Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:49 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 04 Юни, 2008 9:58 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Не мога да си обясня защо става така, но факт, че при почти вско пускане на миялната, някой и друг прибор излиза с петна от ръжда - най-често това са ножове, но се е случвало и по вилица или лъжица. Всичките ми прибори са от нераждаема стомана (18/10 или там както се водеше), машината е с иноксово покритие отвътре, а кошницата за прибори е пластмасова. Най-лошото е, че колкото и да търкам, не успявам съвсем да премахна петната... :cry:
Някой да има идея защо се получава така, или поне как (с какво) да почиствам петната?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 10:26 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Аз се преборих с един прахообразен препарат, май се наричаше Пур, но отдавна не съм го виждала. Другото средство е препарат за почистване на фурни, който аз използвам доста "широкоспектърно" :oops: .

И май ще трябва да миеш приборите на ръка...


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 10:48 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
biskvitka написа:
...май се наричаше Пур, но отдавна не съм го виждала.
Rol се казваше :), да не се бърка с Roli!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 11:12 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мег, мисля че трябва да смениш препарата за миялна, добрите не правят петна.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 11:57 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Да му се невиди! А аз си мислех, че ползвам добър препарат!! Ама нали съм "жертва" на немските телевизии... Напоследък ползвам Somat Supra на таблетки, а преди това ползвах гелообразен Калгонит. С Калгонит-а не е имало проблем, но пък съм по-доволна от цялостния ефект на таблетките. Ще сменя препарата, да видим как ще се отрази.
Благодаря за съветите! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 12:17 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
А защо не пробваш да ги смесиш?От таблетките сигурно има някои твърди частици,които ,въпреки цялото изплакване,остават по метала и мястото ръждясва.Сложи малко от гела и половин таблетка и виж дали ще се получи.Трябва да се има предвид и състава и качеството на водата,сигурно,защото от нашите чешми не изтича кой знае каква чиста вода...


Last edited by дима Т on 04 Юни, 2008 1:49 pm Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 12:29 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
То е хубаво да си жертва на немските телевизии, ама и да си пазаруваш в германско, не ментетата които се продават у нас.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 12:46 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ipa е абсолютно права.От една година ми носят от Германия прах за пране и паста за зъби, популярни марки, но са много по евтини и много по качествени, нищо общо с аналога който се продава тук.
Затова пък за миялната ползвам отскоро "Аro" и съм много доволна.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 1:00 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Това не е ръжда и тези петна се получават когато по ножовете остане парче храна. Ако ги забършеш примерно със салфетка преди да ги пуснеш нама да ги има тези петна. На другите прибори не им се отрязява като има парчета храна.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юни, 2008 5:00 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Kabal написа:
Това не е ръжда и тези петна се получават когато по ножовете остане парче храна. Ако ги забършеш примерно със салфетка преди да ги пуснеш нама да ги има тези петна. На другите прибори не им се отрязява като има парчета храна.


Само частично си прав и при мене се е случвало да се получава ръжда по прибори или съдове от 18/10, т.н. "неръждавейка, алпака, ростфрай" и др.подобни наименования.
Лично за себе си се убедих, че "неръждаемите" свойства на тази стомана не са 100%.
При мене това се е получавало, ако предмета и с капки вода, неподсушен и се прибере в шкафче или чекмедже, което не е защитено от конденз на водни капчици. Както е известно, и в най-проветрената кухня, това е напълно възможно. При варене се отделя толкова пара, че просто е невъзможно всичката да се вентилира от аспиратор или с друго проветряване. Да не говорим за зимния сезон, когато по студените метални повърхности изключително лесно се отлага по-топлата пара при готвенето.
В случая почти сигурно е от въздействието на агресивните миещи препарати, независимо дали са алкални или с кисела реакция. Освен това, също почти сигурно това действие се увеличава от по-високата температура при работа на миялната.
За тези, които не знаят - и автоматичните перални, и миялните машини разчитат основно на качествата на химическите препарати.
Ако посипете дреха с перилен препарат и я залеете с гореща вода, дори и без да я мачкате или разбърквате, пак ще се деструктират мазнините и другите мръсотии. Същото става и в миялната машина.
За разлика от очевидната полза на автоматичните перални, миялните машини все още не са "върхът", според мене. За семейство от 3-4 души най-добре е съдовете да се мият на ръка, за мене все още това си е най-сигурният начин.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 10:19 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
И аз имам този проблем, но само с ножовете. Имам комплект от нашите прибори "Перла", които мия редовно в чиниемиялната машина и не са мръднали, с изключение на ножовете. И това си е чиста ръжда. Опитвам се да намеря научно обяснение на този феномен - защо само ножовете ръждясват - още не съм успяла. Използвам всякакви марки препарати, но резултата е един и същ. Обаче мога да ви кажа как се почистват идеално. Върху хартиена салфетка слагате малко фин абразивен течен крем - тип CIF. Търквате малко и плакнете. Не остава никаква следа... до следващото миене.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 10:52 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
kristi написа:
И аз имам този проблем, но само с ножовете. Имам комплект от нашите прибори "Перла", които мия редовно в чиниемиялната машина и не са мръднали, с изключение на ножовете. И това си е чиста ръжда. Опитвам се да намеря научно обяснение на този феномен - защо само ножовете ръждясват - още не съм успяла. Използвам всякакви марки препарати, но резултата е един и същ. Обаче мога да ви кажа как се почистват идеално. Върху хартиена салфетка слагате малко фин абразивен течен крем - тип CIF. Търквате малко и плакнете. Не остава никаква следа... до следващото миене.

Абсолютно съм съгласна! Наистина ръжда се получава само по ножовето и то по острието, защото там стоманата е различна- по-твърда. Иначе и аз съм виждала ръжда по други "неръждавейки" - примерно по иноксовите неща в тоалетната. В миялната машина по ножовете такива петна ми се получават САМО, когато има хранителни остатъци по тях, които влизат в реакция с препаратите за миене. Предполагам, че се образуват някои по-агресивни соли, които в присъствието на кислорода от въздуха в края на краищата окисляват метала ( подобно на морската вода на границата с въздуха, която разказва играта на всичко, което може да бъде окислено). Но петната се отстраняват елементарно с абразивен препарат от рода на Cif.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 11:34 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Е, поне си "отдъхнах", че не съм само аз с този проблем ;)
Благодаря за съветите за почистването! С ножовете за хранене се справям чат-пат, но като опре до онези острите за готвене и едва-едва смея да ги търкам, че като нищо ще се порежа. Сигурно проблемът идва именно от някои видове хранителни отпадъци, защото не всеки път се получава, но пък доволно често. Странното е, че тези останки никога не са по ножовете, а по други прибори. Няма да правя обследване обаче :lol: Ще си ги търкам с препарат, когато се случи и толкова.
Ние сме само двама в момента, но миялната се пуска препълнена поне през ден. По тази причина, не се налага да ползвам програмите над 40 градуса. Пък и е от малките - 45 см. Не бих могла да се справя без нея (е, всъщност бих, но това значи още -1 час от времето за сън, а то и така е намаленоно до минимум)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 2:22 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Като чета каква подготовка и следготовка :P за едно миене, май ще се откажа от миялна машина.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 2:29 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не се отказвай, по-добре не чети. :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 2:38 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Незнам, но и аз нямам никакви проблеми с миялната, при положение ,че ползвам и неръждавейка и мелхиорени прибори от Съюза, така, че не се чуди.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юни, 2008 5:32 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
MR.LAZY написа:
Като чета каква подготовка и следготовка :P за едно миене, май ще се откажа от миялна машина.

Аз ползвам чиниемиялна машина от 15 години и като ми се развали първата, докато купя нова, ми стана пределно ясно, че не мога повече без това улеснение. Да не говорим за фактурата за вода. И там си пролича разликата. Ние сме 5 човека и пускам машината през ден, като не мия вътре тенджери и ножове. Тенджерите - защото заемат много място, пък и само по рекламите се измиват перфектно, а ножовете - защото се развалят дръжките - аз мия на 65°. А, забравих - не мия и кристал, защото се матира с времето (заради абразивите в праховете). А както каза Меg икономията на време също няма цена.
Такa че, напълно подкрепям IPA - MR LAZY, не се отказвай!


Лени, благодаря за обяснението. Звучи ми доста логичнo.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB