Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:40 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 33 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 14 Юли, 2008 2:30 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Питането ми е, на какво се обръща внимание при избора на хладилник?

Засега изискванията ми са: да не е по-широк от 60-65 см, искам да е колкото може по-тих, защото в помещението се спи, да не го размразявам често (но фрост?) и да не е инокс, че трудно се почиства.

А, и си мислех за комбиниран с фризер.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 3:20 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Комбиниран с фризер - това беше и нашия избор. И старият ни беше такъв, но истински "Бош" - железен, от 8 години е при семейството на сестра ми и оплаквания няма, въпреки вандалнищата на две деца. Фризерът е три чекмемеджета под хладилника.

Най-добрият избор за такъв хладилник е да бъде с два компресора, т.е. хладилникът и фризерът са независими и по-мощни при работа.

Важен е и енергийният клас - да бъде най-висок АА или А. И да е по-скъп, по-малката консумация на енергия компенсира цената доста бързо.

Повечето нови хладилници не се чуват, че работят, т. е. въобще не са шумни.

Друго, което се сещам сега е да го пусне техник на фирмата, която му е гарант, за да го нивелира добре - от това много зависи работата на уреда.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 4:11 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
И нашият избор беше комбиниран с фризер. Аз много държах фризер-касетите да са от прозрачна пластмаса и да има поне 3 касети, защото често ми се налага да замразявам и позлзвам замразени неща. Другото, на което обърнах основно внимание беше вътрешното разпределие на хладилната част - възможностите за местене на рафтовете, касетите за плодове и зеленчуци, разпределението на пространството на вратата.
Естествено, избрахме модел, който не прави лед, клас А, но понеже трябваше да е за вграждане, не стигнахме до двата компресора. Факт обаче, че е по-добре да са два. За шума би трябвало да си има означение на децибелите. Примерно климатикът на 26 децибела почти не се чува през нощта, но хладилникът ни се чува (вероятно именно защото е вграден и се мъчи повече). През деня явно околният шум е повече и хладилникът не се долявя...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 4:23 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Моят личен избор преди 6 месеца беше gorenjе,фризер с хладилник,два компресора,беличък-879лв.Доволна съм!


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 8:37 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И аз бих препоръчал Горенйе. Имаме такъв още от преди да се оженим и работи безотказно, вече сигурно 15 години.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2008 8:58 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Съседката има горение - пералня, фризер и хладилник - всичките са толкова шумни, че и аз ги чувам, особено през нощта. Определено не съм фен на марката.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 2:32 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Ей сега видях каталога на Метро, Indesit, 646 лв. с ДДС, 217 л. хладилник, 117 л. фризер, не мога обаче добре да видя размерите. Енергиен клас А.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 6:18 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Бисквитке, ако не бързате с хладилника, като дойда мога да ти дам професионално мнение, защото брат ми е между другото и хладилен техник. Освен това до преди месец обиколи много магазини, за да си купи нов хладилник и е наясно с това, което се предлага в Б-я.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 10:39 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Сегашните хладилници не са толкова шумни.Моя не се чува кога работи.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 2:05 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Кристи, ще те изчакам, още повече че това ще е съвсем скоро ;)

Дима, нашият МЗХ също не е много шумен, но е на 36 години и вече е крайно време да го сменим :cry:

Маце, от Метро битова техника не купувам, че ако нещо не и е наред, става една...

Относно марката, засега, поради липса на възможност да купим беларуски хладилник, се спряхме на "български" - Liebherr.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 4:08 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз само посочих какво съм видяла - марката и параметрите, допускам, че и извън Метро е на близка до тази цена. Но щом ще има специалист наистина е по-добре да изчакаш неговия съвет.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 4:41 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Биски, ОТК -то в "Liebherr" ми е много добро приятелче.Навярно знаеш , че ги правят до Пловдив.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 7:23 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Бисквитке, говорих с брат ми. Хладилникът трябва да е клас ААА. Той си е купил Whirpool.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 7:33 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Миш, какво казва приятелат ти за качеството им?

Кристи, започваш да ме разколебаваш...


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 10:54 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ние като избирахме преди няколко месеца, видяхме макс АА, и то голямогабаритни, което не ни устройваше. Дали у нас вече вкарват ААА :-? Може би предимно моделите тип "четирикрилен гардероб"...
Според мен, важното е хладилникът да отговаря на нуждите и изискванията ви. Ако като размер, ниво на шум и вътрешно разпределение ви устройва, клас А също е ок. Виж, ако има избор, работа е друга, но ние специално бяхме силно разочаровани от избора - когато гледаш само, ти се струва, че изборът е почти рог на изобилието, но тръгнеш ли да търсиш, разбираш, че изобщо не е така :(


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 12:08 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Питането ми е, на какво се обръща внимание при избора на хладилник?

Засега изискванията ми са: да не е по-широк от 60-65 см, искам да е колкото може по-тих, защото в помещението се спи, да не го размразявам често (но фрост?) и да не е инокс, че трудно се почиства.

А, и си мислех за комбиниран с фризер.


От две години ползвам "Либхер", комбиниран - долу фризер с три чекмеджета и стъклени полици, "ноу фрост", а отгоре голям и удобен хладилник. Саморазмразяващ се горе и долу.
Работи безупречно.
Въпреки всичко, системата "ноу фрост" предполага малко по-високо ниво на шум, защото въпросното саморазмразяване се реализира като студеният въздух се върти от вентилатори (подобно на фурните с вентилатор), а това предполага повече шум. На мене това не ми пречи, защото общото ниво на шум изобщо не е високо, а и хладилникът е в кухнята.
Ако имаш възможност, избери хладилник с отделно регулируеми (с отделни термостати) хладилник и фризер. По-скъпи са, но определено си струва от всякаква гледна точка.
Обърни внимание на оборудването с полички и чекмеджета, особено големината на чекмеджетата за зеленчуци.
Добре е поличките да са стъклени, по-хигиенично е, по-лесно се поддържат чисти.
Всякаква външна информация - индикатори за температурата, светещи индикатори и т.н. са добре дошли.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 11:07 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Когато хладилникът е с два компресора, фризерът и горната част са отделно регулируеми.

Не съм виждала по-висок енергиен клас от АА.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 11:37 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Малко инфо за енергийните класове.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 1:52 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
kristi написа:
Бисквитке, говорих с брат ми. Хладилникът трябва да е клас ААА. Той си е купил Whirpool.


Извинявайте. Не забелязах че съм се увлекла в А-тата. Разбира се, че за хладилник е АА, а за пералня и чиниемиялня е ААА. Ето ти един чудесен модел, които напълно отговаря на изискванията ти.Енергийния клас е А+ - около 25% по-икономичен от А. Но незнам дали се продава в Б-я.
WHIRLPOOL ARC 7528 WH


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 3:13 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
В сайта на Уърпул за България са ги нарекли по друг начин, но има енергиен клас А+.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юли, 2008 7:36 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA написа:
Когато хладилникът е с два компресора, фризерът и горната част са отделно регулируеми.


И когато е с един компресор, има възможност за отделно регулиране на температурата. Зависи от марката. Всички хладилници, тип Американски, са с отделно регулиране на температурата, но не всички са с два компресора.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юли, 2008 10:23 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Под отделно регулируеми нямах предвид само температурата - едното може да се изключи, другото да си работи например.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 9:23 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Ipa, тук си напълно права. С два компресора, хладилниката и камерата могат да работят самостоятелно. Когато имах камера, която се размразяваше, беше удобно да я спирам, за да я размразя, а хладилника да си работи и обратното. Но откакто имам хладилник с вентилаторно охлaждане, не ми се е налагало да спирам едната или другата част на хладилника.

Готин, шума, които вдига вентилатора, зависи от качеството на последния. Аз изобщо не чувам моя хладилник. Същото се отнася и за шума от компресора.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Юли, 2008 7:52 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Ipa, тук си напълно права. С два компресора, хладилниката и камерата могат да работят самостоятелно. Когато имах камера, която се размразяваше, беше удобно да я спирам, за да я размразя, а хладилника да си работи и обратното. Но откакто имам хладилник с вентилаторно охлaждане, не ми се е налагало да спирам едната или другата част на хладилника.

Готин, шума, които вдига вентилатора, зависи от качеството на последния. Аз изобщо не чувам моя хладилник. Същото се отнася и за шума от компресора.


Информацията ми е от сервизни специалисти, на които това им е работата.
Разликата между шумовете на компресора и вентилаторите е принципна и съвсем различна.
При "Ноу фрост"-хладилницити компресорите са същите и вдигат същия шум, както и при не "ноу фрост".
Вентилаторите работят на доста по-висока честота и шумът е значително по-слаб, но все пак си го има.
Макар, че мен изобщо не ме дразни.
Но да не сравняваме несравними неща.
Все едно да сравняваме хладилник без компресор с хладилник с компресор...
Естесвено, ако един хладилник е с два компресора, то просто няма начин, когато и двата работят едновременно (а това със сигурност се случва), шумът да не е двойно по-голям.
Това е невъзможно да се избегне, защото е чисто технологично.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 12:16 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
kristi написа:
Готин, шума, които вдига вентилатора, зависи от качеството на последния. Аз изобщо не чувам моя хладилник. Същото се отнася и за шума от компресора.


Информацията ми е от сервизни специалисти, на които това им е работата.
Разликата между шумовете на компресора и вентилаторите е принципна и съвсем различна.
При "Ноу фрост"-хладилницити компресорите са същите и вдигат същия шум, както и при не "ноу фрост".
Вентилаторите работят на доста по-висока честота и шумът е значително по-слаб, но все пак си го има.
Макар, че мен изобщо не ме дразни.
Но да не сравняваме несравними неща.
Все едно да сравняваме хладилник без компресор с хладилник с компресор...
Естесвено, ако един хладилник е с два компресора, то просто няма начин, когато и двата работят едновременно (а това със сигурност се случва), шумът да не е двойно по-голям.
Това е невъзможно да се избегне, защото е чисто технологично.



Готин, кажи на техниците, които са ти дали информацията, да си хвърлят някъде дипломите. Аз съм израснала в семейство на хладилни техници, и татко ми беше и брат ми е такъв. И съм освен това инженер. Компресорите са с различно ниво на шума - зависи от качеството. На някои даже пише Silence. Същото се отнася и за вентилаторите. Зависи от концепцията им колко шум ще вдигат. Ако не ми вярваш послушай шума на един класически компютър и на един лап-топ - сам ще се увериш. Та и при хладилниците е така.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 33 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB