Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:22 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 10 Юли, 2008 4:38 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Давайте идеи моля,че аз нещо се изчерпах.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 4:57 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ние в тази област през лятото сме лишени от въображение - домати и краставици. Понякога с чесън, понякога с магданоз, понякога без нито едно от двете, понякога с рачешки рулца... :lol: Обаче да подчертая, че нашите салати са притурка към основни ястия, което наскоро ми припомни една приятелка, която се препитава предимно със салати през лятото. Ако и вие сте салатоядни май не мога да помогна :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 5:53 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Не, не сме само салатоядни ,но правя всяка вечер-я към аператив(най вече), я като гарнитура. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 6:04 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
И ние така :) Липсата на разнообразие е защото КПилев е сезонно ядящ човек и откакто преди 2 седмици ми направи подозрителна физиономия за евентуална салата със зеле аз си мълча :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Юли, 2008 8:12 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Че то зеле с домати и магданоз, може и целина си е най-нормална салата.

Аз правя каквото ми хрумне, малко неща минават за сезонни. В момента доматите са хубави - всякакви варации - с чесън и магданоз, с лук, с различни сирена, шопска, овчарска, гръцка, с тиквички на грил (може и някой морски дар), тиквички на тънки пръчици или много тънко нарязани, мариновани, шмеркезе. Краставици с копър, снежанка. Патладжани - много любими, пусни търсачката, има страхотни рецепти. А като се появят хубави чушки за печене - само да има кой да пече и да бели. Ако видя хубави марули, даже и септември да е, и те отиват в салата. Можеш да разнообразяваш с ядки, семки, гъби, дресинг, рибни филета или консерви.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 2:12 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
И аз не съм сезонна в това отношение. Почти задължително - домати, краставици, лук, сурови чушки. Както каза IPA като почнем да печем слагам и други. Аз напоследък се концентрирам върху кьополу-то, маринованите патладжани, тиквички с оцет и зехтин или с мляко, пюре от тиквички (което си е един вид салата). Някак си недолюбваме зелето (особено аз), марулята (аз я обожавам, но Мацов и се дърпа сериозно, ако намеря хубава обаче веднага се включвам).


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 4:11 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Направи си салата от Ница.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 4:55 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Обожавам зелена салата с разни добавки като листа от синап, бейби спанак, рукола и каквото още има в "градината", заливам с кисело мляко и малко зехтин и поръсвам с ядки. С хляб си става направо пълноценно ястие.

Синът ми обаче не признава нищо друго, освен краставици и домати. Радвам се, че го убедих да яде салатите със сирене и зехтин.

Към зелето съм силно резервирана, макар да отглеждам два вида, от него хапвам само по едно-две листенца, ако имам по-дълга работа на балкона.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 5:11 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Благодаря на всички за идеите, ще се възползвам от много от тях, а другата седмица ще споделя резултата.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 5:25 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Скоро научих, че ако на нашата мешана салата добавим нарязана люта чушка, тя вече се нарича "сръбска". :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 5:36 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Много си назад, в една пицария в Констанца ни поднесоха мешана салата под гръмкото заглавие salata romaneasca :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2008 5:45 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Е, аз говоря за у нас.
Иначе и в щатско, в турска кръчма предлагаха националната си салата - shepherd salad. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 2:15 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Лятос ядем най-вече домати с разни притурки - печени или сурови чушки, краставица, лук, и т.н. Тук в Испания за пореден път осъзнавам, че по-вкусни домати от българските няма, така че не виждам защо да се тъпча с разни листа (лапат, спанак, рукола и др. подобни гадории), когато мога да си резна един хубав градински домат на четири, да му капна малко зехтинец, да ръсна солчица и да се отдам на блаженство. Върви към всичко, даже и за водка като мезе става - просто се получава вариант на Кървавото Марче.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Юли, 2008 4:27 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
...когато мога да си резна един хубав градински домат на четири, да му капна малко зехтинец, да ръсна солчица...
...и малко хрян :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2008 2:47 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Хич не е лошо като идея, ще трябва да се изпробва.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB