Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:19 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 40 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 27 Мар, 2008 12:27 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Какво ти няколко, цяло кило пържолки може да си купиш :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 27 Мар, 2008 2:18 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Май, 2006 8:42 pm Нед
Мнения: 45
Shokolatina написа:
дима Т написа:
По моя край-Добрич- на това същото му викат трахана. .


В Гърция траханата заема почетно място на трапезата и се продава навсякъде-жалко,че не знам как се яде...


Значи наливаш в една тенджера 1 л. вода или по-добре зелева чорба и слагаш на котлона. Като заври сипваш 2 кафени чашки трахана и вариш като крем докато леко се сгъсти. Подправяш със сминдух /ако има, не е задължителен/.После вариантите са няколко : може да се натроши сирене в траханата , да се залее с препържено краве масло. Още по- добре и двете неща. Яде се надробена с по-сух хляб. Засища много!!!


 Profile  
 
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 27 Мар, 2008 2:38 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Нали съм си мазохистка,днеска пак ходих,пак гледах....Някой ,ден просто ще затворя очи и ще си купя!И за да не ме одерат жива в къщи,ще ги сервирам като някаква гарнитура към голееееми вратни пържоли,защото и аз ги предпочитам.


 Profile  
 
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 01 Апр, 2008 11:13 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Вие съвсем се ошашавихте!
8 лв. за кило кус-кус. Та аз ако имах 8 лв. щях да се оженя бе! :lol:
Или още по-добре - да си купя няколко вратни пържоли! :mrgreen:


Ми, да, и то добре прошаренки :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 03 Апр, 2008 7:24 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Ммммм даааааа. Страшна тема. Дай да почна подред. Значи - вярно че и нашия и арабския кускус са тестени изделия. Правят се от твърдо жито. Вярно е че са топчета. И тук свършва приликата. Първо - диаметъра на кускyса е много по-малък. Второ - за да е качествено приготвен се кисне с 1/3 вода, 1/3 я поема от парата в кyскyсиера и последната трета се слага при разтрошаването, или може би термина - въргаляне между дланите е по-подходящ. Пропорцията е 1:1. Веднъж сварен, консистенцията му е по-еластична от тази на нашия кускус. Сега за траханата - с риск да ви разочаровам - баба ми беше гъркиня, и често я гледах как прави трахана. Тя слагаше в нея и кисело мляко и други неща (бях малка и си спомням само миризмата на киселото мляко) и я сушеше в къщи на масата. Няма нищо общо със кускyса, в които аз никога не съм виждала нито зеленчуци, нито кисело мляко. (Говоря за кускyса от северна Африка). А цената в Б-я е ужасна :x - тук 1 кг струва 1,50 евро.


 Profile  
 
 Рецепта: Кристи
Сготвено на: 04 Апр, 2008 12:49 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Кристи го е обяснила най-точно. Само мога да допълня, че този кус-кус, който се продава в България от братовчедите е всъщност направен от грис. Моята съседка ме научи да го правя и трябва да ви кажа, че е много вкусен. Номера е с какво се поднася - традиционно със задушени зеленчуци.


 Profile  
 
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 04 Апр, 2008 9:56 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Потвърждавам казаното от Raza. Така пише и на кутията - изработен от 100 % грис от твърдо жито. Незнам какъв кускус се продава в България - защото има суров и предварително обработен на пара. Вторият се сварява много по-бързо. Стигат му 20 мин на пара. Необработеният трябва да се свари поне 2 пъти по 20 мин на пара. Минутите се отчитат от момента, в които парата започне да преминава през кускyса.


 Profile  
 
 Рецепта: Кус кус?
Сготвено на: 04 Дек, 2008 11:27 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Юли, 2007 6:29 pm Пон
Мнения: 58
Location: дупница
kristi написа:
Потвърждавам казаното от Raza. Така пише и на кутията - изработен от 100 % грис от твърдо жито. Незнам какъв кускус се продава в България - защото има суров и предварително обработен на пара. Вторият се сварява много по-бързо. Стигат му 20 мин на пара. Необработеният трябва да се свари поне 2 пъти по 20 мин на пара. Минутите се отчитат от момента, в които парата започне да преминава през кускyса.


Май аз ще трябва да ви обясня как се прави(произвежда) кускус... Има ли заинтересовани, защото не ми се пише напразно ?
Впоследствие видях, че вече е написано от Лудетина...


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 06 Мар, 2011 2:45 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Купих си го този арабски кускус, сега остава да реша как точно да го приготвя. И за всички заинтересовани ще кажа, че вече продават и половинки, даже мисля че беше около три и нещо цената на половинката. Тоест, очаквайте доклад по-късно:)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 07 Мар, 2011 4:35 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
И да дам отчет и да потърся помощ отново:)
Вчера почнах едно търкаляне на кускус-четата, но установих, че нещо не е точно - от една страна не знаех колко време трябва да търкалям кускус-а, от друга колко точно вода трябва да попие, пък и колко време трябва да го оставя да преседи. Затова напълних едно канче - около 300 гр. с вода, кипнах я с малко сол, оставих я да поохладнее и започнах да ръся със супена лъжица върху тънко разстланите около 125 гр. кускус. След това с трите пръстчета на двете ръце разрохквах материала. При първия опит количеството нарастна почти двойно. Оставих го малко да изсъхне и повторих процедурата. При потретването на процедурата вече сериозно се притеснявах дали не съм прекалила с водата. След това реших да направя кускуса на пара, според една рецепта от тук http://www.raboteshtomomiche.com/menu_recipe.php?id=275

И след около 40 минути се сетих, че нямам сос, както споменах и в друг пост, та се наложи бързичко да използвам соса от печеното пиле и да го подобрявам за да има с какво все пак да се яде този кускус.

Истината е, че стана много вкусен, но все още се надявам на по-конкретни инструкции.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 08 Мар, 2011 12:26 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Много сложно звучи това което си направила. :)
В интерес на истината, кус кус съм правила само на табуле. И аз отдавна моля Кристи за някаква рецепта за готвене.
А техниката, която тя ми е показала е съвсем простичка. В някаква тавичка се слагат,примерно, една чаша кус кус, и точно толкова завряла вода. Разклащам съда за да се разпредели водата равномерно по него и изчаквам 10-15 мин.След това с намазани със зехтин ръце, се взимат малки части от него и се претриват между дланите, за да се отделят топчетата и да стане по- пухкав.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 08 Мар, 2011 5:12 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
:) Явно съм си усложнила живота допълнително:) Нищо де, ще пробвам следващия път по-лесния вариант:)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 23 Мар, 2011 4:08 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, най-после ми остана време за една мароканска рецепта. Там ще видиш как се прави соса, а за кускyса всичко е казано тук.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 04 Апр, 2011 4:51 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря ти, Кристи, току що видях рецептата и изпълнението на Миш. От сега замислям да се отдам на кус-куса в събота:)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Кус кус?
Сготвено на: 06 Апр, 2011 10:26 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Моля, моля. Пак заповядай. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 40 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB