Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:44 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Мар, 2008 7:11 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Някой знае ли каква е тайната на белгийските гофрети, че са така меки и въздушни някак си?
Аз правя гофрети по една класическа рецепта, при която стават хрупкави отгоре и доста "месести" отвътре.
Чудя се дали тайната не е в отделното разбиване на белтъци и жълтъци или пък се крие в пропорциите мляко-яйца-брашно-други?! :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Мар, 2008 7:31 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
Някой знае ли каква е тайната на белгийските гофрети, че са така меки и въздушни някак си?
Аз правя гофрети по една класическа рецепта, при която стават хрупкави отгоре и доста "месести" отвътре.
Чудя се дали тайната не е в отделното разбиване на белтъци и жълтъци или пък се крие в пропорциите мляко-яйца-брашно-други?! :-?


Аз мисля, че тайната е в морския въздух, който се усеща в цяла Белгия, а най-паче на Гранд Плас в Брюксел, където съм ял най-вкусната гофрета, залята с гъст сироп от череши с цели плодове и отгоре богато бита сметана. Смъртта на всякакъв "здравословен" начин на живот, но пък раят за сладострастници и чревоугодници като Вашия покорен слуга, Мадам М.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Мар, 2008 11:37 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Именно за гофретите на Гранд Пляс идеше реч :) Е, как се постига този ефект?!?! Не ще да е само от влагата :-? То, в гофретите няма нищо здравословно (т.е. не са за мен ;)), но аз търся чалъма заради любимия :) (явно ще да е много любим, щом се "жертвам" да му готвя специално ;))


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Мар, 2008 3:00 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Не ми се вярва да е с бити белтъци. Ама и аз не знам всъщност как правят тестото. Консумирал съм само готовия продукт.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Мар, 2008 8:39 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Правят се с брашно от по-твърда от нашата пшеница и с истинско мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Мар, 2008 3:45 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Биски, поясни за истинското мляко, моля. Като знам какви са им изискванията по отношение на продаваното в магазините такова, се чудя кое вече е "истинско"... А за брашното явно нямаме шанс в наше село и ще се задоволим с "месестия" вариант на гофретите :(


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Мар, 2008 4:20 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Меги, имах предвид неразводнено краве мляко с масленост над 3,5 %


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Мар, 2008 4:49 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Сега вече рискувам да стана досадна, ама до попитам все пак: 4,5% или повече (7%, 9%)? Все още може да се намери истинско мляко от крава (с някои приемливи рискове) дори в София :)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Мар, 2008 5:01 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Най-мазното краве мляко е с масленост 5,2 (рядко стига до 6,2) от породата Джърси.
Само че тези крави се гледат много трудно, дребнички са (не са подходящи за месо), дават малко мляко (400-4000 мл на ден), имат тънко виме (не стават за машинно доене) и много неприятен характер. Не е изгодно да се гледат и малко хора го правят.

Ако откриеш краве мляко с 4% масленост, свиркай.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Мар, 2008 10:10 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Най-мазното краве мляко е с масленост 5,2 (рядко стига до 6,2) от породата Джърси.
Само че тези крави се гледат много трудно, дребнички са (не са подходящи за месо), дават малко мляко (400-4000 мл на ден), имат тънко виме (не стават за машинно доене) и много неприятен характер. Не е изгодно да се гледат и малко хора го правят.

Ако откриеш краве мляко с 4% масленост, свиркай.


Е как, то си има едно 4.5 %. Ама аз лично не съм му голям фен.
[hide]На баба[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 12:01 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Е как, то си има едно 4.5 %. Ама аз лично не съм му голям фен.
[hide]На баба[/hide]


На баба ти фърчилото! :mrgreen: Кой знае какво му блъскат вътре.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 12:50 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Маца написа:
Е как, то си има едно 4.5 %. Ама аз лично не съм му голям фен.
[hide]На баба[/hide]
Колежке, бъркате кисело с прясно мляко.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 10:13 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
MR.LAZY написа:
Маца написа:
Е как, то си има едно 4.5 %. Ама аз лично не съм му голям фен.
[hide]На баба[/hide]
Колежке, бъркате кисело с прясно мляко.


Шефе, може би вече недовиждам, но никъде не видях да става въпрос за прясно и затова се включих така директно.

А относно високата масленост, такава при прясното съм виждала и виждам само в това, току що издоеното и сварено. Каймакът на такова мляко съм го мерила с дебелината на пръстите си - достигал е и до 1.5 - 2 пръста. Но и там си има сериозни рискове, поради които аз отказвам да купувам такова, а и на мама забраних.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 10:32 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
... Но и там си има сериозни рискове, поради които аз отказвам да купувам такова, а и на мама забраних.


Какви? Пил съм десетки пъти такова мляко и нищо ми няма. Все още съм алайв енд кикинг, както казват брятата отвъд голямото море.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 10:53 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Хм, и аз не знаех, че прясното мляко е с толкова ниска масленост... Сега започвам да се замислям като как се прави сметаната (колко литра мляко трябват?!) и киселото мляко с високо съдържание на мазнини. В Гърция съм купувала едно, което беше най-зареждането в магазина, от който пазарувах и то варираше между 8% и 9% масленост. Бая тежичко ми се виждаше, но реших, че просто тамошния начин на приготвяне на кисело мляко не включва обезмасляване на прясното до примерно 3%.
Както и да е :) Хрумват ми някои идеи за "намеса" в рецептата, която ползвам и ако постигна подходящ резултат, ще споделя :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 11:34 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Маца написа:
... Но и там си има сериозни рискове, поради които аз отказвам да купувам такова, а и на мама забраних.


Какви? Пил съм десетки пъти такова мляко и нищо ми няма. Все още съм алайв енд кикинг, както казват брятата отвъд голямото море.


Основният е несигурният източник на млякото. Не е ясно дали кравите са здрави и читави, тъй като няма контрол върху домашно издоеното мляко. А относно болестите, които могат да се прихванат от такова .... вероятно има някой по-знаещ по въпроса.
Вторичен проблем е именно високата масленост, която при хора с наднормено тегло и висок холестерол (пък и други проблеми) води до неприятни последствия.
Този вторият проблем не стои пред мен (не че съм слаба като фиданка, дори напротив) не ми е висок холестеролът, но майка ми е с наднормено тегло и прочие.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 11:43 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Meg написа:
... "намеса" в рецептата, която ползвам и ако постигна подходящ резултат, ще споделя :)

Може да се добави течна сметана (тя си се добавя), но и тя трябва да е с перфектно качество (надявам се някой да ме светне за такава).
[hide]Твоят мъж трябва да е много специален, щом го глезиш така 8) [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Мар, 2008 10:52 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ура! :ban: :leb: :elef: Успях! :o
Нацелих една комбинация, която докара много мекички и пухкави отвътре гофрети с хрупкава коричка. Отивам да я опиша :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB