Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 19 Апр, 2024 3:47 pm Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 54 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 21 Дек, 2006 2:11 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA, има го в Билла на отделен рафт до кафетата и в едно специализирано магазинче на "Парчевич", не помня номера :oops: Там май може и да се опита :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Дек, 2006 2:35 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Сега вече ми стана ясно, вие сте фенове на "напарфюмираните" кафета ;).


Аз пък много обичам кафето да ми мирише на ... кафе! :mrgreen: От ароматизираните на Green Mountain съм пил едно, дето има аромат на шоколад, и едно, дето мяза на коняк. Но най си харесвам натуралното.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Дек, 2006 11:50 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
MR.LAZY написа:

Капитане, ако ще ти докарват кафе то Италия, поръчай си Кимбо - Ролс-Ройсът на кафетата.


Ще го имам в предвид ама арабика ли е или смес?За сега си карам на Черна Лаваца за по 8,60 лв. от Билата.

П.С. Някой пил ли е кафе Florian ?. Първото кафене във Европа е това и съществува и до днес ,който не знае.Намира се във Венеция и предлагат не особено скъпичко кафенце.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Дек, 2006 8:02 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Cap.Morgan написа:
Ще го имам в предвид ама арабика ли е или смес?
Кимбо е марка както Лаваца и докато втората е масовото кафе, първата е луксозната. Предполагам, че има различни блендове от робуста и арабика, но не може да нямат модел 100% арабика.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2007 9:10 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Мар, 2006 9:26 pm Нед
Мнения: 31
Ние семейно предпочитаме Чибо ...от доста време насам.
Около Нова година попаднахме на промоция в Метро-2 опаковки (от жълтото) по 250 гр + чашка за около 5лв. Запасихме се, така че имаше и на работа да занеса. Стига вече с тая тъпа Нова Бразилия!
И понеже написах, че семейно го предпочитаме, подарихме един промоционален пакет на проекто-свекървата и свекъра))


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2007 11:36 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
От Чибо-то тачим вкъщи сините разфасовки, жълтите нещо ни понагарчат. То имаше прИмоция с чаши и от синьото.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2007 11:52 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И аз синьото предпочитам, жЕлтото ми е малко блудкавко. Но за мен най-доброто кафе тук в България си остава споменатата вече от мен Етиопска арабика от дюкянчето на "Неофит Рилски" и "Ангел Кънчев".


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Яну, 2007 1:56 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Промоция с чаши на Чибо имаше и миналата година.
Има и едно синьо, което се води еспресо. Според мен е най-лошото.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Яну, 2007 4:08 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
На туй синьо, дето аз го взимам от време на време, пише Family май.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Яну, 2007 4:39 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Family е жълтото, синьото е Exclusive.
Image


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Яну, 2007 10:05 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Права си, объркАл съм се. :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Яну, 2007 10:32 am Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Права си, объркАл съм се. :oops:
Така е, ароматизираните кафета са ти замътили мозъка :twisted:.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Яну, 2007 1:23 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Алеко такива пие рядко, ние ги пием тез ароматизирани кафета. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 5:13 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2006 3:49 pm Нед
Мнения: 1
Location: София
Аз най-много обичам "Нова Бразилия", свикнал съм с нея и друго кафе не ми е вкусно :) :(


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 6:48 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
За съжаление ливанците, които бяха собственици на марката преди Якобс, наложиха този вкус в БГ. Просто трябва да почнеш да пиеш смески с Нова Бразилия и след това постепенно да минеш към по-качествени смески и ще видиш след няколко месеца, как няма да понасяш НБ.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 8:13 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
За съжаление ливанците, които бяха собственици на марката преди Якобс, наложиха този вкус в БГ.

Ами, наложиха, те просто се възползваха от вкуса на тези, които бяхме свикнали да пием виетнамски напалм, а после дори и това нямаше. Но ти май не ги помниш тия времена - и по-добре :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 8:29 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
MR.LAZY написа:
За съжаление ливанците, които бяха собственици на марката преди Якобс, наложиха този вкус в БГ.

Ами, наложиха, те просто се възползваха от вкуса на тези, които бяхме свикнали да пием виетнамски напалм, а после дори и това нямаше. Но ти май не ги помниш тия времена - и по-добре :)


Как ще ги помни? Та той е още юношшшша буеден! И като нямаше виетнамски напалм, пиехме препечена леблебия.


 Profile  
 
 Рецепта: Re:
Сготвено на: 31 Окт, 2011 9:23 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Окт, 2011 9:03 pm Пон
Мнения: 2
MR.LAZY написа:
Сега вече ми стана ясно, вие сте фенове на "напарфюмираните" кафета ;).

Капитане, ако ще ти докарват кафе то Италия, поръчай си Кимбо - Ролс-Ройсът на кафетата.

Напълно съм съгласен с теб Кимбо наистина е Ролс Ройсът при кафетата и ценителите на кафе трябва непременно да го опитат за целта обаче вече няма нужда да си го поръчвате от Италия много скоро ще е на Българския пазар :)


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Ное, 2011 10:58 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Бас ловя, че цената ще е по-висока от тази в Италия. За съжаление в БГ винаги се получава така.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Ное, 2011 12:02 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Окт, 2011 9:03 pm Пон
Мнения: 2
MR.LAZY написа:
Бас ловя, че цената ще е по-висока от тази в Италия. За съжаление в БГ винаги се получава така.

Разликата в цената ще е минимална доколкото знам заради транспортните разходи,но пък за сметка на това кафето е уникално и си струва всеки лев,поне аз мисля така


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2011 4:01 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Ное, 2011 3:42 pm Пон
Мнения: 44
честно казано не съм най - големият кафеджия, но в общи линии ако имам време предпочитам якобс, ако не - нес :)


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2012 11:36 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Мар, 2012 11:42 pm Сря
Мнения: 9
Location: Варна
Страхотно форумче сте спретнали тук и някак си имам усещането, че точно тук ще намеря лек за болката си. Ексхумирам темата, понеже преди няколко месеца любопитството ми надделя и реших да опитам от ароматната течност която разнасят из офиса колегите ми сутрин и в 16 следобед. И ми хареса! Донякъде по моя инициатива вече си имаме много добра еспресо машина, италианска кафеварка с котлонче (лично моя инвестиция) и машинка с капусли Lavazza blue.

Защо всъщност се регистрирах и пиша това. Оказа се че има много различни видове кафета с много различен вкус. За сега най-приятни за моя език са капсулите Lavazza blue 100% Арабика. Надявах се обаче да намеря кафе което да става за италианска кафеварка и за еспресо машина и да е с подобен или по-добър вкус. Забелязах, че за разлика от колегите, аз предпочитам по-силния (това не означава горчив) вкус и за това предпочитам по-къси кафенца от тях.

Първия ми опит бе трагичен - влязох в един магазин на голяма верига супермаркети (да не споменавам излишно марки) с доста богат избор на пакетирано кафе и си взех по една вакуумирана 100гр. опаковка от всички. Някъде към 7 броя бяха "пробите". Останах тотално разочарован. Всички бяха с аромат на непрани чорапи и ужасно горчив вкус без никакви други нотки. В това число и прехвалената Нова Бразилия която беше с +10%. По-късно от друг магазин си взех непромоционална и тя се оказа с леко по-добри качества... може би точно 10% по-добра :) Опитах и няколко безкофеинови, понеже вкуса и аромата на кафето много ми харесват, но ефекта върху нервите ми малко ме смущава. Тук отново се сблъсках с непрани чорапи, но имаше и някои интересни попадения. Безкофеиновото Нова Бразилия ме изненада с вкус и аромат леко наподобяващи този на капсулите които са ми фаворит за сега. Безкофеиновото Якобс ми се видя някак безлично, но поне нямаше противен вкус и аромат. И нещо което ме учуди, как така безкофеиновото НБ ми е по-вкусно и ароматно от нормалното НБ. И понеже има кафета които не се предлагат в 100г. опаковка, минах на 250. Последния опит който тотално ме отчая беше с Лаваца Роса и Якобс Монарх Интенз. Не казвам че са еднакви, но спрямо моя вкус бяха прекалено кисели и с не особено приятен но за сметка на това силен аромат. Ооо, съвсем забрвих, че преди всичко това с пакетираното кафе, около 2 месеца обикалях по разни будки за мелене на кафе и изпробвах де що видях насипно кафе из махалата. Естествено без резултат.

И като видях тази тема си казах "Няма начин, тук ще намеря отговора". С какво толкова ме впечатляват тия капсули: На първо място е аромата - силен но приятен и сладникав. След това вкуса - съвсем леко киселее и го няма този остатъчен вкус на утайка като при другите които опитах. Просто си е вкусно кафето, а не като другите с гадна миризма и вкус за който не може да се каже нищо друго освен че адски горчи. Та се обръщам към по-опитните кафеджии да ме насочат към нещо което става за кафеварка и еспресо машина и би ми допаднало, че с тия опити съвсем ми отъня бюджета. Най-големи надежди имам за мнението на MR.LAZY. Вярно, че вече има написани някои неща в темата, но сега все пак сме 2012-та година.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2012 10:46 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
MR.LAZY отдавна не пие кафе, но благоверната му - все още. Та, на нея най й допада една лидълска марка 100% арабика - Африка, мисля че се казва. Бяхме я купували в Гърция, но вече я има и по българските Лидъли.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2012 9:53 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей, denyo, аз съм въпросната госпожа Лейзи.

Моето скромно мнение е, че и най-хубавото кафе придобива неприятен мирис в кафеварката за котлони.
Аз лично предпочитам слабо изпечените и кисели арабики и ползвам машина за шварц, понякога френска преса.

Италианските кафета са прекалено изпечени, дори прегорени за мен. Но ти ги харесваш, което не е проблем, защото повечето видове кафе на пазара са точно такива, пригодени към българския вкус.

За съжаление, в големите вериги супермаркети много рядко взеха да правят дегустации на кафе, иначе това е най-безболезнения начин да се направи правилния избор без ущърб на бюджета. Може би трябва да се сближиш с управителите на кварталните супери, за да ти кажат кога ще има такива събития.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2012 10:55 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Мар, 2012 11:42 pm Сря
Мнения: 9
Location: Варна
Много се радвам, че ми отговорихте толкова бързо.
Предпочетох да пиша тук, а не на лични, понеже както аз попаднах през Гугъл на този форум, предполагам и на други хора ще е полезна информацията.
Да споделя моя опит с италианските кафеварки Мока (наричани също кубински, унгарски и какви ли още не). Първо си купих алуминиева от един китайски магазин. Първите кафета които направи бяха фантастични. С всяко следващо кафе обаче вкуса и аромата ставаха все по-отвратителни. Някаква реакция ставаше в резервоара за водата и той вонеше ужасно. Похарчих за разни почистващи препарати толкова, колкото бях дал за самата кафеварка но тя така и не се отмириса. След това си купих иноксова кафеварка на същия принцип. Тя има ред недостатъци понеже на практика е направена от пресована ламарина. Винта не е идеален и заяжда, самата кафеварка се криви и огъва при завинтване и отвинтване. Т.е. сглобяването, разглобяването и постигането на херметичност по време на работа е малко проблематично. Но все пак, по наблюденията ми до тук (2х100гр. безкофеиново Нова Бразилия), тази кафеварка не се вмирисва така като алуминиевата.
Мисля, че вкусовете ни към кафето са близки. Киселия вкус не ми допада много, но до колкото разбрах върви в комплект с добрия аромат (Има ли ароматно кафе, което не е много кисело?) Не знам как някои хора харесват и пият кафе, имащо вкус и мирис на лекарство. Шварца и фреската преса, казват, правели най-ароматното кафе, но до колкото съм чувал (не съм опитвал лично) тяхното кафе е слабо и в голямо количество. Докато аз обичам силния вкус - една глътка да е, но да настръхна от нея. (моля поправете ме ако греша за нещо) По повод "пригаждането" към вкуса, мой приятел ходил в Италия и опитвал въпросните капсули Лаваца 100% Арабика ми каза, че били с много по-добър вкус и аромат. Иначе цената е същата като в БГ. Имам усещането, че БГ кафе бизнеса нарочно приучава българина да пие боклуци, за да има по-голяма печалба.
За сега съм набелязал Лаваца Оро и това вашето "Африка" от LIDL. Но съм малко предпазлив, че вече имам събран около килограм и половина "чорапено" кафе. Казват, че африканските арабики са най-ароматните, дано името "Африка" да значи точно това.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 54 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB