Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:11 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 25 Юни, 2008 3:58 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ами търся рецепта за такова, ама не само без мая, но и без животински продукти. В нашата къща пиците се предпочитат с много тънак блат, така че липсата на обем изобщо няма да ни притесни. В случая не бягаме от глутена, а само от животинските продукти, а нещо не съм в настроение за експерименти :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юни, 2008 4:14 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Традиционно пица се прави с хлебно тесто - брашно, вода, мая, сол и малко зехтин.
Можеш да опиташ неаполитанска пица - 1 грам мая на кг брашно. Тестото втасва 72 часа.
Или пък да опиташ с кисел квас или с този набухвател. А може и с бакпулвер или сода, но мирише и не е толкова вкусно.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юни, 2008 5:17 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Юни, 2006 10:24 am Вто
Мнения: 37
Може да замесиш тестото с топла вода и да го оставиш малко (индийските питки се правят по подобна технология), сега е топло и няма да отнеме много време да си втаса. Аз винаги слагам зехтин или олио от семки на грозде, като мазнина.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юни, 2008 12:35 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
по-добре го замеси с бира и го остави да втаса, по технологията на Смехурко.
те и без друго италианците ги правят пиците с бирена мая.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юни, 2008 5:11 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Ами търся рецепта за такова, ама не само без мая, но и без животински продукти. В нашата къща пиците се предпочитат с много тънак блат, така че липсата на обем изобщо няма да ни притесни. В случая не бягаме от глутена, а само от животинските продукти, а нещо не съм в настроение за експерименти :-?

Евреите правят техния традиционен религиозен хляб "мацА" по такъв начин - без мая, без сол, само брашно и вода.
Но идеята на пицата е тестената подложка да е мека и пухкава, а за съжаление, това без мая или някакъв друг набухвател не става.
Пробвай по рецептата за катми.
Или във варианта - няколко пъти пресято брашно (за да го аерираш максимално), вода с малко оцет и лъжичка сода. Така до известна степен ще се получи ефект на набухване и няма да има грам животински продукти.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2008 2:42 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Добри хора сте вие! :) Спасихте положението с чудни идеи :) Досега не съм пробвала с бира, така че ще се насоча именно към това предложение. Комбинацията от кисел агент (аз предпочитам лимонов сок) и сода е наистина много подходяща за замяна на маята, но любопитсвото ме гризе да видя как ще стане с бирата... Ще споделя после :)
Сдобих се с чудни мини-форми за сладкиши, които смятам да използвам и за мини-пици в мини-фурната :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2008 3:06 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Киселина (оцет или лим . сок.) плюс сода е равно на бакпулвер.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2008 3:34 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
...Сдобих се с чудни мини-форми за сладкиши, които смятам да използвам и за мини-пици в мини-фурната :lol:


Колко мини-човека смяташ да нахраниш така? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2008 8:13 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Добри хора сте вие! :) Спасихте положението с чудни идеи :) Досега не съм пробвала с бира, така че ще се насоча именно към това предложение. Комбинацията от кисел агент (аз предпочитам лимонов сок) и сода е наистина много подходяща за замяна на маята, но любопитсвото ме гризе да видя как ще стане с бирата... Ще споделя после :)
Сдобих се с чудни мини-форми за сладкиши, които смятам да използвам и за мини-пици в мини-фурната :lol:


Само не забравяй, че бирата също е от дрожди, макар и друг вид, така че принципно може да се счита за "животинско"...


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2008 10:25 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ех, Алеко, не знам дали можеш да си представиш с какви скромни стомашни пространства разполагаме в нашето семейство :P Две мини-пици ще са предостатъчно за закуска и напълно достатъчно за вечеря. Срам ме е да споделя, че обикновенно взимам по 200 гр. кашкавал и нерядко докато го "изразходим" започва да хваща мухъл, та се налага и да хвърляме :oops:
(но е факт и че в къщи само се закусва и вечеря, обядите се прескачат дори и през почивните дни).

Готин, няма никакъв проблем с бирената мая (дрождите). Те, както и лакто-бактериите се водят от "добрите" за организма :)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 7:09 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
И сега да кажете как и къде да си набавим бирена мая за закваска!Защото ми харесва идеята да меся тесто с нея!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 7:17 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Суха бирена мая се продава в аптеките.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 7:37 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Миш, аз имам бирена мая на таблетки, вече забравих защо ги купих, но дали таблетките могат да се ползват за закваска? :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 8:09 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз лично никога не съм ползвала бирена мая за закваска, не съм и купувала, но по принцип сухата мая е с много по ниски показатели от прясната.По една технология тя се суши на 200 градуса и там почти всичко умира.Нямам идея твоите таблетки какви са?


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 8:55 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Готин, няма никакъв проблем с бирената мая (дрождите). Те, както и лакто-бактериите се водят от "добрите" за организма :)

Разбирасе, че го зная, но говорим принципно.
Ако искаш да няма НИКАКВИ животински намеси, бирената мая също не е подходяща от тази гледна точка.
Всъщност, дали ще сложиш кисело мляко или бира, проблемът с "животинското" е същият.
Затова и евреите не слагат нищо, освен вода, а тя никак не става за набухвател.
Като набухвател можеш да ползваш ферментирала кашичка от нахут, но така или иначе, всяка ферментация вече е намеса на бактерии или дрожди - все "животинки".


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юни, 2008 1:10 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
дима Т написа:
И сега да кажете как и къде да си набавим бирена мая за закваска!


от пивоварна.
едно време една приятелка ходеше да си взима с буркан, за да си мори акнето.
че по happy соц-а нямаше на таблетки :mrgreen:

другият вариант е да си захванеш.
както се ловят бактерии за обикновена мая - брашно, захар, вода и стои на топло, за да ферментира, само че заменяш водата с бира.
а за суха бирена мая - на мен ми казаха, че не става и за това не съм и пробвала.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юли, 2008 1:10 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Е, сега кото се знае вече откъде може да вземе човек прясна бирена мая, аз да споделя, че с бирата се получи много добре :)
Ама като всяко друго пълнозърнесто тесто и това си иска бая печене, за да не е глетиво отвътре, така че се погрижих първо да си "поизсуша" блатовете и после да наръся продуктите. Става обаче леко сладникаво, може би защото не ползвам сол :-?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB