Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:50 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Юли, 2011 1:02 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз пък, с риск съвсем да се затлачи дискусията за Еврейската млечна баница, бих поспорила по отношението на името на десерта - баница. :-)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юли, 2011 10:38 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Аз пък, с риск съвсем да се затлачи дискусията за Еврейската млечна баница, бих поспорила по отношението на името на десерта- баница. :-)
Е, ами, да! Това не е "млечна баница", всъщност... Но пък, нали трябва да уважаваме автентичните названия на всяко ядене (ако това му е автентичното, разбира се).


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2011 2:34 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Може и да е млечна , ама не е баница. Доколкото знам, за да е баница едно ястие, трябва да има няколко броя кори, като пластове, независимо дали са ръчно точени, варени или готови ...
Шефът май и тази тема ще заключи! :lol:
Но е хубаво да има такива дискусии! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2011 7:40 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Според тълковния речник баница е Тестено ястие от разточени кори с пълнеж от сирене и мсдлко, сдробено месо и други. Според указанията "...Полученото пясъчно тесто се измесва докато е още топло и се разстила в тава..." Вероятно рецептата може да мине за баница.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2011 11:13 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Но според Уикипедия е .."Ба̀ница е традиционно българско тестено ястие. Състои се от навити или наредени на пластове листи разточено тесто или готови кори за баница с плънка. Обикновено се пече във фурна. Използват се различни плънки — най-често сирене или .."
А както виждам и според Тълковният речник, пише корИ, а не една кора. Затуй ми беше думата.
Не,че има кой знае какво значение името, ама и на мен ми се поспори, пък не мога да се включа, защото не разбирам от печене. :P :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2011 12:41 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
Според тълковния речник баница е Тестено ястие от разточени кори с пълнеж от сирене и мсдлко, сдробено месо и други. Според указанията "...Полученото пясъчно тесто се измесва докато е още топло и се разстила в тава..." Вероятно рецептата може да мине за баница.

Абе, ако бъдем пък чак толкова прецизни, това е вид пай с подложка- ваничка от маслено тесто, никаква "баница" не е, в класическия смисъл на думата... :)
Понеже т.н. "баница" е от еврейската кухня, простено е евреи да не знаят тънкостите на българския език, нали... :P
Важното е не названието, а да е вкусно... :) :pan: :cheers:


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2011 9:33 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
И аз не намирам, че това е баница, затова я опpиличих на френските тарти, които представляват точно това - един слой относително дебело тесто - около 3 мм, залято с течна сладка или солена плънка.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2011 11:55 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
И аз не намирам, че това е баница, затова я опpиличих на френските тарти, които представляват точно това - един слой относително дебело тесто - около 3 мм, залято с течна сладка или солена плънка.

Да, права си. Всъщност, няма особена разлика между английските пайове и френските тарти по отношение на подложката и начинът на приготвяне. Мисля, че на практика са едно и също, но с различни национални или регионални названия.
Принципът е важен, а при пайовете и тартите той е един и същ. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2011 6:27 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Да, права си. Всъщност, няма особена разлика между английските пайове и френските тарти по отношение на подложката и начинът на приготвяне. Мисля, че на практика са едно и също, но с различни национални или регионални названия.
Принципът е важен, а при пайовете и тартите той е един и същ. :)


Така е Готин. :) Има само две разлики между англо-саксонският ябълков пай (аз само такъв съм правила) и френските тарти.
1. Наличието на покривно тесто отгоре при първият. Във френската кухня този покрит вариант се нарича турта.
2. При туртите и пайовете липсва течната заливка от яйца, мляко или сметана, която се използва при някои тарти. (Там по-скоро се използва около 30 мл алкохол за заливка на плодовете.) Може би защотo като се покрият с тесто, става невъзможно да се изпече крема вътре. (Честно казано, за пръв път се замислям по този въпрос. Май ще трябва да направя един малък тест, за да видя какво ще се получи.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2011 9:49 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Така е Готин. :) Има само две разлики между англо-саксонският ябълков пай (аз само такъв съм правила) и френските тарти.
1. Наличието на покривно тесто отгоре при първият. Във френската кухня този покрит вариант се нарича турта.
2. При туртите и пайовете липсва течната заливка от яйца, мляко или сметана, която се използва при някои тарти. (Там по-скоро се използва около 30 мл алкохол за заливка на плодовете.) Може би защотo като се покрият с тесто, става невъзможно да се изпече крема вътре. (Честно казано, за пръв път се замислям по този въпрос. Май ще трябва да направя един малък тест, за да видя какво ще се получи.

Така е, при английските пайове, независимо сладки или солени, обикновено отгоре се покрива с тесто изцяло или на по-тесни, или по-широки ивици. Обикновено, сладките пайове са на ивици, а солените изцяло покрити, но това не е догма.
Френските турти и тарти не са ми толкова добре познати.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 9:58 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
:)) Направо научна дискусия се е получила. Може би е добре да преместим информацията за туртите, тартите и пайовете в друга тема?
Миш, не си права - Уикипедията е място, в което всеки може да напише каквото си поиска, дори аз съм го правила. Така че, освен странното изказване, че е типично българско ястие (сещам се за гръцките баници) ако искаме бихме могли да напишем, че е типично шопско и всъщност никъде другаде освен в радомирско не се прави баница:)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 12:40 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
:)) Направо научна дискусия се е получила. Може би е добре да преместим информацията за туртите, тартите и пайовете в друга тема?
Миш, не си права - Уикипедията е място, в което всеки може да напише каквото си поиска, дори аз съм го правила. Така че, освен странното изказване, че е типично българско ястие (сещам се за гръцките баници) ако искаме бихме могли да напишем, че е типично шопско и всъщност никъде другаде освен в радомирско не се прави баница:)

Съгласен съм. Че какво е всъщност лазанята, ако не една баница с дебели кори от парено тесто, пълнеж по вкус и сос бешамел? :)
Да я обявим ли за "изконно българска"? :P
И... по-добре "академичен спор" тук, отколкото безумните глупости във Сураттефтеря... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 5:39 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Готово, научната дискусия е отделена в тема, така че спорете на воля :).


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2011 9:26 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Мда, и аз се бях замислила за лазанята и за трансформацията "от как е излезла от изконно българските земи" и е започнала да се разпространява в Римската империя:).
И от тук въпрос за корите за баница: Дали ги има под някаква форма извън България? Аз, честно казано, не съм се заглеждала особено по "чужбинските" магазини.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2011 8:06 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Filo pastry им е името.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2011 2:19 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Мда, и аз се бях замислила за лазанята и за трансформацията "от как е излезла от изконно българските земи" и е започнала да се разпространява в Римската империя:).
И от тук въпрос за корите за баница: Дали ги има под някаква форма извън България? Аз, честно казано, не съм се заглеждала особено по "чужбинските" магазини.

В крайна сметка, всичко се унифицира...
Пастата е завладяла всички видове тестени изделия принципно. Разликите са основно две - паста от пшеничено брашно (семолина дура) и паста от оризово брашно (азиатците си я знаят колко вида е...). А еверопейско-италианската паста също основно се дели на суха паста, с вариант - подсушена и пресна паста (паста фреска).
Абсолютно всичките разновидности са във формата на пастата - от безкрайното количество различна дебелина кръгла паста, до пластинчатата паста за лазаня.
Всъщност, според мене, многото видове кори за баница, също с различни дебелини, също са разновидност на пастата, но направени от мека, а не от твърда пшеница (у нас няма закон за това и вместо от семолина, производителите основно правят нашите тестени изделия от пшеничен грис...).
Според мене, ние имаме баница с кори от парено тесто, което по абсолютно нищо не се отличава от корите и технологията на лазанята, независимо дали се прави с паста фреска, т.е., сами си приготвяме на момента тестото (никак не е сложно...) и си бланшираме корите или бланшираме вече готови сухи кори за лазаня.
Както вече споменах, разликата между лазанята и баницата с кори от парено тесто е единствено в дебелината на корите за лазанята, всичко останало буквално технологично е еднакво.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2011 10:19 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
На въпроса на Маца: кори за баница се продават в турски и гръцки магазини.

А иначе се замислям за една работна среща в пловдивския регион (там е най-горещата дискусия), на която да се направят и дегустират пайове, баници, тарти и турти. :knife: :burger: :YY:
Иначе спорът ще продължи :P


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2011 8:01 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ами аз откога ви каня...! :-)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юли, 2011 8:55 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
Мда, и аз се бях замислила за лазанята и за трансформацията "от как е излезла от изконно българските земи" и е започнала да се разпространява в Римската империя:).
И от тук въпрос за корите за баница: Дали ги има под някаква форма извън България? Аз, честно казано, не съм се заглеждала особено по "чужбинските" магазини.


Във Франция се казват pâte filo . Но не са много популярни между французите. Аз много ги обичам, защото са изключително фини и от тях освен баници става и страхотна баклава.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB