Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:54 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 23 Фев, 2008 5:18 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Фев, 2008 5:07 pm Съб
Мнения: 4
Здравейте,

От потребителското ми име се вижда колко съм на ти с кухнята :D
Именно поради тази причина се обръщам към вас с един въпрос.
Имам нужда от технлогия за производство на кисели млека и/или полодови млека.

Не говоря за производство в домашни условия, а за производство в мандра с търговска цел както и разфасовката им по кофички за продажба.

Благодаря, Ви, предварително! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Фев, 2008 8:33 pm Съб 



Здравей, можеш да си наемеш технолог. Аз смятам, че така е най-удачно. И ако обичаш да ми кажеш марката, за да не си купуам никога от тези млека.


  
 
Сготвено на: 23 Фев, 2008 8:43 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Мисля, че не си улучил вярното място. Трябва ти технолог по млеката, каквито ги бълва Пловдивското висше учебно заведение за технолози по храните.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Фев, 2008 9:10 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Фев, 2008 5:07 pm Съб
Мнения: 4
Виждам лошо отношение, в следствие на това че не сте разбрали защо ми е тази технология.
В момента уча Основи на пазарната икономика и стопански мениджмънт. Зададоха ни практическо задание за изготвяне на бизнес план за изграждане и организиране на мандра и описване на съответната млекообработка.
Реших за уникалност да не пиша за сирена и кашкавали, както останалите от групата, за каквито информация има на 50 места, а да пиша за плодови млека. Но с ужас открих че явно не се достига толкова лесно до такава информация. Лошото е, че вече е късно да променя идеята, защото се води списък.
Въпреки, че това ми е едва 3-я бизнес план(за първа година уча това), отлично знам нуждата от технолог и ОТК във всяка формална организация с производствена дейност.
БЕЗ да нарушавам нито едно от правилата на този форум, реших като компетенти в на тема храни, че може би знаете от къде да се намери такова нещо, а вие се нахвърляте върху мене!!!
С какво съм заслужил такова отношение и откога по нашите форуми е прието с плюене да се посрещат новите?!?!?!

Затова ви моля, още веднъж, ако има хора способни да намерят такава информация, да ми помогнят. Имате думата, че тази информация НЯМА да бъде използвана за реално производство, а това е само и единствено учебна игра. Съгласен съм, да ви представя и самият бизнес план в петък.
Благодаря, предварително.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Фев, 2008 12:26 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Здравей,
ако беше започнал с второто си мнение, а не с първото, щеше да бъдеш посрещнат подобаващо. Но, съгласи се, първото ти изказване звучи доста провокативно и съответно е предизвикало съответните реакции.

Не съм запознат с технологията на киселото мляко за съжаление. Знам само, че млякото се затопля до определена температура, после му се туря закваска и след туй се налива в съдове (кофички, буркани и пр.). Сетне се държи на определена температура, за да могат бацилите (може би си чувал за Бацилус булгарикус) да проведат зловредната си дейност и да започнат да развалят млякото. В даден момент този процес на разваляне сигурно се прекъсва по определен начин, предполагам чрез охлаждане, и млякото е станало гъсто и кисело.
Колкото до плодовите кисели млека, вероятно те се правят по същата технология, като към прясното мляко се добавят или парчета плод, или оцветители и ароматизатори (изкуствени или естествени).
Дали ще го правиш в домашни условия, или в индустриални количества, технологията си е все тая. Количеството продукция зависи от организацията на труда и разни други фактори, които на теб сигурно са ти по-добре познати, отколкото на мен, който хал хабер си няма от тия неща.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Фев, 2008 1:03 am Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Далка наситина е реагирала остро, но ако беше обяснил подробно кое и как, както е написал Алеко, щеше да получиш по-конкретен отговор.

Потърси "Българското кисело мляко - здраве и дълголетие" от Христо Чомаков, Земиздат, 1987 - мисля, че там ще намериш достатъчно инфо по въпроса.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Фев, 2008 1:20 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Фев, 2008 5:07 pm Съб
Мнения: 4
Сега като си чета първия пост...действително лесно може да се стигне до заключението, че ми трябва за реално производство тая технология :lol:
Извинявам се за недообяснението...

@MR.LAZY, мерси за отговора, ще се метна до книжарниците и библиотеките тези дни.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Фев, 2008 4:55 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошъл, Кулинарен инвалид!

Съжалявам за нелюбезното посрещане :oops:

За съжаление, електронният каталог на Народната библиотека не работи, а имах голямото желание да ти помогна. Явно наистина ще трябва да отидеш на място.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Фев, 2008 6:22 pm Пон 



Извинявам се, нещо не бях в настроение :)

Вкъщи ми се върти една книга, обаче в момента се местя, и хич незнам къде е. Ако я намеря, ще ти пратя координати на личен, и мога да ти я пратя.

Още веднъж се извинявам.


  
 
Сготвено на: 29 Фев, 2008 11:24 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Фев, 2008 5:07 pm Съб
Мнения: 4
Няма проблем, като се замисля при дадена по този начин информация може би и аз бих реагирал така...
Както и да е...заданието е написано и предадено...
До седмица ще има защита и ще видя какво съм и какво не съм направил.
Ето и обещаното линкче:
(няма 50 мнения, затова линка е постнат в заглавието на този пост :oops: )


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB