Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:39 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 
Message
Сготвено на: 28 Юни, 2008 9:21 am Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Изтощих се. Вече нямам никаква идея с какво да храня малкото Маце. Картофите и ориза тотално му втръснаха, яде макарони един ден - явно и те отпадат, препечените филийки в различни фази на препичане (на котлон, затворени на тост) също не вършат вече работа. Така че, помагайте, дайте идеи какво мога да сготвя, което хем да става за ядене, хем да отговаря на конретната нужда от запичане, хем да не го боли коремът от него (защото все още има болки).
При това ми е спешно, че не знам какво дори за обяд да му предложа. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 9:43 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Маце, печени ябълки и нещо с моркови.Дотолкова се сещам.А за корема можеш да му направиш отвара от джоджен, или мента.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 10:38 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, аз ти предлагам банани, черен шоколад и кока кола нормална. (Незнам колко е голямо мацето ти, но колата тук се предписва от докторите при гастроентерит и е много ефикасна).
Дано да му мине скоро.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 11:12 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Супа от моркови и ориз, ако се пасира е по-малко гадна. Може да се подправи с малко копър, който помага при газове. Много течности - отвара от шипки, кора от нар и джоджен/мента, както са писали мацките по-горе.

Бананите и картофите запичат, но образуват газове :(


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 1:42 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря ви за бързата реакция.
Миш, не знам ябълките дали няма да доведат до нови болки в корема, иначе бих пробвала, а отварата от джоден я пие вече втори ден и може би намаляха пътите, но не досатъчно. :(
Кристи, бананите ще се усвоят ли добре от стомаха, мисълта ми е, че пищи от болки, макар и вече да е само 10-тина пъти на ден. А иначе за колата бих опитала, знаех, че я прилагат при кашлица.
Биски, права си, правят газове и затова с копър ги правя, не се бях сетила за моркова, гадна или не, ще е някакво разнообразие.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 2:03 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Маца, ябълката трябва да е печена , това средство е сигурно, един от най добрите ми приятели е педиатър .Даже му се обадих преди да напиша.А съм го и правила.Банана също ако е печен не предизвиква газове., но е по тежък.За морковите също съм убедена, но в момента не мога да измисля рецепта с тях. И все пак това е само диета , а не начин на лечение.


Last edited by миш маш on 28 Юни, 2008 6:28 pm Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 3:12 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
миш маш написа:
Маца, ябълката трябва да е печена , това средство е сигурно, един от най добрите ми приятели е педиатър .Даже му се обадих преди да напиша.А съм го и правила.Банана също ако е печен не предизвиква газове., но е по тежък.За морковите също съм убедена, но в момента не мога да измисля рецепта с тях.


Благодаря ти, ще тичам да купя ябълки и банани, моркови имам. Въпреки лечението продължава да се тормози горкото.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 3:15 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мацо, водила ли си детето на лекар.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 3:21 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Изтощих се. Вече нямам никаква идея с какво да храня малкото Маце. Картофите и ориза тотално му втръснаха, яде макарони един ден - явно и те отпадат, препечените филийки в различни фази на препичане (на котлон, затворени на тост) също не вършат вече работа. Така че, помагайте, дайте идеи какво мога да сготвя, което хем да става за ядене, хем да отговаря на конретната нужда от запичане, хем да не го боли коремът от него (защото все още има болки).
При това ми е спешно, че не знам какво дори за обяд да му предложа. :(


Разстройството е сигнал за нередност. И не е безобидно.
Не лекувай детето с бабешки рецепти и домашни средства.
Ако вече си била на лекар и детето пие съответните лекарства, щадящата диета е по принцип безвкусна, но се успокоявай, че ще е за кратко.
Сварена кора от нар, може и изсушена, няколко дюлеви семки, компот от дренки без захар (затворени само с мъничко вода), сварен без сол и захар ориз, по-точно, само водата.
На по-друг етап - препечена филийка или какъвто и да е купешки сухар, за предпочитане - ръжен, много са вкусни.
Но моят съвет е да не прекалаяваш с диетите, организмът си има собствени средства за справяне.
Единственото, в което трябва да бъдеш непреклонна - това са течностите.
Колкото можеш повече, лято е, а разстройството е много опасно точно с обезводняването.
Извинявай, ако ти пиша познати и банални неща, старая се максимално да ти помогна. :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Разстройство
Сготвено на: 28 Юни, 2008 4:34 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юни, 2008 5:40 pm Вто
Мнения: 7
Location: Чепеларе
Това, което ще препоръчам може да се ползва и за хора.
1. Кори от нар се заливат с малко вода и се варят 5-10 мин.
2. Едно пакетче ванилия се разтваря в малко вода и се пие
3. В малко вода се слагат 4-5 капки йод
4. Медицински въглен от аптеката - прекратява разстройството и пречиства корема от токсините, особено ако е имало натравяне.
5. Сулфагуанидин - много ефикасно лекарство
6. За успокояване на стомаха може да му се даде на животинчето малко мастика, разредена наполовина с вода.
7. :!: Рецепта на Ванга при колит и диария:
45г. цвят от лайка, 10 г. плодове от ким, 15г. плодове от резене, 20г. листа от маточина и 20 г. листа от мента. Една чаена лъжица от сместта се залива с 250 милилитра студена вода. Загрява се до кипване. Похлупва се и престоява 5 минути. Прецежда се.Дава се по 1 чаена лъжечка няколкопъти дневно. :o


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юни, 2008 10:33 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, бананите трябва да са добре узрели и са много хранителни. Има един много хубав чай в аптеките - бебезан - против колики на бебетата. Ще е много полезен и за малкото Маче. Купи му и лекарство обезболяващо при коремни болки. НО, ако това разстройство трае много време, те съветвам да го заведеш на лекар и да му направят изследване за бактерии. Защото, ако е хванало някоя подобна, се лекува САМО с антибиотици.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 5:44 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA написа:
Мацо, водила ли си детето на лекар.


IPA, аз съм майка-истеричка, веднага, и после още няколко пъти, пътьом тормозя доктора по телефона. Това, което той предписа не спря разстройството затова се обърнах за помощ, но основната идея беше с какво да го храня, защото вече ми свършиха идеите за готвене. (Иначе пиеше Хидрасек, чай от джоджен, половин таблетка но-шпа, Суметролим, и сиропче за кашлица.)

RENI, благодаря ти и за съветите и за това, че ме развесели от сърце. Малкото маче е моето детенце Ники, но поради името, с което се подвизавам тук му казваме така.
Мерси Kristi, пробвах с печен банан и ябълка, изяде по половината и от двете и не е ревал от болки. В интерес на истината, от вчера вечерта явно е спряло разстройството, сега чакам да видя дали и болките ще отшумят. (Дано после не ми се наложи да го разхлабвам :( ).
Сега съм в колебание затягаща супа ли да направя или нещо не толкова затягащо.

Смятах (и все още смятам) и да му пусна едни изследвания тази седмица, за всеки случай.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 7:07 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Кой е тоя малоумен доктор,който изписва Но-шпа на дете!И то за разстройство!Има си Имодиум,Лопедиум,Сулфагуанидин!Аз от съм толкова против тия но-шпа при стомашни болки,че няма накъде повече!Това лекарство отпуска гладката мускулатура и хич не е толкова безвредно!Сигурен начин да се сдобиеш с лениви черва!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 7:33 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
дима Т написа:
Сигурен начин да се сдобиеш с лениви черва!


Това вероятно е опасно при редовна употреба, например за "циклови" болки... Но не съм медик и не мога да съм категорична. При все това съм по-подозрителна към патентовани медикаменти от типа на Имодиум. Затова мисля, че Маца съвсем правилно пита тук знаещите за природни затягащи средства.

Маце, как е Ники?


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юни, 2008 7:36 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мацо, питах тъй като при толкова продължително разстройство и болки в стомаха си има медикаменти, освен щадяща диета. Явно педиатърът не е изписал правилните в случая.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юни, 2008 1:12 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Да,съгласна съм,Куцо пиле,за продължителната употреба.Казвам го,защото ние,българите имаме навика при друг подобен случай да се сещаме какво сме пили първия път и да използваме пак същите хапчета.А при болки в корема,особено неизяснени,лекарства от сорта на но-шпа не е редно да се дават,защото може да доведат до перитонит(перфорация на червата).Пък и не се знае към какво е предразположен организма на болния.Аз освен лениви,си докарах и смъкнати черва-благодарение и на но-шпа.
Моята работа е "парен-каша духа"-изпатила съм и не искам други да патят.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юни, 2008 9:04 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
дима Т написа:
ние,българите имаме навика при друг подобен случай да се сещаме какво сме пили първия път и да използваме пак същите хапчета.


Да, с това съм съгласна. Обаче на това му викам самолечение и аз също съм се поддавала :oops:, за щастие без последствия.
Може наистина в случая докторът нещо да не е доизяснил... Дано само по-бързо се оправи котето!


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юни, 2008 9:17 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Моля ви, не исках да раздухвам такива полемики. Но-шпа му дадох само веднъж, половинка, защото болките му бяха силни.
IPA, хапчетата (прахчета, сиропче) подействаха, но по-бавно.
Както казах, моят въпрос беше не с какво да го затягам, а с какво да го храня, че хем да е подходящо за разстроения му стомах, хем да е разнообразно, защото ориз, картофи, препечени филии не мога да направя в твърде много разновидности.
Както и да е, котето се оправя, почти не го боли стомаха, иска да яде всичко и сега проблемът ми е да го възпирам още ден-два.


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юни, 2008 10:27 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Маца написа:
Както и да е, котето се оправя, почти не го боли стомаха, иска да яде всичко и сега проблемът ми е да го възпирам още ден-два.


Браво , това да се чува. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Юни, 2008 12:33 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA написа:
Маца написа:
Както и да е, котето се оправя, почти не го боли стомаха, иска да яде всичко и сега проблемът ми е да го възпирам още ден-два.


Браво, това да се чува. :)

:claq: Обичам добрите новини!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 20 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB