Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:27 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 
Message
Сготвено на: 20 Май, 2008 10:22 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ето с какво се сблъсках след като ми пуснаха най-сетне газовия плот преди няколко дни:
независимо какви съдове ползвам на него, на всички им почерняват дъната и стените в близост до дъната - покриват се с отвратителен ситен черен прашеч, който лесно се отстранява с гъбичка и обикновен препарат за чинии, но страшно много цапа, ако тенджерата не отиде директно в мивката. В миялната не само не се отмива добре, но и оставя следи по някои пластмасови части и посуда :(
Преди готвех на значително по-непритенциозени газови котлони и никога не съм се сблъсквала с такъв проблем. Разликата със сегашните е освен в силата на пламъка, в металната скара (сегашната е черна, с някакво покрите, което забелязвам е почнало да пада точно около средата на котлоните) и капаците на самите котлони (сегашните са някакви черни лъскави - веротно някакво покрите, а предишните си бяха съвсем обикновенни).
Някой знае ли дали това е временно явление (т.е. докато плота не е ползван достатълно дълго, за да изгори, каквото има да изгаря) или ще трябва да се примиря с миенето и чернилката?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Май, 2008 11:29 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Пусни ги на пълна мощност котлоните да погорят известно време. В газовото ми BBQ пишеше че треа да се затвори и 30 мин първия път да гори за да се стегне лака. Може да е от това. А каква газ ползваш от бутилка ли ? Въпреки че както го обясняваш се едно има някакъв гаден примес в самата газ.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Май, 2008 12:32 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Meg,хич не се тревожи! Повредата не е в газовите котлони,а в газта!И при мен понякога(готвя от 20 години на газ),ако не е много добра газта-а това няма как да знаем предварително-пуши,опушва и даже смърди на светилна газ!Като смениш бутилката,всичко ще си дойде на място-ако газта е читава,де :P !Та,свиквай с миенето!


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Май, 2008 3:18 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Много ви благодаря и на двамата!!!
Веротно проблемът е и от двете места. Толкова дълго чаках да се наканят да ми пуснат плота от сервиза, че съвсем не прочетох инскрукциите (нали от как готвя е само на газ, не мислех, че има нкаква философия). А газта е много непроверена този път - важното в един момент беше просто да има газ! Иначе преди зареждахме все на едно и също място в квартала и никога не е имало проблем; като свърши тази бутилка (доста е малка, за да ни пасне на пространството), ще се ориенитраме към добре познатото старо. А дотогава - ще търкам, като не съм мислила навреме :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Май, 2008 4:19 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Някъде четох, че пропан-бутанът, за разлика от природния газ, "опушва" съдовете.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Май, 2008 10:50 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
biskvitka написа:
Някъде четох, че пропан-бутанът, за разлика от природния газ, "опушва" съдовете.

Няма такова нещо. Аз готвя на газ и до сега не ми се е случвало.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Май, 2008 11:41 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Засега "обвинявам" основно покритието върху капаците - на малкия котлон почти падна и вече не цапа толкова. Да видим колко време още ще му трябва...


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 4:18 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Kabal написа:
Аз готвя на газ и до сега не ми се е случвало.


Я си кажи откъде зареждаш, че и при мен понякога се опушват съдовете.

Виж ти, хич не съм си мислела, че може да е от качеството на газта...но явно е.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 4:22 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Куцо пиле написа:
Kabal написа:
Аз готвя на газ и до сега не ми се е случвало.


Я си кажи откъде зареждаш, че и при мен понякога се опушват съдовете.

Виж ти, хич не съм си мислела, че може да е от качеството на газта...но явно е.

Купувам от бензиностанцията бутикла на топливо. На вилата готвя и с shell.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 4:26 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Kabal написа:
Купувам от бензиностанцията бутикла на топливо.


Ми то и ние така. Аз обаче подозирам, че може да е от силата на огъня или от продължителността на готвенето :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 4:35 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Не е от това.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 5:16 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Значи от оборудването освен? Нашето е плотченце с две котлончета, нашенско производство.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 5:53 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Отдавна не съм готвила на газ и затова си мълчах. Но никога не съм имала проблеми, независимо от продължителността на готвенето или силата на огъня. Тук съм ползвала полски котлон с две газови бутилки, които зареждах на бензиностанции. След това в един от апартаментите ни имаше газова печка, сградата беше газифицирана. Никакви проблеми.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Май, 2008 7:26 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Отдавна не съм готвила на газ и затова си мълчах. Но никога не съм имала проблеми, независимо от продължителността на готвенето или силата на огъня. Тук съм ползвала полски котлон с две газови бутилки, които зареждах на бензиностанции. След това в един от апартаментите ни имаше газова печка, сградата беше газифицирана. Никакви проблеми.

Може би има някаква разлика в състава на този газ, за газифициране и този, който зареждат в газостанциите.
Аз не съм много компетентен, защото съм ползвал само туристически бутилки с котлон, но някъде съм чувал, че съставът, по-точно, комбинацията от различните газове може да бъде различна.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Май, 2008 7:53 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Не съм спец по това, но ми идва идеята дали няма проблем с обогатяването с кислород на сместа т.е от повишено съдържание на газ в горелките.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Май, 2008 10:33 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Kabal написа:
Не съм спец по това, но ми идва идеята дали няма проблем с обогатяването с кислород на сместа т.е от повишено съдържание на газ в горелките.

:clap: Браво, само това ще да е!
Когато сместа е свръхобогатена с кислород, обезателно ще пуши и очерня.
Значи просто трябва да се регулира пламъкът да е светлосин.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Май, 2008 2:05 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Май, 2008 12:26 pm Вто
Мнения: 5
Location: Варна
Здравейте!
Вариантите да става това са 3:
1. Разместена горелка
2. Попаднало боклуче /троха/ в тръбичката на газта
3. Скапана газ /което се случва често пролет и есен при смяна на съотношението пропан-бутан/


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Май, 2008 6:28 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Такаа, проверих котлоните - не са разместени и няма попаднали чужди елементи (те досега да бяха изгоряли). Обаче ми се струва, че смесването с кислорода не е баш както трябва. Твърде силен жълт пламък, дори на минимум мощност пак не е само син... Май ще взема да прочета книжката с инструкциите, може би от завода ги остоват на макс, за да изгори нещо си при работа и човек трябва сам да си ги регулира после...


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Май, 2008 12:01 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Такаа, проверих котлоните - не са разместени и няма попаднали чужди елементи (те досега да бяха изгоряли). Обаче ми се струва, че смесването с кислорода не е баш както трябва. Твърде силен жълт пламък, дори на минимум мощност пак не е само син... Май ще взема да прочета книжката с инструкциите, може би от завода ги остоват на макс, за да изгори нещо си при работа и човек трябва сам да си ги регулира после...

Просто регулирай горелките до светлосин пламък и всичко ще ти е наред. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB