Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 19 Апр, 2024 10:04 am Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 43 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 1:19 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Явно това е моят форум, все нещо не ми е ясно. :)
Имам следното питане, ако, дай боже, стигна до Лондон какво следва задължително да опитам като храна?
Няма да ходя в скъпи ресторанти, така че може да ги пропуснете при препоръката, вероятно ще стигна изобщо веднъж до някаква кръчма.
Просто искам да знам какви са "националните" специалитети, специфични храни, зарзавати и прочие. Моля, ако някой има такава информация, да я сподели.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 1:59 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Fish and chips!
Kidney pie

За друго не се сещам.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 2:01 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
какви са "националните" специалитети,...


Мацо, точно в Лондон ме съмнява да има такова нещо - според познат англичанин брат му бил последния от тази националност живеещ в този град :lol:
Баш най-типичното според мен си е fish and chips, горе-долу като нашите кебапчета, мисля. Ама пък колко ли други кухни има в Лондон... :facelick:


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 2:13 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Последният път сестра ми беше попаднала в кафе, държано от българи. Беше силно учудена, че е намерила нещо не индийско или пакистанско.

А фиша с чипс го има и във всяка щатска кръчма.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 2:41 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Абсолютно сте прави, всичките при това. :lol: Моята информация е същата, от човека при когото ще ходим, но ми се щеше все пак да знам.
Иначе за fish and chips се бях сетила и съм си го наумила, за kidney pie обаче бях забравила, сещъм се и за овчарски пай, но "не ща" да го ям.
Може би трябва да се разровя из английската класика за да добия представа.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 5:21 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
То в английската класика често се споменава готвачът французин. :mrgreen:

Сигурно са ти казали, че в ресторанти, хотели и другите обществени места не се пуши, но затова пък всички пушат навън. :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 5:37 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, отидете в един супермаркет и си купете всичко, което ви звучи very english. Препоръчвам ти Коледен пудинг (но сега не е сезона, така че може би ще намериш само пудинг), пикълс (малки парченца зеленчуци конфит - идеална гарнитура за сандвичи), сирене чедър и котеидже и т.н. Иначе като ястия - бъбреци, бял боб (по английски of corse), печено агнешко с ментов сос и особено важно - тъмна бира. :cheers: Просто разкошна е. Аз за това се сещам.
И въпреки че не е английски, горещо ви препоръчвам някои индийски ресторант. След толкова дълга колонизация, мисля че могат да претендират за принос в английската кухня (която, честно казано не е от най-гурметата). :mrgreen: Ще се нахраните чудесно, но да не искате ястията hot, защото като ги ядете, ще трябва да ви е под ръка пожарогасителя. :lol:
Англичаните ядат предимно сандвичи на обед. И много често - на крак. А вечер го дават на пиянство, особено week-end-а и особено младежта.Обикалят от пъб на пъб и се наливат, все едно че е краят на света. :drunk: И не знаят да пият, така че има масово пияни по улиците. Има си и имe този феномен, но в момента ми се губи.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 7:04 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Kristi, терминът е binge drinking, 8) Съвсем са се омазали албионците, кво да ги правиш, извращават се :mrgreen:

С всичко съм съгласна, ама наежих перца като каза, че английската кухня не била гурме - що да е гурме, да не е френска? ;) Има много вкусни неща в добрата стара Англия, само дето по-трудно се намират, очевидно, в днешното им много мултикултурно общество. :lol:

Мацо, що не щеш овчарски пай?


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 8:46 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
...що да е гурме, да не е френска? ;) Има много вкусни неща в добрата стара Англия, само дето по-трудно се намират, очевидно, в днешното им много мултикултурно общество. :lol:


Пиле, свий си перцата, не се коси. Като казвам, че не е гурме, имам предвид, че не е много апетитна, поне за моят вкус. Гурме идва от гурманд - лаком. Аз предпочитам българската и по-екзотичната кухня, като мароканска, индийска, китайска, мексиканска и т.н. Ментовия сос не ми се връзва с агнешкото, бъбреци не обичам много, а бобът го предпочитам на чорба или яхния, но по български. За мазната риба и пържените картофи - да не говорим. Единствено някои английски десерти ми допадат, като ябълков пай (които правя редовно) и прословутия пудинг (които въпреки, че е страшно сладък, е много вкусен). Ако знаеш други традиционни английски ястия, светни ме, моля. Ще ги намеря и ако ми харесват, веднага ще си го призная публично.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 9:19 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
kristi написа:
Гурме идва от гурманд - лаком...


Знам, знам :) Всъщност съществува такова апетитно нещо като 'английска кухня', но е наистина малко известно, май защото е повече регионално. Ей го на, овчарският пай е силно типичен, както и пая steak and kidney (не смея да го нарека пържолно-бъбречен, много идиотски звучи, затова го оставям оригинално).

Като се замисли човек, май паят като такъв са си го измислили англичаните, независимо дали сладък или солен... Голям принос си е!

ПП - Най-хубавия дюнер, от овнешко, съм яла в Англия, както и най-истинското лимоново пиле в китайски ресторант. Ама писах вече за мултикултурността/мултикухнеността на острова. 8)

Май трябва да се направи тема "Английска кухня", пък аз ще впрегна наличния англичанин-съсед да пише рецепти. :mrgreen:

[hide]тия перца трябва да се проветряват, Кристи, инак ще остарея без време! :) [/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 10:19 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
Като се замисли човек, май паят като такъв са си го измислили англичаните, независимо дали сладък или солен... Голям принос си е!.....Май трябва да се направи тема "Английска кухня", пък аз ще впрегна наличния англичанин-съсед да пише рецепти. :mrgreen:


Абсолютно съм съгласна. Забравих, че съм правила и пилешки пай - само веднъж и доста отдавна - но беше много апетитен.
Не е лоша идеята за англичанина, стига да може да готви. Защото при снаха ми, която е шотландка (но то си е почти едно и също), за три седмици престой, не хапнах нито едно традиционно ястие. :mrgreen: Обаче тя сама казва, че не може и не обича много да готви.

[hide] :) Оооо, в такъв случай, пърхаи на воля, Пиленце. ;) [/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 24 Юли, 2008 11:28 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Куцо пиле написа:
...що да е гурме, да не е френска? ;) Има много вкусни неща в добрата стара Англия, само дето по-трудно се намират, очевидно, в днешното им много мултикултурно общество. :lol:


Пиле, свий си перцата, не се коси. Като казвам, че не е гурме, имам предвид, че не е много апетитна, поне за моят вкус. Гурме идва от гурманд - лаком. Аз предпочитам българската и по-екзотичната кухня, като мароканска, индийска, китайска, мексиканска и т.н. Ментовия сос не ми се връзва с агнешкото, бъбреци не обичам много, а бобът го предпочитам на чорба или яхния, но по български. За мазната риба и пържените картофи - да не говорим. Единствено някои английски десерти ми допадат, като ябълков пай (които правя редовно) и прословутия пудинг (които въпреки, че е страшно сладък, е много вкусен). Ако знаеш други традиционни английски ястия, светни ме, моля. Ще ги намеря и ако ми харесват, веднага ще си го призная публично.


Мале, мале па що съм тъп!
Досега си мислех, че гурме идва от гурман, па то било от гурманД.
Ами така е, човек се учи докато е жив... :)


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 9:46 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Мале, мале па що съм тъп!
Досега си мислех, че гурме идва от гурман, па то било от гурманД.
Ами така е, човек се учи докато е жив... :)


Ооооо, не се притеснявай, Gotin, не си тъп, просто не говориш френски. :) Ако знаеше този език, щеше естествено да знаеш, че гурман се пише с Д накрая, но се произнася само в женски род - така: gourmand, gourmande. И моята преводачка го е превела буква по буква. А гурме се пише с Т накрая, но този път аз съм я написала по български и така е преведена.
Гордея се, Gotin,че научи нещо от мен, защото май на пръсти се броят нещата, които не знаеш. ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 11:27 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Аз съм върл фен на английската закуска - поридж, яйца, наденички, бекон... И чай, ароматен, силен, ободряващ, придружен от нежни маслени бисквити и scones.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 11:54 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
biskvitka написа:
Аз съм върл фен на английската закуска - поридж, яйца, наденички, бекон... И чай, ароматен, силен, ободряващ, придружен от нежни маслени бисквити и scones.


С удоволствиe бих споделила с теб една такава закуска. Но БЕЗ поридж? Аз само като го гледам и ми се повдига (с извинение).


Last edited by kristi on 25 Юли, 2008 3:04 pm Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 12:20 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
kristi написа:
Не е лоша идеята за англичанина, стига да може да готви.


Може, може, тестван е нееднократно :mrgreen: С пай с телешко и гъби, с агнешко печено, както и с най-чудесния лимонов чийзкейк, придружен от домашен lemon curd.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 1:25 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
И аз съм фен на английската закуска, но ако може сервирана за обяд или най-добре за вечеря. :lol: Гореизброеното плюс агнешките бъбречета на скара.

Яйцата по бенедиктски също.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 1:26 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря ви за отговорите и се радвам, че се разгоря такава дискусия. :)
IPA, това беше първото, за което ме предупредиха. Оказа се, че дори ако си под навеса на съответното заведение или сграда не можеш да пушиш. Ще го понеса някак, все пак Лондон е това.
Kristi, точно това сме планирани, дружката знае къде са супермаркетите в близост до дома и, допускам, че е разучила и пазарите (които са ми много любопитни).
Пиле, не че не ям, ама не съм голям фен, много ми е кашаво, някак предпочитам мусака.
Биски, поридж и аз не обичам особено, а скоунс с тиква няма и да опитам (поради неядене на тиква в каквато и да е форма), ако има други видове бих се жертвала.

И да обобщя:
Fish and Chips
Sheperds pie
Пудинг
Пикълс (а конфит от конфитюр ли идва?)
Kidney pie
steak and kidney pie
английски сирена
Поридж
Скоунс
"английска закуска"
Лимонов чийз кейк
lemon curd


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 1:44 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Защо си мисля, че за английската "закуска" си имаше някакъв определен термин , защото се сервира във времето между закуска и обяд през уикендите, и понеже я практикувам обикновено в съботите сега не мога да се сетя как се казваше, и как ли я ядем без терминология направо незнам. :) Също без овесената каша обаче.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 1:52 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Миш, терминът за ядене по никое време е брънч.
А английската закуска се приготвя тогава, когато на човек му се прияде :P Само не плюйте любимия ми поридж, че съвсем го разводнихте :mop:

Мацо, моите сконсове са с тиква, щото такъв материал имах подръка, иначе видове всякакви.

Имам къб теб една огромна молба: опитай тамошните чедър и стилтън за сравнение с това, което продават в нашенските магазини.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 2:03 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Току що се сетих за една божествена вкуснотия - jacket potato. Огромен печен картоф, цепнат по средата и цепнатината напълнена с традиционния бобец в доматен сос и светъл чедър, аууу! :ligi: Това е комбинацията, с която аз го плюсках, иначе имаше и колслоу. Маце, ако имаш възможност пробвай го, наистина е страшно вкусно, а и това го казвам аз, дето не съм по безмесните, както знаеш :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 2:48 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Ето ти конфит-а. Такова сме яли само с патешко и гъше месо.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 3:02 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
...Пикълс (а конфит от конфитюр ли идва?)....


Тъй като е вид зеленчукова консерва, но в гъст тъмен сос, с прилично количество оцет, мисля, че имайки предвид определението на Wikipedia, може да се каже, че конфитюр идва от конфи. Т.е. пикълс представлява един вид солено-кисел конфитюр.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 4:15 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA, Кристи, мерси за уточненията, сега вече разбрах идеята.
Пиле, такива картофи съм яла в Турция, но с разнообразни пълнежи, наистина са страхотни.
Биски, ще ги пробвам, но за да имам база за сравнение трябва първо тук да си ги припомня. И ако тук лесно ще намеря чедър за стилтъна се съмнявам доста.


 Profile  
 
 Рецепта: Лондон - храни?
Сготвено на: 25 Юли, 2008 4:51 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мацо, стилтън има в метро, но цената му е над 50-60 лв за кг и е на доста големи парчета, над кило.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 43 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB