).


Шефееее, слагай червената точка!


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Окт, 2008 11:49 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 9:26 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Ей тая цензура. Само при думата "секс" вече слагате червената точка. :lol:
По въпроса за виното Биски предложи трилитровите картонени разфасовки. Аз не съм много сигурна в този вариант, понеже не познавам добре вкусовите им качества. Ако някой има предпочитание към марки да си казва, ако не кой каквото.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 12:43 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
"Гъмза" ,"Каберне Совиньон" или "Мерло" на "Ловико" Сухиндол.Въобще те правят много хубави вина-бели и червени.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 1:05 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца написа:
...Биски предложи трилитровите картонени разфасовки...

Предложих ги, защото са удобни за транспортиране - заемат по-малко място и тежат по-малко от стъклените си събратя. А и вероятността да се разтече из багажника червено стъклено-винено мазало е много малка.

Относно сортовете - не разбирам нищо от вино, затова пия каквото има и когато има :YY:

Дима Т, благодаря за предложенията! Аз бих добавила и мавруд, много е приятно на вкус.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 1:44 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Специално на Ловико Сухиндол вината не струват пукнат грош, ако питате мен. Ама кой ли ме пита? :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 2:50 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Специално на Ловико Сухиндол вината не струват пукнат грош, ако питате мен. Ама кой ли ме пита? :P


Алеко, тъкмо щях да се изкажа, взе ми го от устата.
Изобщо нямам претенции да познавам вината, дори не ги различавам особено, но до сега не ми се е случвало да пия читаво вино от Ловико.
За собствена консумация си купувам обикновено от Търговище и то Мерло, въпреки че Кабернето е по-полезно, да речем. Но факт е, че отдавна не съм купувала вино и нямам наблюдения.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 3:48 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Но факт е, че отдавна не съм купувала вино и нямам наблюдения.


Ами като не четете специализираната преса... :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 3:56 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Маца написа:
За собствена консумация си купувам обикновено от Търговище и то Мерло, въпреки че Кабернето е по-полезно, да речем. ...
Щом стане дума за полезно и вредно, веднага се включвам!

Маце, как пък реши, че кабернето е по-полезно?!?! ;) Просто има по-малко танини и по-малко дразни чувствителните стомаси. Иначе Мерлото е по-богато на пигменти, които всъщност са полезните антиоксиданти, дето удължават живота ;)
Така че, Народе, смело пий всякакво червено вино, каквото ти харесва и каквото ти понася, защото само при него от всички алкохоли ползите надвишават значително вредите (е, стига, разбира се, да не се осмъртва човек всяка вечер с вино). Наздраве!

П.П. Само да вметна, че аз като любител на купажните вина тези дни попаднах на две нови за мен комбинации - Мерло х Мавруд (Стамболово)- силно, "мъжко" вино! и Каберне совиньон х Мавруд (Асеновград)- по-леко и тънко вино, но според мен дори по-добро от класическия купаж Каберне совиньон х Мерло.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 4:11 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Лени написа:
Маце, как пък реши, че кабернето е по-полезно?!?! ;) Просто има по-малко танини и по-малко дразни чувствителните стомаси. Иначе Мерлото е по-богато на пигменти, които всъщност са полезните антиоксиданти, дето удължават живота ;).


Е да де, за стомаха говорим. :) Иначе удължаването на живота ми е малко хипотетично, както се казва, ако ще ме гази трамвай що да пия Каберне. :)

Алеко, четем и то яко, но това, не е като да опитваме. :) Всъщност напоследък изчетох куп статии по въпроса, кое какъв нос имало, какъв послевкус, даже си извадих няколко препоръчани именно от линкчето, което съм дала, но както казах, друго си е "уста да вкуси". :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 4:31 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
:lol: :lol: :lol:
Маце,от пост-а ти подразбирам, че като те гази трамвая, поне не искаш да те боли стомаха ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 4:33 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Лени написа:
:lol: :lol: :lol:
Маце,от пост-а ти подразбирам, че като те гази трамвая, поне не искаш да те боли стомаха ;)


Да, права си, не ща главоболия, предпочитам в пълно здраве... :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Окт, 2008 5:02 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мацо, аз практикувам същото отношение към живота, следователно избягвам вината, най-вече червените. :mrgreen: То май единственото червено вино, което се приема добре от храносмилателния ми трактец е гъмзата, затова не наблягам.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Окт, 2008 6:06 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мммм, засегна ми чувствителна струна.
Червено вино 14 - 16 С и сирена, може и малко плодове, готова съм за нирвана.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Окт, 2008 10:34 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Една от любимите ми комбинации е черен шоколад с потрокалови парченца (на една известна швейцарска фирма, ама няма да я казвам, че да не ме обвините, че правя реклама) с някое хубаво тежко червено вино, като например мерло от Старосел, или пък от Мезек. Принципно кабернето не го харесвам, щото ми е много безлично.

За съжаление обаче при мен червеното вино понякога води до главоболие, и то само от няколко глътки. Така че по принуда наблягам на бялото. Ето защо мен ще ме гази трамваят в трезвено състояние.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 9:14 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA написа:
Мммм, засегна ми чувствителна струна.
Червено вино 14 - 16 С и сирена, може и малко плодове, готова съм за нирвана.


Да, особено грозде и круши, щото пробвах с диня, но не стана. :)
IPA, успокоих се съвсем, явно това е "стайната" температура все пак.
Алеко, а от другите алкохоли не те ли боли? Щото пък аз от бяло, пулусухо, евксиноградско пострадах така навремето (щот не бях разбрала, че е пулусухо, естествено) и от тогава направо не понасям бели и полусухи. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 10:08 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Алеко написа:
Една от любимите ми комбинации е черен шоколад с потрокалови парченца (на една известна швейцарска фирма, ама няма да я казвам, че да не ме обвините, че правя реклама) с някое хубаво тежко червено вино, като например мерло от Старосел, или пък от Мезек. Принципно кабернето не го харесвам, щото ми е много безлично.

За съжаление обаче при мен червеното вино понякога води до главоболие, и то само от няколко глътки. Така че по принуда наблягам на бялото. Ето защо мен ще ме гази трамваят в трезвено състояние.


Малееее, как мразя комбинцията на шоколад с плод :) Така и не разбрах какво и е хубавото.
Виж - за вината имам подобно на теб виждане, макар, е вече от опит знам, че много, ама много зависи от храната.
А когато си жертва на мигрената, действително червеното вино може да се превърне в бич Божий ( щото иначе пък си е божествена напитка). Добре, че мен мигрена ме мъчи веднъж на няколко години.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 12:30 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ленчеее, много си в заблуждение относно шоколада с плод! Явно не си попадала на подходяща марка!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2008 12:36 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко, тоз шоколад, за който говориш мисля, че ни е домашно любимия - с филирани бадемки вътре, освен портокалчетата, нали?
Но не бих го разваляла с вино :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 46 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB