Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:59 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 6:04 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Моля ви, кажете колко дълго трябва да се вари червеното цвекло за салата? ЗМ вчера купи, щото в Еллада ядохме такава салата и много й се услади (на мен също, но не чак толкоз, не е мръвка все пак! :mrgreen: ). Обели го и го сложи да се вари. Пустото цвекло вря близо два часа и пак си остана камИк.

Къде сме сбъркали?


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 6:39 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Цвеклото не се бели, преди да се свари, а след това.

Пробвай да го довършиш в тенджерата под налягане, за половин час може и да омекне.

[hide]Не го варя откакто Раза ме светна за печенето му в микровълнова - там става за 10-15 мин и е много по-вкусно от вареното :roll: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 7:25 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Къде сме сбъркали?
Ами, не спазихте бойкота на гръцките стоки :mrgreen:.


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 7:33 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Сега се сетих, колко са големи главичките цвекло? 'Щото ако са над 10 см в диаметър се сваряват по-трудно, пък и на вкус са :x


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 20 Сеп, 2006 10:37 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Абе вари се докато омекне...(поне 2 часа) Не трябва да са много големи главите както каза Биски. Много хубаво става като се сложи в бидон за зимата ма трябва да питам бабата как точно го слагаше. Има и варянт да се свари и да се замрази във фризера после само размразяваш в микровълновата.


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 21 Сеп, 2006 9:34 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Цвеклото не се бели, преди да се свари, а след това.

Пробвай да го довършиш в тенджерата под налягане, за половин час може и да омекне.

[hide]Не го варя откакто Раза ме светна за печенето му в микровълнова - там става за 10-15 мин и е много по-вкусно от вареното :roll: [/hide]


Благодаря, Биски! Явно в предварителното обелване е била грешката. Тенджера под налягане нямаме, а в микровълнестата не сме се сетили да го сложим, щото нали не я ползваме за такива работи...

MR.LAZY написа:
Алеко написа:
Къде сме сбъркали?
Ами, не спазихте бойкота на гръцките стоки :mrgreen:.


Цвеклото си беше Made in Bulgaria, имаше даже залепен стикер с този новия символ за "Произведено в България", онуй слънчице. ;)

biskvitka написа:
Сега се сетих, колко са големи главичките цвекло? 'Щото ако са над 10 см в диаметър се сваряват по-трудно, пък и на вкус са :x


Не бяха много големи, колкото юмрук горе-долу.

Kabal написа:
Абе вари се докато омекне...(поне 2 часа) Не трябва да са много големи главите както каза Биски. Много хубаво става като се сложи в бидон за зимата ма трябва да питам бабата как точно го слагаше. Има и варянт да се свари и да се замрази във фризера после само размразяваш в микровълновата.


Едва ли ще тръгнем да си правим зимнина от цвекло, щото все пак не ми е любимият зарзават. Но все пак благодаря, Кабалчо!


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Дек, 2007 10:05 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Аз го варя без да го беля,като го бодвам с вилицата до го проваря,но не повече от час и половина.А колкото до големината не съм срещала толкова голямо,колкото юмрук(сигурно затова ми увира бързо).От листната част също става салатка.А,да не забравя,водата трябва да покрива цвеклото през цялото време. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 10 Дек, 2007 2:37 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Включвам се, защото по здравословни причини ям това цвекло и сурово и приготвено. Обикновенно избирам средно големи глави, както Биски каза - до 10 см в диаметър. Мия ги с четка, за да падне пръстта, но не ги беля и не режа опашката, за да не си пуснат сока. На пара се сваряват за 1 час, във вода не съм пробвала (при положение, че имам уред за готвене на пара, избягвам водата). Иначе имам една "мазна" резепта за цвекло на фурна с лук, сметана и подправки - много вкусно става.


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 10 Дек, 2007 5:24 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Явно само ние с Раза сме фенове на микровълновото печене на цвеклото :)

@ Меги - обожавам мазното цвекло, само че аз му слагам и моркови... :facelick:


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 10 Дек, 2007 5:52 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
biskvitka написа:
Явно само ние с Раза сме фенове на микровълновото печене на цвеклото :)
A, админа къде го забрави? :twisted:


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 11 Дек, 2007 11:44 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Явно само ние с Раза сме фенове на микровълновото печене на цвеклото :)


И аз, и аз. От както се открехнах не използвам друг метод освен МВ. Макар че имаше една рецепта за мариновано, което също става страхотно.


 Profile  
 
 Рецепта: Цвекло
Сготвено на: 21 Дек, 2007 9:10 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Ное, 2007 7:22 pm Съб
Мнения: 14
В Съюза съм ял една салата казва се винегрет. Заради това, че цвеклото пуска боя има доста необичаен вид, но е страшно вкусна. Ако се интересува някой ще постна рецептата, но имайте предвид, че става найстина вкусна едва като отлежи поне 12 часа в хладилник, така че ако човек я прави гладен и няма търпение да я изчака, няма да може да я усети.


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 21 Дек, 2007 10:12 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
За тази салата ли става въпрос?


 Profile  
 
 Рецепта: Цвекло
Сготвено на: 22 Дек, 2007 12:48 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Ное, 2007 7:22 pm Съб
Мнения: 14
Да, само че цвеклото е варено (цяло и небелено) което си е малко кофти, защото трудно увира. Ако човек го нареже на кубчета предварително става много по-бързо, ама изглежда и му се губи вкуса.
Тук искам да добавя, че макар руската кухня да се различава страшно много от българската (което не е за чудене, просто на север от нас няма почти никакъв зеленчук освен цвекло, зеле, картофи и ряпа и доскоро дори патладжана беше екзотика) имат две попадения които са просто гениални. Едното се казва солянка и се води като чорба, макар че хубавата солянка прилича по-скоро на рядка яхния (много ми харесва че не си бастисват блюдата с брашно) и другото е разбира се борша. В солянката има толкова много различни меса и колбаси, че руснаците си я ядат често като основно ястие. Истинския борш всъщност е чорба от зеле, цвекло и картофи (с или без месо), а не някаква градинарска супа както се считаше (а и още се счита от някои) доскоро в България. Направен както трябва ми се струва една от най-вкусните чорби.
В Българската кухня за съжаление виждам един стремеж да се сгъстяват чорбите с брашно което ги разваля страшно много (в последните години нерядко виждам да сгъстяват дори шкембе чорба). Изглежда това е наследство от бедните и гладни години, когато 2-3 лъжици брашно правят чорбата да изглежда по хранителна (щото е по-гъста).
Сега като се прибирах видях в магазина цвеклото по 1.60 килото което си го прави един от скъпите зеленчуци, а пък свекъра на една моя колежка се чуди и се мае. "С цвекло ние храним прасетата на село" - вика.
Поздрави.


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 22 Дек, 2007 8:39 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ragou, повярвай ми, много руски домакини пекат цвеклото за винегрет и сельдь под шубой в микровълновата и още никой не се е оплакал от неавтентичност на вкуса :mrgreen: Да, малко по-различно е, но е по-вкусно ;)

Относно цената му - в нашия квартал наскоро купих по 2 лв за килограм (това в някой от магазините, описани от IPA) :evil:


 Profile  
 
 Рецепта: Цвекло
Сготвено на: 24 Дек, 2007 1:52 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Ное, 2007 7:22 pm Съб
Мнения: 14
2 лева кило цвекло. Защо ли не ме учудва.
В Чудомир имаше нещо от рода - 5 лева кило фасул! Скандал!


 Profile  
 
 Рецепта: Червено цвекло
Сготвено на: 02 Яну, 2008 7:17 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Аз от година редовно купувам цвекло и успявам да го намеря почти целогодишно. Цената варира между 1 и 2 лв. в зависимост от сезона. Е, по точно е да се каже в зависимост от това кога са вадили и колко време се очаква да мине до следващото вадене. През лятото беше много трудно да се намери, но през другите сезони го има на "приливи и отливи" и цената се променя съответно...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot], Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB