Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:45 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 54 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3
Message
Сготвено на: 05 Апр, 2012 7:50 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
denyo написа:
Киселия вкус не ми допада много, но до колкото разбрах върви в комплект с добрия аромат (Има ли ароматно кафе, което не е много кисело?)
Няма. Ароматните кафета са от сорта Арабика, но пък арабиките са кисели, затова се смесват с робуста за "притъпяване" на киселия вкус, както и за повишаване на кофеина (арабиките са с по-малко кофеин).

denyo написа:
Шварца и фреската преса, казват, правели най-ароматното кафе, но до колкото съм чувал (не съм опитвал лично) тяхното кафе е слабо и в голямо количество. Докато аз обичам силния вкус - една глътка да е, но да настръхна от нея.
Няма как да постигнеш силата на еспресото със шварц или френска преса.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2012 9:08 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Много хора се прехласват по кафеварките и предпочитат кафето, приготвено в тях пред каквато и да било друга машина. Аз все още съм с кафе-машина и все още пия Lavazza Crema e Gusto. Преди две години си купих от Венеция такова, и установих макар и малка разлика с тукашното, но все пак е най-ароматното, силното и некисело кафе, което съм открила. Когато няма такова го замествам със Спетема Рагаци, което май напоследък се появява под друго име, но пак в червена опаковка. Френската преса прави хубаво, но не толкова силно кафе, шварц изобщо не мога да пия, случва ми се само в много екстремни ситуации.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2012 7:34 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Мар, 2012 11:42 pm Сря
Мнения: 9
Location: Варна
Вече не знам какво да си мисля за моя вкус. Все още, най-близкото по-достъпно кафе до моите предпочитания (от тия които опитах) е Нова Бразилия безкофеиново. Опитите си правя на една доста масивна (корпуса е отлят от метал и около 3мм дебел) еспресо кафе машина - "Бразилия" пише на нея. Така че не мисля причината за лошия (според мен) вкус да е в приготвянето. LIDL ми е малко далеч и все още не съм пробвал това което ми препоръчахте, но в събота ходих до Карфур и си взех Лаваца Оро и Чибо Еспресо Милано стайл. И двете 100% Арабики. Ароматни са, признавам. Даже и да забравя чаша кафе цял ден да стои, от нея все още продължава да се носи аромат на кафе. Обаче имат много тежък кисел вкус. Мислех да взема и Карфурското 100% Арабика, ама в бързината забравих. Всъщност аз не намерих някаква особена разлика между Lavazza Oro и насипната смляна Кения от пазара до нас. Освен цената де, 34 срещу 23 лева. При капсулите Lavazza Blue caffe crema lungo dolcemente (специално преписах точното им име) това киселеене е някак приятно, просто в устата остава едно вкусно щипещо усещане, докато при другите които опитах киселия нюанс докарва почти на оцет. Същото приятно щипещо усещнане, макар и в по-малка степен го има при синята НБ. Как така тия капсули Lavazza Blue са хем ароматни, хем вкусни, хем ги няма тежкия аромат на утайка и киселия вкус. Започвам да си мисля че в тях освен кафе има и още нещо. Може би някаква основа, примерно сода бикарбонат, която да убива киселия вкус. И понеже из интернет забелязах доста фенове на Lavazza Crema e Gusto като Маца, точно него си бях набелязал за следващ опит. Странна телепатия, но без да съм обелил и дума, една колежка днес си напазарила точно такова (за пръв път) и обеща като го отвори да ми донесе да го пробвам. Забелязах също, че кварталните магазинчета от Лаваците точно него зареждат, но си мислех че е заради цената. Аз до сега го отбягвах по чисто технически причини - 70% робуста си мислех, че означава кофти кафе. Съчетано с по-силно изпичане от Oro-то и Rossa-та, предполагах че става дума за някаква горчилка. Дано съм грешал.

EDIT: Все още търся евтин заместител на 70 стотинковите капсули Лаваца. Ако някой има идеи, ще се радвам да сподели. Сетих се по едно време, че може нещо в машината да е проблема, понеже само на нея пробвам. И пуснах по едно кафе от Лаваца Оро и Роса, както и то Чибото на "мока" кафеварката си. Не че вкуса ми хареса много, но определено е по-добър от този който вадят тия кафета на еспресо машината. Киселата жилка е много по-слаба, както и дъха на отработено кафе. Това беше повод еспресо машината да бъде разглобена и почистена механично, както и да се промие с лимонена киселина. Вкуса обаче си остана същия, само вече не шуми толкова и ръкохватката не заяжда както преди. Пробвах Lavazza Crema e Gusto. Аромата му е добър, на вкус също е приятно, но стои някак блудкаво, постно. Някаква мазнинка сякаш му липсва. Иначе визуално си изглежда плътно. Но определено ми хареса повече от скъпата Лаваца Оро.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 54 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB