Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 18 Апр, 2024 2:09 pm Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 26 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 25 Ное, 2005 10:51 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Юли, 2005 2:03 pm Пет
Мнения: 20
Извинете ме за безумно прозаичната тема, но боба не ми се удава. Или слагам много вода и го разварявам, или го загарям.

За инфо готвя го в тенджера под налягане. Моля ви да ми кажете как приготвяте вашия боб. Особено ако става вкусен и добре сварен. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:07 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
При мен пък е проблемът е, че не го обичам и не го готвя .. А съпругът си умира за боб.. а и детето едното :oops:

Е, имам резервен вариант .. комшийките готвят и за нас :mrgreen:

Но ако някой пусне една простичка рецепта може да се замисля :!:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:24 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Темата е преместена на правилното място ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Боб
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:32 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
White Raven написа:
Извинете ме за безумно прозаичната тема, но боба не ми се удава.Или слагам много вода и го разварявам, или го загарям. За инфо готвя го в тенджера под налягане. Моля ви да ми кажете как приготвяте вашия боб. Особено ако става вкусен и добре сварен. ;)


Те тук ти е грешката! 8) Ако питаш някои от експертите тук във форума, ще ти кажат, че от тенджерата под налягане по-добро няма. Ама то е все едно да кажеш, че от Искъро по-длибоко и от Витоша по-високо нЕма.

Боб, така ме е учил баща ми, а това беше коронната му манджа, се готви цяла нощ на "1" на котлона в пръстено гърне!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:35 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
За сметката от Енергото няма да питам после :nenene:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:55 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Та нали за това написах "цяла нощ"! Поне да сме на далавера от нощната тарифа! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:56 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, предполагам, че баща ти те не е готвил боб често, затова е можел да си позволи лукса да го прави по 'правилния' начин.

Моята рецепта за боб е тук

Имам тенджера под налягане от един месец и оттогава готвя боба само в нея. Сварява се за 30 мин, след сигнала на свирката. За да не се разкашква, се посолява, след като му се смени водата.
Количеството вода се определя след много опити. Гледам водата да порива боба с 3-4 пръста, но той е предварително накиснат (внимание, моите пръсти са тънки, така че не се увличайте с водата!)
Времето за варене зависи и от сорта боб, но като цяло е 20-40 мин.

Успех в бобоваренето, White Raven!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:58 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Алеко, предполагам, че баща ти те не е готвил боб често, затова е можел да си позволи лукса да го прави по 'правилния' начин...


Умря си беден като църковна мишка, май защото обичаше много да си похапва бобец. Ама така сме ние хората на словото, от въздуха се храним. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 12:28 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Ама така сме ние хората на словото, от въздуха се храним. :lol:
A, бе, като те познавам, това закръглено тяло май не се храни само с въздух.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 8:01 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Прав си, не е само въздух. Има и много лИбоФФ!


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Дек, 2005 10:36 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Да си изкажа и аз компетентното мнение.. :oops: ,много зависи от боба..коя реколта е, ''домашен" или "купешки".Аз винаги го накисвам от предната вечер и домашният ми увира за 15 -минутки, купешкия към 20-25 (това след като се вдигне налягането).Аз лично затварям тенджерата едва след като се убедя ,че всички бобчета са потънали..ако не или доливам малко студена за да паднат на дъното или просто ги отстранявам.След като вече е набъбнал и е поел известно кличество вода, не му е нужно чак толкова много ,както е казала Бисквитка 3-4 пръста над равнището на боба са достатъчни.
Успех! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Яну, 2006 11:21 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Юли, 2005 9:52 am Чет
Мнения: 98
Location: Варна
Аз също го правя в тенджера под налягане, но по принцип не готвя гъст боб-яхния, а гъста чорба. След завирането изхвърлям първата вода, после доливам МИНЕРАЛНА ВОДА, защото при нас е много твърда водата, слагам моркови, лук, пиперка, олио и варя 50 мин под налягане. След това прибавям домати, сол, джоджен и още 10 минути без херметизиране. Няма боб, който да не стане!


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Дек, 2007 4:17 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
marabu написа:
Но ако някой пусне една простичка рецепта може да се замисля :!:
По-добре късно, отколкото по-късно е казал един древен мъдрец. За да не тормозиш комшийките, предлагам моята проста рецепта за Боб за 15 минути.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 1:42 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Само и аз да вметна, че ако бобът е стандартен бял, в тенджерата под налягана става за 1 час. Ако обаче е червен, той е с по-дебели люспи и му трябва малко повече време (аз слагам още 15-20 мин.). Сравнително лесно разбирам дали ще се мъчим с боба - след като се накисне за 12 часа, се вижда колко са дебели люспите. Останалото е да познаваш търговеца или марката ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 2:33 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Според мен времето необходимо за сваряване на боба зависи единствено от неговата възраст. Ако е от последната реколта, независимо от цвят и размер, след накисване той се сварява макс до 2 часа, ако е стар или пък смес от различни добиви (това е най-неприятно) голямо варене може да падне.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2007 2:41 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Вярно е, това, което казва ИПА. От две години ми носят домашен фасул от Момчиловци, при това смесен, няколко сорта. Не го варя в тенджера под налягане и след накисване е готов, даже полуразварен (за някои глезльовци) за 2.5 часа. Ударих на камък само с последната доставка, там участва и някакъв дребен и много красив сорт, който иска повече време. Сега ще трябва да го отделям...
Преди когато купувах боба ми трябваха средно по три часа, при целонощно накисване. Кой го знае на колко години е бил. Толкова ситен, че сигурно десетилетен. от първата доставка от Смолян чак се уплаших: имаше сорт, от който едно зърно е за две хапки :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Боб
Сготвено на: 21 Дек, 2007 9:16 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Ное, 2007 7:22 pm Съб
Мнения: 14
Някъде четох наскоро, че майката му е в накисването - обезателно в ледена вода, а най добре в хладилник. И това за смесването на различни сортове си е абсолютно верно. Половината боб се разварил, другата половина тропа по тенджерата и като цяло не става за нищо.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Дек, 2007 1:22 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Да подкрепя накисването в "борбата" с много стар или твърд боб - бях си сложила един боб сутринта рано във вода с идята да го готвя вечерта, но вечерта не бях не себе си и оставих боба за другата сутрин. След 24 часа вече се беше увеличил тройно и се свари под налягане за 40 мин. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Дек, 2007 11:19 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Апр, 2005 12:36 pm Чет
Мнения: 97
Location: Варнаaaaa
Аз понеже никога не правя планове, какво ще готвя за следващия ден и ако ме целуне музата да боб и то тая вечер, след 17 часа :oops: . Минавам през кварталната бакалия, купувам и го слагам в обикновена тенджера, в подсолена вода. Нарязвам и един лук, от който отделям една люспа за запръжка. След 2.5 - 3 чАса, в зависимост от сорта, имам вечеря. Междувременно доливам със студена вода 2 - 3 пъти. Когато вече е омекнал наливам половин бутилка доматен сок и слагам салатата. Докато замезваме бобът е готов ;).


 Profile  
 
 Рецепта: Боб
Сготвено на: 24 Дек, 2007 1:46 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Ное, 2007 7:22 pm Съб
Мнения: 14
Боб в подсолена вода?!
Че той така никога няма да се свари.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Яну, 2008 7:24 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Не са случайни бабините приказки за "трите води" и накисването на боба! Така се освобождава от инхибиторите. Иначе вкусът в устата е на боб, но на храносмилата система ще й се стъжни...


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Яну, 2008 11:35 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Според Иван Звездев от днес боб може да се накисне с вряла вода за час и да се избегне кисненето цяла нощ в студена.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2008 10:15 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Точно вчера направих един накиснат от сутринта боб - беше се раздул достатъчно. Сложих го в тенджерата под налягане, варих колкото трябваше. Резултатът: Бобът беше страхотно сварен, но кожите му бяха безумно твърди и развалиха цялата идея. Не знам днес кой ще го яде. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2008 11:14 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Дай го насам, ако никой не го ще.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Яну, 2008 12:12 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Дай го насам, ако никой не го ще.


Няма да ти хареса, пропуснала съм наденицата или пушените ребърца, понеже има още манджите на свекървата от празниците.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 26 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB