Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:07 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 31 Окт, 2008 4:35 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Готвенето е като любовта, доколкото искаш, доколкото имаш желание, дотолкова ти се получават нещата. Даже и когато това е рутина, винаги имаш възможност да проявиш творчество. Не вярвам в теориите за храните афродизиаци, но вярвам в теорията, че готвенето като процес и желание може да предизвика мераци.
Готвенето е или общуване или не струва.
Можеш да сътвориш и най–перфектното блюдо , но ако трябва да го ядеш сам, това по скоро ще бъде едно много самотно преживяване без наслада.
И в същото време един прекрасен слънчев домат, плочка бяло сирене, бистър зехтин и зелени подправки с дъх на Средиземно море, споделени, могат да провокират много сетива и желания.
Готвенето не е самоцел.
Храната не е само начин на оцеляване.
Но и двете са необходимост. И както казва Камю;” – Боговете бяxа осъдили Сизиф да бута безспир цяла скала до върха на една планина, откъдето камъкът отново се търкулваше поради тежеста си .Те бяха помислили, не без право, че няма по страшно наказание от безполезния безнадежден труд.
Щастието и безмислието са две деца на една и съща земя.Така че, трябва да си представим Сизиф – Щастлив.”
Даже и бабите ни са били достатъчно прозорливи и умни за да го разберат това. Добре нахранен човек – сърдит няма. А ако не искаш да има сърдити хора покрай теб по-добре го направи с желание отколкото по необходимост, защото тогава става наказание.
Готвенето е изкуство. Не само като краен резултат за изложба, но и като акт на творчески проект.
Може да е музика. Наскоро прочетох, че Теодоси Спасов при последното си посещение в Япония в един от най луксозните суши ресторанти се заслушал в тракането на тиганите на майстора и чул музика. Още на следващия ден го поканил и направили съвместен запис.
Може и да е рисуване.
А може да бъде режисирано и като спектакъл.
Тогава готвенето е насочено към сетивата и те се отварят. От натам на сетне всеки си избира „изразните средства” и започва да убеждава някого. Така започва общуването.
И се получава тръпка. С всяка стъпка от този процес можеш да пробудиш насреща носталгия по вкусови усещания и спомени, както и да сътвориш нови, непознати и неподозирани.
Предложенията са различни, зависими от настроенията и желанията, но винаги трябва да е чувствено.
Покана към сетивата. Готвенето е сезон. Всеки сам определя колко и какво иска да постигне. То е и амбиция. И доказване и характер. И за да е хубаво не трябва да е самотно занимание.
За мен лично готвенето е джаз - нещо горещо, хубаво, мръсно и секси.Не всеки ден мога да го изпълнявам съвършено, понякога е фалшиво даже, но винаги е вълнуващо.
А публиката ми ме обича за това.


Last edited by миш маш on 31 Окт, 2008 7:30 pm Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 5:21 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
:clap:
Нямам време за повече коментар сега.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 5:56 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
8) Страхотно есе.
Все едно че за мен е писано, или пък, че аз съм го писала. Абе, разбирате какво искам да кажа. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2008 6:08 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Маце, мерси. А като казваш , че все едно е писано за теб така ме сещаш да включа и темата за готвенето като Адреналин ( гасене на пожари, порязване на пръсти и прочие.) :lol:
С удоволствие приемам критики, хвалебствия както и възможността за нови идеи по повод темата. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Ное, 2008 9:46 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Браво за есето, Миш. Личи си, че идва от сърцето. :clap:
Само в едно не съм съгласна - можеш да си сготвиш и само за себе си, най-изтънченото ястие и да си седнеш самичка, с една чаша вино, на спокойствие и да си го хапнеш с кеф. На това му казвам самоуважение. И удоволствието ми е токова голямо, колкото и да го споделя с някого.
А че не е хубаво да си самотен, по принцип, това си е отделен въпрос и си е така. Само че, както разбра вече, за мен, самотата е разтоварваща и жизнено необходима, за да събера сили за нови кулинарни емоции.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 10:33 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Kristi, аз също не мога да готвя само за себе си, затова и досега не съм направила шкембе-чорба.
Колкото и да е голямо самоуважението ми, то явно не е достатъчно, че да вложа труда си само за ядене, което само аз ям а другите ненавиждат.
Същото важи и за периода, в който съм сама, просто се нуждая от чуждото мнение и одобрение, пък сама какво да си одобрявам.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:07 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Аз пъ вече се научих да се самоуважавам в кухнята и да си готвя специално за мен си. Така де, иначе щях да ям пълнени чушки два пъти годишно. :lol:

Сериозно, обаче, критиката към кулинарните ми напъни приемам много по-болезнено от всяка друга, може би защото и за мен е много творчески акт, ако и да е най-проста супа топчета, примерно. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:21 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Kristi, аз също не мога да готвя само за себе си, затова и досега не съм направила шкембе-чорба.


Направи и ме покани, така няма да си я ядеш самичка. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:27 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
В духа на есето най-добре да направим клубове по интереси, например "Клуб на любителите на шкембето" и прочие. И ще слушаме джаз междувременно. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:30 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Чудна идея! :mrgreen: Аз се записвам за клуб "Пълнен зеленчук и мръвка".


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:32 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Може и някой блус...
като този например.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:36 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Маца написа:
В духа на есето най-добре да направим клубове по интереси, например "Клуб на любителите на шкембето" и прочие. И ще слушаме джаз междувременно. :)

Чудесна идея, не само в духа на есето но отговарящо и на характера на авторката. :lol: . Затова аз ще ви сготвя шкембето, ще намина да послушаме малко джаз, а после ще наобиколя и другите клубове. :)
A този блус на Алеко, като ритъм по ми върви на месене. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 12:59 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
И за завиване на сармички върви :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 2:00 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле написа:
И за завиване на сармички върви :lol:

А, няма да поразяваме хубавата музика с този къртовски труд. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Ное, 2008 5:43 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Гледайте само клубовете по интереси да не са много, че ми се очертава да съм член на всички. :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB